05.07.2020, 12:58 | czytano: 4643

Czas na nowe centrum Rabki-Zdroju

- Wszyscy uważają, że nasz rynek wygląda źle i że należy go zmienić, ale dotychczas nikt się do tego nie przymierzył. Mam nadzieję, że dzięki państwa pracom, pracom osób z zewnątrz, w nieco inny, nowy sposób spojrzymy na ten problem - powiedział burmistrz Leszek Świder podczas spotkania ze studentami Politechniki Krakowskiej.
Studenci Politechniki Krakowskiej projektują nowe centrum Rabki-Zdroju. Swoje koncepcje zaprezentowali podczas wirtualnego pokazu z udziałem burmistrza miasta Leszka Świdra. Studenckie pomysły będą punktem wyjścia dla władz uzdrowiska, które planują rewitalizację miejskich przestrzeni, tak, by przywrócić im blask i nadać nowe, konieczne do rozwoju Rabki funkcje.
- W ramach przedmiotu „Projektowanie urbanistyczne” studenci III roku kierunku architektura mieli stworzyć koncepcje nowych rozwiązań dla centrum Rabki, w tym przede wszystkim powiązań rynku z obszarami turystycznymi, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb lokalnej społeczności. Projekty miały być próbą integracji przestrzeni publicznych w centrum miasteczka. Teraz ten obszar jest zróżnicowany przestrzennie i funkcjonalnie, pozbawiony architektonicznej i urbanistycznej tożsamości – mówi dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, główny opiekun naukowy studentów.Wśród propozycji dla centrum miasta są m.in. obiekty o funkcjach usługowych, gastronomicznych, targowo-handlowych, turystycznych, miejsca dla coworkingu, obiekty mieszkaniowe, hotelowe, sportowe, a także centrum administracyjne z nowym ratuszem, a nawet nowoczesną pijalnią. Jest też pomysł na kolej na estakadzie, a także stworzenie stref pieszych i pieszo- jezdnych dla mieszkańców. Pojawia się też koncepcja wykorzystania potencjału zielono-błękitnej infrastruktury przez połączenie jej z bulwarem Poniczanki i centrum oraz okolicznymi szlakami turystycznymi. - Rabka ma ogromny potencjał, jest rozpoznawalna w Polsce jako miejsce turystyki zdrowotnej i miasto dzieci. Poszukiwania studentów można potraktować jako poligon doświadczalny dla przyszłości tego pięknie położonego ośrodka – podkreśla dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja z WA PK.

Burmistrz Rabki Zdrój Leszek Świder ma nadzieję, że wsparcie ze strony ekspertów i studentów Politechniki pomoże urokliwemu miastu zachować i rozwinąć atuty uzdrowiska, przyjaznego dla mieszkańców i gości. Grupę studentów Politechniki Krakowskiej - w nagrodę za podjęcie tak trudnego wyzwania projektowego – władze Rabki zaprosiły do spędzania w niej weekendu.

Na zdjęciach przykładowe wizualizacje projektów centrum Rabki autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej (nazwiska autorów na zdjęciach)

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
oko saurona07.07.2020, 19:51
Betoniarnia :( brakuje zieleni, klimatu, duszy, oby to poszło w innym kierunku :/
Marek06.07.2020, 14:17
i znowu zero zieleni i wszystko zabetonowane bedzie
targowy06.07.2020, 13:50
Zostawić mi te dziury i błoto po kolana na BANGLADESZU !!! Nie zmieniać urokliwej Rabki ???? ????
nik06.07.2020, 13:45
Miś - ,,budy" zajmują połowę rynku i z tym trzeba się zrobić porządek, był sklepik o szerokości kilku metrów a teraz? W każdym roku wyłania się widok nowej powierzchni handlowej w nie najlepszym stylu.
Dobrychlopak8506.07.2020, 08:31
Dezerter śpiewał
"beton jest zazdrosny o wszystko co żyje, niczym nowotwór pożera krajobraz"
Anka06.07.2020, 06:42
Czy ktoś z tych projektantów był w ogóle w Rabce? Widział nasz ,,rynek"? Gdzie to wszystko ma się zmieścić?? Zwłaszcza ten trakt ciągnący się po horyzont z prawie katedrą w tle?:)) Bo to wygląda jakby trzeba było zburzyć wszystko od mostu przy szkole po most na Kilińskiego:) i zabetonować...
avivat05.07.2020, 22:59
Rabczanie wy tak na poważnie?! W obecnych czasach gdzie udowodniono jak szkodliwe jest betonowanie rynków i innych powierzchni publicznych, wy chcecie mieć betonową pustynię?!!!! Bo najłatwiej wylać beton i położyć jakieś płyty? DRAMAT!!!!!!!!!!
Wójciak05.07.2020, 22:51
Panie Macieju, a Pan niech spojrzy na wyciągi w Spytkowicach, Kasinie, Zawoi.... A potem na wyciąg polczakowka który doprowadził Pan do ruiny! Łatwo kogoś krytykować nie widząc u siebie błędów.
Design05.07.2020, 20:41
Ciekawą koncepcję wykonała absolwentka Architektury Krajobrazu jest tam dużo zieleni jak na prawdziwe uzdrowisko przystało.Szkoda że Burmistrz tego nie pokazał.Tutaj stanowczo dużo betonu .
Eli05.07.2020, 19:11
Beton, beton, beton a na środku palma (jak w W-wie).
Oto przyszłość, styl zachodu (raczej masonerii). Nawet na kościele MM brak krzyża. Brawo wy! W sam raz pod beton teatru Rabcio (ile ton?) i naszej zatracanej widokowej panoramy (hiramed, bloki, teatr, itp.). Wiejski chłop (bez urazy wsi) wymyśli lepsze i nie potrzebuje Politechniki. Rabczanie! Kolejna inwestycja tego typu pod referendum, wszak My tu mieszkamy/żyjemy i mamy być zadowoleni!
klon05.07.2020, 18:34
Leszek betonator.
Maciej Kopytek05.07.2020, 18:32
Liczę, że jest to tylko jakaś tam wizja i nie dojdzie dób realizacji tego projektu. W przedstawionej wizualizacji brak jest podkreślenia charakteru naszej uzdrowiskowej miejscowości i kolejny raz jest oddawanie czci betonowi i granitowi. Polecam wizytę w miejscowościach uzdrowiskowych jak choćby Karlove Vary, Baden-Baden czy nasze Busko-Zdrój gdzie zachowana jest zabudowa uzdrowiskowa tworząca klimat i pokazująca świetność tych miejscowości. To wyróżnia je i czyni atrakcyjnymi turystycznie.
Buka05.07.2020, 15:19
Studenci Politechniki, to niech sobie zabetonują mózg a nie Rabke-Zdrój.

Temperatura odczuwalna na zabetonowanych przestrzeniach jest o kilkanaście stopni wyższa niż w miejscu gdzie są drzewa i zieleń.

Przyszłość narodu nowocześni studenci - kto Was uczy w tych Krakowskich uczelniach?
wera05.07.2020, 14:23
Mniej betonu, więcej zieleni. Nowy Targ miał żywopłoty,drzewa, kosodrzewinę i trawniki, ma wybetonowany plac. Jest lepiej?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl