03.06.2020, 15:30 | czytano: 5325

Wójt apeluje do mieszkańców: zapobiegajcie podtopieniom

Fot. Urząd Gminy w Ochotnicy Dolnej
"Aby zapobiec zagrożeniu związanemu z podtopieniami, zwracam się z gorącą prośbą do mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej, o nie wrzucanie gałęzi do potoków oraz nie składowanie desek ani drzewa blisko wody, ponieważ stwarza to poważne zagrożenie powodziowe" - zaapelował wójt Tadeusz Królczyk.
Apel wójta gminy Ochotnica Dolna:
"W ostatnich dniach na terenie województwa małopolskiego wystąpiły intensywne opady deszczu. W związku z tym, także w gminie Ochotnica Dolna, znacząco podniósł się poziom wód w potokach i rzekach.

Aby zapobiec zagrożeniu związanemu z podtopieniami, zwracam się z gorącą prośbą do mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej, o nie wrzucanie gałęzi do potoków oraz nie składowanie desek ani drzewa blisko wody, ponieważ stwarza to poważne zagrożenie powodziowe. Musimy być świadomi, że niesione przez wezbrane potoki gałęzie, deski czy drzewa zatykają przepusty.

Nauczeni doświadczeniem wydarzeń powodziowych z poprzednich lat, a także tego lipcowego sprzed zaledwie 3 lat, zdajemy sobie sprawę, że z żywiołem nie jesteśmy w stanie wygrać ani go zatrzymać. Intensywne opady deszczu, szczególnie w terenach górskich, powodują, że woda w mgnieniu oka wzbiera i płynąc z ogromną prędkością, niszczy wszystko co napotka na swej drodze.

Dlatego starajmy się zapobiegać i minimalizować zagrożenia, bo tylko w ten sposób możemy uchronić przed zniszczeniem nasze gospodarstwa oraz infrastrukturę drogową lub kanalizacyjną biegnące wzdłuż potoków. Nie igrajmy z naturą! Bądźmy odpowiedzialny, ponieważ chodzi o nasze zdrowie i życie!".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
krzywy04.06.2020, 07:41
W większości przypadków podtopienia i powodzie są przez program"Natura 2000". Nie pogłębione koryta rzek i potoków, na brzegach zalegające tony piasku i kamieni które można by wykorzystać do budowy dróg. Gdzie ma zmieścić się taka ilość wody?! występuje z brzegów i bierze wszystko co na nich jest. Inna sprawa to już wszędobylskie bobry.
bandzior03.06.2020, 17:33
Czemu zdjęcie z Krościenka?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl