19.02.2020, 14:16 | czytano: 2520

Winda w liceum pomoże niepełnosprawnym

Władze gminy Czarny Dunajec zabezpieczyły 300 tysięcy na budowę windy dla niepełnosprawnych uczniów w Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami integracyjnymi, działającym pod Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich.
Placówka w Czarnym Dunajcu ma ogromne szanse na otrzymanie refinansowania inwestycji, tj. 130 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dlatego podjęcie jak najszybciej pozytywnej decyzji było ważnym elementem w staraniu się o środki zewnętrzne.
Szkoła średnia w Czarnym Dunajcu z oddziałami integracyjnymi jest jedyną taką placówką na Podhalu. Jak mówiły podczas sesji władze szkoły, dziękując radnym za finansowe wsparcie, uczniowie liceum również ci z niepełnosprawnością ruchową są laureatami wielu nagród, także tych Ministra Edukacji Narodowej.

- Dziękujemy, że zauważyliście państwo potrzeby społeczne osób niepełnosprawnych i zapobiegacie wykluczeniu społecznym – mówiła Teresa Dziwisz, dyrektorka LO z oddziałami integracyjnymi w Czarnym Dunajcu. – Do naszego Liceum chodzą absolwenci szkoły integracyjnej działającej w Czerwiennym. To jest głównie młodzież właśnie z niepełnosprawnością ruchową.

Ta winda jest niezbędna w dalszym rozwoju liceum. Obecnie w szkole funkcjonuje jedynie podjazd. Brak windy jest wielkim utrudnieniem, gdyż biblioteka i wiele pracowni znajduje się na wyższych kondygnacjach szkoły. Obecnie w szkole 10 proc. uczniów, to osoby niepełnosprawne.

js/
komentarze
Don Pedro20.02.2020, 10:37
A Kuria Krakowska nic nie dorzuci?
Jan19.02.2020, 23:27
W gminie jest wójt, który wspiera potrzebujące dzieci. Nigdzie nie ma takiej szkoły.
P19.02.2020, 17:44
Księża Salezjanie, którzy uruchomili Liceum w 1996 roku i prowadzili je do roku 2013 przez kilka lat starali się w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec o dofinansowanie inwestycji jaką miała być winda. Urzędnicy wtedy nie zrobili w tym kierunku żadnego kroku. Brak zawarcia kompromisu pomiędzy Parafią a Urzędem doprowadziło do likwidacji szkoły. Ktoś ma duże wpływy...
Ziomek19.02.2020, 14:43
Trzeba pochwalić wszystkich co chcą pomóc niepełnosprawnym
Zobacz pełną wersję podhale24.pl