05.03.2020, 11:26 | czytano: 3200

Mieszkańcy pytają - burmistrz odpowiada

Arch. Podhale24.pl
Po zmianie zasad naliczania opłat za odbiór śmieci, mieszkańcy Szczawnicy głośno mówią o swoich niepokojach z tym związanych. Burmistrz Grzegorz Niezgoda na Facebooku postanowił wyjaśnić pojawiające się wątpliwości.
Do tej pory mieszkańcy uzdrowiska płacili od ilości osób, jaką wpisali do deklaracji, jednak ten system okazał się nieefektywny. Teraz opłaty będą naliczane od ilości zużytej wody.
Wiele osób pytało o konkretne sytuacje, inne obawiały się sytuacji nietypowych (jak np. awarie liczników). Burmistrz obiecał, że na te pytania odpowie i słowa dotrzymał.

Oto odpowiedzi na niektóre pytania:

1. Nadal nie została rozwiązana kwestia wywozu raz na jakiś czas starszych sprzętów agd, starych mebli. Dlaczego w miejscowościach obok mimo wszechobecnych zmian takie rozwiązanie było i jest nadal, a u nas tego nie ma mimo znacznie wyższych stawek. Skoro nurtuje was problem nielegalnych wysypisk śmieci może warto było by na to zwrócić uwagę.
Burmistrz: Zużyte sprzęty AGD, odpady wielkogabarytowe można oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jaworkach. Jeśli ktoś nie ma możliwości przetransportowania tam odpadów można to zlecić MZGK. Tak naprawdę każdy rodzaj odpadów można tam odwieść w dni robocze.

2. Mam to rozumieć że za śmieci z w tym roku , będę płacił z rozliczenia za z zużycie wody w tamtym roku ..???
Burmistrz: Wedle obowiązujących przepisów prawa każdy mieszkaniec będzie musiał złożyć deklarację w której zadeklaruje szacunkowe zużycie wody – rok poprzedni pozwala określić zużycie. Na koniec roku ilość wody rozliczana będzie w oparciu o faktyczny pobór. Wówczas uzyskamy bilans zerowy, nadpłatę lub niedopłatę.

3. A ja się zastanawiam po co w takim razie te naklejki z kodami na śmieci. Nie można po prostu naliczać za konkretną ilość worków? Widzę że napełnianie dzieciom basenów w lecie idzie w zapomnienie bo się człowiek za śmieci nie wypłaci. Co ma piernik do wiatraka?
Burmistrz: Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku zobowiązuje gminy do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu w poszczególnych latach, a także nakłada obowiązek ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji. Kody kreskowe na workach pozwalają tworzyć bazę danych ile jakich odpadów trafia do systemu, dodatkowo można zweryfikować poszczególne domostwa jeśli chodzi o stopień i prawidłowość segregacji. W związku z tym czasem błędnie naklejony kod kreskowy na worek spotyka się z niezabraniem przez MZGK.

4. Proszę Pani gdzie my na blokach sobie kompostowniki utworzymy ?? i skąd te przewidywane przeliczniki, przeciętnie to ja mogę przyjść spać do domu i się tylko umyć i wyskoczą mi z tego śmieci?
Burmistrz: Przepisy zawarte w tzw potocznie ustawie śmieciowej mówią wyraźnie o kompostownikach przydomowych przy domach jednorodzinnych. Zorganizowanie jednego kompostownika dla całego osiedla mogło by się wiązać z utrudnieniem funkcjonowania na osiedlu jeśli wylądowało by w takim kompostowniku np. 15 ton odpadów bio w ciągu roku ( jest to ilość prawdopodobna chociaż podana przykładowo).

5. Rozliczenie z działalności to całkiem inny sposób naliczania - biznesmeni płacą od metra kw. prowadzonej działalności - to w wielu przypadkach też nie jest sprawiedliwe 
Burmistrz: System gminny rozliczania opłaty za zagospodarowanie odpadów na nieruchomościach które obejmuje. Jeśli chodzi o działalność gospodarczą to dotyczy on tylko działalności gdzie jest jednocześnie prowadzona i zamieszkiwana z wyłączeniem działalności handlowej (sklepów). Jeżeli budynek jest opomiarowany to całość rozliczenia jest prowadzona wedle poboru wody.

6. W zeszłym roku kończyliśmy elewacje, teraz wykańczamy środek: kleje, tynk itp. schodzi mnóstwo wody, podlicznika jeszcze nie mamy... Już zapłaciliśmy gigantyczny niesprawiedliwy rachunek za ścieki... Ciekawe ile jeszcze przyjdzie nam zapłacić...
Burmistrz: Gmina obejmuje systemem rozliczenia opłat za odpady budynki zamieszkałe i zamieszkałe sezonowo, jeśli jest to budowa to odbiór odpadów należy uzgodnić i zapłacić w MZGK – wówczas rozliczenie jest ilościowe bo to będą śmieci z budowy a nie z budynku zamieszkałego. Jeśli budynek jest zamieszkały i prowadzony jest remont to podczas niego również oprócz zużycia wody produkowane są dodatkowo odpady (worki, opakowania, wiadra po chemii budowlanej itp.)
7. A co z tymi co płacą ryczałtem za wodę a z tymi co mają swoją wodę to co zadeklarują np 4 osoby a do nich ciągle ktoś może przyjeżdżać i co nie muszą więcej płacić?
Burmistrz: Jeżeli budynek jest opomiarowany do mieszkaniec deklaruje szacowaną ilość pobieranej wody, jeśli nie ma możliwości jej zadeklarować ( nie ma wodomierza) to mieszkaniec deklaruje ilość osób zamieszkałych w budynku – jeśli się ona zmienia obowiązkiem jest zmienić deklarację. Deklarację „od zużycia wody” zmieniamy tylko na przełomie roku, deklarację „od osoby” jeśli zmienia się liczba mieszkańców.

8. I mam rozumieć że to wszystko będzie na jednej fakturze?
Burmistrz: Nie będzie to na jednym rachunku ponieważ opłatę za wodę rozliczają wodociągi (w przypadku Szczawnicy MZGK) a opłata za zagospodarowanie odpadów zgodnie z przepisami to obowiązek gminy – w naszym przypadku Miasta i Gminy Szczawnica

9. A co jak ja wynajmuje pod działalność/sklep/ wodą nie ma osobnego licznika A najemca rozlicz się za swoje śmieci jak.?
Burmistrz: Jeśli w nieruchomości zamieszkałej prowadzona jest działalność gospodarcza handlowa to w myśl podjętej przez Radę Miasta uchwały takiej nieruchomości nie obejmuje się systemem gminnym. Czyli każdy rozlicza się za swoje odpady z odbiorcą wybranym przez siebie – nie jest składana deklaracja

10. Nowe stawki wyliczone są na podstawie pewnej symulacji. Czy przewidujecie, jako władze miasta, korektę stawek w drugiej połowie roku lub na rok kolejny? Czy możemy liczyć na upublicznienie faktycznego poziomu wydatków i rozchodów w gospodarce śmieciowej gdy samorząd będzie już dysponował twardymi danymi?
Burmistrz: Najbardziej miarodajny do rozliczeń jest okres pełnego roku z uwagi na to że miejscowość nasza ma charakter turystyczny. Co roku przeliczane są stawki – niestety z powodu wzrostu kosztów które nie są zależne od Urzędu Miasta ani od MZGK, mało tego stosowany jest szereg czynności mający na celu ich zmniejszenie. Jeżeli na koniec roku bilans wyjdzie na zero to stawki pozostaną na dotychczasowym poziomie. Nie ma możliwości aby gmina zarabiała na odpadach.

11. Proszę o informacje czy wodomierze będą odczytywane aby od 01 kwietnia kiedy zacznie obowiązywać rozliczenie za m3 wody było wiadomo jaki był stan licznika na start? Czy rozliczenie roczne tj. ewentualna nadpłata lub niedopłata będzie liczona od 01.kwietnia 2020 r.? Śmieci za 3 miesiace roku 2020 mamy oplacone na starych zasadach. Czy opłata śmieciowa za 2020 r. będzie rozliczona za 9 miesięcy wg stawki za m3 wody?
Burmistrz: Rozliczenie rozpoczynamy od zmiany deklaracji. Deklarujemy średnie miesięczne zużycie wody na podstawie zużycie 2019 roku. Przykładowo w 2019 roku zużyliśmy 210 m3 , dzielimy je przez 12 (miesięcy) wynik to 17,5 m3. Na podstawie tego wyliczenia w deklaracji wpisujemy 17,5m3. Opłata jeśli mamy kompostownik to 17,5 x6,2 = 108,5 zł na miesiąc. Na koniec roku rozliczamy zużycie za rok 2020 - w tedy już wiemy że zużyliśmy w roku 2020 i jeśli było to na przykład 150m3. Taka sytuacja powoduje powstanie nadpłaty za 60 m3 (bo 210-150 = 60m3)
Kwota nadpłaty przechodzi na poczet kolejnych płatności, a my zmniejszamy ilość deklarowanych metrów.

Pod wyjaśnieniami burmistrza pojawiły się jednak nowe pytania, co pokazuje, że nadal jest wiele wątpliwości odnośnie nowego systemu.

jd/ mat. prasowe
komentarze
marys30.04.2020, 21:07
Pandemia wymusza żużycia większej ilości wody.Proponuję odstąpienie od "durnej "uchwały łączenia ilości zużytej wody z ceną śmieci,lub obniżenia jej ceny .Panie Burmistrzy do 'dzieła'
marys07.03.2020, 21:38
Szczawnicki samorząd jest nieprzyjazny miaszkańcom.Coroczna podwyżka podatku od nieruchomości,działalności gospodarczej,jedne z najwyższych opłat za wodę i ścieki i obecne opłaty za smieci powiązane z ilością zyżytej wody-parodia.Szczawnica od lat "żyje między'innymi z gości"Wczasowicze mogą pobierać duże ilości wody i'produkować małe ilości śmieci.Za wszystko zapłaci gospodarz kwatery ze swojego zysku.Władza somorządowa robi co chce?a radni i tak wszystko przegłosują Brawo Panie Burmistrzu'a co z obiecanymi w kampani zadaniami?
Wyznion07.03.2020, 13:27
Żadne rozliczanie z szacunkowego żuzycia wody ! ! !
Są liczniki, które pokazują dokładne zużycie wody ! ! !
Znając życie i sprawdzone np. w Tauronie tego typu metody, prawie każdy na koniec okresu rozliczeniowego ma niedopłate . Kiedy ? W okresie przedświatecznym gdy wydatki najwieksze. W kogo to uderzy ? w nabiedniejszych.
Licznik to licznik ! ! ! razy kasa i rachunek . Co miesiąc . Znowu ktoryś z urzędników przemyślał co tu robić by cały rok nic nie robić ? Na koniec roku chaos i wyzyty petentów w urzedzie . Samo życie. . .
Szczawniczanin07.03.2020, 11:01
To co było proste trzeba było skomplikować. A im bardziej skomplikowane tym gorzej dla obywatela . Sa kody , worki ,terminy odbioru , możliwość wywozu do "Starego" - teraz deklaracja szacunkowa zuzycia wody , na koniec roku rozliczenie / pewnie w godzinach nadliczbowych/ by jakaś Pani Julcia zarobiła wiecej. Tak działa Pan Burmistrz dla naszego "dobra" , bo czy to zwiekszy przychody NIE WIERZĘ .
Sąsiad06.03.2020, 07:53
Czas tej PO skiej ekipy rządzącej Szczawnicą dobiegł końca już dawno ,ale wybraliście ich ponownie to teraz musicie im zawdzięczać swoje opłaty i płacić.
wielbiciel Pienin05.03.2020, 18:05
Gościu, nie kompromituj się. Pochodne zużycia wody stawiają was na pierwszym miejscu drożyzny w 3 RP. Twój czas się skończył.
Haha05.03.2020, 15:24
Buuuuuuuuuuuuuuu. Winni się tłumaczą.
brawo05.03.2020, 13:51
Żyć nie umierać w Szczawnicy panie "burmiszcz". Ale "wszczeliliście się" z pomysłem na czasie. Zwłaszcza w okresie, w którym jest nacisk na odpowiednią higienę.
isd05.03.2020, 13:37
Sam zadał sobie pytania i sam se odpowiedział.
anna05.03.2020, 11:45
Czy nie lepiej zrobić płatność od ilości pojemników ? np mam 120 l i co jest poza koszem to nastepne 120 l i po srawie to chyba jest będzie sprawiedliwe . Ja w domu tylko śpię , stołuję się na mieście ale lubię sie kąpać więc bedę płaciła jak za dużą rodzinę a produkuję śmieci około 20 litrów na miesiąc.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl