26.03.2020, 13:09 | czytano: 8537

Rzecznik Praw Obywatelskich bierze w obronę położną zwolnioną ze szpitala w Nowym Targu

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia w sprawie byłej położnej Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, którą kilka dni temu dyrektor Marek Wierzba zwolnił dyscyplinarnie z pracy.
Przypomnijmy, iż położna straciła pracę po wpisie na prywatnym koncie na Facebooku, w którym krytycznie wypowiedziała się o warunkach pracy i przygotowania placówki na epidemię koronawirusa. Zdaniem dyrektora, położna siała panikę i rozpowszechniała nieprawdziwe informacje, gdyż szpital w Nowym Targu posiada pełne zabezpieczenie, jeśli chodzi o posiadane środki ochrony.
Sprawę nagłośniły ogólnopolskie media, a interwencję podjął RPO. - Obecnie kluczowym jest, by rzetelne informacje o stanie przygotowania szpitali w sytuacji epidemii były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa. Ograniczanie wypowiedzi lekarzy oraz pracownikom służby zdrowia poprzez stosowanie wobec nich sankcji w postaci zwolnień dyscyplinarnych lub wprowadzania bezpośrednich zakazów wypowiedzi może prowadzić do naruszenia obowiązujących standardów - napisał Adam Bodnar do ministra Łukasza Szumowskiego.

Zdaniem RPO, położna korzysta z konstytucyjnej wolności ochrony wolności wypowiedzi. Przekonuje on, że działała ona jako tzw. sygnalistka, czyli osoba sygnalizująca nieprawidłowości w interesie publicznym. Dlatego jej wypowiedź powinna zostać objęta szerszą ochroną.

Rzecznik zwrócił się do dyrektora szpitala o stanowisko w sprawie i poinformowanie o przyczynach zwolnienia dyscyplinarnego pani Renaty. Wystąpił też do Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie o przeprowadzenie kontroli w szpitalu w związku ze zwolnieniem pielęgniarki z pracy bez wypowiedzenia.

Z kolei w wydanym oświadczeniu, dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu informuje, iż podmiotem wyłącznie uprawnionym do uznania zasadności rozwiązania umowy o pracę jest sąd powszechny. "Dyrekcja Szpitala nie będzie publikować żadnych komentarzy, żadnych wyjaśnień ani odpowiedzi na kierowane zapytania w związku z dokonanym rozwiązaniem stosunku pracy. Media ani portale społecznościowe nie są miejscem, w którym taka dyskusja powinna się odbywać. Pracodawca i pracownik mają określone obowiązującymi przepisami prawa uprawnienia i obowiązki. Każda ze stron stosunku pracy jest uprawniona, aby z nich korzystać".

Źródło: RPO, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jest30.03.2020, 10:42
Oby moje zdrowie nie zmusiło mnie do korzystania z 'pomocy' rąk takich ludzi o takim sercu jak pani Renaty. Kto ją zna, wie o czym mówię. Uprzykrzyła już nie jednemu życie. Zdrowia zjadła, W czasie tej epidemii, przebaczam z wielkim trudem. Czy do niej coś dociera? Czy coś rozumie? Dawno powinno jej nie być w takiej pracy z misją.
ja30.03.2020, 10:16
Dokładnie tak,jak już kilku piszących nadmieniło. Kto zna tę panią, wie, że aby mieć przysłowiowy ,,święty spokój', trzeba ją mijać szerokim łukiem. Mimo upływających jej lat, nadal, uprzykrzanie komuś życia to jej główne zajęcie, kółko zainteresowań, hobby i nie wiem co jeszcze. Co musi się stać? co musi ją spotkać? by zmieniła swój JAD do otoczenia??? Czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć? A może po prostu ktoś z jej nielicznych 'bliskich', po prostu ją o to zapyta i mi napisze??? DZIĘKUJĘ.
Megaron28.03.2020, 20:15
Marek, pozdrów Boba budowniczego ze Skawy!
do Jaga27.03.2020, 22:55
Jak Pani myśli dlaczego wpis został natychmiast wykasowany? Mam nadzieję że dyrektor zrobił print screna
Wektor27.03.2020, 14:06
Pielęgniarki, które nie nadają się do pracy w służbie zdrowia, powinne zająć się opieką zwierząt,
one też potrzebują opieki i miłości człowieka. Ludzie, którzy kochają zwierzęta, niekoniecznie szanują
człowieka. Niektórzy tak mają. Nie wiem co na to ludzie, którzy bardzo kochają zwierzęta.
idzie wiosna27.03.2020, 11:43
Panie Bodnar,przykre to że po tylu latach pracy dowiaduje się że jej ręce nie tolerują płynów dezynfekcyjnych.
stan27.03.2020, 09:39
Ten kto nigdy nie był przełożonym, nie ma pojęcia co to znaczy kierowanie zespołem ludzkim.
Joanna M.27.03.2020, 09:28
@Wektor mam nadzieję, ze ktoś poda Ci rękę a Ty ją przyjmiesz... Temat inny a Ty nadal nic nie rozumiesz.
bez paniki27.03.2020, 07:46
CZASY SA JAK NA WOJNIE-wprawdzie to wojna z koronowirusem ale ofiary są..i przypomnijcie co robiono z ludżmi w czasie obrony miast którzy siali panike wyolbrzymiając siły wroga?- sąd polowy i kula w łeb .. tu można przyjąć ze dyscyplinarka wystarczy..

Ostro powiedziane. Proszę trochę tonować. Pani/Pana wpis zaniepokoił innych komentujących. Moderator.
Mieszkanka27.03.2020, 07:18
Szanowni komentujący troche empatii i merytorycznej wypowiedzi ,której jest brak.Są sądy niech orzekaja,sa przepisy BHP i w zakladzie pracy niech beda przestrzegane nie tylko szkolenie pracowników A na codzień jest jak jest.Ludzie pracy mają prawa i musza z nich korzystać,lekarz też ma swoją etyke i powinien zgodnie z nią pracować. Żadną partią nie kierować się bo to nie w tej branży gdzie chodzi o życie i zdrowie ludzi. Robota krecia nie jest budująca.Przedsiebiorcy Podhala szanujcie pracowników bo prócz wynagrodzenia za pracę to sie tez szacunek pracownikowi należy. Pacjenci pokrzywdzeni mają Recznika Praw Pacjenta. WIECEJ EMPATI W TYM TRUDNYM DLA POLSKI I JEJ OBYWATELI CZASIE WSKAZANE.pozdrawiam,życzę radości i słońca w codziennych obowiązkach.
Pol27.03.2020, 07:10
Leczyc w szpitalu a nie uprawiac polityke. Wyznawcy PiS jestescie załośni. A Wektor Ty najlepiej wsiadaj do karetki, stan przy łózku chorego i jeszcze zostan naszym RPO zamiast Bodnara bo z Ciebie to drugo zbawiciel kraju...czyli na prezydenta Cię
Abc27.03.2020, 06:34
A i 5 - jeśli Pani po 12godz pracy miała ręce popękane od dezynfekcji to czy nie robiła tego przez tyle lat swojej kariery? Może za to poszła dyscyplinarka skoro sama się niejako przyznała ze nie dezynfekowala eak
Do Jaga27.03.2020, 06:32
A przepraszam - czy widziałaś ten wpis? Czy ktokolwiek go widział? Bo cała Polska o nim pisze a wpisu jak nie ma. Niewiadomo dokładnie co tam było napisane.

Dwa - Pani R.P wrzuca sobie na fb zdjęcia noworodków. Czy za zgoda rodziców? Czy ma prawo do publikacji zdjęć ze szpitala?

Trzy - wiecie czemu trudno jest osobom pokrzywdzonym przedstawić się z imienia i nazwiska? Bo znając ta Panią sprawa skończyła by się od razu w sądzie.

I cztery- niech ta Pani zajmie się swoim biznesem a kobiety i noworodki zostawi w spokoju. I im i pracownikom będzie zdecydowanie lepiej bez niej
kika26.03.2020, 23:08
dyrekcja szpitala ma racje wiem co mowie
Wektor26.03.2020, 23:03
Ja bym sie tak Panem Bodnarem nie chełpił tak bardzo.
Ile to zostało panu Bednarowi do końca kadencji?
Pacjentki pokszywdzene przez tą panią, powinne napisać list do ministra sprawiedliwości
o prześladowanie emocjonalne.
Kośmider26.03.2020, 22:31
Kiedyś jak Pan Marek Wierzba był Wójtem Spytkowic był bardzo fajny . Bardzo go lubiłem . Był bardzo profesjonalny rzeczowy a przede wszystkim skromny . Ale od kilku lat zauważyłem ze od pewnego czasu już taki nie jest . Stał się czasami bezczelny . Według mnie ordynarny . Szkoda bardzo że moim zdaniem zgubił z czasem to co w nim było najlepsze . Teraz bardzo się zmienił . I nie wiem czy to władza zmienia tak człowieka czy czas ...
Jaga26.03.2020, 21:59
Ludzie opamiętajcie się. Ta pani na prywatnym portalu opisała problemy i wysiłek pracy w określonych i bardzo trudnych obecnie warunkach. Nie było ani nazwy szpitala, ani wycieczek personalnych. Takich wpisów jest w internecie multum, Nie ona jedna o tym pisała. Anons szpitala o pomoc ,który ukazał się kilka dni później, potwierdził że są braki. Zresztą tez nie tylko w tym szpitalu. Ktoś tu okazał się nadwrażliwy a może wykorzystał sytuację by upiec własną pieczeń? Jest to tajemnica poliszynela że stosunki międzyludzkie w tym szpitalu nie są dobre. Może zatem warto się przypatrzeć temu?
Poza tym żadna tajemnica zakładu pracy nie została tu złamana, nie należy tego nadinterpretować. Wszyscy żyjemy w zagrożeniu, więc bądźmy nieco milsi dla siebie. Jeśli nie możemy o kimś mówić życzliwie nie mówmy nic.
Była pacjetka26.03.2020, 20:06
Teraz niech już zmieni zawód bo nie będzie miała łatwego życia w tym fachu.
Mieszkanka26.03.2020, 19:03
Ja bym chciała żeby w końcu na światło dzienne wyszly wszystkie brudy pana dyrektora. To jak traktuje ludzi, o zwolnieniach pracowników, /.../ i wielu innych spraw które się zamiata pod dywan. A pan dyrektor blyszczy.
Podatnik26.03.2020, 18:33
Nieważne kto ma rację, najistotniejsze jest to, ze do tego szpitala strach iść się leczyć z czymkolwiek. Dlatego dyrektor powinien iść na zieloną trawkę. Nowotarski szpital to?? Proszę sobie dokończyć. Kto chciałby być leczony w naszym szpitalu, słucham???
aha26.03.2020, 18:22
Bodnar...? Aha???????????? Jak Bodnar kogoś broni tzn że ten ktoś jest na pewno winny:-)
ppf26.03.2020, 18:08
aa
Nie zniszczyła go " grypa filipińska " to i korona wirus mu nie straszny
mieszkaniec gminy Raba Wyżna26.03.2020, 17:55
Oczywiście, że media powinny mówić o takich sprawach. To co zrobił dyrektor to jest skandal. Przecież on sam, właśnie za pomocą mediów apelował o wsparcie szpitala w sprzęt. To jest hipokryzja!!!! i arogancja władzy. Kibicuję Pani Renacie z całych sił, żeby miała odwagę i siłę walczyć o soje prawa.
Ps26.03.2020, 17:39
Za mobbing też ktoś powinien polecieć
aa26.03.2020, 16:42
Była para prezydencka wyjechała poszusować na stokach Alp, a teraz nie tylko nie szusuje, ale również nie może się nigdzie ruszyć. ? Jestem uziemiony w górach w Szwajcarii. Miały być piękne marcowe narty, a mamy autokwarantannę ? mówi w rozmowie z portalem Fakt24 Aleksander Kwaśniewski. Mimo że wraz z małżonką marzą, by zobaczyć córkę Aleksandrę i zięcia, Kubę Badacha, zostaje im jedynie czekać na to, co będzie dalej....... Poszukują Kuriera Tatrzańskiego...
klio26.03.2020, 16:38
Rzecznik to poplecznik tych co sieją zamęt, a nie pomagają ani Polakom ani rządowi.To wiatr w żagle totalnym obłudnikom.
Maciek26.03.2020, 16:00
Dyrektor zrobił bardzo dobrze !!
Bolson26.03.2020, 16:00
A rzecznik praw pacjenta to jest w Polsce? Tak jak wszyscy piszą tutaj i w drugim artykule jest wiele kobiet skrzywdzonych przez nią i inne takie ***. Może by tak się zająć wreszcie tymz Panią pewnie wybronią ale czy górale chcą ja tutaj w szpitalu????? Chyba nie.
Edward26.03.2020, 15:58
Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada . Brawo dyrektor !! Tak trzymać . Każdy zakład ma przepisy dotyczące takich sytuacji podejrzewam ze szpital też i ta pani to podpisała ! Wiec w czym problem , jej przepisy nie dotyczą ??? Tez bym wywalił ze swojej firmy taką osobe .
do krk oraz Miguel26.03.2020, 15:56
do krk oraz Miguel
Jeżeli jest Wam Praworządni Obywatele znane są przypadki zrobienia krzywdy przez tą Panią to miejcie odwagę i powiedzcie komu, kiedy i skierujcie sprawę do odpowiednich służb wymiaru sprawiedliwości.
Nie wolno milczeć trzeba wyjść i powiedzieć "ja .... wiem, że ta osoba temu i temu zrobiła krzywdę, zadała mu ból i cierpienie".
do Swój26.03.2020, 14:48
Odczep się od chirurgii.
Miguel26.03.2020, 14:46
Aferzystka z igły zrobiła widły. Może poszukamy pacjentek potraktowanych jak śmieci przez /.../

Proszę sobie darować obelgi. Moderator.
Swój26.03.2020, 14:36
Zwolnić dyrektora, bo *** za PRAWDĘ zwalnia ludzi. To nie pierwsza osoba zwolniona. Ci co drinkuja pracują. Szczerych wylać. Nie pomyśli że jutro może zejść. Jak za komuny, ten co klaskał miał wszystko. On pewnie z tych dochodzi.
podhalanin26.03.2020, 14:27
Jak się ma /.../ to można wszystkich poinformować o sytuacji w jakiej się znalazła.Myślała, że jest nie do ruszenia /.../ . Teraz ma szansę się wykurować jak jej było tak niedobrze. Brawo Dyrektorze
krk26.03.2020, 14:16
Tą panią położną w obronę? A dlaczego rzecznik nie weźmie w obronę skrzywdzonych pacjentek, a jest ich sporo.
Słuzba podstawowa,bez rozgłosu26.03.2020, 13:34
Chociaż w dalszym ciagu popieram PiS ,to Wierzby i jemu podobno *** NIE !!!! /.../ a ten przypadek,chociarz dochodzi tu podział polityczny ,dał przykład,teraz ruch Ministra czy nawet Premiera
Zbulwersowany26.03.2020, 13:32
Jest to kpina. Baba nie była upoważniona do wypowiadania się na forum na temat zaopatrzenia szpitala, poza tym obowiązuje ją tajemnica zawodowa. Nie chciałbym żeby taki ktoś mnie leczył abo miał dostęp do moich wyników i ogłaszał to publicznie. Dyrektor zrobił słusznie i nie ma w tym żadnych wątpliwości
wera26.03.2020, 13:27
RPO Adam Bodnar, Rzecznik Platformy Obywatelskiej. Weźmie każdą sprawę jeżeli jest wystarczająco polityczna i można dokopać prawicy.
mwm26.03.2020, 13:22
Dajcie spokój Ministrowi Zdrowia, jedynym do rozstrzygnięcia jest Sąd Rejonowy w Nowym Targu Wydział Pracy.
mary jane26.03.2020, 13:18
Dziwna, mętna jest ta sprawa. Ciekawe, co sie okaże.
sikorka26.03.2020, 13:15
sama sobie zapracowała na to,już dawno powinni ją autować?
Może Cię zainteresować