30.06.2020, 17:34 | czytano: 10182

Hawierka doczeka się remontu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Jedna z najbardziej zniszczonych, dziurawych i wyboistych dróg w gminie Nowy Targ - Hawierka w Morawczynie - zostanie wkrótce wyremontowana.
Wójt Jan Smarduch przyznaje, że dostawał w sprawie stanu drogi łączącej Morawczynę z Działem wiele skarg. Problem w tym, że nie skarżyli się mieszkańcy wsi, ale mieszkańcy gminy Czarny Dunajec i Orawy. To oni bowiem głównie korzystają z tej drogi, która jest drogą alternatywną do drogi wojewódzkiej z Czarnego Dunajca do Nowego Targu. Mieszkańcy gminy Nowy Targ korzystają z niej rzadko.
W zeszłym roku wieś chciała przekazać całą drogę przez Morawczynę powiatowi, ale władze samorządu nie zgodziły się na to. Trzykilometrowa droga łączy drogi powiatowe: Ludźmierz-Pyzówka i Długopole-Pieniążkowice. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu stwierdził, że ze względu na aktualny stan techniczny drogi, powiat jej nie przejmie, bo musiałby wydać duże pieniądze na jej remont, a nie ma na to powiat pieniędzy.

Ostatecznie za drogę wzięła się gmina. Wójt Smarduch mówi, że urząd przygotowuje przetarg na remont kilku najbardziej zniszczonych dróg w gminie. Ujęto w nim również drogę w Morawczynie. - Planujemy na odcinku ok. 700 metrów, do skrzyżowania z drogą powiatową, położyć nowy asfalt. Myślę, że za miesiąc roboty już będą trwały. Musimy tylko przygotować procedurę przetargową, ogłosić przetarg i zlecić roboty. Chcemy to zrobić - deklaruje.

r/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
AA01.07.2020, 19:42
Ale w Państwa jest jadu. Człowiek się łudzi, że jednak ludzie to dobre istoty, ale utopiliby w łyżce wody. Gdyby Państwo chociaż trochę przeznaczyli swojego czasu na 'doedukowanie' się, a nie ciągłe złośliwe komentarze, to może byście zrozumieli, że za wszelkie przedsięwzięcia nie decyduje jedna osoba, ale cały sztab ludzi. Po drugie, nie jest, to też takie trudne, aby sprawdzić ile kosztuje wylanie asfaltu na tyle kilometrów drogi, albo ile tysięcy złotych przeznacza się na kawałek chodnika. Może na drzewach te pieniądze dla naszej wsi będę rosnąć? Komuś się chyba zapomina, że nasza wieś to nie metropolia, tylko żyje w niej garstka ludzi.
Gospodarz01.07.2020, 15:11
Oczywiście ze to jest wina sołtysa ! Nie dba o nic !!! Proszę mi uwierzyć , jak na zebraniach się nie odzywa ( o ile jest obecny ) to dostaje ochłapy i za te ochłapy coś tam robi .
Dzięki interwencji Sołtysa Działu i jednego z Rady sołeckiej to coś w końcu z ta droga zrobią .
Lalka01.07.2020, 10:51
Chodnik powinien być przez całą wieś a jest tylko kawałek koło kościoła a inne dzieci jak mają chodzić bezpiecznie do szkoły wstyd dla sołtysa ze takiej rzeczy nie załatwi
lb01.07.2020, 07:43
@Ss - tez sie mialem o to zapytac. to byla najbardziej urokliwa droga w gminie. teraz zostal juz tylko gorący kartofel.
Ja na Dudę30.06.2020, 23:10
@ES... Święte słowa.
Ja na Dudę30.06.2020, 22:43
@POLAK... To nie od takich 2-3 co stoją pod domem. To musi od ciężkiego tonażu; ostatni raz jechałem tamtędy jakieś trzy lata temu i stan nawierzchni był świetny.
ES30.06.2020, 22:35
Do wszytkich tych co myślą że to przez Sołtysa jest zła droga niech się pier*** w łeb. Myślicie że taka mała wieś bedzie miała skąd wziasć pienądze na drogę która mało nie kosztuję , tylko ciężkie pienądzę. I co chwilę coś innego robić np. ostatnio chodnik był robiony , remont remizy, remont pomnika itd.. / O tym ludzię nie mówią

Jak się nie mieszka w takowej wsi to najlepiej sie nie wypowiadać a nie że jakiś palant krytykuje wszytko
podhalanin30.06.2020, 22:19
niech zrobia skarbonke i kto bedzie chciał to niech zapłaci bo albo niech zwina asfalt mieszkancy najmniej z niej korzystaja
Ss30.06.2020, 22:02
Ja się tylko pytam kto wydał zgodę na wycinkę tych pięknych drzew, przy tej drodze. Chyba 2 lata temu wszystkie wycięli
POLAK30.06.2020, 21:52
DROGA SUPERRRRR co oni chcą remontowac szkoda kasy lepiej dac BIEDNYM ROLNIKOM co po 2-3 samochody pod domem ale wielka BIEDA to i od tych samochodów takie drogi. niech SKARBÓWKA skontroluje jakie lewe interesy rolnicy wyrabiają na podhalu to się przekona skąd te samochody u biednych ROLNIKÓW
Góral30.06.2020, 20:59
Cała Morawczyna to jakaś pomyłka , no ale jakiego się ma sołtysa taka się ma drogę gminna !!! Wstyd !!!!
Anka30.06.2020, 20:06
Droga ma trzy kilometry dziurawej nawierzchni i wyleją asfalt aż na 700 metrach? Pański gest dla mieszkańcow.
Bajka30.06.2020, 18:48
Wstyd ta wioska to jedna z najbardziej zaniedbanych i zacofanych miejscowości, wszędzie na Podhalu drogi bez dziur i szerokie a w Morawczynie ciężko jest się minąć osobówka a co dopiero większym autem,brak normalnych poboczy tylko rowy 2 metrowe a po środku 1.5 metrowa droga to już ścieżka rowerowa szersza i w lepszym stanie,no ale cóż stan umysłu kogoś kto za to odpowiedzialny.
fan politycznej propagandy30.06.2020, 18:13
ta droga nie może być wyremontowana bo na niej przeprowadzają testy zawieszenia wszystkie znane i prestiżowe firmy produkujące samochody!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl