08.05.2020, 17:48 | czytano: 6410

Politechnika Krakowska liderem projektu badawczego. Udział w sukcesie ma też firma z Nowego Targu

zdj. Jan Zych/ Politechnika Krakowska
Politechnika Krakowska będzie liderem międzynarodowego projektu badawczego, finansowanego w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Przedmiotem projektu jest innowacyjny, zeroemisyjny i autonomiczny system energetyczny (RESHeat), oparty tylko na instalacjach wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii.
Całkowita kwota wsparcia badań z udziałem krakowskich naukowców to ponad 2,4 mln euro.
Politechnika Krakowska pełni w projekcie rolę lidera międzynarodowego konsorcjum z udziałem dwóch zagranicznych uczelni: Uniwersytetu Sapienza w Rzymie i Uniwersytetu Technicznego w Brnie oraz przedsiębiorstw i firm z sektora MŚP: OILON z Finlandii oraz małopolskich F.H.U. „CZAMARA” s.c. z Limanowej i ELFRAN z Nowego Targu. Z ramienia Politechniki projekt koordynuje dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK z Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

- RESHeat jest systemem trigeneracji energii, a więc wykorzystującym OZE do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodu na potrzeby budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej – wyjaśnia prof. Paweł Ocłoń. Podstawowe możliwości zaproponowanego rozwiązania to: wykorzystanie energii słonecznej jako głównego źródła energii odnawialnej, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej za pomocą modułów PVT (fotowoltaika termiczna) nowej konstrukcji, wykorzystywanie modułów PVT oraz rurowych próżniowych kolektorów wyposażonych w układy nadążne w celu zwiększenia pozyskiwania energii słonecznej, sezonowe magazynowanie energii cieplnej w podziemnych magazynach, regeneracja gruntu za pomocą ciepła odpadowego z ogniw PVT, ogrzewanie i chłodzenie budynku za pomocą pompy ciepła.

- System wykorzystuje pompę ciepła, ogniwa PVT z układem nadążnym za słońcem, kolektory obrotowe i układ akumulacji ciepła w gruncie. Ciepło odpadowe z ogniw PVT jest akumulowane w zbiorniku niskotemperaturowym, a także w odwiertach. Zbiornik wysokotemperaturowy służy do akumulacji ciepła z kolektorów słonecznych. Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych układów nadążnych za słońcem, możliwe jest efektywne regenerowanie gruntu, co umożliwia znacznie wyższą sezonową efektywność energetyczną pompy ciepła – tłumaczy zależności pomiędzy składowymi systemu prof. Paweł Ocłoń.


/Schemat działania systemu RESHeat/

Pierwsza demonstracja RESHeat została wykonana w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – SOPSAR. Odbyła się w siedzibie firmy F.H.U. „CZAMARA” s.c. w Limanowej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Politechniki Krakowskiej i przedsiębiorstwa ELFRAN z Nowego Targu. Testy wykazały wysoki poziom gotowości technologicznej systemu (7 w skali TRL).
- Nasz system będzie rozwijany i optymalizowany w taki sposób, aby obniżyć koszty jego produkcji oraz przystosować go dla budynków mieszkalnych. Planowane są trzy demonstracje w Limanowej, Krakowie (instalacje demonstracyjne zostaną wykonane m.in. na budynkach będących własnością Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie) i na przedmieściach Rzymu dla budynków wielorodzinnych z 7, 14 oraz 20 mieszkaniami. Dodatkowo system zostanie zmodyfikowany w taki sposób, by wydajnie pracował również dla produkcji chłodu, co wykażą testy we Włoszech – mówi prof. Ocłoń z Politechniki Krakowskiej. – Główny cel projektu to przygotowanie systemu RESHeat do komercjalizacji. Zespół z Politechniki jest odpowiedzialny za koordynowanie całego przedsięwzięcia i optymalizację systemu tak, aby osiągnął wysoką efektywność energetyczną przy możliwie najniższych kosztach produkcji.

Rozpoczęcie jego realizacji planowane jest na wrzesień.

opr. s/ na głównym zdjęciu prof. Ocłoń odbiera gratulacje od rektora Politechniki Krakowskiej
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl