10.02.2020, 20:26 | czytano: 41628

Nie żyje trzecia ofiara wypadku na wyciągu narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej

Fot. Michał Adamowski
Czarny poniedziałek na Podhalu. W nowotarskim szpitalu zmarła trzecia ofiara wypadku na wyciągu narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. To 21-letnia mieszkanka Warszawy, którą podobnie jak matkę i młodszą siostrę przygniótł dach zerwany z budynku pobliskiej wypożyczalni.
Na miejscu dach zabił jej 52-letnią matkę i 15-letnią siostrę. Z rodziny ocalał tylko ojciec, który jest pod opieką lekarzy i psychologów.
Tragedia wydarzyła się przed godz. 11. Wiejący od rana silny wiatr zerwał dach z budynku wypożyczalni nart na Rusińskim Wierchu. Blacha i przyczepione do niej drewniane elementy konstrukcji dachu przeleciały nad parkingiem i uderzyły w grupę narciarzy. Jak się okazało, była to rodzina z Warszawy.

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zakopanem.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
loko17.02.2020, 15:19
@Loorkin, uważam, że masz sporo racji w tym, co napisałeś. Wypadki się zdarzają. Tutaj niech sąd rozstrzygnie, czy była jakaś wina właściciela, czy nie było, czy buda była wykonana zgodnie z fachem i normami, czy byle jak i niezgodnie z przepisami. Chociaż wiatr zrywa i porządniejsze dachy, to jednak po to są regulacje w budowlance, żeby ich przestrzegać. To jest kwestia sądu, żeby zbadał tą sprawę. Na razie nie ma co wieszać psów na właścicielu. A ludzie zawsze lubią mieć winnego jak najszybciej, żeby móc sie na kimś wyżyć.
Loorkin12.02.2020, 21:32
Współczuję ojcu i mężowi. Miała być rozrywka w wyszły 3 pogrzeby. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Tragedia nie do opisania. . wcale nie bronie właściciela wozu Drzymały ale taki wiatr zrywa nie tylko dachy prowizoryczne ale i te które były odebrane przez wszystkie nadzory świata. To jest żywioł którego nie da się przewidzieć jak się zachowa. Daszek pewnie wytrzymywał wszystkie halne przez lata ale nagle przyszedł kataklizm i go zerwał. Chyba że to świeża budowla. Sam widziałem jak wiatr przerzucił cały duży stalowy kontener biuro budowy o całe 20 m. Wiatr przekraczał 200 km/h . Szczęście że tam nikogo nie było ale gdyby to kto byłby winny? Kierownik? Drzewa się łamią i zabijają ludzi i kto jest winny? Matka natura? Losowe zdarzenie. Powtarzam że nie bronię dutkobiorcy ale filozofia ukrzyżowania winnego za to że wiał potężny wiatr może zostać odwrócona w drugą stronę że co ci ludzie robili w takich warunkach na stoku? A co gdyby była tam postawiona przenośna toaleta typu toi toi i to by zabiło kogoś? Trochę arabska filozofia. Denerwuje mnie po prostu doszukiwanie się w ostatnich kilku latach winnych wszystkiego co tylko możliwe .
klio12.02.2020, 10:24
Winny będzie jeden,właściciel tej budy.Reszcie się upiecze,bo mają koneksje i wiemy jakie mamy sądy.Współwinnych jest więcej,bo Nadzór Budowlany zaniechał kontroli więc pośrednio przyczynił się do tej tragedii.Właściciele wyciągu również winni.Każdy w jakimś stopniu jest odpowiedzialny za tą straszną tragedię ale ukarzą jednego.Będziemy monitorować ten wypadek i czekać na sprawiedliwy wyrok dla wszystkich ,którzy są odpowiedzialni.
avivat11.02.2020, 20:28
Wyrazy szczerego współczucia. Panie Boże przyjmij je do siebie! [*] [*] [*]
majki majk11.02.2020, 20:13
Te alerty rzadko kiedy się sprawdzają. Temu ten ostatni skasowałem nawet bez czytania. Trudno mi się tym przejmować, skoro się parę razy pod rząd nie sprawdziło. Mam siedzieć w chacie kilka dni z rzędu, bo może akurat ten dziesiąty z rzędu alert się sprawdzi...? Innym razem z kolei, jak kiedyś była wichura, to w ogóle alertu nie było.
gość11.02.2020, 19:29
nie właściciel tylko zarządzający wyciągiem, są rady nadzorcze itd. To zarządzający czyli Prezes powinien zamknąć wyciąg od samego rana.
Właścicieli jest kilku ale Prezes jeden - może czas na zmianę.
rab11.02.2020, 14:19
Właściciel wyciągu też chytry,bo mimo alertu wyciąg uruchomił.Gdy by był nieczynny i w dodatku zagrodził wjazd na parking,to nikt by nie zginął i był by wytłumaczony,że wjazd zamknął.Ale mamona była mocniejsza!Żal ogromny,że masz odchowane dzieci ,które mają przyszłość przed sobą i w sekundzie ich tracisz.Ja jako matka czuję taki sam ból jak ten ojciec,który ma życie złamane.
My11.02.2020, 13:29
Ludzie nie potrafią ocenić ryzyka. Lub nie chcą tego robić. Myślą, że jak zapłacone to są bezpieczni i nieśmiertelni.
Marcin11.02.2020, 13:23
Dobrze że może w końcu posprawdzają tą szlachtę góralską. To co tam się dzieje pod praktycznie każdym względem to istny dramaty. Problem jest w tym że tam każdy każdego kryje, nawet wśród policji
Leszek11.02.2020, 12:14
Wielka tragedia! Gdzie był nadzór budowlany przez cztery lata. /.../

Proszę nie wprowadzać innych w błąd. Moderator.
Ina11.02.2020, 11:52
Wiecznie Odpoczywanie dla Śp. zmarłych .Ale tak szczerze to turyści też powinni trochę myśleć w taką pogodę to powinni siedzieć na wynajętej kwaterze a Oni idą na stoki jakby pierwszy raz w życiu śnieg widzieli ale widocznie tak im było pisane ....
Janosik11.02.2020, 11:49
Ludzie dajce spokój z szukaniem winnych. To jest żywioł. Skutki nie do przewidzenia. A jakby przywiało dach z jakiejś bacówki i osoby poszkodowało, to też byście szukali budowniczego bacówki?

Turyści podjęli decyzje, co będą robić, gdzie pójdą. Każdy jest kowalem swojego losu. Nie ma przypadków. Są tylko znaki.
Jakby w nocy dach zerwało, to wszyscy by się śmiali i mieli atrakcję. Ale jak już stała się tragedia, to szukanie winnych. To powinno być przestrogą dla turystów. Bo w górach trzeba uważać i mieć oczy na około głowy. Jak ktoś chce mieć łatwo i przyjemnie, niech wybiera odpowiednią pogodę.
olsen11.02.2020, 11:47
Ja dostałem Alert Uwaga ! Dziś (9|02) po południu ,w nocy i jutro w ciągu dnia bardzo silny wiatr.Możliwe przerwy w dostawie prądu, jeśli możesz to zostań w domu. Zastanawia mnie po co wysyła się te alerty . Jak to jest możliwe że wyciągi pracowały z przerwami . Może lepiej się zastanowić czy właściciele wyciągów nie powinni być ukarani, za narażenie życia przecież logika nakazuje że przy silnym wietrze mogą powstać rożne anomalia, na które nawet silne konstrukcje nie mają wpływu . Mnie pozostaje ubolewać n że nie liczy się człowiek , tylko kasa by jak najwięcej zarobić na turyście który każdą minutę chce wykorzystać na spędzenie urlopu , i to że człowiek chce przechytrzyć naturę która swoim obliczem potrafi siać spustoszenie .Niech to będzie nauczką dla wszystkich czerpiących zyski z Turystów by przede wszystkim zadbali o ich bezpieczeństwo , nawet kosztem zamknięcia wyciągu po alercie ogólnopolskim jak to jest w Krajach Alpejskich Italii ,Szwajcarii i Austrii.Niech Dobry Bóg obdarzy łaską miłosierdzia, dusze które do siebie powołał a ojcu rodziny dał siły w tych trudnych chwilach .Właścicielowi wypożyczalni i władzy którzy zgodzili się na tą miernotę budowlaną , niech obraz tej tragedii bólu ojca rozbitej rodziny, będzie podstawą do sprawiedliwego Wyroku, bo nie ma wytłumaczenia że moja posesja ,obok której jest wyciąg obsługujący setki nawet tysiące ludzi .Ktoś na to dał zgodę i musi za ta zapłacić , i żeby nie było tak jak z kursantką egzaminatora Prawa Jazdy która zginęła na przejeździe kolejowym a winę próbuje się zapisać motorniczemu pociągu .że złe hamulce użył .
Boże miej ich w swojej opiece .
wk.....y11.02.2020, 11:31
Gdzie sa te piep ... służby? Gdze te urzedasy, ktorzy przesladuja uczciwych i sie wszystkiego czepiaja. Jakoś nielegalnych nie widza, bo to inna kasta. Wola opłacic urzędasów niż zalegalizować te piep..... szałasiki. Wszedzie tylko badziewie. Na Gubałowce to bangladesz z poprzedniego wieku SYF
ZochazKrakowa11.02.2020, 11:09
Straszna tragedia i szok dla rodziny. Ale fakty są takie, że samowolka budowlana to rzecz charakterystyczna dla Podhala. Tu prawo budowlane to abstrakcja.
Ja11.02.2020, 09:54
Ludzie gdzie w tym widzicie łaskawego bo ga
Jeżeli by istniał to byłby bogiem cierpienia i znęcania się nad ludźmi
Abc11.02.2020, 09:50
Na miejscu właściciela budki pakowalabym już walizkę do ciupy... Żal mi tego ojca tych ludzi tragedia ogromna
Wczasowicz11.02.2020, 09:40
Szkoda całej rodziny jdnak nie rozumiem jednego dlaczego tak się dzieje skoro otrzymujemy na telefony informacje o niebezpieczeństwie że będzie silny wiatr, by nie wychodzić z domu bo istnieje realne niebezpieczeństwa to dlaczego otwiera się wtedy wyciąg narciarski? Dlaczego nie respektuje się tego typu ostrzeżeń? Przekonałem się na własnej skórze będąc na wakacjach w Zakopanem kiedy nie mogąc Podjechać własnym samochodem na parking by wyruszyć na Morskie Oko zmuszony byłem skorzystać z busa jednak to co mnie przeraziło to stan techniczny tych samochodów pomimo tego kierowcy biorą nadmiar pasażerów upycha się ich jak śledzie w beczce,. A oprócz tego kierowca nie daje żadnego pokwitowania za bilet. Niestety potem zbieramy tragiczne konsekwencje głupoty i nieodpowiedzialności.
taki jeden11.02.2020, 09:33
I taki Janusz biznesu, który robiąc byle jak i żeby oszczędzić parę groszy rozwalił komuś całe życie....Ja nie wiem po co są te Nadzory Budowlane, Sanepidy itp wystarczy ruszyć *** w teren co jakis czas i sprawdzac takie szalasy wszedzie to stoi...
inżynier11.02.2020, 09:10
Do ilu jeszcze tragedii musi dojść, żeby Nadzór Budowlany zaczął w końcu reagować? Budujcie dalej na lewo, byle jak, po taniości. Białka i Bukowina stoją całe na samowolach, zresztą całe podhale. Masa reklam, dziadostwa...
Narciarz11.02.2020, 09:02
Wyrazy współczucia dla ojca i rodziny w tej strasznej tragedii. Ilu jeszcze ludzi ma zginąć przez takie samowole budowlane postawione nielegalnie na wyciągach? Mam nadzieję że GUNB zleci podległym powiatowym nadzorom budowlanym kontrolę postawionych na wyciągach bez pozwoleń na budowę: budek, wiat, grilli, szałasów obitych deskami przyczep postawionych na kołkach. W trosce o nasze bezpieczeństwo powinni natychmiast zacząć od Nowego Targu.
Z Jagodą..11.02.2020, 08:55
W ich intencji...Pod Twoją obronę...
Wojtek11.02.2020, 08:34
VIOLA,brawo."nadzór budowlany udaje, że nie widzi takich drewnianych szałasów,może i mam nadzieję, że prokuratura przetrzepie im teraz gacie".Wiele samozwańczych czynów jest na Podhalu,chociażby w ukryciu nocna rozbiórka hotelu.
winter11.02.2020, 08:15
Tradycyjnie jak to w Polsce,rozpaczanie po tragedii...Gdzie wcześniej byli ci co odpowiadają za takie badziewia,przede wszystkim ich pociągnąć do odpowiedzialności.Wszelkiej maści kontrolerów,inspektorów i innych pierdzistołków.
Matka11.02.2020, 07:54
Wieczny odpoczynek dla ofiar. Najbardziej współczuję temu mężowi i ojcu, który stracił całą rodzinę. Jak on się pozbiera? Czy to jest w ogóle możliwe? Straszna tragedia! W całym kraju wiatr uszkodził 544 budynki. Wiatr jest nieobliczalny. Przy takich prognozach lepiej nie wybierać się w góry ani na narty. Serce się rozpada na myśl co przeżywa teraz głową rodziny, w której już nikogo nie ma. Wróci do pustego mieszkania. Mam nadzieję że ma jeszcze innych bliskich, którzy otoczą go opieką.
A lód z dachów11.02.2020, 04:04
Kamienic w Rynku w Nowym Targu oraz okolicznych ulic. Podobnie Krupówki i inne miejscowości.....Ktoś to sprawdza?
Zbysek11.02.2020, 00:23
Tragedia straszna rzecz. Śmierć kilku osób w jednym miejscu to masakra. A ja się pytam gdzie jest nadzór budowlany? Kto to sprawdził,który inspektor,a może po prostu przeoczyli tak błahą rzecz która odebrała życie kilku osobom !!!!! Niech nadzór budowlany ruszy du........... I sprawdzi kilka , kilkanaście obiektów które nie powinny być dopuszczone do użytku. Takich obiektów jest kilka widocznych gołym okiem nie fachowca. Do roboty .
Viola10.02.2020, 23:29
Kondolencje dla rodziny,pytanie tylko, dlaczego nadzór budowlany udaje, że nie widzi takich drewnianych szałasów,może i mam nadzieję, że prokuratura przetrzepie im teraz gacie
@Golden10.02.2020, 23:28
Stoisz patrząc na wyciąg, słyszusz z tyłu huk, odwracasz się mysląc co to mogło być. Ale oni nawet nie zdążyli odwrócić się cali, tylko głową. To były dwie może trzy sekundy od tego "huku", jak to nazywasz. Ironia naprawdę nie na miejscu.
@Jagoda10.02.2020, 22:59
Przyłączyłem się. Odmówiłem jak zapodałaś. RIP. Wiary.
Golden life10.02.2020, 22:56
Straszne to ...jedziesz odpocząć a potem wracasz prosto na cmentarz .

Jak to leciało to musiałbym huk , nie rozumiem dlaczego prawie wszystkie osoby dorosłe nie schowały się za samochodami ,,,niewiem nie pojmuje Wielka tragedia

Wieczny odpoczynek
kris10.02.2020, 22:14
WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE...{*}
Montesa 300rr10.02.2020, 22:06
Nie znamy dnia ani godziny...
miki10.02.2020, 21:44
tragedia straszna masakra i brak słów
góralNT10.02.2020, 21:34
Wie ktoś jakim samochodem przyjechali. Spotkałem taką rodzinę w niedzielę w NT. Chwilę rozmawialiśmy. Z opisu wieku bardzo podobni.
Jagoda Wawa10.02.2020, 21:07
Panie Boże, przyjmij Julię i Klarę z ich kochaną mamą do swojego grona i spraw, aby ich ojciec tutaj na ziemi miał dość siły by udźwignąć tą tragedię. Z modlitwą dzisiaj wieczorem w intencji ofiar będę o to prosić.
Pod Twoją obronę...
Smutna.10.02.2020, 20:39
Niewyobrażalna tragedia.
Krzysztof10.02.2020, 20:31
Masakra co ten ojciec ma teraz w głowie nie wyobrażam sobie tego....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl