29.03.2020, 08:20 | czytano: 14128

Dekret abp. Marka Jędraszewskiego w sprawie zaleceń na czas stanu epidemii

zdj. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Metropolita krakowski wydał dekret, na mocy którego od dziś na terenie Archidiecezji obowiązują nowe zasady uczestnictwa we mszach św. Abp Marek Jędraszewski określił także sposoby przyjmowania sakramentów.
Dekret w sprawie zaleceń na czas stanu epidemii
Uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy państwowe oraz kościelne wprowadzam z dniem 29 marca 2020 r. na terenie Archidiecezji Krakowskiej następujące postanowienia:

1. Na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej dla wszystkich wiernych. Przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie gorąco zachęcam, aby wierni trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia a także modlitwę Liturgią Godzin.

2. Zgodnie z przepisami państwowymi od dnia 25 marca br. w poszczególnych Mszach świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Na drzwiach kościołów należy umieścić stosowną informację i przekazać ją wiernym także innymi kanałami komunikacyjnymi. Jeśli pojawią się w następnych dniach kolejne obostrzenia wynikające z prawa państwowego, należy się do nich dostosować i uwzględnić je w praktyce duszpasterskiej.

3. W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu oraz celebrans, nawet jeśli nie jest mieszkańcem domu.

4. W Mszach świętych pogrzebowych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc celebransa, ministranta i pracowników firmy pogrzebowej.

5. Przypominam, że w czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. zachęcam do korzystania z możliwości, jaką dają przepisy liturgiczne Kościoła, aby Komunię Świętą przyjmować na rękę,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotykanie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. kropielnice kościelne należy opróżnić.

6. W przypadku koncelebry wypada, aby w tym czasie przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikacja była pozostawiona głównemu celebransowi, niezależnie od obecności innych posługujących. Koncelebransi spożywają Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, po czym główny celebrans spożywa Krew Pańską.

7. Polecam, aby kościoły pozostawały w ciągu dnia otwarte, tak aby możliwa była indywidualna modlitwa z zachowaniem wszystkich ograniczeń wynikających z prawa państwowego i kościelnego. Niech duszpasterze troszczą się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu.

8. Podtrzymuję polecenie, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, w szczególności tych, którzy o to proszą.
9. Księży proszę, aby w tym wyjątkowym czasie do posługi nie angażować nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej z troski o nich i ich najbliższych.

10. Szczegóły dotyczące sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oraz spraw związanych z rozdzielaniem Komunii świętej zostały przekazane księżom w dokumencie z dnia 23 marca 2020 r., nr 826/2020. Pozostają one w mocy z uwzględnieniem zmian wynikających z aktualnych przepisów państwowych, w szczególności dotyczących liczby uczestników zgromadzenia religijnego.

11. Zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 r. w Niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz świątyni. W Katedrze należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, natomiast w kościołach parafialnych oraz w innych miejscach odpowiedzialni duszpasterze niech roztropnie rozstrzygną, którą formę celebracji wybrać z wyłączeniem pierwszej.

12. Wskazania dotyczące przebiegu Świętego Triduum Paschalnego zostaną wydane w najbliższych dniach.

13. Dekret niniejszy obowiązuje do odwołania.

† Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Krakowski

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do wszystkich niewierzących...30.03.2020, 21:55
Jak możecie nas tak obrażać? Jakim prawem? Ja i pewnie jak większość wierzących Was nie krytykuje szanujemy Wasz wybór macie do tego prawo ale jako ludzie nie macie prawa nas w taki sposób obrażać! Do reszty, nie chcecie nie dajcie, ja też nie daje, ale chodzę do kościoła i się modlę do Boga i wierzę w to że to co się teraz dzieje jest wina ludzi, za dobrze nam wszystkim było już na tym świecie i wierzę że wtedy kiedy przyjdzie czas Pan nasz zakończy to co się dzieje. Ludzie żywią do siebie nienawiścią i po co? I tak wszyscy pójdziemy z tego świata.
czytelnik30.03.2020, 17:52
Czytam, czytam, ostatnio Dekameron.
miko30.03.2020, 13:10
dodam swoje trzy grosze .... rozumiem troskę o zachowanie ostrożności ale nie mieści mi się w głowie, żeby kapłani zamykali kościół- Dom Boży przed wiernymi !!!!! Dlaczego skoro kościoły w większości są duże nie może do nich wejść choćby 20-30 osób ???? Dlaczego ??? Boże przebacz ,że człowiek się od Ciebie odwrócił ..... przymnóż nam wiarę...
aga29.03.2020, 20:24
Szatan w obecnych czasach ukazuje swoje działanie , miesza ludziom w głowach , na pierwszym miejscu stawia pieniądze . Ludzie wszyscy nawracajmy się , módlmy się , każdy odpowiada za swoją duszę . Może to ostanie nasze chwile na tej ziemi nie oceniajmy innych , patrzmy na siebie.
Młoda czytelniczka29.03.2020, 18:32
Do Ra:Zastanów się co piszesz bo nie wszyscy mają takie poglądy jak ty i nie ubliżaj katolikom.
xyz29.03.2020, 18:12
Do Fbb1: Również mam pewne zastrzeżenia do aktualnych zasad dotyczacych obecności tylko 5- ciu osób na Mszy Św. Uczestnicząc w ostatnich dniach we Mszach Św za pośrednictwem Internetu można zaobserwować w niektórych ławkach kościołów codziennie te same osoby, nie dające nikomu innemu szansy bycia na Eucharystii. Pytanie, gdzie tu posłuszeństwo władzom kościelnym i gdzie miłość bliźniego? No gdzie... ???
a29.03.2020, 16:58
Przecież w zeszłym tygodniu Stolica Apostolska wydała zalecenia dotyczące przebiegu Świętego Triduum Paschalnego i procesji. W tych wytycznych Polska się łapie.
Fbb129.03.2020, 14:47
Taca :
Nawiązywałem do absurdalnego rozporządzenia naszego kochanego Rządu, który zarządził, że podczas mszy świętej nie może być więcej jak 5 wiernych, a tymczasem w autobusie może być 20 osób (liczę, co 2 siedzenie - pi razy oko).
Episkopat mógł pertraktować z władzą i wymusić aby przykład 1 ławka - 1 wierny. Takim oto sposobem w świątyni w mojej wiosce zmiescilo by się coś ok 60-70 osób.
Abram Terc Siniawski powiedział : "Wierzyć musi się nie ze względu na tradycję, nie z obawy przed śmiercią, nie na wszelki wypadek, nie dlatego, że ktoś nakazał, albo, że czegoś się boimy. Również nie ze względów na humanistyczne zasady, nie po to, aby być zbawionym i nie z oryginalności. Wierzyć musi się z tego prostego powodu, że Bóg istnieje ". Koniec cytatu.
Do @Piotr29.03.2020, 12:53
W końcu w publicznych szkołach cały czas uczą nas Katwchizacji to dlaczego mamy nie być znawcami ?
Do Piotr29.03.2020, 12:44
Oddajemy swoje działki pod kościoły, PLEBANIE i wszystkie temu podobne budynki , zanim są w budowie są naszą własnościąi my za to wszystko płacimy
Jak są ukończone są już nie nasze
Tak to się kręci bogactwo (kościoła )

Przychodzi remont znowu plebania i kościół jest nasza
Trudno29.03.2020, 12:36
Jak widać koronawirus potężniejszy od mitycznego bóstwa spod góry Synaj.
Do Artur29.03.2020, 12:26
To wszystko co wypisałeś to kto Nam to zsyła ?
Taca29.03.2020, 12:07
Do @ Fbb1
Morał z Twojej wypowiedzi jest taki że trzeba budować w przyszłośći większe kościoły nie takie budowane w trzy dni
Piotr29.03.2020, 12:06
Proszę, proszę! Ilu znawców prawd wiary i Kodeksu Kościoła Katolickiego. Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia mają ci co do kościoła nie chodzą.
Taca29.03.2020, 11:58
Do @ Artur, Fbb1
Gdzie widzicie tego (boga )
Ja widzę tylko sekty pragnące władzy, bogactwa, zaspokojenia swoich uciech cielesnych, wszelkiego rodzaju zboczeń itp
Przypomnijcie sobie jak zmuszani byli ludzie do tej waszej wiary i jak kończyli ci którzy byli nie posłuszni
Czerwonyszyld29.03.2020, 11:52
Obstawiam, że po tym zamknięciu kościołów z Kościoła odejdzie co najmniej 25% wiernych.
Fbb129.03.2020, 11:25
Ra: Kościół jest w tym przypadku posłuszny.
Szkoda, że nie "negocjonował" liczby osób uzależnionej od powierzchni świątyni. Bo np na Królowej Jadwigi w Nowym Targu porównując do Kościółka na Obidowej - są różne powierzchnie.
Wierzmy, że z tego wyjdzie dobro.
Artur29.03.2020, 11:07
Święty Boże, Święty Mocny, Święty, a Nieśmiertelny; zmiłuj się nad nami.
Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie.
Od nagłej, a niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie.
My grzeszni Ciebie Boga prosimy: wysłuchaj nas Panie.
Ra29.03.2020, 10:55
Widać teraz jak skuteczna jest modlitwa i komu służy
Całe życie słyszałem że jak przyjadę jakaś chora to się w kościołach nie pomieścimy, okazuje się że ten kościół do niczego nam się nie przydaje i w niczym nam nie pomoże
Jedna wielka wielka wielka ściema
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl