29.04.2020, 12:15 | czytano: 7917

Od 4 maja otwarte hotele. Kolejny etap otwarcia ma dać oddech m.in. turystyce na Podhalu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił: Od 4 maja otwarcie hoteli i miejsc hotelowych, galerii handlowych, uruchomienie rehabilitacji i częściowe uruchomienie instytucji kultury, a od 6 maja: otwarcie żłobków i przedszkoli - w nowym reżimie sanitarnym.
Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzamy także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?
Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Rząd stale obserwuje sytuację epidemiczną, analizuje dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitoruje wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmuje decyzję.

Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. rząd przyspiesza niektóre zmiany.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele:
Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzone zostaje jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni:

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd znosi ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane czynne w weekendy:

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Biblioteki i muzea:
Uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza:
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!
6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć:

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
>> Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3: bezpieczeństwo przede wszystkim - dowiedz się więcej <<

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Źródło: Kancelaria Premiera, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gucio01.05.2020, 21:53
nie macie hotelów u siebie? dejcie nam spokój chociaż raz w życiu. Ktos powie dutki zostawiaja, moze i zostawaiaja ale zostawiaja tez smieci, smród i korki. Takie pany a z lazienek zabieraja nawet papier toaletowy,z kuchni kawe i szklanki, czasem płacze po ich wyjezdzie ale ze smiechu!
ceper01.05.2020, 19:23
Gdzie bedą nocowali turyście z głębi kraju,ktorzy dotra na Podhale przed majówką?
W samochodach? A kto to skontroluje ?
Do leming doskonały01.05.2020, 12:22
To podaj te argumenty z podaniem podstawy prawnej i dowodów na łamanie przepisów. Codziennie słyszę w tv że ktoś coś łamie, a jak zapytać o konkretny artykuł wtedy brak odpowiedzi. W prawie liczy się konkret, a nie "mojsza racja"..
Do leming01.05.2020, 12:07
Takich domorosłych prawników, którzy nie umieją podać nawet POdstawy prawnej jest całe mnóstwo. Uważaj z publicznymi oskarżeniami, bo może się okazać, że obrażając Pana Profesora naruszasz np. Art 212 KK.. Milczenie naprawdę czasem jest złotem..
leming doskonały30.04.2020, 23:30
Do : Do leming doskonały

Celowo napisałem z małej litery pan szumowski, bo ten człowiek nie zasługuje na szacunek tylko na Trybunał Stanu o czym większość wie, a tylko nieliczni otwarcie o tym mówią. Argumentów za - jest całe mnóstwo.
Do leming doskonały30.04.2020, 18:22
Po pierwsze nazwiska piszemy dużą literą. Skoro piszesz Pani Kopacz pisz też Pan Szumowski, już nie wspomnę o tytule profesora. Po drugie moim zdaniem nie było szczepień, ponieważ piniendzy nie było, bo może kasa szła na ośmiorniczki i wypłaty odszkodowań np. za warsiawskie kamienice.. Ot cała prawda, całą dobę.. Szkoda czasu na jałowe dyskusje.
leming doskonały30.04.2020, 16:21
do : Do leming doskonały

Dzięki decyzjom Pani MINISTER ZDROWIA Ewie Kopacz, Polska jako (chyba) JEDYNY kraj w Europie nie zakupiła szczepionek p/świńskiej grypie, nie było wtedy wprowadzonego stanu epidemii na terenie Polski a i Tobie nie proponowano byś się zaszczepił jak miało to miejsce w innych europejskich państwach. Przynajmniej wtedy pokazała swój charakter i postawiła się tym, przed którymi służalczo uległ obecny minister zdrowia pan szumowski, który swoimi rozporządzeniami naraził Polki i Polaków na utratę zdrowia i życia za co powinien być postawiony przed Trybunał Stanu. Licz się z tym, że na jesień, bądź w 2021 r możesz być przymuszony do zaszczepienia przeciwko "covid-19" , bo ktoś musi zarobić na szczepionkach a pomoże Ci ona tak, jak umarłemu kadzidło. Widzisz różnicę ???
Do leming doskonały30.04.2020, 13:59
A czy to nie czasem ta pani rządziła w MZ? No chyba, że masz wiedzę, że rządził ktoś inny. Jaki by nie był to stołek, to poziom (?!) był zawsze taki sam..
Do leming30.04.2020, 13:55
Faktycznie, dopiero jako premier objawiła się w pełnej krasie.. I to było dopiero "objawienie".. Takie jak kandydatka na prezydenta..
leming doskonały30.04.2020, 12:55
do : Do leming

Naucz się czytać ze zrozumieniem - ja nie pisałem o Pani Kopacz jako Premierze rządu, tylko jako Ministrze Zdrowia, a to kolosalna różnica.
@ lemomg30.04.2020, 11:30
Manifestacje? Z Kodem na emeryturze, czy obywatelami rp wożonymi w bagażniku przez Ryśka i Joanne? Obejrzyj jakie poparcie ma kandydatka kontynuatorka wielbionego przez Ciebie rządu pani Kopacz, która to podobno wraz z córką miała wyjechać z Polski po dojściu PIS do władzy.. Śmiechu warte..
Bona30.04.2020, 11:25
No to się zacznie Warszawa, Śląsk nawiezie wirusa nie chcemy Was na Pohalu. Tylko górale z Zakopanego chcą dutków reszta chce być zdrowa
Do leming30.04.2020, 11:24
Za rządów pani Kopacz, ta właśnie pani Kopacz kłaniała się ogrodzeniu w towarzystwie pani Merkel. Za tych rządów piniendzy ni ma i nie bendzie. Za tych rządów był ch.. d.. i kamieni kupa.. Dalej wymieniać osiągniecia?
@B.30.04.2020, 10:02
Są zwykłymi, normalnymi mieszkańcami Podhala, którzy lubią spokój, puste drogi i parkingi, niezakorkowaną zakopiankę i brak kolejek w sklepach. Puste Tatry i Krupówki są piękne..
k30.04.2020, 09:36
Przecież to miało być dopiero w III etapie!!! Nie dość że ta tzw.tarcza antykryzysowa do dziś nie działa. jest koniec maja i oprócz zwolnienia z ZUS ani grosza większość z przedsiębiorców nie zobaczyła. To teraz kiedy szczyt pandemii mamy przed sobą to otwierają żłobki i przedszkola! Czyli jasno chcą nam dać do zrozumienia że pieniądze / nawet niewielkie/ już się skończyły! Bo były pierdy typu plusy dla świń,krów 13 emerytów i inne kupczenie elektoratem przed wyborami no to kasy brakło. Niemcy,Czechy porobili oszczędności a my zamiast oszczędzać to wydawaliśmy ,no to teraz mamy tego efekty. Brawo WY!.
górol koło niu torgu30.04.2020, 08:44
to wszystko nie ma znaczenia bo tego nie opanują .Po prostu ludzie będą na to umierać czy się komu podoba czy nie .Granice są zamknięte a przecież nie będą kilka lat trzymać biznes musi się kręcić .Tak czy nie każdy z nas się z tym zetknie wcześniej czy później a że teraz pozamykali wszystko to raczej ok bo na przyszłość coś już o tym będą wiedzieć więcej .Szkoda że gdzie się czyta komeraże to tylko polityka i partię kogo to interesuje kto rządzi mnie nic nie dają czy za tych czy za tamtych dobrze sobie radze kto chce pracować zawsze będzie pracował a lenią zawsze coś nie będzie pasować zawsze znajdą winnego i wymówkę
Do B.30.04.2020, 07:49
Na przykład ja, jestem mieszkańcem Podhala i jak nie mogę przejść przez pasy, bo jedzie wielki kredytowy turysta, który przecież nie zatrzyma się bo on jest z wielkiego miasta to mnie chce szlag trafić. Jak gonią po górach podchmieleni i drą się jak opętani mam tak samo. Jak zostawiają śmieci pod cmentarzem, bo przecież szkoda płacić u siebie itd.. Nie potrzebuję takich tutaj. Zdecydowana większość to nie turyści tylko jakaś dziwna kasta..
leming doskonały30.04.2020, 07:16
do : Stilo 1.2

Za rządów PO, Min. Zdrowia Pani Kopacz z epidemią sars zrobiła to, co obecnie Szwecja, Brazylia i Białoruś z covid-19. Tamta "epidemia" przez Polski rząd została olana ciepłym .... zero testów, zero szczepionek, gospodarka funkcjonowała NORMALNIE nic nie zostało zamknięte, NIE ZOSTAŁY OGRANICZONE PRAWA OBYWATELSKIE jak ma to miejsce obecnie przy "obecnie szalejącej epidemii" . Pytanie, czy zna ktoś z Was osobiście (nie przytaczać rządowych fejkniusów na temat chorych i zmarłych na covid-19) osobę, która by ciężko zachorowała i zmarła na covid-19 ??? albo jakiś zgon kogoś z personelu medycznego - Lekarza, Pielęgniarki czy Ratownika Medycznego ???
leming doskonały30.04.2020, 06:42
Dobrze powiedział Korwin Mikke - "RZĄDZĄ NAMI IDIOCI" a ja od siebie dodam banda *** która sparaliżowała polską gospodarkę i wiele firm doprowadziła do upadłości, ale jak znam życie WINNYCH NIE MA. Cała żydowska wierchuszka rządu, częściowo prezydium sejmu z prezesem na czele przed TRYBUNAŁ STANU. Rząd się nas boi, boi się zapowiedzianych na maj manifestacji w Poznaniu, Krakowie - mam nadzieję, że przyłączy się więcej dużych miast, dlatego nagle zaczęło się zmniejszanie restrykcji.
Pl29.04.2020, 23:01
@Stilo 1.2Tak zobaczysz jak mają zorganizowane i dograne zaraz po wyborach.
129.04.2020, 21:47
Chopy i baby kosztem zdrowia i życia nas Polaków chcą wybory przeprowadzić, to ino o to chodzi, sytuacja z wirusem jest cały czas rozwojowa o ani folgują? Ale jak się mówi takie ja.... a to tylko w Polsce,
Nadciąga29.04.2020, 20:56
No to boom, teraz sie zacznie, niebyło turystów niebyło zarazy, myślę, ze do szkoł powrotu nie bedzie.
Beta29.04.2020, 20:44
W Zakopanem koronawirus już był w ferie zimowe bez paniki ,nie ma zakażeń bo nie robią testów. Grypa w sezonie to dopiero epidemia i nikt o tym nie mówi .Zakopane bez turystów zginie ,nie będzie pracy
Stilo 1.229.04.2020, 20:10
To wszystko co robi ten rząd jest ogromnie przemyślane.Naprawdę można być pod wrażeniem .Za Po albo Psl to byśmy wszyscy padali jak muchy przy tym wirusie.U nich wszystko jest dograne na ostatni guzik.
B.29.04.2020, 19:23
Zastanawiam się kim są ci co tak nie chcą turystów .Przecież ten rejon żyje z turystyki .Ten sektor zapewnia pracę sporej ilości mieszkańców.Ludzie muszą z czegoś żyć .Nie mogą siedzieć w domu ,nie przyjmować gości bo z cvzego mają robić zakupy.Nie bądźcie egoistami bo to,że akurat Wy nie wynajmujecie pokoi czy też nie pracujecie w tym sektorze nie pozostanie dla Was obojetne. Przestańcie siać panikę i zajmijcie się swoimi sprawami pozwalając ludziom żyć i pracować !
abc29.04.2020, 17:37
no to zaraza nas dopadnie !!!
berek29.04.2020, 17:19
PO chce wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i jak dalej będą blokować z Kopertnikiem ustawę, to prawdopodobnie będzie stan nadzwyczjny i skończą się marzenia o turystyce i kasiorce.
Do goral29.04.2020, 16:18
A ja marzę o Podhalu bez pseudoturystów. Nie są mi do szczęścia potrzebni, powiem więcej, nie cierpię ich. Ja nie jeżdzę na weekendy tam skąd przybywają. Przyroda bez nich odżywa.
MOCARZ29.04.2020, 16:06
Jak szlag trafi turystyke w naszym regionie to pociagnie za soba upadek wielu firm w roznych zawodach!
basia29.04.2020, 16:05
Ciekawe czy szpitale na Padhalu sa na to przygotowane
goral29.04.2020, 16:02
A o 3 maja wszyscy powinni oczy otworzyc jak nas robia w 'BALONA'!!
goral29.04.2020, 16:00
DO LUDZI Z PODHALA!!! To CZEKAJCIE NA SZCZEPIONKI BO NIE DLUGO MAJA BYC(za 2,3 lata) I BEDZIECIE ZYC SPOKOJNIE!!Nie moge na to patrzec co piszecie.JAK mozna tak s... ze strachu!Ida wybory i dlatego znosza obostrzenia , nie widzicie tego!? Tak wierzycie tym z rzadu i tv !? Jak dalej bedzie wszystko zamkniete to tyrystyke u nas szlak trafi!A za tym idzie cala gospodatrka ... Jak by rzad byl u nas normalny i pomagal w jakis sposob ludzia to mozna by siedziec w chalpach 3 miesiace nawet.
Optymista29.04.2020, 15:39
Pesymiści załóżcie po trzy maski to was uchroni przed pylicą i przestańcie myśleć że będziecie żyli wiecznie Naiwni.
PAL29.04.2020, 15:03
Ludzie nie panikujcie jakoś powracający z zagranicy nas nie pozrażali a sam się tego spodziewałem to i turysci nas niezarażą Bez turystyki region szybciej padnie niż od tego ,,wirusa''
Ja29.04.2020, 14:29
No to wirus na podhalu sie pojawi od 4 maja bedzie sie dzialo....
Do STOP Turysta29.04.2020, 14:28
Brawo, powiedziałeś głośno to o czym inni myślą. Popieram w 100%
Qwert29.04.2020, 14:25
Kasa, kasa, kasa.. Tylko kasa.. Czasem wstyd się przyznać gdzie się mieszka jak się słucha o pazerności i chytrości.. Słynna gościnność? Gdzie? A wszędzie, ale jak zabulisz.. A potem w tv, psyezdzojcie, dutki zostawiojcie..
Krzysztof29.04.2020, 14:24
Nie wiem czy to dobry pomysł!!! Z tymi turystami. Miesiąc bez ceprów i lament. Niech przyjeżdżają ja kwater nie wynajmuję to mnie nie zarażą. Najwyżej wrócimy do sytuacji z przed miesiąca, z różnicą taką że Podhale będzie w epidemi.
STOP TURYSTA29.04.2020, 14:22
Na Podhale nie powinni pojawiac sie ludzie z Polski,u nas nie ma wirusa.Popatrzcie na Krakow Warszawe pelno chorych!Przyjada na Podhale i beda innych zarazac.Nie chcemy was tu w czasie wirusa.Síedzcie na *** nad Wisla a nie platac sie po podhalu.
Kulfon29.04.2020, 13:49
Ciekawe, że jak było mniej przypadków, to były większe obostrzenia, a teraz, jak jest więcej chorych, to luzują. Nie widzę w tym jakiegoś większego sensu, chyba, że chodzi o to, żeby mówić po wyborach, że ludzie się zarazili nie z powodu wyborów, tylko z powodu poluzowania obostrzeń. Bo to jak dla mnie podejrzane, że krótko przed wyborami luzują, a wcześniej taka panika była. Jak już, to powinno być odwrotnie, żeby to miało sens, czyli że jak liczba chorych przekroczy jakiś pułap, np. 10 tys, to wtedy wprowadzać zakazy. A tu odwrotnie. No to co się za tym może kryć, jak nie wybory...?
despo29.04.2020, 13:06
to skandal, dlaczego nie od 1 maja? zbawi ich trzy dni później, co za bezmyślność, albo specjalnie żeby nie zarobili na wynajmowaniu, mają świra
No i po ptokach29.04.2020, 12:42
Turystyka pod Tatrami hula w najlepsze.
Wystarczy zobaczyć zdjęcia z niedzieli z Turbacza lub doliny strążyskiej pełno ludzi stłoczonych koło siebie bez maseczek i jakiego kolwiek zabezpieczenia.
Jak był zakaz przemieszczania to sprytni od wynajmowania kwater jeździli swoimi autami na ktt i wozili ludzi z Krakowa np.
I nikt ich nie kontrolował bo ktt to ktt.
Zakazy i obostrzenia są, ale górole są "mądrzejsi".
PODHALAN9329.04.2020, 12:32
ciesze sie ze luzie beda mogli w koncu pracowac i zarobic, boje sie poniewaz turystyka u nas przywiezie wiekszy syf ;/
Zulus29.04.2020, 12:25
No to na niezakażone Podhale zjadą się z Wawy, Krakowa i Śląska.. Akurat tam gdzie się dzieje..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl