19.02.2020, 12:00 | czytano: 11829

Ksiądz przed sądem

Arch. Podhale24.pl
Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu rozpoczął się proces przeciwko Marianowi W., będącemu w przeszłości proboszczem kilku parafii rzymskokatolickich diecezji tarnowskiej, w tym w Grywałdzie w powiecie nowotarskim. Proces, z uwagi na dobro pokrzywdzonych, został utajniony.
Prokuratura oskarża byłego proboszcza o popełnienie w okresie od 2003 do 2012 r. 12 przestępstw o charakterze seksualnym na 11 małoletnich ministrantów i lektorów. - Zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem - informowała w grudniu Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu, informują o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu. - W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich przewlekłego zespołu stresu pourazowego, co skutkowało rozstrojem ich zdrowia na okres powyżej 7 dni,. Dodać należy, iż prokurator w toku śledztwa z uwagi na przedawnienie karalności umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 innych pokrzywdzonych.
r/
komentarze
AnnaB23.02.2020, 02:20
@Mloda czytelniczka
Czy Ty nie wiesz że takie dziecko boi się przyznać że jedynkę dostało w szkole a co dopiero powiedzieć w domu że mu ksiądz coś robi... a pedofile często wzbudzają zaufanie rodziny albo wmawiają dziecku że jak powie to będzie że to jego wina itp. Nick mówi sam za sobie... jeszcze dużo musisz poczytać, a później pisz takie uwagi.
Baca20.02.2020, 14:56
Czy to owieczko o Nowym Targu,bo tak skojarzyłem?
Don Pedro20.02.2020, 13:56
Do szuser: Dla mnie ksiądz to taka sam osoba, jak każdy inny człowiek, mniej lub bardziej uczona.
szuser20.02.2020, 12:32
Do Pawła i Don Pedro

Dopóki ksiądz będzie się uważał ( i będzie przedstawiany z ambony) jako "alter Christus" nic nie pomoże...
d3D2M20.02.2020, 12:19
Miałem z nim do czynienia. W moim przypadku mu nie wyszło. Byłem lektorem w czasach kiedy został wyznaczony na proboszcza w Grywałdzie. Wyczułem jego niecne zamiary i odpowiednio wcześnie zrezygnowałem.
W Grywałdzie niektóry nie chcą słuchać, że proboszcz który zbudował kościół i Dom Seniora u Sióstr Albertynek mógł się takich czynów dopuścić. Dla nich to niepojęte.
Byłem osobą bardzo wierzącą w Boga i dalej jestem.
Do kościoła nie chodzę z wyboru. To, że nie chodzę do kościoła nie ma nic wspólnego z Marianem W.
Przestałem chodzić do kościoła gdy przeczytałem Biblię i zrozumiałem że Kościół Katolicki (KK) nie ma nic wspólnego z dążeniem do "dobrego życia".
Biblia jest zbiorem ksiąg które są bardzo niespójne, a zwłaszcza Ewangielie wg Marka, Jana, Łukasza i Mateusza.
Kolejność w jakiej wymieniłem autorów nie jest przypadkowa.
Zrozumieją to Ci, którzy przeczytają te Księgi.
Polecam Stary Testament dla tych którzy lubią mocne wrażenia.
Poznałem mroczną historię papiestwa i KK.
Mocno też przeżyłem śmierć papieża Jana Pawła II.
Wychowałem się w tzw. pokoleniu JPII.
Dzisiaj mogę powiedzieć, że Jan Paweł II nie powinien być świętym.
Jeżeli można go nazwać świętym to tylko KK.
Duża w tym jego co się teraz dzieje to jego wina.
Jak już wcześniej wspomniałem dalej wierzę w Boga a KK traktuję jako najstarsze przedsiębiorstwo na świecie, które mieczem i krwią Męczenników i tzw. heretyków doszło do swojego stanu posiadania.
Dla wierzących w Boda kościół nie jest potrzebny do zbawienia. Dla niewierzących tym bardziej.
W życiu jest ważne to by go dobrze przeżyć.
Nie jestem świętym. Nikogo nie osądzam. W każdym człowieku staram się dostrzegać to co dobre. Ufam ludziom.
Bóg osądzi nas wszystkich i odpowiednio wynagrodzi.
Myśląca owieczka20.02.2020, 11:22
Wynika z tego że nie wszyscy kapłani są wierni kościołowi i jego nakazom.Co innego słyszymy z ambony a co innego czytamy w mediach społecznościowych.Do kościoła chodzimy by wysłuchać Słowa Bożego a potem wchodzimy na nasze popularne i dostępne dla każdego portale i cóż tam widzimy? Ano jeden wielki szafot polityczny...kto nie z nami ten przeciwko nam,ale jak to się ma do wzniosłych,filozoficznych kazań,uduchowionych i trafiających do naszych serc,jak to jest z tą miłością bliżniego swego należącego nie daj Boże do innej partii niż jedynej słusznej proszę księdza....A w niedawno wydanej książce-miód na usta.A feee..proszę księdza.
Don Pedro20.02.2020, 10:50
Twierdzenie, że wszyscy księża to pedofile jest kłamstwem i to trzeba jasno powiedzieć. Wypisywanie dzieci z religii to nie wyjście, tylko spełnienie zachcianki dziecka. Twierdzenie, że przestałem chodzić do kościoła, bo są księża pedofile jest świetną wymówką dla naszego lenistwa.
Żeby było jasne stoję na stanowisku, że pedofilię trzeba tępić wszelkimi dostępnymi sposobami, to jest zaraza, którą należy wyplenić. Biskupi ukrywający pedofili w sutannach, są tak samo winni jak oni.
Co do zarzutów względem tzw. "fanatycznych katolików"... fanatyzm w każdej religii jest niebezpieczny.
PS Niech mi ktoś wyjaśni czym się różni ksiądz pedofil od nauczyciela pedofila, sędziego pedofila, policjanta pedofila, adwokata pedofila etc. etc. etc.?
Narodowiec20.02.2020, 10:41
A kiedy odpowiedzą karnie purpuranci za przenoszenie tych zboczeńców z parafii do parafii , czyli brali udział w ukrywaniu przestepstwa pedofilii ?
Biedne te dzieci ...
PTp20.02.2020, 07:29
@Paweł: należy rozróżnić oszczerstwa i pomówienia których dopuszczają się zwykłe kanalie, gdzie żaden czyn zabroniony nie miał miejsca, brak zgłoszenia na policję, brak postępowań wyjaśniających, ale są pomówienia w które wielu uwierzy. Czy można łatwiej zszargać dobrą opinię nauczyciela? Co innego jednak kiedy mamy wielu świadków którzy po latach i pewnie setkach godzin przemyśleń i psychoterapii decydują się mówić o swoim nieszczęściu wbrew ludziom kościoła którzy mimo dowodów wierzą w księdza niczym w Boga.
Coz20.02.2020, 00:54
Niby osoby lgbt sa zaraza jest a więcej goi księży spotkałam
Młoda czytelniczka19.02.2020, 22:17
A co robili rodzice ministrantów przez 20 lat czyżby dopiero teraz przypomnieli sobie o molestowaniu ich dzieci.
Paweł19.02.2020, 22:00
@Kriss

Argumentacja super. I jaka wygodna... Wypisaliśmy i już...
Ostatnio czytałem o nauczycielu pedofilu, to może ze szkoły też wypiszcie...
No i uwaga - gdzieś w parku też był jakiś pedofil, to lepiej niech dziecko z domu nie wychodzi!

Oczywiście, że dzieci trzeba chronić. To jednak nie oznacza, że wolno nam wszystko uogólniać - jeden nauczyciel pedofil nie świadczy o tym, że wszyscy są pedofilami. Tak samo jeden ksiądz, jeden pedofil w parku, jeden motorniczy, jeden taksówkarz itd. Ani nawet pięciu, dziesięciu... Nie krzywdźmy tych, którzy są naprawdę porządni, uczciwi i oddani temu, co robią.

Nie traktuj tego osobiście - to nie do Ciebie, a raczej do sposobu myślenia. Wg mnie takie "profilaktyczne wypisanie" z religii w dalszej perspektywie może dziecku przynieść więcej szkody, niż korzyści (przecież u Was nic się nie działo, a wypisaliście w konsekwencji domowej pogadanki). Jeśli nie zadbamy o wpajanie wartości od dziecka, to pozostanie pustka, którą wcześniej czy później ktoś/coś zapełni - jakaś ideologia, inna religia, moda na jakieś zachowania itd. Zapanowanie nad tym może się okazać znacznie trudniejsze, niż nad treściami przekazywanymi na religii...

Niemniej życzę sukcesów i powodzenia w wychowaniu syna. Serio, bez sarkazmu. Powodzenia.
e219.02.2020, 20:05
Który biskup odpowie za przenoszenie z parafii do parafii księdza pedofila?
To jest ukrywanie przestępcy! Powinien tak samo być ukarany za ukrywanie i tolerowanie przestępstwa, powinno się ujawnić, który to biskup jest współwinny przestępstwa - bo pedofilia jest strasznym przestępstwem. Takie dziecko ma traumę do końca życia!!
jo19.02.2020, 19:16
przestać chodzić do kościoła i co za tym idzie na tace zero.
trzeba iść po rozum do głowy, jak tak może być
takitam.19.02.2020, 18:40
skoro najcenniejszy jest wdowi grosz, a skladka co msza...
Czytelnik Podhale 2419.02.2020, 18:21
Publicznie wykastrować .
greg19.02.2020, 17:52
Prawdziwa kasta...Amen.
tadek19.02.2020, 17:07
Polska że swoimi fanatykami religijnymi jest idealnym miejscem do ukrywania pedofilów w sutannach do tego dochodzi łagodne prawo dla tych zboczeńców ,co najwyżej przeniosą na inną parafie a tam dalej hulaj dusza piekła nie ma.
On19.02.2020, 16:14
Znam go osobiście też się dobierał jak byłem ministrantem do mnie przez chama do kościoła nie chodzę do dziś i nie poszlem na policję bo Bóg go osądzi marianie *** jak Ci nie wstyd było na pogrzebie ojca się pokazać płakałem bo co ruszyło sumienie a mieszkańcy grywaldu to *** Ci bronili nic nie można było na ciebie powiedzieć bo ludzie stali murem za tobą i grywał starsze osoby lepiej niech się nie wypowiadają szczególnie Ci co byli bardzo blisko księdza
Kriss19.02.2020, 15:59
Rok temu przeprowadziłem z 11-letnim synem rozmowę na temat pedofili. Syn nie mógł zrozumieć dlaczego takich czynów dopuszczają się księża. Powiedział ,że na lekcje religii już nie chce uczęszczać . Nie zmuszalismy...Wypisaliśmy... Najważniejsze jest dobro dziecka
Ah19.02.2020, 14:50
Kim jest ten( bóg ) skoro ma takich przedstawicieli
Mówią na siebie słudzy boży
Kkk19.02.2020, 14:36
Do Jolka
Biskupi są tacy sami tylko bardziej bezkarni
KURA19.02.2020, 14:24
Ja wypisalem corke z lekcji religi.Chodzi do 3 klasy.Teraz ona i my mamy spokoj.
ss19.02.2020, 12:53
Księża ręce precz od naszych dzieci.
Jolka19.02.2020, 12:47
Jak powiedziałam mojej sąsiadce , że ksieża molestują dzieci, to chciała mi oczy wydrapać, bo to dzieci molestują księzy wg niej. Nie musze dodawać , żę jest zatwardziałą zwolenniczka PiSu. Co to za kościół w którym to się dzieje, a biskupi ukrywają te haniebne czyny
Crimen sollicitationis19.02.2020, 12:38
Ludu Polan....Powstań z kolan !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl