13.09.2020, 14:02 | czytano: 8643

Nowa strefa aktywności gospodarczej. 7 mln na przebudowę części terenu po byłym kombinacie

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To tak zwany "fundusz przeciwdziałania skutkom Covid". Uzyskaliśmy środki, które już wpłynęły na konto Urzędu Miasta. Cala kwota musi być rozliczona na wydatki majątkowe, czyli inwestycje, które mamy uruchomione lub rozpoczną się w najbliższym czasie - mówi Grzegorz Watycha.
- W związku z tym, że mieliśmy w budżecie zaplanowany deficyt i zaciągniecie kredytu - również ten planowany dług będzie odpowiednio zmniejszony - dodaje burmistrz.
Projekt dotyczący "utworzenia strefy aktywności gospodarczej w obrębie terenów przemysłowych po byłych zakładach NZPS wraz z dozbrojeniem terenów inwestycyjnych" został wybrany do dofinansowania w maksymalnej kwocie blisko 7,3 mln zł.

Wartość całego projektu to nieco ponad 14 mln zł, w tym koszty kwalifikowane - 8,5 mln. Dofinansowanie sięga 85% kosztów kwalifikowanych. Aby podpisać umowę na dofinansowanie zadania koniecznym było jego wprowadzenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej - co zostało uczynione podczas ostatniej sesji Rady Miasta

Jak tłumaczył podczas seji skarbnik Miasta - "warunkiem podpisania umowy jest zabezpieczenie środków na wkład własny, szacowany na 6 mln 400 tys zł. Po odliczeniu podatku VAT od części dotyczącej kanalizacji sanitarnej i wodociągowej to kwota ok 400 tysięcy."

Miasto chce złożyć wniosek o pokrycie wkładu własnego w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Termin złożenia wniosku mija 30 września.

W ramach przedsięwzięcia - planowane jest wykonanie nowych dróg na terenie byłego NZPS, przebudowa istniejącej infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej oraz wykonanie oświetlenia. Inwestycja dotyczy północno-zachodniej części terenu.
- Po wykonaniu tych prac znacząco poprawi się istniejąca infrastruktura. Planujemy sprzedaż nieruchomości, które tam mamy - to jest ok. 5 hektarów i liczymy, że środków ze sprzedaży ten wkład własny zostanie sfinansowany. Zaś w przyszłości, dzięki inwestycjom które mogą tam powstać - budżet miasta będzie zasilany dochodami w postaci podatków od nieruchomości oraz podatków dochodowych płaconych przez przedsiębiorców - argumentuje skarbnik Łukasz Dłubacz.

Dodatkowo inwestycja ma się przyczynić do stworzenia nowych miejsc pracy.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bolo14.09.2020, 07:30
Wszystko pięknie tylko jak tam dojechać w tych niekończących się korkach na ul Ludżmierskiej
Wiem bo byłem13.09.2020, 19:52
Jakby mieli kupić to by już kupili. Budynek na zdjęci się zawala. Zdjęcie nie jest teraźniejsze.
dziadek13.09.2020, 18:24
nic nie powinno się sprzedawać, za kilka lat przy takich rządach PIS będzie to 5 razy więcej warte
dd13.09.2020, 18:17
Dobrze, dobrze. Plany ładne ale jak wyjdzie na końcu?
kupiec13.09.2020, 18:06
A ja czekam kiedy w końcu Watycha sprzeda Urząd Miasta wraz z tym całym cyrkiem! Sprzedaż! Sprzedaż! Wszystko na sprzedaż!
Tadek13.09.2020, 17:57
Te 5 hektarów zapewne kupi właściciel budynku na zdjęciu
STAŚ13.09.2020, 16:28
Czy, rzeczywiście jest potrzeba sprzedaży, czegokolwiek ???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl