18.05.2020, 13:28 | czytano: 10478

Złodziejska "dziupla" z kradzionymi częściami samochodowymi na Podhalu zlikwidowana przez policję

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali dwie osoby związane z przestępczością samochodową. W trakcie przeszukania „dziupli” policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt części samochodowych pochodzących z kradzieży. Członkowie grupy są podejrzewani o kradzież ekskluzywnych samochodów o wartości ponad 2 milionów złotych.
Krakowscy policjanci od kilku miesięcy prowadzili sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów wysokiej klasy i sprzedawaniem ich na części. 13 maja wkroczyli jednocześnie na teren kilku posesji. Przeszukali adresy na terenie Krakowa, powiatu krakowskiego, nowotarskiego i woj. świętokrzyskiego.
W trakcie działań kryminalni zatrzymali 43-letniego lidera grupy z powiatu krakowskiego i jego 24-letniego wspólnika z powiatu kazimierskiego. Policjanci zlikwidowali też „dziuplę” złodziei, znajdującą się na terenie powiatu nowotarskiego, w której ujawnili i zabezpieczyli ponad 50 różnych części od ukradzionych samochodów. Zabezpieczone zostały także telefony, gps-y, dokumenty oraz gotówka w łącznej kwocie ponad 200 tysięcy złotych, która jak podejrzewają policjanci, pochodzi z przestępstwa. U jednego z zatrzymanych kryminalni znaleźli i zabezpieczyli ostrą amunicję i karabinek pneumatyczny.Członkowie grupy działali od prawie roku, głównie na terenie województwa małopolskiego. Mają na swoim koncie kilkanaście kradzieży. Kradli głównie ekskluzywne marki takie jak Audi i BMW, zarówno z ulic i posesji. Kradli m.in. metodą na tzw. walizkę przechwytując sygnał nadawany z kluczyka właściciela pojazdu. Suma strat związanych z działalnością grupy to ponad 2 miliony złotych.

43-latek i 24-latek w prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału wspólnie z innymi osobami w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się kradzieżami z włamaniem do samochodów, ich demontażu i sprzedawaniu na części. Dodatkowo, starszy z nich usłyszał zarzuty kradzieży 11 samochodów. Młodszy z kolei zarzuty dotyczące pomagania w ukryciu i zbyciu części z 2 kradzionych pojazdów. W piątek (15 maja br.) sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na okres 3 miesięcy. Za kradzież samochodów kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności, a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej do 5 lat więzienia.


Sprawa, jak mówią policjanci, jest rozwojowa,. Badane jest pochodzenie części samochodowych, skala działalności grupy i liczba osób zamieszanych w proceder.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
komentarze
Afryka20.05.2020, 23:27
Do Dubaj: Audi i BMW jest marką ekskluzywną. Chociażby Audi A8 Lub BMW Serii 7 :)
marian20.05.2020, 08:52
Ty BACA jak masz jakieś informacje na ten temat to powinna cie policja przesłuchać GDZIE TA DZIUPLA
Baca19.05.2020, 06:25
W Kowancu sprawdzili?????
Dubaj18.05.2020, 20:51
Zwykły auto złom a ekskluzywne marki to raczej nie Audi czy BMW.
Dociekliwy18.05.2020, 18:03
Gdzie będzie licytacja części??
Potrzebuje silnik 4.2 do Garbusa
szuser18.05.2020, 15:10
czy pod płaszczykiem szrotu?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl