10.09.2020, 14:15 | czytano: 6992

Dacze bez pozwoleń - zmora Łapsz Niżnych

Arch. Podhale24.pl
Budują budynki gospodarcze, a później przekształcają je w domki letniskowe i wynajmują gościom. W gminie Łapsze Niżne obchodzą prawo budowlane. Sprawą zainteresowała się gmina i nadzór budowlany.
Jak się okazuje, na takie zabudowania nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę, a jedynie niezbędne jest zgłoszenie. Radni gminy w Łapszach Niżnych zauważają, że przez takie domki budowane bez pozwoleń, gmina traci pieniądze. Według nich, w domkach prowadzona jest regularna działalność gospodarcza, a z tego tytułu do gminnej kasy nie trafia ani złotówka. Dodatkowym problemem są odpady, które powstają w nielegalnych obiektach pod wynajem. Nie są odbierane przez zakład komunalny, bo właściciel nie zgłasza najczęściej takiego budynku.
- Domki na zgłoszenie powinny być domkami parterowym i bez poddasza użytkowego. Najczęściej budowane są jako pomieszczenia gospodarcze nieprzeznaczone de facto pod turystykę – mówi wójt Jakub Jamróz. - Taki budynek gospodarczy nie powinien być komercyjnie wynajmowany, ale inwestorzy w ten sposób omijają konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, które jest obarczone kosztownym projektem i musi być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Pozwolenie na budowę może zostać nie wydane właśnie z tego powodu. Według radnych, to dlatego właśnie inwestorzy zgłaszają pomieszczenie gospodarcze, a później te domki niezgodnie z prawem wynajmują i zarabiają na tym niemałe pieniądze. Coraz większym problemem są budynki pojawiające w miejscach niedozwolonych.
Jak wyjaśnia wójt, gmina stara się zgłaszać samowole budowlane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W ubiegłym roku było to pięć przypadków.

- Zdarza się, że my sami zauważymy samowolę budowlaną i kontrole przeprowadzają pracownicy urzędu gminy – wyjaśnia wójt Jamróz. - Głównie dotyczą one aspektu podatkowego i z reguły są uruchamiane na skutek donosów. Gmina nie ma możliwości nałożenia żadnej kary wynikającej z prawa budowlanego.

Okazuje się jednak, że zdarza się również uczciwy względem prawa podatkowego inwestor i niezależnie od faktu, że budynek jego powstał w oparciu o zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę, zgłasza do opodatkowania taki budynek jako komercyjny.
Wtedy uregulowana jest kwestia śmieci. To kolejny istotny problem urzędu. W przypadkach domków nie zewidencjonowanych najczęściej śmieci są podrzucane, gdzie się da, gdyż deklaracje śmieciowe nie są wypełniane przez właścicieli takich budynków.

Gmina zamierza jeszcze bardziej przyjrzeć się powstającym, jak grzyby po deszczu zabudowaniom gospodarczym z ekskluzywnymi pokojami.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
moja opinia13.09.2020, 16:35
Ej tam...ej tam wiadomo nie od dziś,że wójt słaby, rada beznadziejna ale.... ma ta ludziska coś ta wybrali!!!! Wójt co prawda się odwołuje od kontroli,która zarzuca mu nagminne łamie zasad prawnych ale jak widać to nic mu nie daje.Co najwyżej może się odwołać przez okno ale musi uważać chłopina żeby nie wypadł.Gościu piszesz o praworządności to chyba jakiś żart???? Ta Gmina nie ma nic wspólnego z praworządnością.
też tak myślę13.09.2020, 11:52
acc...pytań zadajesz wiele i są to pytania słuszne i poruszasz konkretne tematy, które są bolączką tej gminy. Co tu tłumaczyć.. jeśli gmina jest ZABETONOWANA!!!!Czyli Władze Łapsz nie mają bladego pojęcia o turystyce, ba nie mają zielonego pojęcia.... również jakie pieniądze można zarobić na turystyce no to o czym MY mówimy? Zakładając że gmina zaczyna się rozwijać turystycznie i jakiś tam przykładowo radny chciałby kruszyć ten beton natychmiast zostaje zgnojony!!!! Co do radnych oczywiście wyciągają łapczywie te brudne łapki po nie swoje pieniądze ale taka to już mentalność radnych!Bardzo dobrze,że lokalna prasa takie poczynania tej władzy piętnuje bo inaczej my jako społeczeństwo byśmy na temat nic nie wiedzieli.
@Anita11.09.2020, 12:50
Jakbyś nie zauważyła - mieszkamy w górach ! Nie nad morzem, nie nad jeziorami ani na pustyni . Tak więc ludzie budują swoje domy letniskowe czy rekreacyjne w górach . Bo niby gdzie mieli by je budować ? Na płycie rynku w Nowym Targu ?

@tarżanin stary
Nic dodać , nic ująć ! W samo sedno !
wyborco czy Ci nie żal ?11.09.2020, 09:24
Kasiu.... przecież Wójt musi mieć prywatną taksówkę-nówkę za pieniądze podatnika bo taka osobistość będzie dojeżdżać do pracy starym samochodem ???Tak nawet jak On nie zachowują się ministrowie.To jest całkowita arogancja tej władzy.Szuka pieniędzy tylko w kieszeniach swoich wyborców,a przed wyborami tyle nam naobiecywał!!!!Rodzinka Wójta musi być zawsze na swoim.
Kasia11.09.2020, 08:06
Przecież skądś musi gmina wziąć pieniądze na nowy samochód służbowy wiec szuka dodatkowych źródeł przychodów
mieszkaniec11.09.2020, 07:08
Najwyższa pora za to się zabrać. Najpierw domek na lewo potem wynajem na lewo itd. A ludzie którzy uczciwie prowadzą interesy są w przysłowiowej d..e. Nie wspomnę o ściekach nielegalnie wylewanych gdzie się da śmieciach i zaśmiecaniu krajobrazu.
acc11.09.2020, 00:01
Może ktoś mi wytłumaczyć jak niby traci gmina? Skoro załóżmy mam firmę, przychodzi do mnie potencjalny klient ale mu się moja oferta nie spodobała to czy coś straciłem? Nie. Gmina jeszcze zyskuje bo ci wynajmujący zostawiają w niej pieniądze, gmina rozwija się turystycznie i ktoś (sam nie wiem po cholerę) tam chce przyjeżdżać. Natomiast państwo radni - ludzie, którzy powinni służyć mieszkańcom gminy, zamiast wprowadzić jakieś ułatwienia, nie czyhać i łapczywie nie wyciągać ręki po nie swoje pieniądze, z premedytacją chce tych przedsiębiorczych ludzi, którzy nic złego nie robią zniszczyć i okraść. A jeśli wam tak zależy by wszystko było zgodne z prawem i żeby ludzie jak najwięcej wam płacili (wam bo te pieniądze do nich nie wrócą i oni doskonale o tym wiedzą) to dajcie im jakąś alternatywę. Podhalańskie gminy to wiochy zabite deskami bez żadnych perspektyw. Nowa biblioteka, siłownia na polu, nowe boisko czy hala sportowa to tylko próba ukrycia tego co wszyscy widzą. A widzą to co widzieli ich rodzice i dziadkowie, mianowicie trzeba z wiochy sp....ć bo ani się człowiek nie wykształci, nie dorobi, ani też nie będzie szczęśliwy. Ludzie wsi gdy tylko widzą możliwość zarobku to ją wykorzystują. Gmina Łapsze Niżne zaczyna rozwijać się turystycznie i ludzie w tym dostrzegają możliwość zarobku. Takie działania gminy tylko tę możliwość ograniczają. Najciekawsze jest jednak to, że gdyby przyjechała jakaś gruba ryba, która w gminie chciała by otworzyć jakiś ogromny hotel, z którego pieniądze szły by na warszawskie czy zagraniczne konta to gmina czyniła by wszystko by owa gruba ryba nie napotkała żadnych trudności w realizacji inwestycji, a własnych mieszkańców gmina nie ma skrupułów gnojić i wyciągać rękę po z trudem zarobione pieniądze. Rozumiem, że trzeba prawa przestrzegać, że praworządność stanowi podstawę dobrego funkcjonowania każdego społeczeństwa, ale tylko wtedy gdy prawo służy ludziom i jest w ich interesie oraz stoi w obronie słabszych, a przede wszystkim gdy to prawo realizuje ideę sprawiedliwości społecznej w przeciwnym wypadku gdy prawo przeczy wymienionym wyżej zasadom, przestrzeganie go, jakakolwiek postawa praworządności to czysty kretynizm i godzenie we własne interesy.
Architekt10.09.2020, 22:16
Ludzie zamiast dać uczciwe zarobić architektowi robią samowolki a potem płacą killkadzesiąt tysięcy zł za legalizację tych budynków. Dlatego co roku na Podhalu przybywa architektów bo ktoś musi robić te legalizację. Wiec nawet jak nadzór budowlany nie wyłapie samowolki to architekt doniesie sam do nadzoru bo tak zdobędzie klienta. Nie chciałeś dobrowolnie dać zarobić to dasz przymusem!. Nie zwalacie winy na Wójta bo gdyby Wójt był taki jak go określacie to w miesiąc kieruje do Nadzoru zgłoszenie o min 100 samowolkach a nie 4 w ciągu roku. Ludzie sami jesteście sobie winni bo wybieracie do sejmu takich ludzi co Tworzą Wam takie prawo jakiego nie chcecie więc to prawo Was ściga na własne życzenie.
tarżanin stary10.09.2020, 21:21
Uwaga, poniżej streszczenie i tłumaczenie artykułu:
Grupa leniwych bolszewików, których zawsze bardziej interesowało skąd kto ma, niż jak samemu zarobić, pozazdrościła przedsiębiorczym sąsiadom zarobku i wykorzystując komunistyczne prawo chcą nienapracowawszy się wcale, ukraść część dochodów tych drugich, gardząc prawem własności.
zdziwiony10.09.2020, 21:15
Domki rosną jak grzyby po deszczu!! Rychło się obudziła Gmina... co kasa się kurczy Wójcie? Nie tak dawno Pan piał z zachwytu jak to się rozwija turystyka w takich miejscowościach jak Kacwin, Falsztyn czy Frydman. Frydman miał być centrum kultury i wypoczynku, miały być kokosy z tych pana inwestycji i co??? Kto tym razem jest winny Łapsze Niżne? Nie widzi pan ile domków jest w Kacwinie,Falsztynie itd.Jeśli jest nieudolny SAMORZĄD to trzeba się uderzyć w pierś i powiedzieć nasza wina!!!! mea kulpa!!!!Do tego czasu było cacy a nagle jest beeee....Ciekawi Ci politycy w tej Gminie???
Łapszanin10.09.2020, 20:59
Wójcie, co nie potrafisz jednak zarządzać i zrzucasz na straty bo ludzie se budują, weź się chłopie do roboty a nie narzekaj że się ludzie budują, to są Twoi wyborcy i broń ich
Paulina10.09.2020, 18:34
Co jest moje to jest moje i żaden burmistrz czy wójt nie dałna to ani grosza więc wara od mojej własności a jak im brak kasy to niech chwycą za łopaty i do dodatkowej roboty idą a nie czepiają się czyjejś własności w pocie czoła zbudowanej.Kropka
gazda10.09.2020, 17:59
Weż się chłopie za robotę ciężką, i uczciwą a nie szukaj jeleni do płacenia dodatkowych podatków. Moja ziemia, moja działka, i mogę robić z nią co chce, a w wybudowany domek mam prawo wynająć znajomym lub rodzinie a tobie nic do tego.
Tomek10.09.2020, 16:54
Do Anita
Zal ?
Tu Manek10.09.2020, 16:54
Zmasowane kontrole mogą ukrócić ten nielegalny procedens, całe Podhale też jest upstrokacone tymi pseudo domkami. Nawet jeśli w MPZP nie ma przyzwolenia na to, to ludzie i tak budują. Basta, czas zrobić z tym porządek.
Anita10.09.2020, 15:29
W końcu ktoś zauważył co się dzieje! W Gorcach podobnie - domek na domku gdzie się tylko da!!! Najwyższa pora zrobić z tym porządek!
spostrzegawczy10.09.2020, 14:56
Panie Wójcie niech Pan pisze do premiera i ministrów o zmianę prawa. Argumenty Pan ma!
pniok10.09.2020, 14:33
Przyjrzyjcie się nowelizacji prawa budowlanego . Za mniej więcej tydzień zostanie opublikowana , a wtedy już nawet pies z kulawą nogą nie zaglądnie do urzędu ze zgłoszeniem . I tak powinno być już dawno !!!
Tomek10.09.2020, 14:22
Takie mamy durne prawo. Na swoim nie wolno postawić. Skandal.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl