12.07.2020, 13:52 | czytano: 27801

Koronawirus wystrzelił na Podhalu - tak źle jeszcze nie było. Sami sobie nawarzyliśmy piwa

Arch. Podhale24.pl
Dotychczas Podhale było oazą spokoju na mapie wojny z chińskim wirusem. Za sprawą uroczystości pogrzebowych w znanej góralskiej rodzinie i braku zachowania środków ostrożności, Zakopane stało się jednym z głównych - obok Nowosądecczyzny - ognisk COVID-19 w Małopolsce.
Patrząc na zdjęcia z pogrzebu trudno się dziwić, że koronawirusem zaraziło się, jak wynika z danych sanepidu, co najmniej kilkunastu uczestników uroczystości żałobnych. Od nich pewnie zarażą się kolejni. Ścisk, nie zachowywanie dystansu, brak maseczek, bliski kontakt, osobiste kondolencje - modelowy przykład jak szybko i skutecznie zarazić się groźnym wirusem. Ale to tylko przykład tego, co w naszym regionie dzieje się od wielu tygodni - ludzi jakby zapomnieli, że mamy epidemię: parady, uroczystości, msze święte, pogrzeby, wesela - całkowity brak środków ostrożności, jakbyśmy mieli lipiec, ale 2019 roku.
Ta ignorancja sprawiła, że na Podhalu mamy najgorszą sytuację od początku epidemii. W powiecie tatrzańskim aktualnie jest 29 zachorowań, choć jeszcze tydzień temu było ich 7. A poniedziałek może przynieść kolejną falę zakażeń związanych z feralnym pogrzebem, w którym brało udział wiele delegacji z różnych części naszego regionu.

Oby ta sytuacja jeszcze bardziej nie pogorszyła sytuacji w turystyce. Gości na Podhalu, w porównaniu z ubiegłym rokiem, mamy niewielu. Informacja o tym, że w Zakopanem jest ognisko koronawirusa, gdy temat podejmą ogólnopolskie media, zniechęci kolejnych. Oby to rozluźnienie i swobodne podejście do epidemii na Podhalu, nie skończyło się dla nas katastrofą - i zdrowotną, i finansową.

Robert Miśkowiec
zobacz także
komentarze
EWA15.07.2020, 13:45
jak można przejśc przez administratora i pisać feralny pogrzeb LUDZIE!!!
leming doskonały14.07.2020, 09:53
@po kwarantannie...
" Tego "szczęścia" nie mieli jego dwaj młodsi "współspacze" z sali chorych. I co? Zaraza jest, czy jej nie ma?" - o to jest pytanie ??? Nim Twój ojciec trafił do szpitala - czy zaraził kogoś z najbliższej rodziny - opiekunów ??? To zaraza jest, czy jej nie ma.??? Ludzie umierali, umierają i będą umierać, bo taka jest prawo natury i nikt, - nic tego nie zmieni. Jedni odchodzą od nas bardzo młodo - inni dożywają sędziwego wieku - i na to też nie mamy wpływu. " Tego "szczęścia" nie mieli jego dwaj młodsi "współspacze" z sali chorych" - i kolejne pytanie - czy te osoby zmarły NA koronawirus, czy chorowały na inne choroby i z ich powodu zmarły Z koronawirusem ???
przyjdzie teraz zamordyzm14.07.2020, 08:20
Taka sama jest sytuacja w Serbii po niedawnych wyborach. Tyle, że tam już się leją na ulicach. Oczywiście TVP dezinfo ani mru, mru.
po kwarantannie...14.07.2020, 01:23
leming doskonały00:08, 13 lipca 2020
Kto z komentujących zna osobiście osobę (sąsiada - członka rodziny) który "zachorował" na covid19 i został umieszczony w szpitalu zakaźnym ??? lub znajomego, albo znajomego znajomego ???
...ja znam. Taką osobą jest mój ojciec (88lat), zarażony (całkowicie bezobjawowo) zaraz po Wielkanocy podczas pobytu w jednym z krakowskich szpitali. W szpitalu, w którym znalazł się z powodów związanych z licznymi chorobami i w stanie zagrażającym życiu. O tym, ze nowa zaraza jest niezbadana świadczy fakt, że ojciec "wyszedł" z tego (jest "podwójnie ujemny"), mimo to, jeszcze przez kilka dni był zagrożeniem (zarażał "od dołu" - pojęcia znane w sanepidzie). Teraz, mimo, że słaby jest już OK. Tego "szczęścia" nie mieli jego dwaj młodsi "współspacze" z sali chorych. I co? Zaraza jest, czy jej nie ma?
Dla wszystkich "mądrych" wiedzą internetową rada: wyluzuj. A jak nie wierzysz, zastosuj "corona party". Będziesz miał okazję przetestować nowy wynalazek Natury...
leming doskonały13.07.2020, 15:51
@Ja tylko przejazdem
Polecam "Uwaga w tvn o długiej kwarantannie" o skuteczności testów.
leming doskonały13.07.2020, 14:37
@Ja tylko przejazdem
W dalszym ciągu twierdzę, że Twoje wywody są błędne. Poszukaj w necie info z głównej strony Instytutu Roberta Kocha - to które zostało usunięte (wszak w necie nic nie ginie) po interwencji wiadomo kogo - może otworzą Ci się oczy. Co do Twojego guru prof. Fauci, na którego się powołujesz - wgooglaj sobie fauci bill gates, fauci fundacja m i b gates fauci koncerny farmaceutyczne a będziesz wiedział kto i czyje pieniądze za nim stoją i czyich interesów ten pan broni. Wgooglaj sobie również skuteczność testów RT-PCR i nie opowiadaj bzdur, bo sam ich twórca kilkadziesiąt lat temu stwierdził, że nie mogą one służyć do celów medycznych. Poszukaj moich wypowiedzi w archiwum P24 - tam masz obszernie to opisane. Wrzuciłbym kilka linków, które na tych testach nie zostawiają "suchej nitki" - ale admin ich nie puści. Prezydent Duda podczas pobytu w USA (w trakcie kampanii) "załatwił" u Prezydenta USA , że Polska jako pierwsza na świecie zakupi szczepionki p/koronawirusa i Ty zapewne będziesz jedną z pierwszych osób, które ustawią się po nią w kolejce. - Życzę duuużo zdrowia.
Ja tylko przejazdem13.07.2020, 13:54
@leming doskonały
nie wiem, jak dokładniej napisać, że ci ludzie umarli z powodu INFEKCJI koronawirusa, nie cukrzycy, nie nowotworów, nie platfusa ani syfu tylko z powodu KORONAWIRUSA... Zrozumiałeś?

wypowiedz prof Guta (na którego się powołujesz)
? Dzienna liczba zakażeń od tygodni utrzymuje się na podobnym poziomie. Wciąż odnotowujemy fluktuacje w granicach 400 przypadków. To nie jest dobra informacja, bo ta liczba powinna się zmniejszać ? mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
? Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pandemia jest opanowana ? pyta ?Polska The Times? i pyta eksperta, czy się z tym zgadza.
? Nie mamy gwałtownego wzrostu, ale pandemia opanowana jest wtedy, kiedy liczba chorujących danego dnia mieści się poniżej wartości jeden na milion. Czyli około 30-40 przypadków. Wtedy można powiedzieć, że sytuacja jest opanowana, bo taką liczbę da się kontrolować, otoczenie da się wziąć na kwarantannę ? wyjaśnia prof. Gut.
Ekspert przyznaje, że w innych krajach europejskich odnotowuje się zmniejszanie liczby osób chorujących. ? U nas nie ma spadków dziennych, a powinny być mniej więcej od połowy kwietnia. To oznacza, że coś nam się popsuło ? mówi Włodzimierz Gut.

A już twierdzenie, że RT-PCR ma "kilkuprocentową" skuteczność pokazuje, że nie masz bladego pojęcia o czym czytasz (prof Gut, na którego się powołujesz: "ten test ma 80-proc. dokładność, bo proces badania jest wieloraki, a przez co trwa względnie długo. I dlatego wykonawstwo takiego testu winno spoczywać w fachowych rękach."

Na tym skończę próbę wytłumaczenia ci, że gadasz brednie, bo zapewne i tak cię nie przekonam, życzę dużo zdrowia
leming doskonały13.07.2020, 12:48
@Ja tylko przejazdem
prof.Fauci broni interesów big farmy, dlatego jest nie do ruszenia. W dalszym ciągu nie odpowiedziałeś na moje pytanie - czy osoby zmarłe o których wspominasz zmarły NA koronawirusa czy Z koronawirusem !!! Dla przykładu, umiera osoba w końcowym stadium choroby nowotworowej, której przed a zdarza się, że i po śmierci pobrano wymaz który "wykazał koronawirusa" (podobnie jak u kozy i owocu papai) i ten zmarły jest kwalifikowany, że zmarł NA koronawisusa - co jest zakłamaniem - fałszowaniem aktu zgonu, bo ta osoba zmarła na raka - chorobę nowotworową. Ze nie wspomnę, że testy RT-PCR wg naukowców nie powinny być stosowane, z racji swojej olbrzymiej zawodności. Polecam wywiad najwybitniejszego polskiego wirusologa prof. Guta i setki jemu podobnych wirusologów - epidemiologów i lekarzy również z tytułami profesorskimi z renomowanych uczelni medycznych na świecie - wywiady znajdziesz w niezależnej tv wRealu24 PS o "skuteczności" - zaledwie kilka procent - testów RT-PCR nie będę się wypowiadał, bo w tym temacie wypowiadałem się wielokrotnie na łamach tego portalu - wypowiedzi są w archiwum P24.
Ja tylko przejazdem13.07.2020, 11:54
@leming doskonały
osoby zmarłe Z POWODU NIEWYDOLNOŚCI ODDECHOWEJ W PRZEBIEGU INFEKCJI WYWOŁANEJ ZAKAŻENIEM SARS-CoV2
nie brnij już człowieku dalej w te brednie;
A jak chcesz się czegoś dowiedzieć, to posłuchaj prof Fauci (USA), prof Flisiak, prof Parczewski, prof Simon, prof Dzierżanowska (Polska) i setki innych - którzy, w odróżnieniu od mistrzów wind-surfingu, znają się na infekcjach wirusowych..
leming doskonały13.07.2020, 10:40
@Ja tylko przejazdem
Pytanie zasadnicze - osoby o których mówisz zmarły NA koronawirusa czy Z koronawirusem, bo to robi różnicę. Wg patomorfologów w Polsce NA koronawirusa od 15 marca do końca czerwca zmarło ok 300 osób, (wszystko co powyżej tej liczby, to manipulacja) a to jest kropla w morzu wobec ok 1200 zgonów DZIENNIE w Polsce.
Żegnaj normalny świecie :(13.07.2020, 05:49
Mam dość durnych wiadomości, każdy normalny człowiek wie, że:
NIE MA ŻADNEJ PANDEMII !!!
(co nie znaczy, że wirusa w ogóle nie ma)
Ludzie nasłuchają i naoglądają się wiadomości w TV, a ci robią im wodę z mózgu.
Teraz jak zamkną szkoły od września, to dopiero będzie się im łatwo sterowało tłumem analfabetów. Poziom nauczania z roku na rok był coraz gorszy i.................. najlepiej je teraz zamknąć. Nie mogliby zamknąć bez powodu, a pandemia daje im do tego "prawo" . Będzie coraz głupsze bezmyślne społeczeństwo, którym będą mogli sterować.
Czy wyobrażacie sobie, że to już koniec "NORMALNEJ SZKOŁY"?
Pod pretekstem "Świrusa" zaprowadzą analfabetyzm w naszym kraju.
Najpierw zdalna nauka, za jakiś czas żadna nauka.
A ludziom się to podoba, kagańce również. W milczeniu dostosowują się do durnych przepisów i ustaw masońskich ministrów. Donoszą na sąsiadów, wzywają policję do byle głupstwa. Jeszcze gorzko zapłaczecie na swój los.
Tak ku przestrodze
DOBRO ZAWSZE WRACA I ZŁO TEŻ
Co uczynisz bliźnim swoim, tym bliźni Tobie odpłacą.

Choroba bezobjawowa ?! - Cóż to jest bezobjawowa?!
Ktoś wymyślił durne hasło i jest powielane na potęgę!!!!
Jak może być choroba bezobjawowa?!
PO PROSTU NIE MA ŻADNEJ CHOROBY!!!


Nie można ludziom zdrowym ograniczać ich swobód obywatelskich opierając się na nie wiadomo skąd pochodzących informacjach. Nawet minister zachowuje się niepoważnie i zmienia zdanie na zawołanie. To normalne?!
Jednego dnia wolno, drugiego nie wolno
Patrząc na działania rządu to wszystko się kupy nie trzyma. Tu nie trzeba być jakimś uczonym czy doktorem czy profesorem, tylko wystarczy ruszyć mózgiem

Gdyby było tak źle, ogłosiliby stan wyjątkowy.
Kto kumaty to kuma, a kto nie, to choćby mu wiedzę do głowy łopatą wbijano i tak nie załapie :)

Pozdrawiam wszystkich bez wyjątku i wszystkim zdrowia życzę i nie dajcie się zwariować :)
Ja tylko przejazdem13.07.2020, 00:48
@leming doskonały
1. Znam co najmniej kilkanaście osob zarazonych covid 19
2. Znalem kilka, ktore zmarły
3. Zapraszam do pracy na oddziale zakaźnym - bardzo sie przydadzą tacy, którym koronawirus nie straszny
4. Prezydent USA Donald Trump po raz pierwszy publicznie założył maseczkę. Stało się to, gdy odwiedzał wojskowy szpital w stanie Maryland. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych odnotowany nowy dobowy rekord zakażeń koronawirusem: 66 528 nowych

Prezydent najwiekszego mocarsywa dał się nabrać na koronawirusa, a leming doskonaly nie... Jest moc w polskim ludzie:):)
leming doskonały13.07.2020, 00:08
Kto z komentujących zna osobiście osobę (sąsiada - członka rodziny) który "zachorował" na covid19 i został umieszczony w szpitalu zakaźnym ??? lub znajomego, albo znajomego znajomego ??? Rząd wysyła (niewiarygodne) komunikaty, które są powielane przez środki masowego przekazu po to, by wywołać w społeczeństwie panikę, strach, lęk - bo takie osoby najlepiej zmanipulować a co za tym idzie, ograniczyć im prawa które gwarantuje im konstytucja. Ministra Zdrowia Pan Szumowski oraz specjalista - wirusolog prof. Włodzimierz Gut publicznie stwierdzili, że maseczki nie chronią przed wirusem (są jak ogrodzenie z siatki, które ma chronić przed komarami) i najważniejsze - żadne rozporządzenie nakazujące noszenie kagańców - maseczek, które mają głównie za zadanie upokorzyć społeczeństwo, jako akt prawny niższej rangi nie może być ponad Ustawą Zasadniczą - Konstytucją.
katar bezobjawowy :)))12.07.2020, 23:05
Zlikwidować testy i wszystko wróci do normy.
plandemia12.07.2020, 22:35
mam nadzieje ze wkoncu odpowiecie za ta propagande
Bojcorka12.07.2020, 22:35
A na wiecu pana dudy w poroninie, na szczęście nikt się nie zaraził.
Nowotarzanka12.07.2020, 22:29
Bzdury. Na Podhalu po korona była w styczniu i w lutym. Testy są lipne. Kto kogo chce oszukać. ? Dobrze rządzi się zastraszonym ludem. To jest sposób.
B.12.07.2020, 20:31
Aktualnie ok.9 tys.osób chorych w kraju gdzie mieszka 38 mln. Rzeczywiście pandemia czy epidemia :) Przestańcie już straszyć .Wirusa przejdzie większość ludzi i tak to już bywa.Podobnie jak grypa czy inne choroby wirusowe mogą spowodować powikłania. Żadne maseczki,szliki czy inne bzdurne regulacje tego nie zmienią.
KlaudiaS12.07.2020, 20:16
Siedzieć w domu i oglądać filmy i seriale:

...
Abc12.07.2020, 20:05
Specjaliści z wiedzą z You Tube! Wirus jest *** jeden z drugim, uwierzysz *** jak zachorujesz i ci płuca zeżre. Żółtaczki też nie ma? HIV też nie ma? Oszołomy...
Normal12.07.2020, 19:45
Najwyższy czas żeby się górolom nalało do uszu. Brak maseczek, totalna ignorancja i cwaniactwo wcześniej czy później musiało do tego dojść. Wchodzę do sklepu w maseczce a wszyscy patrzą na mnie jak na kosmitę.
To jest chyba sprawiedliwość Boska
ziomal12.07.2020, 19:09
Czytam te komentarze i zaczynam się zastanawiać czy mieszkam w mieście d....ów
antyświatło12.07.2020, 17:06
Nie myśmy sobie nawarzyli tylko rodzina która zorganizowała pogrzeb.
zuzka12.07.2020, 16:42
@Al większość osób przechodzi bezobjawowo - ponadto polecam poczytać znanych wirusologów w jaki sposób się wypowiadają.
Jak ktoś złapie grypę nie ogłaszał całemu światu tylko kurował się w domu.
j2312.07.2020, 16:28
uciekam za granice bawcie się sami
elo546512.07.2020, 16:18
Jaka turystyka na Podhalu? Przecież z 90% turystów pędzi w Tatry i do Zakopca, to tam najwięcej mieszkańców nastawionych jest pod turystów i to oni najwięcej narzekają na brak dutków. W NT mało kto sie zatrzymuje, bo stąd wszędzie daleko. Do NT najczęściej jeżdżą Słowacy, przede wszystkim na zakupy.
Antywirus12.07.2020, 16:01
Przestańcie straszyć ludzi wirusem, światowa propaganda bo ktoś na tym chce zarobić i nic więcej. Straszna epidemia a nikt na Podhalu nie zmarł? Coś mi tu nie pasuje....
oli12.07.2020, 15:48
A na co zmarła ś.p.Zofia Karpiel ''Bułecka''?
mam prawo tak przypuszczać12.07.2020, 15:29
U nas w pracy w ośrodku też tak :jest brak masek, zero dystansu , ludzie mają to w d...
olaboga12.07.2020, 15:20
Ludzie - nie bójta się ! ... Uciekajtaaaa !!!
baciok@12.07.2020, 15:16
Przecież sam Premier mówił że już nie ma koronawirusa.
A władza nie kłamie.
Ja12.07.2020, 15:09
Ten cały (i wcale nie taki groźny) wirus przeszedł przez nasz region w grudniu 2019 roku i na początku 2020. No ale teraz pora posiać trochę paniki.
Adam12.07.2020, 15:07
Do stara baba co zymbow nie ma @ /.../ lykasz wszystko co ci powiedzą w tv zamiast używać własnego mózgu to chyba wsadzilas go w kieszeń albo wgl nie masz,w marcu wirus był a przed wyborami morawiecki powiedział że już nie ma teraz znowu fala nadchodzi miał rację ten premier że lud jest ciemny i wszystko kupi :D
obiektywny12.07.2020, 15:04
Musi połowa umrzeć żeby specjaliści w tutejszego forum uwierzyli. Jeden już był taki co nie wierzył.
TenObcy12.07.2020, 15:00
No na pewno przez pogrzeb pojawiło się nowe ognisko zakażeń na Podhalu. A na wiecach wyborczych które odbywały się kilka razy dziennie w różnych miejscowościach w Polsce przez dwa tygodnie środki ostrożności zostały zachowane? Było jeszcze więcej ludzi, bez maseczek, bez zachowania odległości itp, ale wtedy było wszystko ok. Podhale24 jak i inne rządowe media pomału przygotowuje grunt pod ponowne zniewolenie obywateli pod pretekstem wirusa. Wybory się kończą więc już pora znowu wszystkich zamknąć. I najlepiej obwinić za to pogrzeby, wesela, chrzciny....i grilowanie w niedzielne popołudnie
jo12.07.2020, 14:52
do Drama.
i tu bardzo dobrze piszesz.
szuser12.07.2020, 14:52
Szanowny Panie redaktorze Miśkowiec. Nie spodziewałem się, że Pan napisze poważny komentarz o wirusie będący " pod prąd" opinii obywateli Miasta i okolicy. Cieszę się, że się pomyliłem.
Czytelnik12.07.2020, 14:51
To sciema.Rozmawialem w piatek z kobieta ktora ma przyjaciela przy onz.Powiedzial jej ze to sprawa polityczna nie ma zadnej epidemii.Robia glupich z ludzi
Al12.07.2020, 14:48
@Drama A znasz antybiotyki na CV? Nie? Więc nie siej zamętu.
Optymista12.07.2020, 14:42
Ha, ha, ha. Ale jaja.
To teraz Zakopiany będą zarażać Ślązaków i Lachów.
Stanley Staywsiok12.07.2020, 14:40
Jak powszechnie wiadomo, statystycznego Polaka okłamują wszyscy - politycy, lekarze, prawnicy, służby... Jedynym pewnym źródłem wiedzy jest ujek Tadek co najdalej był w Rabce, ale to i nawet lepiej bo przynajmniej nic złego go w życiu nie spotkało, a nie wiadomo jakby to było gdyby gdzieś dalej go nogi poniosły. Chłopski rozum, to jest to.
Stara baba co zymbów ni ma12.07.2020, 14:38
Zastanawia mnie dlaczego w naszym narodzie, a w niektórych regionach kraju szczególnie, panuje przekonanie, że jesteśmy mądrzejsi niż ci, którzy są fachowcami w dziedzinach: prawa, medycyny, prawa drogowego, epidemiologii itp. Ostatnio pojawiające się teksty o tym, że pandemia to ściema, przepisy porządkowe z pandemią związane, to gnębienie obywateli, rząd to na pandemii robi interes, wydają się bardzo chwytliwe w społeczeństwie, które różnych przepisów przestrzegać nie lubi. Proponuję otworzyć oczy, a mózgi w szczególności i pogadać z kimś kogo wirus dotknął był osobiście. Np posła Siarkę lub kogoś, który zobaczył jak na koronawirusa się umiera. Wiedzę o ty mają lekarze i pielęgniarki OIOM-ów. Albo cofnąć się do czasu kopania masowych grobów i pogrzebów bez rodzin w Bergamo i Nowym Yorku. I skończyć z pisaniem bzdur, że czegoś nie ma, kiedy samemu siedzi się bezpiecznie przed kompem, a ludzi napuszcza się bezkarnie na sytuacje mające nieobliczalne konsekwencje.
gilda12.07.2020, 14:36
A Premier mówił że nie trzeba się bać bo koronowirusa już nie ma! HA HA HA. A głupi lud to kupił
Waldi12.07.2020, 14:34
A gdzie maseczki??? Przecież w Zakopanem ich dostatek..??? Nie kupili, nie założyli masek., a może wszystkie już sprzedane....
Tak , to pewnie dopiero początki ...Musimy zapomnieć o wakacjach i wypoczynku ,jaki był w poprzednich latach.Tak nas ostrzegano i pewno tak po wyborach będzie. Nowa rzeczywistość...Jaka???
tutejsy12.07.2020, 14:33
Bla bla bla. Mamy gnić w domu i znowu nie zarabiać, a ktoś będzie na tym kasę trzepał? Mowy nie ma! Polacy mam nadzieję nie dadzą się drugi raz nabić w butelkę w taki sposób w jaki dali się zaszczuć w marcu. Wirusy były są i będą. Jakby media nie siały paniki, to dzisiaj cały świat funkcjonowałby tak jak w lipcu 2019.
Chory12.07.2020, 14:23
Dlaczego nie zbadano po śmierci Pani Zofii Karpiel Bułecki na obecność koronawirus.? Potem były wspólnie modlitwy i feralny pogrzeb na których doszło do tyłu zakażeń. Nie powinno było dojść do tego.!
Drama12.07.2020, 14:14
A można nie siac paniki ??? Choroby były są i beda !! Jeszcze na żadną chorobę zakazna nigdy nikogo na taką skalę nie testowali !!! Jak dzieci w tysiącach chorują na szkarlatyne to jakoś media nam tej wiadomości cudownie nie ogłaszają. A to jest ciężka choroba wymagająca antybiotykoterapii!!! Jakoś przypadków grypy codziennie nie odliczamy
Adam12.07.2020, 14:01
To było wiadome że jak tylko skończą się wybory to zaraz kagańce na r*j nam założą i wszystko wróci do normy z przed wyborów
Zobacz pełną wersję podhale24.pl