06.02.2020, 16:49 | czytano: 6284

Spiska gmina chce gazu

Arch. Podhale24.pl
ŁAPSZE NIŻNE. Trwają rozmowy w sprawie gazyfikacji gminy Łapsze Niżne. Rozważana jest budowa stacji regazyfikacji LNG.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne padło pytanie na temat gazyfikacji gminy. Wójt Jakub Jamróz odpowiedział, że rozważana jest budowa stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. – Do takiej stacji gaz dowożony jest cysternami. Oczywiście musimy ustalić odpowiednią lokalizację – oznajmił wójt.
Dodał również, że w tej sprawie spotkał się z przedstawicielami Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. – Panom z Polskiej Spółki Gazownictwa zależało na tym, aby na wstępie, zanim zaczniemy rozmawiać z mieszkańcami, opracować listę większych odbiorców. – Jeżeli uznamy z ZEW-em, że te taryfy gazowe są w korzystnej cenie, to oczywiście będziemy dążyć do tego, żeby taka stacja LNG powstała – kontynuował. – Zaskoczę państwa szybkością realizacji takiego zadania. Jeżeli nie trzeba będzie zmieniać miejscowych planów zagospodarowania, to od decyzji, że ma powstać sama stacja, bez sieci, do jej powstania, można zmieścić się w jednym roku kalendarzowym – ocenił.
Radna Janina Schlegel zapytała o to, czy dogadanie się w tej sprawie z partnerem słowackim, nie byłoby prostszym rozwiązaniem. – Na starym przejściu granicznym jest już gaz – zauważyła.

W odpowiedzi usłyszała od włodarza, że w pierwszej kolejności należałoby poznać szczegóły cen zakupu gazu od słowackiego partnera. – Druga rzecz to kwestia przekroju instalacji, która jest doprowadzona do wsi po stronie słowackiej. To są wąskie przekroje i to nie może służyć za poważną magistralę, która miałaby przesyłać ten gaz dalej. Są to ostatnie zabudowania, w związku z czym, wiązałoby się to z dużą inwestycją i przebudową sieci po stronie słowackiej – odpowiedział Jakub Jamróz.

Przewodniczący rady Zdzisław Majerczak przypomniał o koncepcji, która zakładała przyłączenie do gazyfikacji Bukowiny Tatrzańskiej. – Ten pomysł wiązałby się z nakładem inwestycyjnym związanymi z dość długą magistralą przesyłu między gminami. PSG idzie jednak w kierunku stawiania stacji LNG. Taka stacja powstała ostatnio w Jabłonce – skwitował wójt.

ao/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
hej !22.05.2021, 14:40
Gaz płynie z obór w Kacwinie !!!!!
NT30.04.2021, 10:21
Do.... a jak...gościu jak to wszystko przewidziałeś ????? Oglądając ostatnią sesję rady to wszystko co piszesz sprawdza się rzeczywiście . Kilku radnych w tej gminie to hamulcowi rozwoju turystyki tej gminy to fakt ! Pogadali sobie o oponach traktorowych szkoda że nie podyskutowali o własnych oponach ale mózgowych.... to dopiero była by sensacja i ciekawa dyskusja . Reszta sesji zaciemniana żeby przypadkiem prasa tego nie nagłośniła , to znaczy wiedzy, mądrości , tych radnych ! Mam jednak nadzieję że prasa jednak będzie takie sprawy poruszać publicznie i nagłaśniać głupotę co poniektórych radnych !!! To chyba obowiązek prasy lokalnej jeśli oczywiście się nie mylę ????
a jak...20.04.2021, 09:40
Radnych pazerność tylko przypieczętowała upadek wartości etycznych tej gminy ! Tak było zawsze jest i tak będzie . Ale przynajmniej wiadomo czego się można spodziewać w godzinach próby . Działania radnych są widoczne na sesjach. Oczywiście obecnie jest to doskonale widoczne i kłuje w oczy mieszkańców. Wiadomo wójt szuka poddańczych radnych i mamy to co mamy. Rada to raczej bezrada ! To mogą zmienić tylko wybory !!!!!!!
obserwator14.04.2021, 11:00
Niedzicon.... pyta co to za rada ? Kto i komu i za co buduje w tej gminie ? Dalej jak żyć w takiej gminie ? Ani rada ani wójt w Niedzicy nic nie budują a jeśli już coś to tylko remontują... wręcz przeciwnie likwidują co zostało wybudowane?..... działania radnych widoczne na sesjach. Pod koniec kadencji Niedzicon koniecznie trzeba zadać pytanie radni wójcie zastaliście Niedzice rozbudowaną a zostawiacie rozjechaną ? Oj coś się wydaje że ta miejscowość wiele straci przy tym wójcie czy tej bezradzie .To jedno jest pewne.
czaro widzę13.04.2021, 14:02
obcy.....czy cokolwiek będzie z tych inwestycji oto jest pytanie ? Zobaczymy rzekł ślepiec ! A tak na marginesie, czy te niedzickie przepraszam d*** o zajęczym sercu będą w stanie kiedykolwiek zakpić z wójta ? To bardzo ciekawy naród ten Spisz. Wystarczy popatrzeć na skład rady i wszystko jasne wazelina!!!! Dlatego wszystko jest tak pod górę w tej gminie. Jaka jabłoń takie owoce!!! Taka zacofana gmina w 21 wieku aż trudno uwierzyć !
obcy08.04.2021, 11:16
Zadowolony? Wójt już skończył z gazyfikacją gminy i zaczyna nową budowę farm fotowoltaicznych też podobno z ZEW- em. Kolejna kpina wójta z miejscowości Niedzica ? Gminy ? Czy może tym razem z ZEW- u ? Norek konkretny wpis 6 lutego 2020 , aktualny do dzisiaj wszyscy mają ubaw nie tylko na budowie ! To że gmina się tak zachowuje to rozumie ,ale żeby ZEW.... tego już zupełnie nie rozumie po prostu nic z tego wszystkiego nie kumam !!!
no i co ?07.04.2021, 13:24
Spoko... Niedzicon na pewno wiele jeszcze te trutnie zdążą zlikwidować w Niedzicy bo jak widać na sesjach ta miejscowość leży radnym mocno na wątrobie , spokojna twoja rozczochrana ! Mocno i boleśnie nadepnęli radnej na odcisk Ci budowniczy Niedzicy ! Jak znam życie radna tego nie odpuści i przy najbliższej okazji jaka się nadarzy zabierze głos w swojej obronie i to ze zdwojoną siłą .No proszę w Czarnym Dunajcu budują żłobek a w Niedzicy zaś budowniczy z Frydmana przy usilnym zaangażowaniu wójta - zlikwidowali .Czy warto wiązać nadzieje z taką gminą ????? Chyba jednak nie warto stracone kolejne lata !!!!!!
zadowolony06.04.2021, 13:49
No to gaz mamy już z głowy załatwiony ! Wszystko jest pod kontrolom !
Niedzicon30.03.2021, 19:26
Pytanie jak żyć ? Oglądając ględzenie radnych na sesjach nie sposób nie zadać pytania co to jest za rada ! Jeden radny opowiada ,że to my wam w Niedzicy wybudowali remizę ,drugi gęga a my obecny GOK , trzeci zaś rznie głupa że zbudowali Hale Sportową , czwarty w kolejce to budowniczy żłobka itd. Aż dziwne się wydaje że radna z Niedzicy nie zada pytania...a z czego to tak ochoczo budujecie?? Raczej wójt likwiduje w Niedzicy wszystko co się da zlikwidować, czy zdąży do końca kadencji z likwidacją?
jak żyć22.03.2021, 19:18
K...a !!!!! jak mogą radni tak bredzić na sesjach o inwestycjach które są nie realne acz niemożliwe !!!! Wójt coś pierdyknie a ci już są gotowi i łykają to jak czapla i to ma być rada ? Pewnie w sypańcach w Kacwinie można by.....? zamontować zbiorniki na gaz ale skąd go pozyskiwać????? A niby czemu w Niedzicy ? Żeby znowu gęgali radni że wójt robi coś w Niedzicy i tak to błędne koło się zamyka ! Jaka jest wiarygodność rady ,wójta ???????
cdn04.03.2021, 09:44
W taki oto sposób już kolejny sztandarowy pomysł Wójta umiera śmiercią naturalną zgon nastąpił bez żadnych komplikacji ! Radni przyjęli to z pokorą bo widać tak trzeba , takim to sposobem radni zbudujecie lepsze jutro? Czy będziecie bliżej ludzi ! Tylko pytanie czy ludzie w 21 wieku są w stanie zrozumieć takie zacofanie taki ciemnogród ! Po co pieprzyć takie farmazony skoro i tak nic z tego nie będzie , czy nie warto się nad tym pochylić i przestać bić pianę ? Natomiast zająć się konkretnymi sprawami nękającymi mieszkańców tej gminy!
lepsze jutro ??????02.03.2021, 15:13
Tak to bywa rozlewnia gazu miała powstać błyskawicznie według zapewnień wójta na sesji. Gaz miał być ale go niema!!!!! Kolejna poroniona inwestycja wójta... takiego dziadostwa jeszcze nie było w dziejach tej gminy. Po co to pi......ć głupoty społeczeństwu skoro nie ma na takie inwestycje żadnych szans!!!!! Opowiadać bajki to można naiwnym radnym , ale nie społeczeństwu które już w bajanie tych domorosłych polityków nie wieży!!!
miał być!!!!!!16.09.2020, 15:04
Miał być gaz i nie ma gazu i gazu nie będzie........ pozostał tylko smród..... jak zawsze po inwestycjach wójta. Osobiście mnie to nie dziwi ale z tego co widać na stronie Gminy, to zostały zbudowane sypańce w Kacwinie też ta inwestycja przyniesie na pewno duże korzyści dla mieszkańców no i duże podatki z tego tytułu tak myślę!!!!!! Druga inwestycja to muzeum w Łapszach N......też dochodowa inwestycja itd.itd.
?????11.02.2020, 17:01
Ciekawe?z kim Wójt prowadzi rozmowy?hm...bardzo ciekawe?
Ewa10.02.2020, 09:27
Dla naszego Wójta jest to temat zastępczy, cały czas chce czymś zabłysnąć jak nie ma czym to teraz gazem .Wiadomo,że to nie pierwszy raz pojawia się temat gazu w tej Gminie.Tego nie było nie ma i nie będzie!!!!!EKO....szkoda Twojego wysiłku bo w tej Gminie głosu mądrych ludzi się nie słucha.Czego tu miało już nie być,szkoda by tu było wyliczać.
Eko09.02.2020, 20:47
Kurcze, nie rozumiem dlaczego u nas w kraju gaz jest spostrzegany jako jakieś super paliwo, przecież emituje niewiele mniej gazu cieplarnianego czyli CO2 od węgla dlaczego nikt o tym nie powie. Jeszcze nadmienię że w Niemczech w miejscowości w której pracuje do 2028r jest czas na wymianę kotła gazowego na inny gdyż gazu zakazują.
corny08.02.2020, 21:20
Nie jestem już mieszkańcem Gminy Łapsze, ale ościennej, Nowy Targ, a problem ze smogiem i eskalacja jego nie jest adekwatna do problemu opalania domów, jak i tak wprowadzą zakaz palenia opałami stałymi (bo wszystko do tego dąży) to i tak problem smogu nie zniknie, a wtedy całe to ebane towarzystwo specjalnej troski "alarm smogowy" będzie szukać problemu w skali krajowej, a nie regionalnej, przykład Kraków, problemem jest kilku delikwentów, którzy i tak będą spalać śmieci to po pierwsza, a druga kwestia to jest zabudowa naturalnych korytarzy powietrznych i tu się kończy rozmowa o smoku.
tak myślę08.02.2020, 11:24
corny.....,szkoda że nie doradzasz Wójtowi co jest dobre dla Gminy a co jest nieopłacalne. Jak widać z twojego wpisu chyba dobrze znasz ten temat skoro z góry zakładasz że nic się nie da zrobić w tym temacie.Szkoda może ?????Rada podejmowała by mądre i przemyślane decyzje ,kto wie proszę wykorzystać swoje doświadczenie to chyba nic nie kosztuje.Może? i Gmina była by w innej sytuacji niż obecnie ? Może.........
corny07.02.2020, 21:04
Widzę, że wypowiadają się sami znawcy, czyli osoby którym w życiu nic nie dogodzi, ale może nie o tym, system gazyfikacji byłby dobrym pomysłem gdyby i tak mieszkańcy musieli kupować opał, w wielu gospodarstwach podejrzewam, że najtańszym opałem jest drewno, też można spalać nisko emisyjnie drewno, ale do tego potrzebny jest odpowiedni kocioł i system magazynowania ciepła, są dotacje na alternatywne niskoemisyjne źródła ciepła, się zgadza, ale obostrzenia i nieznajomość kosztów wymiany takiego źródła energi - bo ciepło to też źródło energii dla malkontentów - przewyższa źródła dofinansowania o około 300%, bo tak nikt nie będzie wliczł w koszty zasobnika ciepła, grupy grzewczej i termomodernizacji budynku (wymiana okien z dostosowaniem współczynników oporu termicznego do wymogów UE) podejrzewam, że te koszty będą scedowane na właściwą, tak że piękne bajki o dofinansowaniu 90% skończą się tylko na kosztach kotła, czyli suma sumarum 10% całości kosztów inwestycji, po Polsku włożycie 60 tysi, a oddadzą 3,6 tysi
Marian07.02.2020, 14:48
A na początku XX wieku jak ówcześni rajcy zastanawiali się nad lokalizacją targowicy to wybrali Bereki ponieważ lokalizacja w rejonie dzisiejszej Składowej wiązałaby się z koniecznością budowy wiaduktu (początek XX wieku !!!)
soory07.02.2020, 11:45
Ech.....kolejny żart Wójta jeśli to wszystko miało by powstać w Niedzicy ???????? i czy powstanie taka inwestycja, oto jest pytanie Norek !!!!! Ale jak wynika z twojego wpisu odpowiedz znasz. Miecio....spokojnie w Niedzicy nic ale to nic nie powstanie już Wójt wraz z wysoką Radą o takie sprawy zadba.Tak że możesz spać spokojnie.To tylko takie bicie piany to im najlepiej wychodzi na sesjach no ale to trzeba oglądać ......
wątpię07.02.2020, 09:29
Teraz do Wójta świadomości dotarło że w Niedzicy nie ma żadnych inwestycji. Słuszne stwierdzenie żeby znowu mieli co gadać na innych wsiach co to się nie buduje w Niedzicy? Zgoda Norek.....może i było by eldorado gdyby to wszystko było realizowane ,ale to są tylko puste słowa ba pobożne życzenia!!! Sami Radni z Wójtem doprowadzili do tego że społeczeństwo robi sobie szopkę z Gminy i traktuje to wszystko z przymrużeniem oka jak sam stwierdziłeś.Chyba tego gazu się nie .doczekamy jeśli miałby on powstać właśnie w Niedzicy!!!!!!!!!!!!!
Do miecio06.02.2020, 22:01
A niby czemu w Niedzicy? Żeby znowu mieli o czym gadać na innych wsiach i ten dziwak wójt ze robi coś w Niedzicy ?
W kacwinie niech se gaz wozi będzie miał bliżej ...
Miecio06.02.2020, 20:50
W Szaflarach będą stać w korku za śmieciarkami, a w Niedzicy za cysternami ????????????
Gas Gas06.02.2020, 20:13
Kowaniec też chce ale linia w polowie budowy stoi. Teraz coś do "Alarmu Smogowego " Sprawdźcie jakie są kary za nie używanie gazu w określonym "na oko" terminie! Wydasz sporo kasy na starcie a i tak masz pod górkę. Dotacje na termoizolacje dostępne na stronce ale to i tak czarna magia i podawanie swoich danych pieron wie komu. Info na ten temat w UM to tylko głupi tekst od pracownika "wejdź na stronkę " Po wizycie na stronce wychodzisz z niczym. Tu trzeba działać w skrócie a nie klody pod nogi
Norek06.02.2020, 19:03
.... jakby wszystkie te opowieści Wójta się ziściły to będziemy eldorado. Gaz w cysternach, wyciąg w Kacwinie, tor saneczkowy w Niedzicy, produkcja pelletu, farma wierzb energetycznych, tanie śmieci z spalarnią w Szaflarach. Tani prąd i internet dzięki ZEW Niedzica....czy coś pominąłem??

Kuba zejdź na ziemię i przestań ... bo już nawet Twoi koledzy się z Ciebie na "budowie" śmieją.
Mok06.02.2020, 18:49
Ludzie chcą wodociąg bo wody brakuje!!! 21 wiek jest atu takie zacofanie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl