13.04.2020, 15:17 | czytano: 10806

Parafia chce przerwania prac nad planem zagospodarowania przestrzennego

Fot. Piotr Kuczaj
Parafia św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju i krakowska spółka złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na uchwałę Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju ws. przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta.
Chodzi o działkę przy ulicy Orkana. Inwestor, który wydzierżawił ją od parafii, chce zrealizować tam komercyjną inwestycję. Wniosek o wydanie warunków zabudowy złożył już w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju. Jednak uchwały rady o przystąpieniu do przygotowania planu zagospodarowania dla miasta oznaczają, że urząd musi wstrzymać na co najmniej pół roku wszystkie postępowania dotyczące wydania tzw. wuzetek. Inwestor i parafia uważają, że to forma ograniczania prawa do swobodnego dysponowania własnością. Zarzucają wspólnie miastu, że rozpoczęło zmianę planu zagospodarowania przestrzennego mimo nieaktualnego studium i bez wykonania analizy zasadności przystąpienia do planu. Chcą oni, aby miasto uchyliło uchwałę ws. planu zagospodarowania przestrzennego.
Burmistrz Leszek Świder odpiera zarzuty. Podkreśla, że samorząd ma prawo swobodnie kreować to, co i gdzie można wybudować. - Studium jest nieaktualne, ale to nie oznacza, że nie jest obowiązujące - tłumaczy. - Przedsiębiorcy przy każdej inwestycji ponoszą pewne ryzyko i decydując się na jego realizację muszą się z tym liczyć - dodaje.

r/
zobacz także
komentarze
Katolik zawzięty16.04.2020, 19:10
Gdyby zrobił porządny parking to musiałby płacić podatek od powierzchni utwardzonej. Lepiej się produkować w ogrodzie, teraz już nie bolesnym. Gaje oliwne wytnie, wykarczuje ale będzie matka płakać.
Józek z gór14.04.2020, 16:42
Może by tak proboszcz najpierw zrobił normalny parking przy kościele ( a jest na czym) bo ten obecny to parodia.
marek14.04.2020, 08:26
Co za ludzie! zamiast się cieszyć że będzie sklep, bedzie praca dla ludzi, będą mniejsze kolejki w sklepach to NIE i KONIEC! bo taki charakter mają rabczanie- starzy ludzie który by tylko negowali ! ! !
Takitam14.04.2020, 08:16
Jak to rozumieć: "samorząd ma prawo swobodnie kreować to, co i gdzie można wybudować" - czy to może oznaczać, że trzeba iść do gabinetu i w cztery oczy porozmawiać z burmistrzem?
Chcąc, żeby Rabka się rozwijała to musi się coś dziać. Niestety ale musimy się przyzwyczaić do tego, że będą chętni coś wybudować pod wynajem i to w miejscach oddalonych od centrum, bo teraz jest taka moda. Ludzie chcą odpocząć od zgiełku.
Zobaczymy jak sobie burmistrz poradzi z planem we Rdzawce. Jest tam sporo terenów pod zabudowę a studium tego nie dopuszcza. Jak popatrzy w oczy swoim krajanom i powie ze spuszczoną głową że się nie da. Oj będzie się działo!
wierny, zwykły pył ziemski14.04.2020, 08:11
We Włoszech zmarło 60 Księży zakażonych posługującym chorym na koronawirusa. Papież Franciszek powiedział, że to Święci współczesnych czasów. A czy u nas księżą organizują wsparcie w dostarczaniu sprzętu ochronnego do szpitali (w Rabce chociażby potrzeba), dostarczają żywność i leki osobom na kwarantannach lub seniorom? Czy zakonnice masowo szyją maseczki ochronne? Czy nie dziwią się, że do autobusu może wsiąść 20 osób a do kościoła na nabożeństwo tylko 5?
gryvi14.04.2020, 00:49
"musza sie z tym liczyc". Z takim tylko komentarzem i nastawieniem wlodarzy miasta Rabka staje sie pustynia dla ewentualnych inwestorow. Takie komentarze ida w swiat i Zdroj, ktory wlecze sie w ogonie perspektywicznych zmian na lepsza przyszlosc, bedzie dalej podupadal. Zamiast prymitywnej zazdrosci , kierowanej w strone Parafi, ludziska obudzcie sie z tego zapyzialego letargu. Popatrzcie jaki los czeka to urocze miasteczko za 5 czy 10 lat bez naplywu pieniadza i przedsiebiorczych inwestycji. Nie, nie mowa tu o tekturowej desakracji niszczejacej starej Rabki, tanich kanciapach ,itd. Madry, energiczny manager/wlodarz powinien po pierwsze zadbac o pozytywny wizerunek miasta, ktory Rabka kiedys miala w calym Kraju. To tylko pierwszy krok. Male stoisko na jakis tam targach to raczej posmiewisko.
Nie rozwijam dalej mysli i tematu, bo tu nie czas.
Wszystkim genialnym znawcom/malkontentom polecam mala podroz do innych uzdrowisk, ktore potrafily przyciagnac kapital /tak, ten bez taniochy/ na nowe czasy i ciesza sie duza frekfencja przyjezdnych i miejska kasa. O miejscach pracy juz nie wspominam. Pzdr.
Popieram_Burmistrza13.04.2020, 20:24
Oby to zatrzymali.
Ksiądz wychodzi na to że robi co chce.
A niekontrolowana zabudowa Rabki odbije nam się czkawką.
Będąc na spacerze widziałem że przy kapliczkach nad Zakopiańską ktoś domki pod wynajem stawia a w dole przy zboczu Krzywonia nowy dom powstał.
Bez planu wszystko zabudują nawet PŁUCA Rabki !!
brawo Leszek Świder13.04.2020, 19:59
Rabka ma mieć plan
i nikt tego nie zatrzyma .. ani była burmistrz,,, ani pandemia
nareszcie skończy się widzimi się władzy
dziadek13.04.2020, 19:22
Przybywa księży biznesmenów, dlatego praktykujących katolików ubywa. Papież Franciszek daje taki dobry przykład, ale polscy księża w większości maja to za nic. Po co aż takie "pałace" i ogromne tereny, które generują wysokie koszty utrzymania?
epo13.04.2020, 19:19
Pewnie ma powstać kolejny wielkopowierzchniowy obiekt handlowy , a tam powinno powstać coś rekreacyjnego .
Maciej13.04.2020, 18:58
Może wybudują następny moloch jak intermarsche w centym , był lunapark dla dzieciaków a teraz stoi tandeta i straszy , bo nie można było wybudować tego na granicy Rabki !!!
Mirszkaniec13.04.2020, 18:45
Tyle razy powtarzam , burmistrzem powinien być rodowity rabczanin
rabczanin13.04.2020, 18:39
może pan burmistrz łaskawie uruchomi sortownie która została wybudowana za ciężkie pieniądze a teraz niszczeje ,a nie podnosi opłaty za smieci o 100% . Tak samo plan zagospodarowania jest do kitu mam 500x więcej opłaty za działke która zawsze była rolna
Długo, nie wytrzymała13.04.2020, 17:08
Parafia, parafią ale to parafianka, była Ewcia (żelazna rabki) jończy Proboszcza i podburza wszystkich, a szczególnie nastawia zle na obecnych włodarzy Rabki. Trzeba mieć w sobie faktycznie dużo nienawiści.
Katolik wściekły13.04.2020, 16:37
Makro biznes kościelny się kręci w najlepsze. Idzie kryzys i może w końcu ukróci to szaleństwo.
To je 3RP13.04.2020, 16:26
Państwo w państwie.
p13.04.2020, 16:04
nie parafia tylko proboszcz - jest to człek ... jaki jest wszyscy wiedzą.
hulaj dusza piekła nie ma13.04.2020, 15:38
Widzicie! Jak was będą bobcyć. Podnajmą, wynajmą na trzysta różnych sposobów a WAT-ów i podatków nie będą płacić. Oni mają czyste ręce, to nie nasza działalność. Trzeba się brać za nich, za KRUS (to ich przysługa) bo kraj przepadnie. Oni się zawsze ustawią, nawet z okupantem. Tak jak było przy rozbiorach. W Dębnie mają cztery przybytki kościelne. Siedemset mieszkańców i dom pogrzebowy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl