30.01.2020, 08:55 | czytano: 5638

Światła na zakopiance w Szaflarach uruchomią dopiero w marcu?

Fot. Michał Adamowski
Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu zakopianki z ul. Orkana w Szaflarach została wybudowana w październiku ub.r. I od tego czasu czeka na uruchomienie. Opóźnienie jest po stronie PKP, które zapowiada, że wszystko będzie gotowe... do marca.
Mieszkańcy i kierowcy dziwią się, dlaczego światła wciąż nie działają i coraz częściej wyrażają irytację z tego powodu. W końcu jest to rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, na którym nieraz dochodziło do wypadków. Powstałe światła znacznie zwiększą bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ustabilizują ruch w kierunku Zakopanego i Nowego Targu, a także pomogą bezpiecznie włączyć się do ruchu kierowcom jadącym od centrum Szaflar oraz od strony Maruszyny, Bańskiej Niżnej i Skrzypnego.


Okazuje się, że wszystko jest gotowe, ale ruch jest po stronie PKP CRI. Chodzi o zsynchronizowaniem świateł drogowych z ruchem pociągów na pobliskim przejeździe kolejowym. Sama sygnalizacja drogowa mogłaby być już uruchomiona początkiem października, lecz bez synchronizacji z sygnalizacją kolejową mogłaby doprowadzić do tragedii. Jedne światła mogłyby dać sygnał "jedź", podczas gdy na drugich byłby sygnał "stój".

- Uruchomienie uzależnione jest od PKP, w związku z ruchem pociągów. Nie mamy od PKP informacji, kiedy przekażą nam uzgodnienie, które umożliwi uruchomienie sygnalizacji - mówi Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.Co na to PKP? - PKP Polskie Linie Kolejowe planują modernizację przejazdu kolejowo-drogowego w Szaflarach na linii kolejowej 99 w km 28,255. Informuję, ze planowany termin zakończenia naszych prac, które pozwolą na uruchomienie sygnalizacji kolejowej i drogowej, to koniec marca 2020 r. W obecnej chwili nasz wykonawca jest na etapie zdobywania niezbędnych decyzji administracyjnych - poinformował nas Piotr Hamarnik z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
kolejarz31.01.2020, 17:33
Muszą zsynchronizować ruch kołowy z ruchem kolejowym , by specjalnie nie stać na światłach , stąd jest konieczna wspópraca z koleją , a oni są mało skoordynowani jak zwykle .
hyymm.....31.01.2020, 14:46
Miejmy nadzieję, że nie uruchomią tych świateł nigdy. Jeżdżę codziennie przez Szaflary i jakoś nigdy nie widziałem kilometrowych korków z dróg podporządkowanych w tym miejscu. Jeśli zaczną funkcjonować te światła będzie to co w Klikuszowej - MASAKRA !!.
Rozumiem frustracje miejscowych ale tam powinno być np. rondo.
Do Rolka31.01.2020, 11:36
A propos ronda przy zadymie to proszę tylko poczekać aż otworzą color park
Podróznik31.01.2020, 10:33
Wielce zabawne i dalekie od prawdy jest sformułowanie, że światła zwiększą bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ustabilizują ruch w kierunku Zakopanego i Nowego Targu, a także pomogą bezpiecznie włączyć się do ruchu kierowcom jadącym od centrum Szaflar .
Prawdą może być jedynie to, że pomogą bezpiecznie włączyć się do ruchu kierowcom jadącym od centrum Szaflar. Nic ponadto.
Nie trzeba być inżynierem drogowym, żeby zauważyć, iż na pewno znacząco utrudnią ruch w kierunku Zakopanego i Nowego Targu i zakorkują Zakopiankę na dobre.
W sumie to nic się nie dzieje, bo przecież odcinek 25 km można jechać 2,3,4,5 godzin.
A tak poważnie, takie klony są już na Zakopiance a ten jedynie przysporzy kłopotu.
W Szaflarach powinno bezwzględnie zostać wybudowane skrzyżowanie wielopoziomowe, które pozwoli bezkolizyjnie i bezpiecznie włączać się do ruchu nie wpływając na ruch pomiędzy Krakowem a Zakopanem.
Knt potęga podhala30.01.2020, 17:29
Ruch w centrum wsi się zwiększy przez te światła każdy będzie ominął nawet nawigacja Google będzie kazać jechać przez centrum wsi
Maszynista30.01.2020, 14:10
Te światła będa się dobrze ?sprawować? w godzinach 1 do 4:30 nad ranem,każdego dnia,niezależnie od pory roku
PIAŃCZYK30.01.2020, 13:23
oby PKP nigdy nie zdobyło tych uzgodnień administracyjnych, jak jeszcze wybuduja dwa pasy do KNT, to wszystko stanie za nowym targiem i do ZAKO nikt nie dojedzie, chyba, że wspomnianym PKP , POZDRAWIAM WSZYSTKICH, W TYM WÓJTA SZAFLAR, KTÓRY ZE SWOJEJ WSI ROBI WIELKIE MIASTO ZE ŚWIATŁAMI NA DRODZE
Rolka30.01.2020, 13:21
Bzdury opowiadacie pesymiści. To samo mówiliście, gdy budowano rondo kolo Zadymy.
antyświatło30.01.2020, 13:01
Panie i Panowie kierowcy co z tego że będą korki . Przecież ten osioł co to wymyślił nie będzie jeździł przez to skrzyżowanie to co go to obchodzi.
Kierowca30.01.2020, 12:23
Po włączeniu tych świateł zaczną się ogromne korki (będzie tak jak w Klikuszowej). A problemy będą tylko rosnąć, bo planowane jest uruchomienie coraz większej liczby pociągów.. Jedynie skrzyżowanie wielopoziomowe może rozwiązać problemy komunikacyjne na tym skrzyżowaniu. Włączenie jedynie świateł to komunikacyjny "strzał w kolano".!
Cxs30.01.2020, 10:42
Będzie tak jak Janek z Olczy pisze będzie masakra !!
2mann30.01.2020, 10:21
Absolutnie ich nie włączać niech wpierw ludzie nauczą się przepisów ruchu drogowego i będzie dobrze.Jak można twierdzic, że sygnał "jedz" zezwala na wjechanie na tory kolejowe.
P.s Najgorsi kierowcy to ci co trzymają ręce na kierownicy u samej góry a głowa przy samej szybie.Skrecajac w lewo on wpierw odbija w prawo, skręcajac w lewo to on zatrzymuje sie przy prawej krawędzi, następny za nim staje tak że nue widać tego pierwszego i nieszczęście gotowe.
Janek z Olczy30.01.2020, 10:18
Zaprawdę powiadam Wam, będzie druga Klikuszowa. Będą korki od Zakopanego do Szaflar i od Rdzawki do Szaflar. Będzie płacz i zgrzytanie zębów. Jaja będą.
cichy30.01.2020, 09:16
takiej nieudolności urzędniczej to już nawet nie da się komentować!!!!,
no musi ktoś zginąć, żeby stosowne decyzje były podjęte w jeden dzień, nie ma innego wyjścia,
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl