08.05.2020, 12:07 | czytano: 3806

Kościelisko szuka oszczędności. Radni oddali połowę diet, a wójt zrezygnował z części uposażenia

zdj. UG Kościelisko/FB
KOŚCIELISKO. Podczas sesji Rady Gminy podjęte zostały uchwały dotyczące przesunięcia terminów płatności podatków, zmniejszenia o połowę stawki opłat, a także ograniczenia wydatków budżetowych. Jednym z elementów cięcia kosztów stały się diety radnych i pensja wójta.
Rada Gminy Kościelisko podjęła decyzję o przesunięciu płatności rat podatku od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą należnych za miesiące kwiecień, maj i czerwiec do dnia 30 września 2020 roku. Podjęto również decyzję o zwolnieniu z podatku od nieruchomości od budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na okres 45 dni przypadających na miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku, co oznacza, że zobowiązanie podatkowe za II kwartał 2020 w stosunku do gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zostało obniżone o 50%. Zdecydowano też o obniżeniu czynszu dzierżawnego od nieruchomości gminnych wydzierżawianych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Pakietowi uchwał nadano nazwę "Oddech i rozwój". - Równolegle do podejmowanych decyzji obniżających obciążenia podatkowe przedsiębiorców zostały podjęte decyzje ograniczające tegoroczne wydatki budżetowe. Wyrazem tych działań są podjęte na ostatniej sesji Rady Gminy Kościelisko decyzje o obniżeniu diet radnych na okres 3 miesięcy o 50% oraz obniżenie dodatku specjalnego dla wójta Gminy Kościelisko o 50% - wyjaśnia Roman Krupa.

- Ograniczając wydatki budżetu w roku 2020 chcemy utrzymać jakość i zakres usług komunalnych i społecznych świadczonych dla mieszkańców i w tym zakresie nie planujemy ograniczeń. Nie zwalniamy również tempa realizacji inwestycji samorządowych, jako niezbędnego warunku rozwoju i utrzymania miejsc pracy na naszym rynku. Dzięki pozyskanemu zewnętrznemu dofinansowaniu w roku bieżącym planujemy kontynuować wiele ważnych dla mieszkańców wszystkich sołectw inwestycji, takich jak chociażby budowa kanalizacji w Witowie, remont starej drogi w Witowie, przebudowa drogi głównej w Dzianiszu, remont drogi Mocarni w Kościelisku, czy przebudowa stadionu biathlonowego i budowa tras narciarskich w Kirach - wymienia wójt Kościeliska.


Samorządowiec zwraca się do lokalnych przedsiębiorców: "Szanowni Państwo, wiem jak ciężko jest prowadzić działalność gospodarczą w dzisiejszych trudnych czasach. Dlatego zachęcam Państwa do skorzystania z ulg, jakie wprowadziła Rada Gminy Kościelisko. Jednocześnie zwracam się z prośbą o terminowe regulowanie pozostałych zobowiązań. Budżet Gminy jest w dużej mierze oparty na wpływach z podatków i opłat lokalnych. To właśnie wpływy z podatków pozwolą na realizację inwestycji, na które mieszkańcy wszystkich sołectw czekają od wielu lat. W przypadku pytań dotyczących możliwości uzyskania wsparcia z programów rządowych, jak również wymagań dotyczących prowadzenia najmu turystycznego zachęcam do kontaktu z Centrum Informacji Turystycznej. Pracownicy Centrum postarają się pomóc Państwu w prowadzeniu działalności gospodarczej w tym trudnym dla wszystkich czasie. Pakiet "Oddech i rozwój" pokazuje zrozumienie naszego samorządu dla sytuacji w jakiej znaleźli się nasi przedsiębiorcy i mieszkańcy, którzy w swoich domach prowadzą najem. Pakiet ten pozwala również na realizację ważnych inwestycji służących rozwojowi naszej gminy".

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ciężko pracujący09.05.2020, 16:56
Do Mecenas od dawna było ,że do polityki szło się nie po zarobek ,ale jako społecznik teraz lenie idą by się dorobić .Pozdrawiam .
Marek G.09.05.2020, 16:42
Do pomyśl 1 z drugim.
Tylko nie ciemniacy ??
Merytorycznie proszę
Pomyśl 1 z drugim09.05.2020, 08:13
Tu nie chodzi teraz o polityke ciemniacy, tu chodzi o to,ze to jest widoczny kryzys z brakiem.waszych chlebodajców zwanymi ceprami...
spostrzegawczy08.05.2020, 21:02
Miasto Nowy Targ niech też idzie za przykładem! Niestety z rytka ciężko dać na wspólne dobro.
Mieszkaniec Waksmunda08.05.2020, 16:22
Panie Wójcie Smarduch i Kolasa czas działać !
Radni gminy Nowy Targ pokażcie na co Was stać !
W Kościelisku się da to czemu w Gminie Nowy Targ nie ?
Po czynach Was poznamy !
Marek G.08.05.2020, 15:26
Tak, tak. U Nas w gminie Łapsze Niżne jest Pani radna taka co dużo krzyczy ( p. Schlegier) proszę żeby teraz całą władzę przekonała. 3-mam kciuki za Panią radną. A może Pan leśnik też coś zadziała albo Pani radna Wisielak pomoże oj daj nam Panie B....
PR08.05.2020, 15:05
niby ładnie, ale wójt ma pensjonat więc na obniżeniu podatku sam skorzysta, gmina na nim raczej nie zaoszczędzi, jeśli radni lub ich "połówki" prowadzą działalność gospodarczą to ich działanie nie jest bezinteresowne
Mecenas08.05.2020, 14:13
Radni powinni radzić społecznie.Tylko zwrot za paliwo jeśli prywatnym samochodem jadą w teren.
Qaz08.05.2020, 14:05
Bardzo dobrze, może w Bukowinie wezmą z nich przykład jak taka bieda ze niema na oświetlenie.
Marek G.08.05.2020, 13:53
Super. Brawo Kościelisko. Proszę o takie same zachowanie wójta gminy Łapsze Niżne Jakuba Jamroza i wszystkich radnych. Szanowni Państwo pokażcie klasę. Przecież nie pochodzicie z ubogich rodzin. Trzeba szukać oszczędności tym bardziej po artykule z TP (milionowe odszkodowanie od gminy Łapsze Niżne.
Panowie i Panie wierzę w Was że zrobicie tak samo jak w Kościelisku. To jest sprawdzian czy dacie radę!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl