14.09.2020, 09:20 | czytano: 5044

Małopolski Wyścig Górski zawita na Podhale

Fot. Organizatorzy
Blisko 260 kolarzy z 14 międzynarodowych drużyn weźmie udział w 58. edycji prestiżowego Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Od 17 do 20 września zawodnicy pokonają najtrudniejsze podjazdy w naszym regionie. Ostatnie dwa dni wyścigu rozegrane zostaną na Podhalu m.in. w Nowym Targu i Chochołowie.
Kolarstwo to taka piękna dyscyplina sportu, w której liczy się wytrzymałość, cierpliwość oraz konsekwencja. Udowodnili to organizatorzy MWG, czyli Małopolski Związek Kolarski i dyrektor sportowy Marek Kosicki. Przesunęli termin wyścigu z wiosny na jesień, zadbali o najwyższy poziom bezpieczeństwa dla kolarzy i przekonali sponsorów oraz partnerów o sensowności współpracy przy zawodach. Dzięki takiemu poświęceniu, ten drugi w Polsce – zaraz po Tour de Pologne - pod względem prestiżu i trudności wyścig kolarski odbędzie się bez przeszkód.
Przed kolarzami trzy etapy, z czego aż dwa kończą się długimi, trudnymi podjazdami. Można więc obstawiać w ciemno, że na linię mety wpadać będą pojedynczy, mocno zmęczeni kolarze. Kluczowy dla klasyfikacji końcowej będzie ostatni podjazd MWG – ten na starosądecką Przehybę. Ale to dopiero w niedzielę 20 września. Wcześniej, bo w czwartek 17 września zawodnicy rywalizować będą podczas indywidualnej jazdy na czas na liczącym 1500 metrów podjeździe. W piątek peleton zamelduje się w Wieliczce, by stamtąd wyruszyć na 120-kilometrową trasę z metą w Myślenicach. Finisz ulokowany będzie na Górze Chełm, wymagającej od zawodników ognia w nogach i stalowych płuc. W sobotę start wyścigu podziwiać będą kibice w Niepołomicach. Kolarzy zmęczonych aż 137-kilometrową jazdą witać będą już fani w Nowym Targu. Zwieńczeniem małopolskich zmagań będzie niedzielny etap. Rozpocznie się on w Chochołowskich Termach, by po 125 kilometrach trudnej, wijącej się po licznych wzniesieniach, zaprowadzić zawodników na osławioną już Przehybę.

- Cieszę się, że miłośnicy kolarstwa na najwyższym poziomie będą mogli śledzić rywalizację zawodników. Jestem też zadowolony, że jako organizatorzy stanęliśmy na wysokości zadania i mimo trudności, wzbogaciliśmy kalendarz wyścigów kolarskich o nasze zawody – mówi Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego. „Po wielkim odzewie ze strony teamów z całego świata widzimy, jakim prestiżem cieszy się Małopolski Wyścig Górski. Przygotowane przez nas trasy udowodnią zawodnikom, że ta opinia jest w pełni uzasadniona. Wyścig będzie także znakomitą promocją województwa małopolskiego jako miejsca ze wszech miar atrakcyjnego dla miłośników rowerów – dodaje dyrektor sportowy MWG.

Głównym partnerem Małopolskiego Wyścigu Górskiego jest Województwo Małopolskie. Partnerami zawodów są: Urząd Miasta Krakowa, Chochołowskie termy, Karmot. Nadleśnictwo Stary Sącz, Raso, Emergency 24 oraz Elja Janusz Kowalski. Honorowy patronat nad wyścigiem objął Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

58.MAŁOPOLSKI WYŚCIG GÓRSKI – PROGRAM

17 września (czwartek) - Kraków
16.30 – parking Aleja Wędrowników – start do prologu jazdy na czas
17.50 – meta ostatniego zawodnika – schron amunicyjny „Kazamata”
18.15 – parking Aleja Wędrowników – prezentacja zwycięzców
18 września (piątek) - Wieliczka
13:00 – 13:35 prezentacja teamów
13:45 WIELICZKA SOLNE MIASTO – start honorowy do I etapu
17:00 MYŚLENICE GÓRA CHEŁM – meta I etapu, premia górska

19 września (sobota) - Niepołomice
13:00 – 13:35 prezentacja teamów
13: 45 NIEPOŁOMICE ZAMEK – start do II etapu
17:05 NOWY TARG RYNEK – meta II etapu

20 września (niedziela) – Chochołowskie Termy
10:20 – 10:50 prezentacja teamów
11:00 CHOCHOŁOWSKIE TERMY – start do III etapu
14:15 PRZEHYBA – meta III etapu, premia górska
15:30 prezentacja zwycięzców etapu i wyścigu

Materiały prasowe, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl