06.05.2020, 18:00 | czytano: 6603

Jest kolejny termin uruchomienia sygnalizacji świetlnej na zakopiance w Szaflarach

Fot. Michał Adamowski
- Jak długo przyjdzie nam czekać na dokończenie tej inwestycji? - pytają kierowcy i mieszkańcy Szaflar. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu zakopianki z ulicą Orkana została wybudowana jesienią ub. roku. Mija sześć miesięcy i nadal nie działa. Jest za to kolejna obietnica, kiedy zostanie uruchomiona.
Sprawą zainteresował się wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, który kolejny raz zapytał w PKP o uruchomienie świateł. Jak się okazuje, ponad dwa tygodnie temu placu budowy został przekazany wykonawcy, a całe skrzyżowanie, wraz z sygnalizacją, ma być oddane do użytku w czerwcu.
"Z informacji pozyskanych od PKP PLK S.A. wynika, iż w dniu 20.04.2020 r. został przekazany plac budowy Wykonawcy robót - Konsorcjum firm KZN Rail Sp. z o.o. i Wadoma Sp. z.o.o. Wykonywane w chwili obecnej roboty obejmują branżę drogową (roboty odwodnieniowe, dobudowa chodnika) oraz zabudowę urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego (półrogatki, kamery itp.). Po wykonaniu ww. urządzeń istniejąca sygnalizacja drogowa zostanie zsynchronizowana z sygnalizacją kolejową i uruchomiona. W związku z wykonywanymi robotami wykonawca nie przewiduje występowania znacznych utrudnień w ruchu drogowym na przejeździe, ani też konieczności czasowego wyłączenia go z użytkowania. Przekazano także informację, że planowany termin zakończenia robót to czerwiec 2020" - informuje wójt.Światła mają zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ustabilizują ruch w kierunku Zakopanego i Nowego Targu, a także pomogą bezpiecznie włączyć się do ruchu kierowcom jadącym od centrum Szaflar oraz od strony Maruszyny, Bańskiej Niżnej i Skrzypnego. To miejsce, w którym wielokrotnie dochodziło do stłuczek i wypadków. Choć sygnalizacja była już gotowa w październiku ub. r., do dziś nie została uruchomiona. Termin oddania jej użytku przesuwano kilkukrotnie. Ostatnio PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informowały o końcu marca. Ale i tego terminu nie dotrzymano.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
rentgen*07.05.2020, 14:25
"Sprawą zainteresował się wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, który kolejny raz zapytał w PKP o uruchomienie świateł".
- rychło wczas p Wójcie się Pan zainteresował. Jak Pan traktuje mieszkańców gminy tak widzę Pana traktują na kolei. Codzienie w drodze do pracy (chociaż trudno to udowodnic bo ma Pan nienormowany czas pracy) mija Pan nie działające światła i nic Pan z tym nie robi.
Wiem, są ważniejsze tematy: geotermia, spalarnia....
Wybory07.05.2020, 11:05
Będzie ten bezsens czekał na otwarcie od wyborów do do wyborów przesuniętych czy nie, nikt takim czymś nie będzie wyprowadzał elektoratu z równowagi w obszarze kilku miesięcy od wyborów.
władek07.05.2020, 09:09
Na odcinku od Nowego Targu do Szaflar na stałe winny być kontrole
prędkości.Jedziemy nie 90 a 50 km i było by bezpiecznie.Światła od
dawna są koniecznością,bowiem to skrzyżowanie w nasileniu samochodami
jest o wiele większe jak w Klikuszowej.Miejmy nadzieje,że tym razem
termin zostanie dotrzymany.
Smutny07.05.2020, 08:21
Zgadzam się że ta sygnalizacja świetlna to wielki błąd. Spowoduje gigantyczne korki. Trzeba było zupełnie inaczej to rozwiązać. Może rondo, może przeniesienie ruchu drogowego częściowo na inne skrzyżowanie. Szkoda, że politycy wtrącają się do pracy inżynierom. To smutne.!
człowiek06.05.2020, 23:43
wystarczy zlikwidować prawoskręt na Maruszyne i będzie dobrze. dawniej nie było prawoskrętu i nie było stłuczek. tak jest jak decyduje ktoś w centrali i nie pyta ludzi miejscowych co jest dobre a co nie....
Roni06.05.2020, 23:29
Mam nadzieję że nie szybko włączą te światła, bo w sezonie będziemy mieć drugi (po Klikuszowej) zator w obu kierunkach. Zacznie się omijanie (wiadomo którą drogą) i jeszcze Ci nieszczęśliwi dzisiaj mieszkańcy, będą pisać o likwidację świateł, jak im cały ruch z Zakopianki będzie walił pod oknami...
Skrzyżowanie jest feralnie rozwiązane, ale stawianie tam sygnalizacji to żadne rozwiązanie. Już małe rondo załatwiło by sprawę (ew. korekta pasów umożliwiających wjazd i oczekiwanie na włączenie do ruchu), ale pewnie postawienie paru słupów wyszło taniej, no więc będzie jak zawsze - tanio i do ***.
antyświatło06.05.2020, 22:58
A którym kierowcom tak spieszno do korków na zakopiance. Całe szczęście że te durne światła nie działają. Rondo panie projektant rondo tam trzeba było zrobić.
cichy06.05.2020, 22:19
jakoś nie wierze hahahahahahaha
na szczęście - głupio to brzmi, ale przy koronawirusie ruch na zakopiance spadł i można wjechac spokojnie.
nyj06.05.2020, 21:51
wystarczyło fotoradar przed skrzyżowaniem i mysle ze załatwiłby sprawe tak jak w gronkowie ale lepiej zrobic drugą Klikuszową bo pierwsza niedługo zostanie objechana ,tak ze korek poza N Targ i do Dunajca gwarantowany
kierowca06.05.2020, 20:16
Jeszcze jeden hamulec na zakopiance ?Paranoja
Bobowniok spod łopatu06.05.2020, 19:01
Żadnych świateł, wystarczy tych co nie umieją jeździć skierować na dodatkowe szkolenie lub odebrać prawo jazdy jeśli twierdzą, że tam nie potrafią włączyć się do ruchu.Codziennie obserwuję wasze wyczyny i jestem pewien, że ci co siedzieli w szkole w oślej ławce nadal tam powinni siedzieć a nie wybierać się na drogę.Dzisiaj przy takim natężeniu ruchu trzeba mieć oczy dookoła głowy, myśleć i przewidywać do przodu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl