07.05.2020, 13:27 | czytano: 2204

Zadbają o historyczne groby i miejsca pamięci

Gminie Ochotnica Dolna udało się uzyskać dofinansowanie na projekty pod nazwą "Ocali od zapomnienia" oraz "Pamięci walczących".
Gorczańska gmina od dłuższego czasu stara się dbać o miejsca pamięci. - Konsekwentnie, rok po roku, upamiętniamy miejsca pamięci: Krwawej Wigilii w Tylmanowej, Krwawej Wigilii na Młynnem, w tej chwili przygotowujemy się do renowacji pomnika Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej (na zdjęciu). W tym pierwszym projekcie pozyskaliśmy pieniądze na renowację grobów we wszystkich trzech wioskach. Ten projekt zakłada nie tylko renowację istniejących grobów, ale również poszukiwanie grobów zapomnianych, głównie wojennych - poinformował na sesji rady gminy wójt Tadeusz Królczyk.
Dzięki projektowi, jak mówił, gmina zainteresuje się grobami partyzanckimi czy grobami ofiar II wojny światowej. W planach jest oznakowanie tych miejsc na cmentarzach, powstanie specjalna strona internetowa i szlak.

Drugi projekt pn. "Pamięci walczących", dotyczy partyzantów i miejsc pamięci o nich. Gmina będzie identyfikować i oznaczać te miejsca, a także tworzyć szlak pamięci. - Będzie to mogło być atrakcją gminy, bo turystyka historyczna staje się coraz bardziej atrakcyjna - dodał.

r/
zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN07.05.2020, 15:10
Brawo Ochotnica!

W Ochotnicy konsekwentnie da się,a w samym Nowym Targu konsekwentnie nie da się.W okresie II wojny światowej w ramach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich był utworzony IV batalion nowotarski pod dowództwem kpt Juliana Zapały ps Lampart.W tym batalionie służyło 44 nowotarżan.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl