10.07.2020, 14:01 | czytano: 2551

Rozpoczął się remont muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. - Budynek jest z 1920 toku. Łatwo policzyć ile ma lat. Postanowiliśmy to stulecie uczcić w ten sposób, że przeprowadzony zostanie jego remont - wyjaśnia Piotr Kyc, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
Instalowane jest drewniane rusztowanie dopasowane do bryły budynku.
- Prace rozpoczną się za tydzień. Będzie czyszczony cały budynek z zewnątrz, wymieniona wełnianka, a w środku - cyklinowanie posadzek. Jedną z prac będzie również renowacja stolarki okiennej i drzwiowej. Prace prawdopodobnie nie skończą się w lipcu i potrwają do połowy sierpnia - dodaje prezes Kyc.

Remont wyceniono na 100 tysięcy zł. Połowę tej kwoty stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Reszta to środki Stowarzyszenia oraz kilkanaście tysięcy zł od miasta Zakopane, które zgodziło się zapłacić za renowacje stolarki okiennej i drzwiowej.

- Bardzo nam zależy, żeby jeszcze w wakacje obiekt był gotowy do zwiedzania, ponieważ wpływy z biletów są głównym źródłem utrzymania muzeum - dodaje Piotr Kyc. Rocznie Harendę odwiedza ok. 7-8 tysięcy turystów.

Prezes Stowarzyszenia przypomina, że Kasprowicz na Harendzie mieszkał zaledwie 3 lata. Wcześniej przez blisko 3 dekady przyjeżdżał do Poronina. Gmina Poronin nadała mu honorowe obywatelstwo. Ale ten znakomity pisarz, poeta, patriota związany był mocno z Zakopanem w okresie odzyskiwania niepodległości.
W tym roku przypada 160. rocznica urodzin poety. Z tej okazji jego rodzinne miasto Inowrocław ustanowiło rok 2020 Rokiem Kasprowicza, a grupa rowerzystów z Inowrocławia uczciła tę rocznicę przyjazdem do Zakopanego.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl