28.06.2020, 11:38 | czytano: 4021

Temat spalarni na Podhalu nadal się tli

Spalarnia śmieci, to jedyny realny sposób, aby ustabilizować ceny za odbiór odpadów na Podhalu. Otwarte pozostaje pytanie, gdzie taki obiekt powstanie.
Spalarni nie ma na razie gdzie zlokalizować. Pomysł na jej budowę w Szaflarach, w wyniku protestów mieszkańców, stanął w miejscu. Wójt Rafał Szkaradziński liczy, że mieszkańcy jednak zmienią zdanie, gdy specjaliści przygotują i zaprezentują szaflarzanom analizy oddziaływania na otoczenie takiego obiektu.
Dziś podhalańscy samorządowcy są zgodni, że zakończenie roku przyniesie kolejne podwyżki opłat za odbiór odpadów. W 2020 r. kończą się bowiem umowy z firmami, które odbierają śmieci w poszczególnych gminach. Trzeba będzie ogłosić nowe przetargi. Podwyżek nie da się uniknąć.

W Urzędnicy Gminy Łapsze Niżne już teraz przypominają, że rokrocznie do wywozu odpadów gmina dopłaca ok. 400 tysięcy zł. Według wójta Jakuba Jamróza, są trzy sposoby na rozwiązanie tego problemu. Pierwszy to taki, żeby gminy dopłacały do odbioru odpadów z własnych budżetów. - Pytanie, czy samorządy będzie na to stać – zastanawia się wójt Jamróz. - Drugim jest poniesienie kosztów w całości przez samych mieszkańców. To będzie jednak dla nich na pewno duże obciążenie finansowe. Nie możemy jednak zapominać, że wyzwaniem na najbliższe lata dla wszystkich samorządów jest rozpoczęcie planowania budowy spalarni na naszym terenie.

To właśnie trzecie rozwiązanie. Lokalizacji spalarni było kilka, chociażby na terenie nigdy nieuruchomionej kotłowni koło zakopianki w Nowym Targu.

Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, podkreśla: - Cały czas trwają rozmowy na temat możliwości zagospodarowania strumienia powstających odpadów komunalnych z terenu powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. W ramach prowadzonych rozmów rozważano realizację instalacji do termicznego przekształcania odpadów w jednej z możliwych do realizacji technologii. Do przygotowania wstępnych założeń mających na celu określenie czasu niezbędnego do przygotowania odpowiedniej inwestycji jak i określeniem wysokości nakładów finansowych na prace przygotowawcze zobowiązała się gmina Szaflary" i podsumowuje, iż "dalsze rozstrzygnięcia w tej sprawie mogą zostać podjęte dopiero po przedstawieniu bardziej szczegółowych założeń i analiz".
- Najlepszym rozwiązaniem byłaby spółka stworzona przez samorządy, które miałyby udziały w realizacji takiej inwestycji, a później mogły by z niej korzystać - twierdzą samorządowcy.

- Dzisiaj technologia jest na tyle rozwinięta, że spalarnie są zupełnie nieuciążliwe dla środowiska - dodaje wójt Jamróz. - Są przykłady w Europie, gdzie funkcjonują one nawet w centrach dużych miast.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obserwator02.07.2020, 10:39
Stan...... to nie jedyny specjalista w zakresie urządzeń komunalnych.Wójt z Łapsz ma jak wynika z jego wypowiedzi gotowe rozwiązania dotyczące wyżej wymienionej spalani.Wójt w swojej Gminie przez 6 lat wiele zbudował??????? Zakład produkcji peletu ,sortownie śmieci ,rozlewnie gazu ,rozbudował ZGKM,itd.A tak troszeczkę z turystyki....wyciąg krzesełkowy ,tor saneczkowy na Polanie Sosny w Niedzicy lodowisko, zagospodarowanie niby teoretycznie jest praktycznie go niema!!!!Tylko kto to widział?? Też powinien być w grupie ekspertów chyba?????
nie ślepy29.06.2020, 12:00
Skoro to takie dobre i nieszkodliwe a również powiat tatrzański chciałby się pozbywać swoich śmieci to proponuję budowę spalarni gdzieś w okolicach Zakopanego...będzie to też nowa atrakcja dla turystów, którzy również zostawiają tam góry śmieci, więc o zrozumienie sytuacji chyba nie będzie trudno, tak ze strony mieszkańców, jak i turystów płacących za dobre powietrze...
Kris29.06.2020, 07:54
A Szkaradziński mieszkańcom na sesji 31 stycznia 2020r. powiedział, że wycofuje uchwałę intencyjną w sprawie spalarni i będzie się konsultował, wiedząc że 28 stycznia 2020r złożył wniosek o budowę spalarni w Szaflarach do Ministra Klimatu i Marszałka Województwa. Nic o nas bez tak???????????????????
Stan28.06.2020, 17:56
Proponuje na prezesa niejakiego Marka Skrzypka, to najwyższej klasy specjalista w zakresie budowy urządzeń komunalnych. I buduje tanio, jedyny koszt to jego płaca i utrzymanie biura. Na realizację zadań nic nie potrzeba bo też jeszcze nic nie zbudował.
jaga228.06.2020, 17:22
Spalarnia musi być . Sami ludzie widzicie ze latem też zalatuje i to nie odświeżaczem powietrza a w zimie mgła że do domu trudno trafić
e228.06.2020, 16:49
Najlepsze miejsce na spalarnię to Rynek w Nowym Targu!!! I tak już śmierdzi z: oczyszczalni. z sortowni śmieci to smród nie do wytrzymania i do tego szczekanie psów ze schroniska! Więc do tych "śmierdzących i szkodliwych" dla mieszkańców inwestycji dodać spalarnię śmieci na Rynku , a co tam niech ludzie umierają od zanieczyszczonego powietrza - to zrobią nam jeszcze krematorium - a co tam, same wygody wszystko na miejscu haha, Nowy Targ "umieralnia" Podhala! Dobrze, że woda jeszcze w miarę, ale przez długie lata i woda była ciągle zatruta - starsi pamiętają!!
Lolek28.06.2020, 14:27
Pie.....nie o Szopenie!!! Wystarczy popatrzeć za czyich rządów w Polsce ceny poszybowały w górę i wszystko jasne. Zmiana pewnych ustaw i ceny spadną....
Siuter28.06.2020, 14:14
Przypominam o spółce która miała zbudować wysypisko śmieci dla Podhala, my dobrze pamiętamy jak się to zakończyło. Drugi raz juz nas nie nabierzecie.
baciok@28.06.2020, 13:34
Cytat
,, Rafał Szkaradziński liczy, że mieszkańcy jednak zmienią zdanie, gdy specjaliści przygotują i zaprezentują szaflarzanom analizy oddziaływania na otoczenie takiego obiektu. "
Szanowny Wójcie Rafale niech Pan nie idzie tą drogą.
Mam działki w Szaflarach i nie ma mojej zgody na takie działania.
Stawiam pytanie ?????????????????????????????????????????????
Wata28.06.2020, 13:21
Jasne panie Grzegorzu. Założyć spółkę, robić w niej pitu, pitu i brać kasę z kolejnej rady nadzorczej. Cały Grześ
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl