29.04.2020, 11:06 | czytano: 8651

List otwarty lekarzy z Nowego Targu i powiatu: "Chcemy procedur postępowania z pacjentami z COVID-19 i powołania koronera"

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Prawie 20 lekarzy podstawowej podpisało się pod listem otwartym, w którym m.in. skarżą się, że wciąż nie ma procedur postępowania z pacjentami z podejrzeniem koronawirusa. - Tacy pacjenci są do nas odsyłani przez różne instytucje i wtedy zaczyna się kilkugodzinne wykonywanie telefonów do różnych miejsc, żeby ustalić dalsze działania - podnoszą.
Lekarze przypominają, że nie zamknęli przychodni i służą pacjentom, głównie za pomocą teleporad. Przypominają, że lekarz rodzinny nie kieruje na badania w kierunku wirusa SARS Cov-2, tylko kieruje pacjenta z podejrzeniem o chorobę COVID-19 do szpitali zakaźnych i obowiązkowo zawiadamia sanepid. Lekarze ubolewają nad faktem, iż mimo wielu interwencji, nadal nie ma klarownych jednolitych i możliwych do wykonania procedur postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie Covid 19. Za potrzebne uważają też powołanie na terenie powiatu nowotarskiego koronera, który mógłby się zając przypadkami zgonów pacjentów - zwłaszcza z rozpoznaniem lub podejrzenie choroby COVID- 19.
Oto jego pełna treść:

„Jako lekarze rodzinni pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej ( POZ ) w Nowym Targu i Powiecie Nowotarskim pragniemy tą drogą zwrócić się do naszych Pacjentów, dziękując za dobrą współpracę i zrozumienie sytuacji, która w czasach pandemii wymusiła na nas potrzebę przeorganizowania sposobu naszej pracy.

Od 16.03.b.r. zmuszeni byliśmy bowiem zmienić nasz system pracy, opierając ją w znacznym stopniu o system teleporad. Zwiększenie liczby teleporad (których udzielaliśmy już wcześniej, ale w mniejszym wymiarze), a co za tym idzie ograniczenie ilości pacjentów w naszych placówkach, spowodowane jest potrzebą ograniczenia transmisji wirusa SARS-Cov-2. Pragniemy tym samym chronić naszych pacjentów (np. tych chorych , umówionych na wizytę osobistą, gdy teleporada nie jest wystarczająca). Taki system pracy prowadzi do ograniczenia ilości osób przebywających jednocześnie w naszych poradniach i wpisuje się w odgórne zarządzenia dotyczące ograniczenia kontaktów międzyludzkich i pozwala na zachowanie bezpiecznych odległości między osobami.

Nasze przychodnie nadal pracują w pełnym wymiarze godzin tj. od godz.8-ej do godz. 18-ej, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. I nie jest prawdą, co zarzucają nam niektórzy, że zamknęliśmy nasze przychodnie ( „POZ-y za podwójną szybą”), czego dowodem jest przyjęcie każdego potrzebującego pacjenta, nawet za cenę objęcia kwarantanną części personelu – jak wydarzyło się w przypadku jednej z przychodni. Pragniemy przypomnieć, że teleporada ma swoje umocowanie prawne ( Rozporzadzenie MZ z 31.10.2019r. oraz Zarządzenie Prezesa NFZ).

Informujemy, że zgodnie z obowiazującymi aktualnie przepisami ( Rozp. M.Z. z dn. 6.04.2020), lekarz rodzinny nie kieruje na badania w kierunku wirusa SARS Cov-2, tylko kieruje pacjenta z podejrzeniem o chorobę COVID-19 do szpitali zakaźnych i obowiązkowo zawiadamia sanepid. Mimo że szpital w Nowym Targu uruchomił punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa pozostaje on poza naszym zasięgiem i zgodnie z wyżej przywołanym aktem prawnym w sytuacji lekarzy rodzinnych dotyczącej kierowania pacjentów na diagnostykę nic to nie zmieniło.

Praca w okresie pandemii jest dla nas dużym wyzwaniem – pracujemy w czasie, kiedy dynamicznie zmieniają się akty prawne, procedury, zalecenia, wytyczne wydawane przez MZ, GIS, Konsultantów Krajowych Chorób Zakaźnych oraz Medycyny Rodzinnej. Wiąże się także z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa tym pacjentom, którzy w przychodni muszą się pojawić, poprzez stosowanie odpowiednich procedur na czas pandemii. Zabezpieczeni musimy być także my – lekarze oraz pracujące z nami pielęgniarki i pozostały personel. Sytuacja ta wymusza na nas zaopatrzenie się w dodatkowe środki ochrony osobistej, co w obecne sytuacji bywa trudne i kosztowne. Otrzymaliśmy wprawdzie z Ministerstwa Zdrowia pewną, niewielką liczbę maseczek, rękawiczek oraz płynów dezynfekcyjnych, ale ta ilość wystarczyła zaledwie na kilka dni.

Mamy jednak nadzieję, że wspólnie z naszymi Pacjentami wypracujemy model współpracy, który zapewni ograniczenie transmisji wirusa i pozwoli ostrożnie powracać do naszej normalnej pracy. Aktualnie rozpoczynamy w naszych placówkach kontynuację szczepień ochronnych, które z powodu pandemii wcześniej odwołano.

Ubolewamy nad faktem , iż mimo wielu naszych interwencji, wniosków, pism i próśb nadal nie ma klarownych , jednolitych i możliwych do wykonania procedur postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie Covid 19 dla różnych poziomów służby zdrowia , w szczególności dla POZ. System POZ ma być w teorii pozbawiony kontaktu z pacjentem zakażonym , ale jednocześnie tacy pacjenci są do nas odsyłani przez różne instytucje i wtedy zaczyna się kilkugodzinne wykonywanie telefonów do różnych miejsc , żeby ustalić dalsze działania . Nadal nie ma też  na naszym terenie powołanego koronera, który mógłby się zając przypadkami zgonów pacjentów - zwłaszcza z rozpoznaniem lub podejrzenie choroby Covid-19.
Liczymy na szybkie efekty prac instytucji zajmujących się wydawaniem zaleceń i schematów postępowań, aby służyły one zabezpieczeniu zdrowia  naszych pacjentów i ułatwiły codzienną pracę  służby zdrowia. Jesteśmy cały czas na swoich stanowiskach.

Jeszcze raz dziękujemy naszym Pacjentom za współpracę. Dziękujemy także tym, którzy nas wspierają na różne sposoby ( szycie maseczek, posiłki itp.). Życzylibyśmy sobie także dobrej współpracy z instytucjami, które powinny być dla nas partnerem w walce z koronawirusem.

I oczywiście życzymy wszystkim zdrowia.

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej Powiatu Nowotarskiego:

lek. Beata Bryja
lek. Mirosław Bulek
lek. Izabela Czepiel-Pajerska
lek. Paweł Filarecki
lek. Jadwiga Gad
lek. Paweł Grzywacz
lek. Grażyna Jurek
lek. Tomasz Jasiński
lek. Lidia Kołodziej
lek. Marcin Kołodziej
lek. Katarzyna Krzyszkowska
lek. Małgorzata Ligęza
lek. Tadeusz Ligęza
lek. Grażyna Małek
lek. Alicja Szaflarska-Bulek
lek. Beata Ulanowska-Bulič
lek. Bogumiła Wrońska
lek. Małgorzata Szczerba
lek. Lucyna Pukowska

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
bzkom30.04.2020, 21:28
Mają rację.
Do Olo:
Z tekstu wynika, że lekarze przeczytali zalecenia ze stron NFZ i stosują się do nich, lecz to nie przynosi efektów. NFZ zaleca żeby w POZ nie było chorych z COVID... A jeśli ktoś taki jednak trafia lub jest odsyłany do rodzinnego (co łatwo przewidzieć- gdzie pójdziesz z np. bólem gardła i gorączką?), to lekarze nie magą tej osobie szybko pomóc.
Czytanie ze zrozumieniem to pół sukcesu: drugie pół to umiejscowienie zdobytych informacji wśród posiadanej wiedzy i wyciągniecie wniosków.
#30.04.2020, 17:27
do @
sam/sama się przerzuć
Katia30.04.2020, 13:41
A po pandemi zamkna przychodnie bo będą chcieli podwyzek no bo byli na froncie przecież
Test Fobii30.04.2020, 13:13
PROPAGANDA.

Wykonywanie badań (testów) tylko dla statystyki, nie ma sensu.
Olo30.04.2020, 12:16
A wystarczyłoby poczytać na stronach NFZ i wszystko jasne. Ale czytanie tekstu ze zrozumieniem było w gimnazjum a gimnazja zlikwidowali.
@30.04.2020, 10:42
Lekarze rodzinni ,i wszelkiej maści z tzw prywatnej praktyki powinni być przerzuceni na pierwszą linię walki z wirusem. W pozamykanych przychodniach komu oni są potrzebni. Wypisywać recepty może jeden.
mama30.04.2020, 10:21
Dodzwonić się do Ośrodka Zdrowia w Rabie Wyżnej graniczy z cudem, że o wizycie z chorym dzieckiem nie wspomnę. Może Wójt albo Radni się tym zainteresują
wstrzymał słońce ruszył ziemię30.04.2020, 09:35
Zmarło w RP do wczoraj 624 osoby ... Ar(e)niki nie wierzą, bo zwłoki nie leżą po ulicach jak to było we Włoszech, Chinach czy innych krajach... Obciach pisać takie rzeczy... Na Podhalu brak testów = brak rzetelnych danych ... Tacy co zmarli z "nieznanej przyczyny" w trakcie pandemii w wielu krajach są raportowani - zgodnie z wytycznymi WHO - jako ofiary pandemii... Na Podhalu ... "cisza przedwyborcza" i niekompetencja "sztabów" i tzw. "sztabików" ... Ludzie na wysiedzianych fotelach ... Proszę łaskawie zwrócić uwagę, że nowych zakażonych nie ubywa ... Cały świat się myli, ale tu się znafcy odnaleźli i wybaficiele... Żenada ...
mn30.04.2020, 09:31
A ktoś gdzieś w komentach kiedyś napisał, że rząd sobie bardzo dobrze z tym radzi. hahahahaha
P30.04.2020, 09:12
Ja jak byłem na bezrobotnym to na szkoleniu i spotkaniu powiedziano mi ze pracodawcy szukają pracowników odpowiedzialnych kreatywnych podejmujących samodzielnie trudne decyzję itp może lekarzy i innych co nie wiedzą co robić skierować na bezrobocie i na szkolenia
wladek30.04.2020, 09:08
Jest takie powiedzenie strzeżonego Pan Bóg strzeże. i apel lekarzy jest jak najbardziej słuszny bo to oni są dziś na pierwszej linii .To że na Podhalu zmarło tak mało ludzi na koronawirusa to może prawda albo i nie wystarczy wpisywać w karcie zgonu co innego i już po problemie tym bardziej że prawie wszyscy umierający maja inne choroby współistniejące.Oczywiście mam nadzieje że to nie prawda .
zimol0530.04.2020, 08:47
Witam Koronawirus na Podhalu i w Zakopanym byl w styczniu i lutym i dlatego nie ma u nas zachorowan na tego wirusa Koronawirus byl dostarczony do nas na swieta Bozego Narodzenia wiec po co siac taka panike Nawet ten wirus moglbyc przed grudnien tego jeszcze nie wiemy ludzie chopdzili po chinskich sklepach kaszleli pozniej na swieta zjezdzali a wy taka panike siejecie
xzx30.04.2020, 08:23
ha ha ha biedactwa.pacjentow to oni maja głęboko w ...nawet jak chcesz uzyskać porade telefoniczna to mają pretensję jak smiałeś zadzwonic.zaczynając od bardzo niegrzecznych pań w rejestracji.a co do pacjenta u ktorego rozpoznano covid to był chyba jedyny przyjęty w tym ciężkim czasie.nie udawajcie że zależy wam na pacjentach bo to nieprawda.prawdą jest że sie pozamykaliście i nikt nawet do drzwi nie podejdzie
Mirek30.04.2020, 08:13
Karetka wyrazowa stoi, wymazów nie pobierają, bo koszt transportu wymazu do badania nie opłaca się szpitalowi. Brak właściwych środków ochrony personelu to dalej problem tego szpitala.
leming doskonały30.04.2020, 07:05
Po co robić testy, zważywszy, że testy RP-PCR są g... warte. Przy ich zastosowaniu ponad 80 % Polaków "wirusa" w sobie nosi. one nie diagnozują "wirusa" i jego ilość w organizmie a materiał genetyczny pobrany do badań z którego wirus nie został wyizolowany i nie są to moje domysły tylko twierdzenie osoby, która stworzyła - opracowała ten test. Ludzie, ogarnijcie się, zrzućcie z siebie te idiotyczne maseczki, bo to nie "wirus" a maseczki Was wykończą. BARDZO WAŻNE - MACIE 99,9 % pewności, że nie zachorujecie na covid-19 i tyle w temacie.
Wektor30.04.2020, 00:35
List otwarty obywatela do lekarzy z Nowego Targu i powiatu:

Jakie są procedur postępowania z pacjentami, w razie pandemii NORMALNEJ grypy.
I jakie są procedury dyscyplinarne, jeżeli lekarze nie wiedzą jak się zachować w takiej
sytuacji. Czy lekarze, którzy nie pomagają ludziom, bo nie mają procedur, nadal są lekarzami,
czy są egoistami??? W czasie wojny też będziecie czekać na procedury,
czy na wytyczne z CENTRALI "PO". Albo z innej CENTRALI.
Apel do lekarzy. Zajmijcie się leczeniem (pomaganiem) ludziom, nie polityką.

Oj nie uda się nic ugrać na tym kryzysie, a tak dobrze to wyglądało na początku.
Korona wirus nie pomoże wygrać wyborów i co teraz będzie???

Znowu klapa.
MOCARZ30.04.2020, 00:15
Dalej ubierajcie te maski na puste lby wasze!!!Zobaczymy kto wam pomoze jak zaczniecie miec problemy zdrowotne przez to!!!Grzybica pluc,roznego rodzaju bakterie w ustach itp.
goral29.04.2020, 23:58
bo WIRUSA nie ma ludzie ja pie.....!!!! czego wy sie boicie!? PROPAGANDY!?Lepiej bojcie sie tego co nas nie dlugo bedzie czekac! Co bedzie gdy Chiny beda chcialy zaatakowac Koree ,by zdobyc bron jadrowa od nich bo ten przywodca(korei) prawdopodobnie nie zyje.A pozniej Rosja i Usa w to sie wmieszaja i tak powstanie 3 wojna swiatowa,chyba ze Bog wyciagnie reke sprawiedliwosci i zakonczy to cierpienie....Wiem co se o mnie pomyslicie(taki owaki ale w d....to mam) ale jedno wiem ze wspomniecie moje teorie i napiszecie :no goral mial racje:
arnika29.04.2020, 22:17
panikata: to wypochowaliście się. Fakty? podaj, ile osób zmarło z powodu koronowirusa?
lekarz29.04.2020, 22:03
Warto zapoznać się z tym co mówi Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej i wyciągnąć wnioski kto i jak nami rządzi i w jaki ma nas poważaniu. https://...
żadnapanikatylkofakty29.04.2020, 17:05
Pani/ panie "realista" - a wierzysz w te dane od tych "rozczochranych" co się pochowali/ ły po norach i piszą, żeby poprawnie politycznie było ? ... Już się w mediach ogłosili wybawicielami od koronawirusa i jak to pięknie jest, już piersi do orderów wypinali i d.. ska - za przeproszeniem - na stołkach umacniali ... Testów się na Podhalu robili tyle, co kot napłakał i TO SĄ FAKTY ! - i nie chodzi tu o "pseudodane" wyssane z palca tylko realizm właśnie...
Magda29.04.2020, 16:38
Punk wymazów? Moze w sekretariacie?
ktonieznahistoriijestdzieckiem29.04.2020, 15:48
No i dobrze, że "wyrywni" nie byli. We Włoszech najwięcej kosa zabrała rodzinnych, bo bez sprzętu pracowali a też są na pierwszej linii. Tym w szpitalach zakaźnych rząd kupuje wszystko - rodzinni zostali pozostawieni sami sobie i zapewniani, że wszystko "cy cu" i ca cy... Pamiętamy jak z szabelką nasi wojowali ... Więcej szacunku dla tych ludzi i zrozumienia . Jak nie mają sprzętu i pomocy od urzędasów to co mieli robić ? Z motyką na słońce ??.. A testów szpital nie robi dalej choć kasę na to mają ... I prawda, że w g... tkwimy wszyscy, bo jak się rozchorujesz to co robić ? - do Myślenic ? a przyjmą cię ? Test zrobią ?
realista29.04.2020, 14:49
Do PL@-To może masz jakieś dane ile osób zmarło na Podhalu z przyczyn Koronawirusa???Poczytaj na stronie Sanepidu o ilości testów i o przypadkach zachorowań!Polecam i nie siej paniki bo to bez sensu!!
PL29.04.2020, 14:38
Ciemny naród doskonale kupuje ploteczkę że wirus już był na Podhalu w styczniu czy lutym,albo że Podhalańczycy odporni na wirusa.W rzeczywistości władza jest nieudolna,niema testów niema wirusa.
cycu29.04.2020, 14:29
A co z Waszymi kolegami i koleżankami którzy są na pierwszej linii frontu w szpitalach zakaźnych??Oni się nie boja?Oni nie zamykają w gabinetach i nie jęczą że im się coś należy!Nasi medycy rodzinni-zawiedlismy się na Was!!
realista29.04.2020, 14:22
Tak!!Najlepiej zamknąć się przed pacjentami w gabineciku,poczytać książke obejrzeć internet,czasem coś przez telefon przekazać i wszystko gra!!Parodia służby zdrowia i lekarzy rodzinnych!!Boicie się koronawirusa a co maja powiedzieć Wasi pacjenci których zostawiliście na pastwe losu!Nie wszystko załatwi się przez telefon!!!
pacjentka bez wirusów29.04.2020, 13:36
Współczuję lekarzom, bo tak się bez sensu porobiło w tym kraju, że w dzisiejszych czasach to lekarz musi być bardziej urzędnikiem, niż ma czas na normalne leczenie i bycie po prostu lekarzem od chorób, a nie urzędnikiem od papierków... Te wszystkie procedury, przepisy, papierologie, to jest jedna masakra po prostu.
miescon29.04.2020, 13:01
Wszystko pod publiczkę. szanownych wyborców.Po wyborach nie będziecie już potrzebni i dopiero się zacznie.
zarazek29.04.2020, 12:57
wirus szaleje tylko Wy nie jesteście tego świadomi. Teraz występuje uśpienia naszej czujności. cała sytuacja pokazuje skąd tak mało przypadków zachorowań u nas.Olano nasz teren. sama sytuacja wysyłania karetek z testami.dojeżdżają na samym końcu jak juz dojadą. pełno u nas obcych wiec jak wszystkich zbadać? za dużo trzeba by było wydać kasy. Sami pomyślcie. facet wyzdrowiala ale nie wie gdzie zachorował. to skąd wiadomo ze jest bezpiecznie jak nie wychwycono źródła zarazenia.
Bez komentarza29.04.2020, 12:21
Zamknęły to się pancie w tych instytucjach, co powinny nam pomagać - WSTYD !
e229.04.2020, 12:15
Faktycznie ; namiot pod szpitalem pusty i nikt nic nie wie! Totalna masakra, lekarze mają 100% racji. Nadal nie ma badań na Podhalu to nie ma i chorych na koronawirusa. Wystarczy,że zrobiono testy naszym parlamentarzystom, reszta jest zdrowa i ma głosować, przecież Podhale to bastion PIS. Po co komuś jakieś tam testy.........., aż szkoda komentować! Nie ma testów ! - nie ma chorych.....??????? A ciemny naród to kupi!
urzędniczychaos29.04.2020, 12:06
Jak ma wyglądać procedura pobrania materiału od pacjenta podejrzanego o COVID-19 w dobrym stanie kierowanego przez lekarza POZ do izolacji domowej (B34/B97) jeśli pacjent nie ma transportu i nie może sam dotrzeć do Oddziału Zakaźnego/Labolatorium z wykazu? - kto mu pobierze wymazy, jak ma dotrzeć do punktu pobrań (ew. kto do niego przyjedzie), kto go przywiezie z powrotem (izolacja domowa, pacjent starszy nie jeździ sam autem), kto za to zapłaci (z jakiej puli środki) ? Ktoś wie ?? ... 6 tygodni i jesteśmy dalej na kolanach ... Chaos i klęska ... Urzędnicy - obudźcie się ! Larum grają ...
Tutejsza29.04.2020, 11:17
Taaa. Szpital uruchomił punkt pobrań wymazów.
Dzisiaj tj. 29.04. byłam na pobranie wymazu a tu pusto i głucho ! Wczoraj dzwonili przed planowanym zabiegiem żeby się zgłosić a tu ZONK !Brak nawet kartki-informacji na pustym namiocie i na sorze oczy wybałuszają jak się zgłaszasz... Aż dziw że tu wirus nie szaleje...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl