16.05.2020, 12:10 | czytano: 18875

Pogrzeb byłego burmistrza Marka Fryźlewicza

Fot. Szymon Pyzowski
W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targ odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego wieloletniego burmistrza Nowego Targ Marka Fryźlewicza. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Zając.
Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, w tym bliscy i krewni, liczni księża, dawni i obecni współpracownicy oraz samorządowcy. Do Nowego Targu przyjechała też delegacja Brygady Strzelców Podhalańskich ze sztandarem oraz poczty sztandarowe.


Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Kazimierz Kubat. - Nie zmarnował swojego życia - mówił, wspominając jego pracę samorządową i społeczną. - Był to to najdłużej urzędujący burmistrz nowotarski - podkreślał. - Był też człowiekiem zakochanym w historii Nowego Targu i całkowicie miastu oddanym. Wspierał wszystkie inicjatywy związane z rozwojem naszego miasta i był zaangażowany w wiele projektów na jego rzecz.Wspominając wszystkich trzech zmarłych braci Fryźlewiczów - księży Andrzeja i Jana Fryźlewiczów oraz zmarłego burmistrza - dodał, że wszyscy oni wykazywali się szczególną uczciwością oraz bezkompromisowością w sprawach moralnych i religijnych. - Śp. Marek codziennie uczestniczył we mszy św. i przyjmował komunię. To świadczy o tym człowieku. Był człowiekiem sprawiedliwym i nie żyjącym dla siebie . Jest wiele szczegółów świadczących o jego wielkości.

Marka Fryźlewicza wspominali i żegnali po nabożeństwie m.in. ks. Jerzy Filek, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, poseł Edward Siarka, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, prof. Stanisław Hodorowicz, burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Kondolencje przesłał m.in. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski oraz przedstawiciele miasta partnerskiego Radevormwald w Niemczech.


Transmisję z uroczystości:

Fot. Michał Adamowski

r/
komentarze
podhalańczyk17.05.2020, 18:07
Abstrahując od smutnych okoliczności pogrzebowych, niech ktos mi wyjaśni sytuację calego pochodu. Mianowicie, obstawa policyjna, zamykanie ulic, pałna kontrola. A czy ktos dostał mandat lub chociaż upomnienie za brak maseczej ochronnych ? za nie przestrzeganie bezpiecznych odstępów miedzy soba ? Patrząc na caly tlum 10-20 % uczestniczących w pochodzie nie miali maseczek. Porażka ludzi którzy mają innych w głębokim poważaniu oraz policji i organizatorow za zezwolenie na uczestniczenie w pogrzebie, wedlug mnie, delikatnie rzecz ujmując "ludzi bez wyobraźni"
Jola17.05.2020, 11:49
Do LudzikUsa! Owszem może być piękny. Chodzi o to z jakim szacunkiem zmarły był pożegnany itd. Każdy pogrzeb jest smutny dla członków rodziny. Jednak nie każdy pogrzeb jest taki sam.
Milion17.05.2020, 08:18
@prawda
Zależy jaką miarą mierzysz.
Ostatnie pięć lat wieszania wstążek, imprezowania i kolesiostwa potwierdza wielkość Burmistrza Fryźlewicza.
Spoczywaj w pokoju!
Prawds16.05.2020, 23:28
Niech burmistrz Marek spoczywa w pokoju. Dobry człowiek. Ale nie mówmy że to był jakiś najlepszy burmistrz. Nie był. Był uwikłany w układy nie partyjne ale inne panujące w mielście i układ kościelny. Efektów jak na 18 lat było bardzo niewiele. On i jego współpracownicy zwracali główną uwagę na utrzymanie swoich funkcji a nie na dobro mieszkańców
Ewcia16.05.2020, 22:54
Marek Fryżlewicz nie był złym człowiekiem, żal ściska serce, że go nie ma.
LudzikUSA16.05.2020, 18:10
Pani Dano czy pogrzeb moze byc piekny ? to przeciez to wyjatkowo smutna uroczystosc i chwila dla bliskich zony dzieci calej rodziny i mysle ze wszystkich mieszkancow Nowego Targu.Niech SPOCZYWA w SPOKOJU
Z sentymentem16.05.2020, 18:04
Za szybko ta ostatnia droga .
Dana16.05.2020, 17:05
Piekny pogrzeb dla zasluzonego najlepszego Burmistrza jakiego mial Nowy Targ .Odpoczywaj w pokoju.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl