05.03.2020, 16:35 | czytano: 7556

Minister podpisała umowę na Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowę na realizację projektu stworzenia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP).
Dziś w nowotarskim szpitalu odbyła się konferencja poświęcona tej sprawie. ŚCZP to unikalne w skali kraju miejsca, w których osoby w kryzysie psychicznym uzyskują pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem. Inwestycja wspierana jest z środków unijnych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
- Rozwój usług związanych z ochroną zdrowia psychicznego staje się jednym z większych wyzwań społecznych w Polsce i na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są przyczyną prawie 2/5 wszystkich długoterminowych zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy – podkreśla minister Jarosińska-Jedynak.

Wartość projektu to 17,2 milionów złotych. Środki na inwestycję w 97 procentach pochodzą z Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój. Jego efektem będzie powstanie w czerwcu 2022 roku Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu.

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego będą mogli skorzystać z całodobowej infolinii wsparcia oraz interwencyjnych miejsc noclegowych. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego będzie wyposażone w 15 zespołów mobilnych, które będą realizowały usługi środowiskowe na terenie powiatu nowotarskiego. Ważną częścią działalności ŚCZD jest profilaktyka. Pracownicy ŚCZP będą prowadzić warsztaty i szkolenia dla uczniów i ich rodziców, lekarzy rodzinnych, księży, policjantów, pracowników straży miejskiej, sędziów, pracowników służb społecznych czy rodzin z obszaru testowania.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa w obszarze usług zdrowotnych i oparcia społecznego oraz w filarze działań profilaktycznych. To miejsce, w których osoby po przebytym kryzysie psychicznym mogą uzyskać kompleksową pomoc. Centra skupiają zespół specjalistów z różnych dziedzin, między innymi psychiatrów, psychologów, terapeutów, doradców zawodowych, którzy pomagają osobom zmagającym się z kryzysem psychicznym lub jego skutkami.
W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego lekarze i psychologowie będą przeprowadzać wywiady, porady, konsultacje oraz badania specjalistyczne.

Celem ŚCZP jest leczenie osób potrzebujących wsparcia psychologicznego w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień bez potrzeby umieszczania ich na oddziałach psychiatrycznych. Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia jest prostsze i tańsze niż hospitalizacja, a także zapewnia pacjentowi wyższy komfort leczenia i dopasowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, oprac. r/ zdj. Michał Adamowski
komentarze
Jogobella05.03.2020, 23:06
Wyczekiwany projekt! Ze świetnymi specjalistami:) na czele z bardzo dobrą i oddaną swojej pracy Doktor Ewą Makiełą! W tej pracy nje wystarczą kompetencje....potrzebne jest jeszcze ogromne zaangażowanie i dobre serce!
Gorc05.03.2020, 22:18
Niech ludzie zaczną patrzeć na siebie jak ludzie A nie jak szczeble po władzę i kasę
Nowotarżanin 7705.03.2020, 21:16
Miło widzieć na tych zdjęciach Panią dr Ewę Makiełę :) Doskonały psychiatra, wspaniały Człowiek o wielkim sercu. Oby więcej takich lekarzy w naszym mieście. Dużo zdrowia Pani doktor.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl