02.03.2020, 16:03 | czytano: 5236

Ruszyło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu

Uruchomione przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu centrum, które działa już od lutego, jest jednym z czterech w Polsce, gdzie testowany jest nowy model opieki psychiatrycznej.
- Jest to nowy model, który jeśli w wyniku testowania osiągnie zakładane wyniki, będzie modelem wprowadzanym w całej Polsce - mówiła na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego koordynatorka projektu Ewa Piątkowska.
Centrum ma połączyć już istniejące usługi leczenia psychiatrycznego z nowymi. W ramach profilaktyki, która jest pierwszy filarem działalności ŚCZP, w szkołach powiatowych prowadzone będą warsztaty na temat postrzegania zdrowia psychicznego i pierwszych objawów kryzysu. Jeśli chodzi o leczenie, to projekt zakłada m.in. zatrudnienie psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, którzy będą dostępni pięć dni w tygodniu, cały dzień, bezpłatnie. Ma też zostać uruchomiona całodobowa infolinia i całodobowa pomoc kryzysowa. Trzeci filar, rehabilitacji społecznej, obejmuje działalność istniejącego dziennego środowiskowego domu samopomocy, ale planowany jest do utworzenia wieczorny klub samopomocy. Projekt obejmuje też m.in. uruchomienie centrum koordynacji i zakup samochodów dla zespołów mobilnych, które będą docierać do domów. Twórcy projektu chcą, by jak najmniej chorych osób trafiało do oddziałów psychiatrycznych, a jak najwięcej pozostało w swoich środowiskach, pracując czy ucząc się, funkcjonując samodzielne i z pomocą rodzina, a pomoc im byłaby udzielana na miejscu. Wczesna interwencja, wczesne zidentyfikowanie dolegliwości psychicznych u pacjenta i szybkie podjęcie leczenia, jest dużo prostsze, tańsze i lepsze dla pacjenta, niż czekanie do sytuacji, gdy trzeba go wieźć na oddział i wiązać pasami.

Projekt, który powiat realizuje z fundacją Leonardo, będzie trwać 2,5 roku. Jego efektem będzie powstanie Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu. Obecnie centrum działa w pawilonie H nowotarskiego szpitala. W dalszych planach jest budowa dla niego nowej siedziby (jej wizualizacja na zdjęciu).

- Ja poczytuję to jako sukces, że udało nam się skutecznie o ten projekt aplikować, bo chętnych na jego realizację było w Polsce wielu - mówił dyrektor nowotarskiego szpitala Marek Wierzba.

W tym tygodniu planowane jest podpisanie umowy na realizację tego projektu z przedstawicielami ministerstwa.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Realia03.03.2020, 22:50
Figa z makiem polska psychiatria, jak termin na psychoterapię indywidualną ma wszędzie rok, tak będzie miał rok i akurat samobójca doczeka rok.
nadzieja03.03.2020, 16:00
Pan Jachymiak doktor z sercem .
Hipokrates03.03.2020, 13:49
Nareszcie dobre wieści. Psychiatria w Polsce jest w tragicznej sytuacji, tak jak jej pacjenci. A tu, w małym Nowym Targu, taka wspaniała inicjatywa. Brawo dla pomysłodawców, realizatorów i dużo siły dla personelu.
leming doskonały03.03.2020, 11:10
Jak rodzina ma przekonać chorego,by zażywał leki, jeżeli On sam tego nie chce - nie ma wyjścia, taki chory musi być hospitalizowany na oddziale psychiatrycznym, ale nim do tego dojdzie, (z postanowienia Sądu Rodzinnego) to przez kilka miesięcy rodzina przeżywa gehennę i jest na skraju wyczerpania nerwowego. O chorym się mówi i pamięta - o rodzinie NIE.
z tąd02.03.2020, 21:55
No i fajnie.Halny ostatnio u nas często wieje.
zrealizowany pomysł02.03.2020, 18:31
Ukłony dla doktora Jachymiaka,który kilka lat temu zabiegał,by takowe
centrum powstało.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl