23.03.2020, 15:32 | czytano: 7673

Pakiet nowotarskiego przedsiębiorcy. Radni apelują o obniżkę lub likwiadację niektórych opłat

NOWY TARG. Radni klubu Razem Nowy Targ: Agata Michalska, Szymon Fatla, Bartek Garbacz i Artur Kret wystosowali w apel do burmistrza Miasta o obniżkę podatku od nieruchomości, środków transportu, opłaty za użytkowanie wieczyste oraz likwidację opłat za parkingi w centrum.
Swój apel - także w formie interpelacji - przesłali do burmistrza oraz przewodniczącego klubu "Dobra Zmiana w Mieście" - Pawła Liszki.
W apelu czytany: "W związku z trudną sytuacją w kraju wywołaną światowa pandemią zachorowań na COVID-19 zwracamy się z apelem o podjęcie stanowczych i natychmiastowych działań mających na celu wsparcie przedsiębiorców w Nowym Targu. W czasie, gdy zagrożone jest nasze zdrowie, waha się także przyszłość naszej gospodarki, od której uzależniony jest byt każdego z nas. Proponujemy pakiet działań, które obniżą na czas ogólnokrajowej kwarantanny obciążenia fiskalne ze strony samorządu, zwiększą możliwości zarobkowania, a także zwiększą bezpieczeństwo sanitarne:

1. Obniżka podatku od nieruchomości

Przedsiębiorcy nie mają obecnie takich możliwości zarobkowania jak w czasie, gdy nie był wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego/stan epidemii. W związku z tym proponujemy obniżenie obecnej stawki podatku od nieruchomości (22 zł rocznie za m2) dla przedsiębiorstw o 1,83 zł za każdy miesiąc w którym ograniczona lub całkowicie uniemożliwiona jest działalność. Szczególnie dotknięte są branże turystyczna, gastronomiczna, rozrywkowa, a także małe lokalne punkty usługowe i handlowe.

2. Obniżka podatku od środków transportowych

Dla przedsiębiorców z branży transportowej, która bardzo cierpi na obecnej sytuacji proponujemy proporcjonalną obniżkę podatku. Za każdy miesiąc trwania stanu zagrożenie epidemicznego/stanu epidemii:
- o 41,67 zł dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t do 5,5 t włącznie,
- o 75 zł dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 5,5 t do 9 t włącznie,
- o 95,83 zł dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 9 t do 12 t włącznie,
- o 58,33 zł dla ciągników siodłowych i balastowych o DMC zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,
- o 50 zł dla przyczep i naczep o DMC zespołu pojazdów od 7 ton i poniżej 12 ton,
- o 17,5 zł dla autobusów z liczbą miejsc mniejszą niż 22,
- o 21,67 zł dla autobusów z liczbą miejsc większą niż 22.

3. Darmowe parkingi w centrum na czas trwania epidemii

Aby ułatwić zakupy i załatwienia w centrum i zachęcić Mieszkańców do przemieszczenia się indywidualnymi środkami transportu w trakcie epidemii proponujemy czasowe wyłączenie parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania i zaniechanie pobierania opłat na miejskich parkingach poza tą strefą. Lokalni przedsiębiorcy potrzebują klientów, a ci chętniej obecnie wybierają miejsca, gdzie można zaparkować (za darmo) i dostać się tam własnym samochodem.
4. Obniżenie opłat za użytkowanie wieczyste

Obniżenie tej opłaty o 25% i rozłożenie na raty - płatności od II połowy roku.

Dodatkowo apelujemy do Pana Burmistrza o pozytywne i przychylne rozpatrywanie próśb najemców miejskich lokali i nieruchomości o zwolnienie z opłat za najem w czasie stanu zagrożenie epidemicznego."

Jak tłumaczą radni, te rozwiązania pomogą przedsiębiorcom przetrwać trudny okres i utrzymać miejsca pracy. "Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji budżetowej Miasta, jednak epidemia powoduje także, że w wielu działach budżetowych nastąpią spore oszczędności. Kluczowe jest, by wpływy podatkowe nie spadły w późniejszym czasie tak drastycznie! To leży w interesie nas wszystkich." - argumentują.

Dodatkowo klub radnych Razem Nowy Targ deklaruje, że przy akceptacji pozostałych Klubów Rady Miasta i Radnych niezależnych - przygotuje "stosowną treść uchwały wraz z uzasadnieniem celem wprowadzenia jej pod obrady Rady na możliwej do zorganizowania Sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Nowy Targ."

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
K.K.27.03.2020, 08:54
Grzegorz Watycha zapadł w zimowy sen. Przez ostatnie tygodnie żył balem burmistrza i olimpiadą urzędników, na którą zabezpieczył w budżecie 80 tysiaków. Inni włodarze działają jak np. w Rybniku. Jak?

Obowiązujący w kraju stan epidemii i związane z nim ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej mocno dały się we znaki również przedsiębiorcom z Rybnika. Miasto podejmuje jednak działania mające na celu wsparcie lokalnych firm.
Dlatego prezydent Rybnika Piotr Kuczera zdecydował się na czasową obniżkę wysokości czynszów w lokalach użytkowych należących do zasobów miasta.
Warto również dodać, że w oparciu o obowiązujące przepisy miasto ma również możliwość pomocy podatnikom (przedsiębiorcom i osobom fizycznym) w formie ulg podatkowych, na indywidualny, uzasadniony wniosek.
Jako samorządy chcemy działać, chcemy wspierać lokalną gospodarkę, szczególnie małe przedsiębiorstwa, ale potrzebujemy ram prawnych, by móc działać ? dodaje prezydent Rybnika
tylko referendum27.03.2020, 07:38
15 lutego jak na świecie szalała epidemia koronawirusa pan Watycha organizował bal burmistrza i tym był zajęty. Wcześniej rautem przy lampce szampana dla 50 osób w ratuszu za 20 tysięcy!!!
Jak przygotował miasto na epidemię? Co zrobił? Schował się ze swoim dworem i teraz nic w urzędzie nie załatwisz. Jak radni wychodzą z inicjatywą to ich atakuje zamiast posłuchać.
K.K.27.03.2020, 07:31
@ciekawe
"Zarządzanie pieniędzmi" to zbyt wielkie słowa. Pieniądze publiczne Watycha ze Stegową wydają w sposób chaotyczny i już chyba wszyscy to widzą. Na zabawy jest, na imprezki jest, na niepotrzebny remont MOKU jest, na pomoc dla mieszkańców nie ma. Są za to podwyżki wszystkich opłat. Żeby było co wydawać na imprezki i wstążeczki. I tak w koło Macieju.
ciekawe26.03.2020, 21:57
Fajnie zarządza się nie swoimi pieniędzmi...
besala26.03.2020, 18:30
W Nowym Sączu miasto opłaca taksówki, którymi starsi ludzie mogą dojechać do lekarza, apteki lub na zakupy. W Zakopanem burmistrz z własnej inicjatywy obiecał lokalnym przedsiębiorcom wszelką możliwą pomoc, aby nie zwalniali pracowników i nie zamykali działalności, w Krakowie prezydent opłaca z budżetu miasta noclegi w hotelach dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy po pracy nie chcą wracać do własnych domów, gdyż mogą być nosicielami wirusa. Wielu wójtów i burmistrzów skierowało do swoich mieszkańców apele o przestrzeganie obowiązujących obecnie zasad, wielu skierowało słowa otuchy, prośby o wzajemną solidarność. Samorządy lokalne starają się w tym trudnym czasie wspierać swoich obywateli w sposób różnorodny. Burmistrz Nowego Targu zamknął urząd i tyle.
Pinki26.03.2020, 18:24
Taką społeczeństwo ma radę i takiego burmistrza jakich sobie wybrało. Daliście drodzy nowotarżanie ponad 60% głosów Panu Watysze i to w pierwszej turze, a przy okazji wybraliście Radę Miasta w której ma sprzyjającą mu większość. No to czego teraz chcecie? Teraz się obudziliście? Nie pamiętacie i nie pamiętaliście w dzień wyborów "osiągnięć" obecnej ekipy z poprzedniej kadencji? Daremne żale, próżny trud. Niestety. Kto głupi będzie się cieszył imprezami na rynku za ciężkie pieniądze i remontem MOK -u na kredyt. Powodzenia.
biznes26.03.2020, 11:59
To jest właśnie ten moment, w którym burmistrz może się wykazać klasą, lub jej brakiem. Pan Grzegorz nie zdaje kolejnego egzaminu wypinając się na przedsiębiorców.
Oliwia26.03.2020, 09:34
A może tak panie burmistrzu zastanowić się nad złożonymi propozycjami, wczuć w rolę przedsiębiorców, którzy nie dostają kasy co miesiąc tak jak pan i pana urzędnicy? Przeanalizować przedłożoną propozycję i podziękować radnym za inicjatywę, bo sam pan jej nie wykazuje? Tego bym oczekiwała od włodarza miasta.
No ale postanowił pan ich zaatakować i posądzić o poklask medialny. Od razu jest pan na nie. Przykro nam mieszkańcom, że Nowy Targ kocha pan i szanuje raz na cztery lata - uśmiechając się z plakatu wyborczego.
ekolog z pradziada na dziada25.03.2020, 19:29
Kiedy oddacie smog ekologą? a teraz kiedy ceny rosną w górę a ludzie zaczynają tracić prace lub mniej zarabiać to lepiej płacić za gaz czy pójść do swojego lasu po suche drewno na opał?który wybór jest dla budżetu domowego eko? Czy należy znieść opłaty za parkingi kiedy i tak należy zminimalizować wychodzenie z domów ? to wogóle zasadne by zajmowaç się czymś co niema wpływu na ruch samochodowy? a jak wszyscy będą stawać samochodami obok siebie w rynku to będzię zachowana zasada kwarantannowa? to chyba lepiej by się ludzie nie zbijali w skupiska na parkingach.
firma125.03.2020, 05:41
co to znaczy obniżka od nieruchomości o 1,83zł ?
Czy o 1,83 czy do 1,83zł/m2 ?
Bolo24.03.2020, 20:03
W 24TP ukazał się skandaliczny komentarz burmistrza do propozycji radnych.

Jednak burmistrz stara się twardo stać na straży miejskich finansów. - Radni zaistnieli medialnie, przejawiając troskę o przedsiębiorców i brak pamięci o sprawy budżetu. A przecież miasto to też pracodawca i jakby przedsiębiorstwo, które te problemy też dotykają. Nie da się tak jednym cięciem zrezygnować z dochodów - przekonuje burmistrz Grzegorz Watycha.

Choć zwolnienie z opłat parkingowych byłoby możliwe bez uchwały, to także nie jest brane przez burmistrza pod uwagę. Cały czas działają darmowe parkingi czy na Berekach, czy przy Sikorskiego. - Miejsc postojowych, szczególnie teraz, nie brakuje. Pamiętajmy jednak, z jakiego powodu powstała strefa płatnego parkowania. To często właściciele sklepów i firm prosili, by w ten sposób ograniczyć postoje samochodów, których właściciele przyjeżdżali na 8 godzin do pracy i blokowali miejsca na cały dzień - argumentuje swoje stanowisko Watycha.

Pan Watycha stara się niepamiętać, że jako opozycyjny radny był przeciwko strefie płatnego parkowania i referował uchwałe przeciw tej strefie popartej 1500 podpisami mieszkańców!!!!
Czysta hipokryzja.
L24.03.2020, 16:29
Macie burmistrza na czas zabawy. Niech żyje bal
On24.03.2020, 13:56
Pan Watycha umie powiesić wstążki ale czy potrafi wykazać się rozsądkiem przy konkretnych rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy są kołem zamachowym miasta?
Kolo24.03.2020, 10:33
Epidemia koronawirusa grozi katastrofą na polskim rynku pracy. Jeśli państwo nie pomoże firmom, ponad milion osób może stracić pracę - alarmuje"Rzeczpospolita".
Sytuacja jest ciężka - samorząd winien wspomóc przedsiębiorców. Po co nam MOK za 40 mln jak nie będzie miał kto do niego chodzić. Panie burmistrzu czas zabawy i wieszania wstążek minął!!!
fx24.03.2020, 10:15
Syty głodnego nie zrozumie. Pan Watycha i urzędnicy mają ciepłe posadki i pieniądze co miesiąc my musimy robić na podatki, ZUSy i wypłaty dla pracowników. Ograniczyli kursy MZK więc powinni zachęcić mieszkańców do poruszania się własnymi pojazdami i wprowadzić darmowe parkingi o ulgach w podatkach nie wspomnę.
na turnus24.03.2020, 10:00
do wyrocznia jak na wczasach będziesz wstawał codziennie 3 godziny wcześniej np5.00 rano to o dzień będziesz miał wczasy dłużej i to za darmo
Zaskoczona24.03.2020, 08:55
No właśnie śpi pan wczoraj byłam w Nowym Targu opłaty są czyżby pan burmistrz był tak podobny do prezydenta Warszawy przecież ta opłata zmobilizuje do własnego środka transportu , radni i pan panie burmistrzu weźcie się do pracy
robol24.03.2020, 07:39
Przecież Watycha szedł do wyborów z hasłami wsparcia przedsiębiorczości. Jak do tej pory, przez sześć lat nie zrobił nic! Ba, nawet zwiększył dla nich drastycznie obciążenia finansowe i podatkowe. Teraz ma okazję się wykazać, ale to ludzie, którzy nigdy nie zarobili swoją pracą przysłowiowej złotówki, więc nic z tego nie będzie. Nie ten format, nie ten burmistrz. Będzie tylko płacz i zgrzytanie zębów. Tylko tyle potrafią.
Katon24.03.2020, 07:31
Pamiętam jak Watycha był przeciwko strefie płatnego parkowania a potem jak tylko został burmistrzem to ją wprowadził. A teraz nie stać go na taki gest żeby nie pobierać opłat.
Konkret23.03.2020, 20:39
W większości miast gdzie działają strefy płatnego parkowania na czas epidemii parkowanie jest za darmo. Tylko Watycha z inż. leśnictwa przysnęli. Czas się obudzić. Już czas
wierszokleta23.03.2020, 18:32
Szanowni Radni
Narzekać tylko umiecie
Za pomoc się weźcie
wykażcie trochę altruizmu
i heroizmu!!!!
Co zrobiliście w dobie epidemia żeby pomóc nowotarżanom?
Dajcie kasę z diet swoich a nie pstryka władzom
Dla Was tylko polityka się liczy i jaki ma być ten świat inny
Wstyd mi za takich radnych
.....
spostrzegawczy23.03.2020, 18:07
Radni proszę dać przykład dbania o budżet i zrzeknijcie się swoich diet! I tak nie ma posiedzeń komisji, a i sesja jest pod znakiem zapytania. Więc diety i tak się wam nie należą.
nowotarżanin z dziada pradziada23.03.2020, 18:06
no właśnie..troche kryzysu i wszystko sie sypie..i ciekawe jak ludzie za pare miesięcy nie będą co mieli do garnka włożyć-nie wszyscy mają pensje na stałych etatach - i ci co pracują na własny rachunek będę zwijać interesy i redukować załoge i jak wtedy oszołomy ekolodzy będą znowu labiedzić o likwidacjii pieców i zakaz opalania suchym drewnem którego w gorcach jest pod dostatkiem.- co powiedzą tym ludziom?- kupcie piec na gaz albo prąd?
Jola23.03.2020, 17:46
Na pewno trzeba nad tym tematem podyskutować i co przedsięwziąć ale teraz oczekiwałbym od owych radnych wsparcia w walce z pandemia, nie fajerwerków pod publikę. Może inicjatywa wolontariatu dla starszych lub chorych. Może dieta radnych na środki zabezpieczające dla tych którzy muszą pracować chociaż zaleca się siedzenie w domu.Zmniejszanie dani na rzecz budżetu przy zwiększających się wydatkach na bieżące zadanie nie jest najlepszym sposobem działania i to w trakcie roku. Przedsiębiorcom należą się systemowe działania gminy, a w tych nadzwyczajnych okolicznościach będą mieć pakiet rządowy. Epidemia dotyczy nie tylko przedsiębiorców lecz każdego i wszyscy mamy określone problemy, w tym finansowe.Trzeba było być skutecznym w trakcie przyjmowania budżetu i zabezpieczyć środki na nadzwyczajne sytuacje. Gdzie zdejmiecie środki z zadań. Dochody i tak będą mniejsze.
Przedsiębiorca23.03.2020, 17:43
Chodzi o gesty i szacunek dla tych którzy tworzą budżet.
Ale tego nie bylo i nie ma w Nowym Targu.
bonusbgc23.03.2020, 17:38
Do baciok@
Jak to nie ma nic?
INTERNETY są
baciok@23.03.2020, 17:32
Elektryczne gitary
tekst
,,To już jest koniec, nie ma już nic,
Jesteśmy wolni, możemy iść
To już jest koniec, możemy iść,
Jesteśmy wolni, bo nie ma już nic"
xes23.03.2020, 17:19
Do ali:A jak ludzie wciskają przyciski w bankomatach to jest ok?
Wpychacze-wpychać wpychać ,najlepiej po śtyry styrdziści;)
Mirek23.03.2020, 17:09
Góralu kiedyś korekcję teraz apelację, a może interpelację? A nie tych nie wolno odczytywać. Propozycja radnych bardzo rozsądna i do rozważenia przez burmistrza. Przypomnę, że urzędnicy choć urząd zamknięty i mają mniej roboty dostają kasę co miesiąc. Przedsiębiorcy jej nie dostają a jeszcze muszą płacić daniny.
nie do wiary23.03.2020, 16:49
D**** ludzie przestali zarabiać a wy im rabaty dajecie? z czego to mają zapłacić? jak jeszcze ci sami bezrobotni teraz muszą finansować zbiórki na szpitale bo nic w nich nie ma!
nie mogę się nachapać piniędzy23.03.2020, 16:36
Jak to parkingi za darmo?
Piniądze uciekają!!!!!!!
Wyrocznia23.03.2020, 16:32
Jest prosty sposób na rozwiązanie kryzysu gospodarczego. Wystarczy pracować o dwie godziny dłużej każdego dnia i miesiąc leniuchowania odrabiamy po około 4-5 miesięcy pracy. Oczywiście są pewne branże, które niestety muszą się pogodzić ze stratami, choćby taka jak turystyczna.
góral23.03.2020, 16:31
A ja jako mieszkaniec Nowego Targu,apeluje do Pana Burmistrza ,żeby nie słuchał tych bzdur, a wy kochani radni ,którzy tak strasznie bronicie przedsiębiorców i resztę ,składam do Was apelacje,abyście zrezygnowali,ze swoich uposażeń radnych na czas trwania epidemii koronawirusa.
X23.03.2020, 16:31
W NT dożyna się przedsiębiorców więc groch o ścianę
Małgorzata23.03.2020, 16:10
A dlaczego cxyns, u nie obniza
k23.03.2020, 15:57
Z opłat za Śmieci nas zwolnijcie. Co za bzdurne postulaty. ulice i tak są puste to po co komu oplata za parkowanie.
ali23.03.2020, 15:52
natychmiast zawiesić pobieranie opłat za parkingi żeby wywołać u ludzi chęć poruszania się własnym środkiem transportu. Nie ma na co czekać niech ludzie nie dotykają przycisków. Burmistrz Zakopanego dawno to zrobił. Wielki szacun że tak szybko zadziałał
Góral23.03.2020, 15:51
A ja apeluję do tych radnych jako mieszkaniec Nowego Targu aby zrzekli się do czasu epidemii wirusa swoich wynagrodzeń za zasiadanie w radzie miasta
wzrokowiec,23.03.2020, 15:48
za chwile wszystkim na chleb braknie, a to bzdura , tak bogatego społeczeństwa w Polsce nie było nigdy w historii. Pasek od spodni ma kilka dziurek, o jedną można mocniej zacisnąć i tragedia się nie stanie. W skali kraju jak tak będziemy wszystko obniżać, zwalniać z opłat to braknie na emerytury ,renty, 500+, 300+ i na wszystkie socjalne tematy i to dopiero będzie tragedia .Dojdzie do drukowania na wielką skalę pieniędzy i hiperinflację i za to 500 + będzie można kupić kilo jabłek. Chyba tego nikt nie chce.
Zamykam23.03.2020, 15:44
Już za późno
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl