28.09.2020, 18:14 | czytano: 7986

Sejmik przyjął Program Ochrony Powietrza

arch. Podhale24
Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował przyjęcie Programu ochrony powietrza dla naszego regionu. Dokument określa obowiązki i zadania samorządów. Wprowadza także zapis o utworzeniu w każdej gminie stanowiska ekodoradcy oraz punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz o wsparciu osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.
Do najważniejszych zadań określonych w Programie ochrony powietrza należą przyspieszenie wymiany przestarzałych pieców, promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez zapewnienie wyższego dofinansowania dla nich oraz usprawnienie systemu kontroli. POP nie wprowadzi natomiast zakazu stosowania paliw stałych na terenie Małopolski. Na mocy obowiązujących uchwał antysmogowych wciąż będzie istniała możliwość instalacji pieców na drewno i biomasę, a nawet węgiel, pod warunkiem, że będą to urządzenia spełniające wymagania Ekoprojektu (to np. kotły zgazowujące drewno i piece posiadające automatyczny podajnik paliwa). Rolnicy i ogrodnicy w dalszym ciągu będą mogli wykorzystywać węgiel i drewno do ogrzewania tuneli i szklarni.
Ramy nowego POP zostały zapisane w ustawie Prawo ochrony środowiska. Do zadań gmin będzie należało przygotowanie spisu wszystkich źródeł ogrzewania. POP rekomenduje przeznaczenie od roku 2021 co najmniej 1% dochodów własnych gmin na działania związane z ochroną powietrza, część tej sumy ma być wykorzystana w programach osłonowych dla mieszkańców, którym warunki finansowe nie pozwalają na dostosowanie pieca do wymogów uchwały antysmogowej.

Do zadań gmin będzie należeć prowadzenie kontroli interwencyjnych palenisk oraz reakcja na zgłoszenia wysyłane za pośrednictwem aplikacji Ekointerwencja w terminie nie dłuższym niż 12 godzin. Gminy powinny przygotować wewnętrzną procedurę przeprowadzenia kontroli palenisk pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów do 30 września 2021 roku.

W programie zapisano zadania proponowane dla powiatów. To np. zatrudnienie do 30 czerwca 2021 r. ekodoradcy ds. klimatu, prowadzenie akcji informacyjnych o wymaganiach uchwał antysmogowych w ramach wydawania pozwoleń na budowę i przyjmowania zgłoszeń budynków. Rekomendowane jest też przeznaczenie od 2021 roku w ramach budżetu powiatu co najmniej 0,5% dochodów własnych na działania związane z ochroną powietrza. A już po 31 października bieżącego roku na stronie internetowej powiatu powinny znaleźć się informacje o aktualnej jakości powietrza, odnośniki do aplikacji Ekointerwencja i programu Czyste Powietrze.

POP wprowadza trzy stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Wytyczne do ich ustalenia zostały skonsultowane z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i przedstawiają się następująco:

- stopień – gdy średnia stężenia pyłu PM10 z ostatnich 12 godzin przekroczy 80 µg/m3
- stopień – ogłaszany przez GIOŚ – gdy istnieje ryzyko przekroczenia wartości średniego dobowego stężenia pyłu PM10 – 100 µg/m3 (tzw. poziom informowania)
- stopień - ogłaszany przez GIOŚ – gdy istnieje ryzyko przekroczenia wartości średniego dobowego stężenia pyłu PM10 – 150 µg/m3 (poziom alarmowy).
W przypadku przekroczenia 2. i 3. stopnia wprowadzone będą działania zaradcze, np. zakaz stosowania dmuchaw do liści, zakaz aktywności dzieci i młodzieży na zewnątrz. Każdy z trzech stopni zanieczyszczenia powierza oznacza zakaz palenia w kominkach na paliwo stałe, o ile nie są one jedynym źródłem ogrzewania domu.

Korzyści dla mieszkańców Małopolski, płynące z wdrożenia POP to:
- fachowe porady związane z wymianą pieca zapewnione przez ekodoradcę zatrudnionego w każdej gminie
- łatwiejszy dostęp do programów dotacyjnych – punkt obsługi klienta Programu Czyste Powietrza w każdej gminie
- szybkie reakcje służb kontrolnych na zgłoszenia interwencyjne spalania śmieci – docelowo w ciągu maksymalnie 1 dnia roboczego
- bieżący dostęp do informacji o jakości powietrza – informacja dostępna na stronach internetowych gmin i miast
- wsparcie osób dotkniętych ubóstwem energetycznym np. poprzez tworzenie programów dopłat do kosztów ogrzewania.

UMWM, opr.s/
zobacz także
komentarze
sąsiad03.10.2020, 11:04
Piękna ochrona środowiska ja mam kominek i nie będę w nim mógł palić a pół Krasińskiego i Waksmundzkiej będzie dawało plastikiem jak co roku i im będzie wolno palić bo jedyne ogrzewanie to piec, to ja sie pytam gdzie ta ochrona środowiska
Lila02.10.2020, 13:57
A ja mam pytanie jak pan burmistrz i sejmik widzą nakaz ciągłego wietrzenia sal lekcyjnych w szkołach w związku z COVIDem przy takim cudownym powietrzu jakie mamy w Nowym Targu w sezonie grzewczym? Przecież mi się uczniowie poduszą. A zamknę okna to będziemy się wszyscy kisić przez kilka godzin dziennie w aerozolu potencjalnie zawierającym covid, co znacznie zwiększy ryzyko zachorowań. Może jednak dla zdrowia i bezpieczeństwa ogółu, w ślad za Krakowem, należy w końcu zakazać użytkowania kopciuchów?
NTC02.10.2020, 13:53
Czyli urzędnicy odpowiedzialni za tę uchwałę uważacie że smród uniemożliwiający otwarcie okna przez ponad pół roku to sytuacja która nie wymaga zdecydowanych i pilnych działań? Przestańcie udawać że coś robicie bo efekty waszych działań są po prostu żadne! Dwa domy z mojego sąsiedztwa które od lat zadymiają całą okolicę już zaczęły dymić i w tym roku. Co chcecie tym ludziom doradzać? Oni mają wasze rady w d...! Będą smrodzić aż to będzie zakazane i surowo karane finansowo. Tak trudno to zrozumieć? Do roboty lenie! Tysiące nowotarżan są przez was narażeni na poważne choroby układu oddechowego a was stać tylko na takiego bezskutecznego gniota? Naprawdę marnujecie tylko pieniądze podatników.
nie trzeba być ekologiem , wystarczy myśleć i chci30.09.2020, 10:53
Nie udawać , że się coś robi w kwestii ochrony środowiska i smogu i nie mandatami wystraszyć ludzi , ale wystarczy obniżyć w zdecydowany sposób ceny ekologicznych źródeł energii mieszkańcom i położyć nacisk na ich stosowanie i problem smogu sam zniknie . Niestety trend cenowy jest odwrotny - ceny rosną , a ludzie palą czym się da , by w domach zamarzli , a kieszenie puste , a każdy chce oszczędzać i koło się zamyka. A decydenci jakby tego nie czuli , jakby nie widzieli . To jest tak jak z tą ilością wypadków na drogach - są lepsze drogi , to ilość wypadków spada coraz bardziej. Były fatalne drogi , to przy tym ruchu wypadków było znacznie mniej . Tak samo jest ze smogiem .
Stop głupocie30.09.2020, 09:40
Obejrzyjcie na you tube "Mateusz Morawiecki nieznana kariera Cz. 1 i 2".
Dowiecie się kto i skąd sprowadza węgiel "najwyższej" jakości.
Polskie kopalnie stopniowo się zamyka, węgla nie braknie.
Śmieszek29.09.2020, 20:46
Fajnie, super że znowu będzie smog bo napewno zadusi tego koronawirusa
kopciuszek29.09.2020, 13:48
Podpisać umowę z PRYWATNĄ firmą, która będzie latała dronem późnym popołudniem i nocą i na każde zgłoszenie mieszkańców. Wynagrodzenie prowizyjne od nałożonych kar. Prywatna firma poradzi sobie bez żadnych głupich ankiet, dopłat, ekodoradców. Za rok wszystko pozamiatane i można się cieszyć świeżym powietrzem- dzieciaki nie chorują na astmę i nie umieramy na raka płuc.
A dochód z opłat karnych przeznaczyć na przyłączanie mieszkańców do geotermii, gazu, miejsckiej sieci ciepłowniczej.
Niestety średniowieczna mentalność pierdzistołków pcha nas w coraz większą biurokratyczną psychozę.
mieszkaniec29.09.2020, 13:26
Ładować mandaty ile się da i problem sam się rozwiąże. Zero tolerancji dla trucicieli. Kogo można było wyedukować to się wyedukował resztę trzeba po prostu zmusić i tyle
trzeźwo myślący29.09.2020, 09:45
Tak kupujcie kotły gazowe bo to ekologiczne. A czy ktoś czytał ostatnio wywiad z prezesem Azotów, który powiedział, że w ciągu ostatnich 2 miesięcy cena za gaz skoczyła o 100%. Co z tego, że nawet za darmo Ci dadzą piec, może z darmowym montażem, jak potem nie wyrobisz z opłatami za gaz?
Janosik29.09.2020, 07:56
Proszę państwa w całej tej sytuacji jest chaos i dezinformacja.
A sytuację zanieczyszczeń można prosto rozwiązać.
Zatrudnić na pełny etat kilku operatorów dronów sprawdzających zanieczyszczenia. Po kilku miesiącach wszystko się zwraca z mandatów.
A policja niech przeprowadza kontrolę spalin.
Większość samochodów ,które jeżdżą po Nowym Targu to kilkunastoletnie
pojazdy bez sprawnych katalizatorów.
Cały problem polega na tym, że ludzi chce się zachęcać do ekologi poprzez dotacje. Ludzi trzeba po prostu do tego zmusić przez sankcje.
koza29.09.2020, 06:44
Czyli dalej kasy nie ma na wymianę kopciuchów. Temat zastępczy to stanowisko eko doradcy nikomu nie potrzebne ale za to zarzuty że rzad nic nie robi w temacie można nim opędzić. A miało być mniej, biurokracji i pani poseł paluch i panie siarka. I co? Ha ha ha ha. Tu żaden eko doradca nie jest potrzebny. Tu są potrzebne pieniądze na wymianę pieców. Rachunek i zwrot. Nic więcej. Bruksela będzie naliczać kary. To może niech eko doradca płaci . Jakoś za platformy nie było problemu z dotacjami do wymian kopciuchów. Może by nam ktoś wyjaśnił co się stało z finansami takich projektów jak Jawor ?? Zrzucanie obowiązku na samorządy to nieporozumienie. Będzie tak jak z tarczą antykryzysową dla mikro przedsiębiorców z 15 sierpnia. PORAŻKA.
sąsiad i ja29.09.2020, 05:58
Zadzwonimy w końcu na 112, że chyba gdzieś w pobliżu jest pożar, bo jak taki jeden w naszej okolicy zapali po południu, to nie raz jest taki dym, ze i tak nie wiadomo skąd to leci. Codziennie przez cały rok. w lecie jest gorzej, bo nawet jak jest +30 st. to też pali. Eko interwencja nic nie da, bo on pali przez godzinkę. Wypali wszystko, co tam potrzebuje spalić i spokój...do następnego dnia.
Swój chłop28.09.2020, 23:40
Co to da jak wszyscy turyści jadący do i z Białki, Bukowiny, Zakopanego stoja notorycznie w korku w Nowym Targu. Ciekawe co wydalają dziesiątki tysięcy samochodów. Miasto malutkie a ruch w zimie jak w Warszawie.
Oczywiście kopciuchy na złom sam miałem założyłem ekogroszek i nie żałuję dymu nie widać smrodku też mniej warto zacząć od własnej kotłowni.
mike28.09.2020, 22:20
Powiem wam, że uśmiałem się czytając te założenia.
Jak wiemy papier wszystko przyjmie, a jak będzie, to każdy wie
falco28.09.2020, 21:50
I tak wszyscy umrzemy na COVID.
Janusz Widelec28.09.2020, 21:11
Możecie sobie uchwalać każda bzdurę. Ludziom trzeba taniego i ekologicznego źródła ciepła. To sami będą błagać by być eko.
Dlaczego nie zlikwiduje się podatku na pellet, gaz czy pompy ciepła? Po co dawać dotacje, jak można znieść podatek. Wtedy wszystko stanieje. Tani ekoopał to zysk dla wszystkich i tak.
Ale nie! Lepiej tworzyć papierki i doić ludzi dalej!
Gdzie sprawiedliwość?28.09.2020, 19:55
Najśmieszniejsze jest to że zwykłych mieszkańców chcą karać za stare piece A do Wisły leją ścieki praktycznie cały czas i jeszcze nikogo nie ukarali a nawet nie słychać że mają jakiś zamiar.
As28.09.2020, 18:57
Najistotniejsza zmiana to dotkliwe kary dla miast śmierdziuchów. Nawet do pół miliona. W Nowym Targu przekroczone normy PM 10 w stanie alarmowym są powyżej 100 dni w roku. Czas obudzić pana burmistrza
Będzie czyste powietrze28.09.2020, 18:49
Sejmik najlepiej niech przyjmie uchwałę o samorozwiązaniu!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl