13.04.2020, 10:01 | czytano: 4239

Dziś Śmigus Dyngus. Nie zapomnijmy o tradycji polewania się wodą

Arch. Podhale24.pl
Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W całej Polsce, a także na Podhalu jak długie i szerokie, od lat towarzyszy temu dniu zwyczaj polewania się wodą. Nie zapomnijmy pokropić nią dziś naszych domowników.
Kilkadziesiąt na temu na Podhalu, Orawie, Spiszu, w Pieninach i Gorcach w ruch szły wiadra, konewki i garnki, a w oblewaniu się wodą brała udział nie tylko młodzież, ale i dorośli. Najczęściej dokonywali tego kawalerowie, oblewając obficie panny na wydaniu. Była to forma zalotów. Wyrazem szczególnej sympatii było polanie panny perfumami. Zwyczaj oblewania się przybierał nieraz ekstremalne formy, gdy "ofiary" wrzucano do potoków lub "maczano" w studni.
Etnograf Krystyna Kwaśniewicz w książce "Zwyczaje doroczne górali podhalańskich wczoraj i dziś" (Nowy Sącz 1996) podaje, że dawniej na Podhalu zwyczajowi temu towarzyszyła wielkanocna kwesta. Po wsiach chodziły szkolne podrostki, najczęściej dzieci z biedniejszych rodzin, recytując formułki i prosząc o dary.

"Polewacka" albo "śmigurzt", bo tak na Podhalu określano ten zwyczaj, związane były z magicznymi obrzędami. Praktyka ta miała zapewnić dostatek deszczu, obrzędowe oczyszczanie, a także urodę, zdrowie i siły.

oprac. r/
komentarze
szuser13.04.2020, 18:52
Zapomnijmy raz na zawsze o tej głupocie!
kg13.04.2020, 15:45
Niebo pamiętało!
Ewa13.04.2020, 10:39
Z tego co wiem w tym roku jest to zabronione.można tylko domowników
Zobacz pełną wersję podhale24.pl