07.06.2020, 19:21 | czytano: 11456

Wójt Kościeliska potwierdził trzeci przypadek koronawirusa w gminie

zdj. Piotr Korczak
KOŚCIELISKO. "Potwierdzono trzeci przypadek zakażenia koronawirusem na terenie naszej Gminy. Według uzyskanych informacji mężczyzna nie wymaga hospitalizacji i przebywa w izolacji domowej" - powiadomił mieszkańców Roman Krupa. Jak dodaje - "zakażenie pochodzi z tego miejsca, „ogniska” i dotyczy Domu Rekolekcyjnego Ojców Redemptorystów.
- Cały czas proszę o zachowanie spokoju i odpowiedzialne postępowanie. Jestem w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za walkę z koronawirusem. W razie pozyskania ważnych i nowych danych będę Was o tym informował - zapewnia samorządowiec.
Przypomnijmy - zakopiański Sanepid w tym tygodniu objął kwarantanną kościół parafialny i plebanię w Kościelisku. Kwarantanna obejmuje także placówkę rekolekcyjną ojców Redemptorystów przy Drodze na Wierch.

Jako źródło zakażenia wskazuje się osoby, mające kontakt z zarażonymi, podczas święceń kapłańskich w Tuchowie.

Biuro Wojewody wydało dziś oświadczenie: "W związku z ogniskiem zakażenia koronawirusem w Tuchowie, wojewoda małopolski Piotr Ćwik pozostaje w stałym kontakcie z Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie, a także starostą tarnowskim i dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie. W pełni zaangażowane są także służby wojewody. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, podejmowane są kolejne działania.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, do pobierania wymazów skierowane zostały dwie, specjalne karetki wojskowe. Pierwszą z nich obsługuje 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, drugą 6. Brygada Powietrznodesantowa. Prowadzenie wymazów odbywa się w uzgodnieniu z Inspekcją Sanitarną. Wczoraj pobrano materiał do badania od księży redemptorystów oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej, który funkcjonuje w pobliżu klasztoru w Tuchowie. Dzisiaj wymazy pobierane były w dalszym ciągu od pracowników DPS-u, sióstr zakonnych i pensjonariuszy.

W ciągu tych dwóch dni badaniom w ramach ogniska poddano łącznie blisko 150 osób.
Jak wynika z danych przekazanych przez służby sanitarne, w powiecie tarnowskim aktualnie w kwarantannie przebywa 270 osób. Natomiast nadzorem epidemiologicznym objętych jest 540.

Końcem ubiegłego tygodnia, zgodnie z decyzją wojewody Piotr Ćwika, do Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie przekazane zostały środki ochrony osobistej, w tym m.in. fartuchy, czepki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki jednorazowe, maseczki włókninowe, przyłbice i płyny do dezynfekcji.

Jeżeli pojawi się taka potrzeba – z Wojewódzkiego Magazynu Obrony Cywilnej oraz Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego dla Małopolski, wydane zostaną kolejne środki niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz minimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa."

s/
zobacz także
komentarze
@09.06.2020, 10:10
Przed Polakami pozamykano większość europejskich granic ,bo szczyt zachorowań dopiero przed nami ,to ja nie rozumiem jednego. Po jaka ...... było szaleć przez dwa miesiące i paraliżować kraj pokazując palcem na Niemcy czy Hiszpanie i zapewniając nas że w Polsce opanowaliśmy pandemię w zarodku? Ja wiem ze politycy zachowują się jakby im kto terpentyny nalał w ..........ale w te same tony uderzał minister zdrowia !!! A to już jest karygodne.
goral09.06.2020, 00:19
pewnie bedzie nowy zawod " KAPUS' heheh
Świrus Bezobjawowy :)08.06.2020, 20:24
Świat w którym ludzie powariowali

Pozamykać wszystkich i wszystko !!
Pozamykać firmy, sklepy i urzędy !!
Zwolnić wszystkich ludzi z pracy, zwłaszcza w urzędach !!
I niech umierają wszyscy w domach w samotności i głodu - ale nie z koronawirusa :)

Mam dość tego "pseudo-wirusa", i tak kiedyś umrę !!! Nikt nie żyje wiecznie !!!

CHCĘ ŻYĆ GODNIE DO ŚMIERCI JAKO WOLNY CZŁOWIEK !!!
Czy prawdziwy katolik może się lękać?
Jeśli człowiek jest wierzący, prawdziwie wierzący - to wierzy w BOGA czy w koronawirusa !!!

Patrząc na zachowanie ludzi, chce mi się śmiać i płakać jednocześnie

I ja Wam mówię !!!
Już nigdy nie będzie jak dawniej!!!
Teraz rozwija się zawód DONOSICIEL !!!!

Kto lękliwy i boi się zarazić niech siedzi w domu i nie truje życia innym.

Czy chcecie żyć w świecie, w którym KAŻDY NA KAŻDEGO DONOSI ?!?!
Dziś ty doniesiesz, a jutro na Ciebie doniosą !!!
Optymista08.06.2020, 18:15
@czytelnik
Ty to wiesz a innym można mówić, przedstawiać fakty, dowody, argumenty ale to i tak nic nie da. Ta grupa ludzi podatna jest na sugestię pewnych grup politycznych i w tym obłędzie skiśnie.
do @normal
Martwisz się o swoją mamę - pełny szacunek. Ale pamiętaj nikt z ludzi wiecznie żyć nie będzie i nie nam decydować o długości życia.
Seb08.06.2020, 16:16
do @normal

Napisałeś: "No proszę - a jeszcze kilka dni temu ten sam wójt "ciasteczko" dementował plotki i twierdził że niema żadnego zagrożenia a z plebanii dodali że żaden z księży nie jest zarażony"

I nic się w temacie nie zmieniło. Komentujesz, a nie wiesz co. W Kościelisku jest plebania i jest dom rekolekcyjny. Dwa różne oddalone od siebie miejsca.
czytelnik08.06.2020, 15:46
W 1971 roku byla epidemia grypy w Polsce nikt nie zmykal kraju...A zachorowan bylo okolo 6 mln zmarlo 6 tys
Tymczasem mamy do czynienia z chorymi bezobjawowo haha.
Brak elementarnej wiedzy powoduje strach i wiare w maski dezynfekcje rak co minute itp
Komu z was noszenie kaganca nie wlaczylo lampki ostrzegawczej?Widze ze sa tu osoby bez wypranych mozgow.To cieszy ale masa ludzi nie widzi co sie dzieje...
czytelnik08.06.2020, 15:28
Drogi Staszku gdzies ty widzial te dane w tvp?
Widziales choc jeden wywiad z lekarzem z Wloch Niemiec USA Brazylii ktorzy mowia ze nikt na covisiondebil nikt nie umarl?
Nieraz pewnie i ty i ja mielismy takiego wirusa i zyjemy bo to nie jest nic groznego.Koronawirusy sa od 60 lat znane.Teraz sobie wymyslili.Ja pracuje bez maski od poczatku PLandemii i co zyje czuje sie swietnie dzisiaj bylem na basenie i smiac mi sie chce z tych wytycznych.4 osoby moga sie kapac 4 stac brakuje jeszcze zeby bylo napisane ze 4 moga puszczac baki w oczekiwaniu na wolny prysznic bo co drugi nie ma kurkow haha
wez troche poczytaj wylacz Tv to zobaczysz w jakim rogu jestes
k08.06.2020, 15:14
W tej sytuacji po co chcą rozdawać bony turystyczne! To jakieś szaleństwo! I to nie najmniej zarabiającym tylko znowu dzieciom! Jak trzeba siedzieć na du...e to bon turystyczny nikomu nie potrzebny. No chyba ze by lepiej korono wirusa roznosić! Turystyka nie ma prawa bytu w tym roku! Tak trudno to zrozumieć? Mamy podwojoną liczbę zakażeń w stosunku do kwietnia . I ciagle wskaźnik wzrostowy ,mówi się o powtórce z Włoch i Hiszpanii. Przecież po wakacjach będziemy mieli tu istną apokalipsę . Ktoś jest na tyle głupii ze nie chce widzieć zagrożenia? 50% mieszkańców Podhala nie pracuje w turystyce i nie czerpie z niej zysków. Nie zamierzamy się dać zakażać w imię chciwości pozostałych 50%. Martwemu pieniądze na nic się nie przydadzą.
leming doskonały08.06.2020, 14:56
do : Stanisław
Puknij Ty się w głowę - pokaż mi JEDEN przypadek zgonu z powodu covid19 z powiatów : nowotarski, tatrzański, limanowski, które zamieszkuje ok 530 tysięcy ludzi, bo wg patologów w Polsce na covid19 (co też jest liczbą problematyczną) zmarło ok 200 osób - przelicz to procentowo na ludność Polski. Wyłącz telewizor, nie strasz i nie siej paniki i nie przytaczaj zmanipulowanych danych na temat zachorowalności i zgonów z powodu koronawirusa. EPIDEMII - PANDEMII NIE MA I NIE BĘDZIE.
leming doskonały08.06.2020, 14:07
do : normal

Czy aby na pewno "normal" ??? czy może "anormal" Ja w tym kraju się urodziłem, tu żyję i jest mi bardzo dobrze. Ciebie też namawiam - zacznij racjonalnie myśleć - zadaj sobie pytanie : dlaczego u pracowników koncernów międzynarodowych (lidl, biedronka, castorama, amazon itd) zatrudniających od kilkadziesiąt do ponad STO TYSIĘCY LUDZI, pracownicy Ci NIE CHORUJĄ NA COVID19 i ich markety - zakłady pracy NIE SĄ ZAMYKANE. Czyżby w ich przypadku to był cud ??? Jesteś zalęknioną, przestraszoną, zmanipulowaną przez rząd i środki masowego przekazu - wszystkie (nie dziwi Cię, że wszystkie mówią jednym językiem) istotą. NIE MA ŻADNEJ EPIDEMII CZY PLANDEMII - wszystkie info czym nas "karmią" to plan - wymysł pewnej grupy ludzi z psychopatą Bilem GAIDSem na czele. Trzymam za Ciebie kciuki, że zrzucisz klapki z oczu i zaczniesz NORMALNIE myśleć .
Stanisław08.06.2020, 13:44
Czuytelniku, ile chcesz widzieć trupów, żeby uwierzyć, że to cięzka choroba i grożna zaraza"
Czterysta tysięcy nie wystarczzy"
A może procenty -
że w Polsce aktualnie umiera 8 % z grupy absolewentów chroby
W świecie - 11 %
W Europ[ie średnio - 14%
We włoszech, Francji, Hiszpanii po kilkadziesiąt procent
W Anglii i Holandii -może nawet powyżej 90%
(Tam już przestalu ujawniać wyników!!!)
Patrza na światowy portal worldometers.info/coronavirus/
czytelnik08.06.2020, 12:51
Swiatem rzadzi kilku typkow a reszta tylko wykonuje rozkazy
No i widzsz zaczelo sie zamykaja 12 kopalni pewnie te wyremontowane i ciekawe kto je przejmie.U nas sie mowi ze wegiel wycofac bo smog a Niemcy buduja elektrownie weglowe.Koronawirus to swietna sprawa do zalatwienia wielu spraw a w przypadku Polski do ogolocenia nas z tego jeszcze mamy - dobra naturalne.Ludzie powinni zbojktowac wybory.Ktokolwiek nie zostanie prezydentem bedziemy j*** jak do dnia dzisiejszego.Jak czytam ze duda to patriota to mnie skreca.
c08.06.2020, 11:46
SOIA HARDCORE

chcesz to się zamykaj w domu, daj spokój normalnym, którzy chcą żyć, pracować, odpoczywać. Śmiertelność tego wirusa we Włoszech wynosiła ok 81 lat!
SOIA HARDCORE08.06.2020, 10:13
Zobaczycie ile bedzie na Podhalu zakazen po tym weekendzie.Kto dopuscił by dzikie chordy ceprow na slaskich blachach wpuszczac na Podhale.Zamknac powiat tatrzanski i nowotarski dla turystow.Na Slasku nie macie lasow basenow?!
normal08.06.2020, 09:50
@ leming doskonały - jak czytam twoje posty to się zastanawiam co ty w tym kraju jeszcze robisz ?
normal08.06.2020, 09:48
Do @czytelnik - zgodził bym się z tobą gdyby to było tylko w Polsce, ale to dotyczy całego świata bez względu na ustrój i sposób rządzenia. Podobnie było np. z Hiszpanką - dopóki to całkiem nie zniknie lub nie opracują na wirusa konkretnego lekarstwa jak choćby na grypę to musimy się podporządkować. Ty może jesteś młody i silny więc może przejdziesz to bezobjawowo ale moja mama ma 94 lata i nie chciałbym jej zarazić lub pozwolić aby zaraził ją jakiś cwaniak/arogant bo pewnie tego nie przeżyje.
Nie bądź egoistą !!!!
leming doskonały08.06.2020, 09:18
No i co z tego ??? - w tym czasie na raka zmarło w Polsce 50 osób i ktoś coś mówi na ten temat ??? "Komuniści straszyli bezobjawową schizofrenią a PiS-owcy straszą bezobjawowym (lub pojedyncze przypadki) covidem-em !!! Nie pozwól by rządzili tobą DEBILE !!!"
czytelnik08.06.2020, 09:10
Chyba mnie nie zrozumiales
Mamna mysli naiwnosc i niewiedze ludzi.Nie ma zadnej zarazy to alibi dla zniewolenia i zniszczenia klasy sredniej.W Europie normalnie juz a w Polsce nie bo dopiero pojawiaja sie ogniska ale...tylko w polskich zakladach pracy kopalniach firmach.Nie ma chorych w lidlu tesco itp.
Na prawde nie widzicie drugiego dna?
O.08.06.2020, 08:59
A wczoraj w NT Komunia dzieciaczków, czekamy na efekty bo Księża po każdym podaniu komunii dziecku rak nie myli. Czy naprawdę była potrzeba ta 2 miesięczna izolacja zeby teraz w tak głupi I bezmyślny sposób się zarażać???
antyświatło08.06.2020, 07:30
Narazili ludzi na zakażenia Ci którzy mieli świecić przykładem. To samo u nas w kościele wolna amerykanka
czytelnik08.06.2020, 06:41
normal - ok ale chcesz tak caly czas funkcjonowac? co po chwile jakas lapanka gdzie ten a ten byl? co to za zycie???? zycie powinno sie toczyc nadal a nie my mamy zyc w niepewnosci jak widac wiekszosc przechodzi bezobjawowo. jakby nie technika, internet i testy tylko kilkanascie lat wstecz nikt by nic nie wiedzial i jakos toczyloby sie nasze zycie.
czytelnik08.06.2020, 06:14
Jestesmy straceni jako narod...Nie widze nadziei ani ratunku patrzac na spoleczenstwo.
normal08.06.2020, 00:04
No proszę - a jeszcze kilka dni temu ten sam wójt "ciasteczko" dementował plotki i twierdził że niema żadnego zagrożenia a z plebanii dodali że żaden z księży nie jest zarażony. Niestety obawiam się że na podhalu jeszcze się to rozwinie bo za dużo tu cwaniaków co to uważają że to ściema lub że już na to chorowali w styczniu a noszenie maseczki czy dezynfekcja rąk to obciach.
na slunsk07.06.2020, 21:55
Ludzie nie panikujta - uciekaaajtaaaa !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl