31.03.2020, 14:16 | czytano: 8086

Nowe kroki w walce z koronawirusem: zakaz wychodzenia z domu osób do 18 lat bez dorosłego, zamknięte parki i bulwary

Fot. Kancelaria Premiera
- Za dużo jest kontaktów między ludźmi, za dużo spacerów, za dużo spotkań na bulwarach - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadził kolejne obostrzenia w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Dotoczą one m.in. nastolatków, salonów fryzjerskich, sklepów czy hoteli i pensjonatów.
- Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad. Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami. Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.):

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

- od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
- w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Rząd rozszerza listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Rząd zawiesza również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Wprowadzono także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczono możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

- stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Źródło: Kancelaria Premiera
komentarze
Wektor01.04.2020, 15:43
@koledzy:
Nie sądziłem, że na Podhalu działa agentura rosyjska.
Większych idiotyzmów i propagandy lewackiej już dawno nie słyszałem.
List otwarty Jagny M. to pikuś w porównaniu z tyn badziewiem.
No, chyba że ten post miał, wywołać takie reakcje.
Myślę, że to dobrze, że piszcie takie teksty, ludzie muszą zrozumieć, kim jesteście.
Luzie popierający PO już mają tego dość i odwracają się od was, dlatego
taki atak na Rząd. Wyborcy deklarujący poparcie dla Pani Kidawy już otwarcie
mówią, że będą głosować na lidera PSL.
A te dobre czasopisma to oczywiście G...o Prawda.
ppf01.04.2020, 10:16
koledzy
Bredzisz człowieku aż strach pomyśleć co było gdyby Arłukowicz był ministrem zdrowia a Kidawa premierem . A kóre to ,,inne narody '' śmieje śię z Polski Włosi ,Hiszpanie ,francuzi ?
mwm01.04.2020, 09:51
Koledzy
Powiedz to Włochom, Niemcom , Francuzom, Brytyjczykom, Amerykanom i innym u których zarżenia są po prostu plagom. Oni ci odpowiedzą na twój głupi post.
Jasiek01.04.2020, 06:54
@koledzy:Sam to wymyśliłeś/aś/,czy cytujesz któregoś z cyngli Michnika?Bo trudno o większe bzdury.
waksmund01.04.2020, 06:26
Po co te komedie? zaraz zabraknie pieniedzy .ludzie wyjda na ulice rozpocznie sie wojna i wtedy dopiero bedzie epidemia!!!!
koledzy31.03.2020, 22:43
Szanowni komentujący: szkoda zdrowia Polaków, prymitywnie i nie etycznie myśli i czyni samowolkę władza RP , na nic zdaje się Konstytucja , po trupach do celu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wprowadzają obostrzenia ze stanu wojennego tylko boja sie odpowiedzialności i poprawnie nie są zdolni nazwać obecnie trudnej sytuacji w kraju prowadzącej do recesji !!!!!! Wprowadzają chaos i zamęt w społeczeństwie i na koronawirusie chcą ugrać dla siebie władzę w Polsce na następną kadencję,są żałośni. Brak szacunku dla (cierpiących i umierających) obywateli -wyborców. Kompletny brak dyplomacji , arogancja , agresja polityków , cała ta sytuacja przerasta ich, szkoda że postawni i reprezentujący sobą wyższa rangę polityczną nieliczni są w tej grupie rządowej i chcą być nadal, że nie rezygnują już dzisiaj z tej hańbiącej gry zgodnie z zasadą trzeba wiedzieć : "kiedy ze sceny zejść nie pokonanym". No trzeba mieć klasę żeby zrobić z honorem aut. Inne narody przyglądają się i śmieją się z władzy w RP, o czym dowiadujemy się z dobrych czasopism. Pozdrawiamy wszystkich życzliwych Naszej Ojczyźnie.
stasek31.03.2020, 21:53
Najlepiej przepłukać gardło grzanym piwem z goździkami i miodem , przed spaniem 4 x 0,5L jak amerykańscy mędrcy zalecają .
Notarżanin który ma sól31.03.2020, 21:19
Jeżeli w kolejce stoi 30 seniorów to proszę zjedz raz niesłona zupę. Może przeżyjesz. Koronawirusa może nie..
dziadek31.03.2020, 21:11
Niech wprowadzą głosowanie przez internet, ale nie, bo twardy elektorat pisowski niekumaty i Duda mógłby przegrać.
blokers31.03.2020, 21:00
Rowerem na zakupy po mało ruchliwych drogach bezpiecznie. Przy okazji trochę ruchu, co jest niezbędne gdy się teraz siedzi dużo w domu.
PAL31.03.2020, 20:38
Fobia
A co się stanie jak raz zupa bedzie bez soli ? chyba nikt ci nie ............
Metallica31.03.2020, 20:03
Do HALO ja też tak uważam, będziemy głosować, bo Polska tego potrzebuje.
Bardzo obiektywne spojrzenie na sytuację, myśle, że damy rade.
TIAMAT31.03.2020, 19:28
Do FOBIA uderzylas w sedno,o takiej samej sytuacji rozmawiałem z kumplami zaraz po ogłoszeniu tego durnego zakazu...pozdrawiam.
KOMANDOS31.03.2020, 18:44
Mam te zakazy w 4 literach!Przezylem stan wojenny a teraz mam się poddac grypie?!
Halo31.03.2020, 18:38
Wybory odbędą się w terminie, bo Państwo musi działać sprawnie,
czy komuś to się podoba, czy nie. Poza tym KONSTYTUCJA jest najważniejsza.
W Bawarii wybory się odbył to i w Polsce się odbędą. Niemcy mogą to i my możemy.
Totalna opozycja zawsze wskazywała Niemcy za wzór postępowania.
W stanach zjednoczony nikomu nawet do głowy nie przychodzi, aby przesuwać wybory.
Tylko lewica drąży temat. Ten pokręcony plan opozycji, aby przesunąć datę wyborów,
nie uda się. Nie trudno sobie wyobrazić co by się działo, gdyby prezydent nie miał
możliwości podejmowania ważnych decyzji, w czasach kryzysu w kraju.
Opozycja tylko czeka na taką okazję, w której państwo byłoby sparaliżowane
i nie mogło podejmować ważnych decyzji gospodarczych, politycznych czy kryzysowych.
Pójdziemy w maskach, rękawiczkach, będziemy przestrzegać zasad ochrony osobistej
i ZAGŁOSUJEMY. Bo Polska jest najważniejsza.
Fobia31.03.2020, 18:27
Hipotetycznie rzecz biorąc, gotuję obiad. Jest 11.00. Brakło mi soli, jak innych produktów sąsiadom. Chciałbym wysłać 17 letnie dziecko, po tą sól, ale może iść albo ze mną, dwa metry ode mnie, lub pozbierać się samemu, przy czym w sklepie jest jedna kasa i trzydzieści osób w kolejce do wejścia. Koniec końców, i tak nie kupię tej soli, gdyż w tym czasie zakupy mogą robić jedynie seniorzy. Ja rozumiem ostrożność, ale nie rozumiem paranoji. Jak mawiała moja mama, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu...
ian.31.03.2020, 18:15
wlasnie dwie dziewczynki sie ladnie hustaja na placu zabaw gdzie sa kamery takich malo odpowiedzialnych rodzicow mam nadzieje ze jest malo a wieczorem grupka mlodych w koleczku wydziera sie do siebie itd itp..jezeli naprawde taka izolacja miedzy ludzmi cos chroni to ludzie pilnujcie tego bo innego wyjscia nie ma zrobcie to dla siebie i innych...
temida31.03.2020, 17:39
ff: stan wyjątkowy to katastrofa dla Polski-gigantyczne odszkodowania i bankructwo państwa.
Fbb131.03.2020, 17:28
Klio:
Po 1 nie jestem mędrkiem.
Po 2 z obecnym RPO nie jest mi po drodze.
Po 3 sięgnij sobie po odpowiednie materiały i wskaż mi gdzie jest nieprawda.
Po 4. Rozsądek, ostrożność i brak paniki - to Cię nie zabije, a pomoże przeżyć.
Dziś niestety jest dużo paniki, co widać po komentarzach, widać po codzienności. Do tej paniki dokłada się Rząd, który powinien wpierw granicę zamknąć i w sposób bardziej restrykcyjny prowadzić kwarantannę. A jak to wydarzyło się wszystko to widzieliśmy.
Czekajcie na kolejne obostrzenia.
I powiedzcie ludziom chorym na depresję, nerwicę jak mają żyć jak potwora nie widać, a każdy o nim mówi. Tak mniej więcej wygląda obraz kliniczny ciągłego niepokoju (który nam serwuje rząd) przy nerwicy lękowej.
Powtarzam problem jest, tylko rząd źle to rozgrywa.
wiper31.03.2020, 17:03
Płacić za epidemię powinien rzad i wszyscy co przywlekli wirusa.
ff31.03.2020, 16:56
Może wprowadziliby w końcu stan wyjątkowy, i byłoby tak jak należy. A teraz to wprowadzają stan wyjątkowy bez jego wprowadzania.
do klio31.03.2020, 16:48
Głupio gadasz dziecko. Weź się zastanów nad sobą. A co najważniejsze - pisz w swoim imieniu. "my sobie nie życzymy"? Weź leki na rozdwojenie jaźni. Masz tak głupie poglądy jak ci od Owsiaka "kto nie daje na WOŚP niech się nie leczy".
Jak teraz ludzie siedzą w domach i piszą komentarze to dopiero pokazuje obraz jacy są durni.
Wytwórca ze stanu wojennego31.03.2020, 16:43
A bimber, otrzywiście na własne potrzeby / dezynfekcja / można , no nie ?
Stary i podobno , głupi ?31.03.2020, 16:23
A we wojne, to nawet dzieci poniżej 10 roku , nosiły broń i ulotki, a w Mieście takie male kanały, nie wleza , to jak?
Leśny31.03.2020, 16:17
Widzi mi sięże partyzantka się odrodzi
klio31.03.2020, 16:12
Znajdzie się paru mędrków i filozofów ,którzy się robią bohaterami i prowadzą głupie dyskusje....fbb1 i inni ''mundrzy''na tym portalu.90% Polaków stosuje się do zarządzeń i chwała im za to ale jak tacy jak widzimy na tym portalu dywagują i są mądrzejsi od lekarzy i rządzących ,to niech sobie stworzą getto i tam przebywają i zarażają sami siebie,ale nie życzymy sobie aby zajmowali miejsca w szpitalach,niech się sami leczą i zdrowieją.
jajkobyły31.03.2020, 15:55
pomijając wszystko inne przepis pisał idiota np. para mieszkająca razem na powierzchni 33m ma iść od siebie na ulicy 2 m to wymyślić mógł tylko jakiś urzędas dobrej zmiany
baciok@31.03.2020, 15:49
A jak ktoś pójdzie pochodzić sobie po lesie to go zamkną.
Jak pójdzie z żoną to podwójna kara.
Tak czytam i co z marketami budowlanymi.
Jeżdżę Szaflarską i pod Castoramą setki samochodów, parking zapelniony,
Tu są niebezpieczeństwa a nie że ktoś przejdzie się po parku, lesie lub przejedzie rowerem.
Już mi się nawet nie chce jakiegoś komentarza politycznego wpisywać.
Mm31.03.2020, 15:35
Nowy Targ poto żebyś mógł przeżyć niemot
nowy targ31.03.2020, 15:19
I po co to wszystko,ten cyrk??
fbb131.03.2020, 15:19
Przypominam, że przy ostatnim skracaniu nam łańcucha RPO Bodnar napisał:

Minister Zdrowia nie może zakazać w rozporządzeniu poruszania się po kraju. Specustawa dala mu tylko prawo do czasowego ograniczania sposobu przemieszczania się. Sposobu ? a nie przemieszczania się w ogóle.
Ten sam problem dotyczy kwarantanny, w tym kwarantanny dla powracających z zagranicy. Umieszczenie człowieka w izolacji na 14 dni jest ograniczeniem jego wolności, a tu Konstytucja mówi jasno: wolność można ograniczyć, ale na podstawie ustawy. A specustawa dala prawo do zarządzania kwarantanny ? ALE całej Radzie Ministrów, a nie jednemu ministrowi.
Minister nie miał podstaw do ograniczenia praktyk religijnych i wskazywania, ilu członków może w danym momencie liczyć kongregacja religijna. Wolność praktyk religijnych można ograniczyć, ale znów ? na podstawie ustawy. Specustawa mówi tylko o zakazywaniu organizowania zgromadzeń ludności, a to nie daje podstaw do wprowadzania ograniczeń w realizacji konstytucyjnej wolności uzewnętrzniania religii. Żaden organ władzy wykonawczej, w tym Minister Zdrowia, nie ma prawa regulowania granic wolności uzewnętrzniania religii.
kolarze31.03.2020, 15:12
Na rowerach po pustawych drogach jeździmy spokojnie indywidualnie.
mieszkaniec31.03.2020, 14:39
Co tam ograniczenia, ważne co powiedział pisowski prezydent cyt. "Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego". Elektoracie pis-u tych światłych mądrości się trzymajcie, śmiało do urn (oby nie pogrzebowych). Zdrowia życzę.
epo31.03.2020, 14:38
W tym wszystkim najważniejszy to rozsądek , ale ze swojej strony bym dodał oficjalna lista osób przebywających na kwarantannie z każdego powiatu żeby sąsiad wiedział , ale pewnikiem ochrona danych osobowych nie pozwoli .
miejscowa31.03.2020, 14:35
Będą i g... im zrobią
k31.03.2020, 14:34
Taaak. A do wyborów mamy pójść bez względu na wszystko! Choćby skały sr.......y ? Tak ?
co jest grane?31.03.2020, 14:33
Do Kościoła na Eucharystię obecna władza zabrania teraz wchodzić więcej niż 5 osobom! A na wybory prezydenckie możemy spokojnie iść? W czasie wyborów w sali wyborczej (najczęściej sala lekcyjna w szkole) muszą być stale obecne 3-4 osoby z obwodowej komisji wyborczej + głosujący i w tym władza nie widzi problemu??? Co za HIPOKRYZJA rządzącej ekipy!
Szakal31.03.2020, 14:17
Biedne dzieciątka do lat 18, jak będą teraz chodzić na fajeczke i piwko pod shotmarket na Szaflarskiej.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl