06.10.2020, 15:05 | czytano: 10020

Kościół w Nowym Targu podniesiony do rangi sanktuarium

Arch. Podhale24.pl
25 października ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, podniesie kościół św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiego do godności sanktuarium.
- Będziemy mieć sanktuarium św. Jana Pawła II w naszym kościele - poinformował wiernych podczas niedzielnej mszy św. proboszcz Jan Karlak. - Niech to świadectwo zaufania nam wszystkim, będzie też okazją do jeszcze większej mobilizacji, byśmy byli tymi, którzy przyczyniają się do rozpowszechniania kultu św. Jana Pawła II - zaapelował.
r/
zobacz także
komentarze
Nowy Targ14.10.2020, 21:11
Moi drodzy, tyle ile mówicie o duchownych i tu piszecie o tym konkretnym proboszczu Karlaku, tyle samo, módlcie się za nich a będzie z tego większy pożytek. Dla jasności, nie pałam ..sympatią'' do ks. Karlaka, ale trzymam to dla siebie, kwituję krótko, potrzebuje nawrócenia, jak my wszyscy. Niepokalana prosi o modlitwę za kapłanów. Dołączmy też biskupów i abp. Bardzo potrzebujemy świętych.
Chrześcijanin08.10.2020, 13:26
Dla mnie - chrześcijanina, katolika - to profanacja. Z drugiej jednak strony - jaki współczesny polski Kościół, takie i współczesne, polskie sanktuarium, więc nie zamierzam się specjalnie przejmować.
Dzik07.10.2020, 23:25
Wiekszosc osob ktore mialo do czynienia z tym proboszczem wie jaki jest (zarozumialy ...).
Kam07.10.2020, 17:26
Do Ski:
Zapomniałeś/zapomniałaś rano łyknąć leków?????
po góralsku: to są przybłędy07.10.2020, 14:16
Po góralsku Zakopinaczyk znaczy zokopion. Zakopiańczyk to jest właśnie przybłęda po naszemu. My nie "mieszczanie" Ja przyjeżdżałem tylko ze świniami na jarmak i po trociny do tartaku. Uczęszczałem do dwóch zawodówek i budowałem osiedle Wincentego Witosa. Ochrzciłem trójkę dzieci. Płaciłem ZUS z własnej działalności przez ponad 30 lat. Jeśli Karlak zapłaci pełny ZUS z własnej działalności to my nie będziemy "jojceć". Żądam jeszcze, opodatkowania Kościoła podatkiem VAT, tak jak każdego innego przedsiębiorstwa w Polsce. Bo inaczej to się nazywa korupcja.
Góral07.10.2020, 11:21
To jeśli mamy już w kościele sanktuarium technikę NASA to niedługo przeczytamy iż cudownie leczy się tu Coronovirusa i wierni z całego świata niech przyjeżdżają i zostawiają dutki
Tadek07.10.2020, 09:33
Sanktuarium na Równi Szaflarskiej .....?????
gdzie "objawienia , cudowne uzdrowienia i inne ....????? tak zapomniałem _ najnowsze objawienie " w kościele czyste powietrze jak w NASA - promy kosmiczne, sale operacyjne , samoloty z USA i etc.

Tylko "proboszcz" zapomniał o "sluzach powietrznych i podstawowych prawach fizyki przy ozonowaniu powietrza" - podobne certyfikaty mam w piwnicy na czyste powietrze .
Nowotarżanin07.10.2020, 09:31
Mieszkam w Nowym Targu - moją parafią jest Kościół NSPJ - ale od czasu do czasu odwiedzam Kościół pod wezwaniem Jana Pawła II - przy Osiedlu Witosa i Polany Szaflarskiej. Też jestem zaskoczony, że podnosi się go do rangi Sanktuarium, gdzie praktycznie nie ma żadnych pielgrzymek, nie słyszałem o jakiś wyjątkowych wydarzeniach szczególnych, zasługujących na uznanie. Natomiast słyszałem wiele negatywnych opinii o proboszczu niniejszego Kościoła, o jego stosunku do wiernych, o jego pysze i zarozumiałości. Czegoś tu nie rozumie, ale mam świadomość, że i w Kościołach polityka ma swój udział !!!
Sonsiad07.10.2020, 09:10
Haha , sanktuarium , a czym palicie w piecu ? Bo ponoć trzeba brać z waszych nauk przykład i iść tą drogą , licze na rzetelną odpowiedź
Znowu coś nie gra...07.10.2020, 09:03
Zawsze myślałem, że musi się dokonać cud, a przynajmniej kult przez lata pielęgnowany i wymadlany codziennymi nabożeństwami. Przez dużo lat.
Na ten przykład świątynia w Szaflarach - wiekowa, do której nawet niektórzy zakopianie chodzili, bo u siebie kościoła nie mieli, też miała obiecaną rangę Sanktuarium, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów, w tym czczenie kultu Matki Boskiej Szaflarskiej (bo takowa tu jest i jest starsza nawet niż Matka Boska Ludźmierska). I tak ludzie z kolejnymi Księżmi czczą ten kult chyba już z 15 lat albo więcej (odkąd święta figura znalazła swoje miejsce w kaplicy bocznej) i NIC. Czyli co? Znowu jakieś konszachty, znajomości, wpływy i kasa? Ktoś tam napisał, że JPII w grobie się będzie przewracał. Oj będzie..... To jaki to Kościół właściwie jest? Bo już chyba nie Katolicki tylko przedsiębiorstwo wyznaniowe.
H2O07.10.2020, 08:10
JPII pikniejsy nis Gaździna
Zakopinaczyk07.10.2020, 08:10
Co za niesamowite wstretne wpisy.Nie rozumiem i nie pojmuję o co wam chodziHejty na ks.proboszcza a za co? Za to,ze dba o waszą parafię.Sanktuarium swiadczy o wiekszym kulcie naszego ukochanego JPII.Chyba nie piszą to rodowici "mieszczanie" tylko osiedleńcy.To nie te czasy ,gdy przewodzili księża tacy jak Karabuła,Stawarz,Juraszek,Bal.
do Skl07.10.2020, 06:42
Pycha, pycha i jeszcze raz pycha.
błenos z aries06.10.2020, 22:59
Przykład idzie o od ojców dyrektorów, prałatów, sekretarzy. W tym sezonie straszny wysyp konwersji na sanktuaria na Podhalu. Możemy się cieszyć bo niedługo zapewne będziemy krajowymi liderami jeśli nie światowymi. Turystyka pielgrzymkowa to też dobry pieniądz. Warto się po niego schylić.
Przydałby się jeszcze w Nowym Targu jakiś duży krzyż jak na giewoncie albo jezus świebodziński.
Paweł06.10.2020, 22:07
Według współczesnej nauki Kościoła nazwą sanktuarium określamy kościół lub inne miejsce sakralne, będące ośrodkiem kultu o charakterze charyzmatycznym, do którego pielgrzymują ludzie z motywów szczególnej pobożności. Charakter charyzmatyczny sanktuarium związany jest z przeżywaniem przez wiernych szczególnej obecności Boga w tym miejscu, spotkania z Nim, doświadczenia Jego pomocy....
To ja jednak nie rozumiem o co chodzi???
Rufio06.10.2020, 22:00
Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK, kan. 1230) - przez sanktuarium rozumie się kościół albo inne miejsce święte, do którego pielgrzymują liczni wierni ...z powodu szczególnej pobożności. No to ja się pytam gdzie są te liczne pielgrzymki ? gdzie te autokary z pobożnymi pielgrzymami ? W Ludźmierzu widać co chwilę autokar i pielgrzymów, na Krzeptówkach tak samo tłumy, w Częstochowie, Licheniu itd. No ale widział ktoś choć jednego pielgrzyma w kościele na Witosa?? W KPK wyraźnie pisze, że już pielgrzymują, a nie że kiedyś może będą pielgrzymować. Toż to jakaś heca. Po co to ? Proboszcz się lepiej poczuje jako kustosz sanktuarium, a nie zwykły proboszcz ? Może by tak ksiądz wyjaśnił ludziom o co mu chodziło, o pasywności umiał mówić, o cudownym oczyszczaniu powietrza potrafi gadać w mediach i pisać. No to może by tak wyjaśnił o co mu chodzi z robieniem sanktuarium. Może jest w tym jakaś racja, a może tylko pycha.
Skl06.10.2020, 21:24
Skonńczcie z tym obgadywaniem. Zacznijcie od siebie wymagać a dopiero później od innych.
ski06.10.2020, 20:45
jeszcze jedno osiedle Polana szaflarska Bryksy i będzie Bazylika
abo06.10.2020, 18:40
Niech będzie Sanktuarium, niech będzie technika nasa, nie przeszkadza mi. Boli mnie tylko podejście proboszcza do ludzi, jest całkowicie przeciw ludziom, ich problemom, nie jest księdzem z powołania, jest biznesmenem kościelnym. Nie o to chodzi w tym wszystkim, powinien dbać o kontakt z ludźmi, rozmawiać z nimi, otworzyć się na ich sugestie, prośby, z nim nic nie można tak spokojnie załatwić, zawsze jakieś docinki, odzywki nie na miejscu, do starszych kobiet jakieś uwagi nieeleganckie, traktowanie stron w kancelarii jak zło konieczne. No chyba że o kasę chodzi. Uważa się za ważniejszego niż sam Papież, mądrzejszego niż 7 Kardynałów, ton wypowiedzi jak za komuny. Niech się Ksiądz proboszcz zastanowi jak chciałby żeby kiedyś parafianie zapamiętali proboszcza, takiego co to klimę założył czy pochylił się nad strapionym.
Wierny06.10.2020, 18:11
To chodzi o ten kościół za którym pali się śmieci z plebani? I gdzie był ten wiary skazany jeżeli tak to trzeba podnieść range tej świątyni jak najszybciej
.06.10.2020, 18:07
Najważniejsza zamiana będzie taka, że zamiast proboszcza będziemy mieli rektora. Tylko kto będzie pielgrzymował do tego sanktuarium? No i jeszcze ciekawi mnie sprawa tego cudu, z którego powodem jest zmiana na sanktuarium. No chyba, że jest to zerowy poziom wirusów we wnętrzu.
Strachu06.10.2020, 15:41
Co to za różnica czy to kościół czy sanktuarium ? Jak ktoś chce to pójdzie bez względu na nazewnictwo
Skl06.10.2020, 15:29
Do twojego galicja:
A niby dlaczego ?
tw galicja06.10.2020, 15:15
To chyba kpina jakaś! Św. Jan Paweł II się w grobie przewraca.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl