08.03.2020, 09:50 | czytano: 3344

Powiat nowotarski wśród partnerów Województwa Małopolskiego w nowym programie LIFE

zdj. UMWM
Najważniejsze założenia nowego projektu LIFE MAŁOPOLSKA to promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu. Wartość projektu to 70 mln złotych. Województwo Małopolskie wraz z 25 partnerami, którymi są przede wszystkim samorządy zamierza realizować ze środków unijnych.
Województwo Małopolskie wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem na realizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA "Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii" wspólnie z 25 partnerami, którymi są: Ministerstwo Rozwoju, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz oraz 18 powiatów - a wśród nich nowotarski i gorlicki.
Partnerami zagranicznymi projektu będą Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu oraz Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus. Realizację projektu w Małopolsce wspiera również Minister Klimatu, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pełnomocnik Premiera do spraw Programu Czyste Powietrze.


Porozumienie podpisano w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- To ważny dzień i ważny moment dla mieszkańców Małopolski - podkreślał Witold Kozłowski. - Będziemy ubiegać się o niemałe środki, bo ok. 70 mln zł. Zostaną one przeznaczone m.in. na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej - dodał marszałek. A wicemarszałek Tomasz Urynowicz przypomniał, że "projekt wpisuje się w całą listę działań, które podejmowane są na rzecz środowiska. - To m.in. poprzedni projekt LIFE, dedykowany kwestiom związanym z ochroną powietrza, projekt ekoMałopolska, związany z edukacją i przybliżeniem problemów środowiskowych mieszkańcom, a także Program ochrony powietrza – dokument, nad którym pracujemy, a który pomoże nam odpowiedzieć na wyzwania związane z polityką klimatyczną - wymieniał.

Po pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, realizacja projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA rozpocznie się w styczniu 2021 roku, a zakończy w grudniu 2030.
Województwo Małopolskie realizuje już jeden projekt zintegrowany LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Jest to jak dotąd jedyny w Polsce projekt zintegrowany LIFE. Jego celem jest integracja działań w zakresie poprawy jakości powietrza, a realizowany jest we współpracy z 67 partnerami, w tym 62 gminami z obszaru Małopolski.

opr. s/ zdj. UMWM
Może Cię zainteresować
komentarze
Tylko adrian08.03.2020, 13:59
Milion drzew
Milion samochód elektrycznych
Tysiące mieszkań
Lotniskowce podwodne
Pancerne pociągi
Pomoc frankowiczom
Trzy miliardy na onkologię
Można tak wymieniać bardzo długo
I to wszystko można usłyszeć w bezpłatnej bez interesowej i bez kosztownej naszej Tvp

Na środowisko tylko tyle ?
Dudosławice08.03.2020, 13:34
Siedemdziesiąt milionów na poprawę środowiska
DWA MILIARDY na tvp pis

Rak poczeka
w opozycji do logicznego myślenia08.03.2020, 11:40
Miał węglowy jest najbardziej promowanym paliwem przez władze Nowego Targu. Przyłączają swoje obiekty do kotłowani opalanej miałem likwidując kotły gazowe. Watycha wszystko robi na odwrót.
kuba08.03.2020, 11:13
posiedzenia, projekty, dokumenty, wataha urzędników, miliardy EUR;
a w realu ???
-rocznie kilka dotacji po 5 tyś
-rocznie kilka pieców wymienionych
-rocznie kilku podłączonych do gazu
-miał węglowy w legalnej sprzedaży
a Smród i Smog dobrze się mają !!!
TVP czy co ???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl