16.10.2020, 13:22 | czytano: 3041

Odnowa wojennych kwater i ewidencja grobów weteranów (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Od 2018 r. trwają prace związane z rewitalizacją kwatery wojennej z lat 1914-1923. W tym czasie przygotowano dokumentację techniczną i rozpoczęta pierwszy etap prac w terenie. Na zadania te Miasto otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W kwaterze wojennej nr 436 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu spoczywają prochy żołnierzy Legionów Polskich zmarłych z odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Nowym Targu w latach 1914-1918. Ponadto oraz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zmarli w Szpitalu Powszechnym w Nowym Targu. Byli to uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, polsko-czeskiej oraz polsko-bolszewickiej z lat 1918-1923.
"Po przeprowadzeniu naukowych badań wykonanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. "Zaginiony Legion Piłsudskiego - kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu", zrealizowanego przez MOK w Nowym Targu i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego z udziałem dotacji MKiDN ustalono, że w kwaterze zostało pochowanych 273 żołnierzy. Są to przede wszystkim Polacy służący w Legionach Józefa Piłsudskiego, wcieleni do zbiorczej armii austro-węgierskiej oraz odrodzonego Wojska Polskiego, ale również żołnierze innych narodowości m.in.: Austriacy, Czesi, Bośniacy, Chorwaci, Ukraińcy, Rosjanie czy Niemcy" - przypomina magistrat.

Z inicjatywy burmistrza Miasta w 2018r. rozpoczęto prace przy rewitalizacji kwatery wojennej. Odrestaurowano pomnik "Poległym w Wojnie Światowej 1914-1918 Miasto Nowy Targ" oraz usunięto wszystkie wtórne elementy, które nie były związane z pierwotnym charakterem kwatery. Opracowana została również dokumentacja nowej aranżacji kwatery wojennej, która zakłada wykonanie 13 steli z nazwiskami spoczywających tam żołnierzy.

Przy okazji burmistrz przypomina, że zgodnie z ustawą o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi ewidencję grobów weteranów.

- W tym roku otrzymaliśmy informację, że do tej ewidencji zostało wpisanych 9 grobów znajdujących się na naszym cmentarzu komunalnym. Są to groby: śp. Wacław Żmudzińskiego w kwaterze nr 39, śp. Kazimierza Ładosia w kwaterze nr 55, śp. Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej w kwaterze nr 53, śp. Stanisława Guzika w kwaterze nr 8, śp. Władysława Hajnosa w kwaterze nr 31, śp. Tadeusza Morawy w kwaterze nr 94, śp. Zygmunta Wasiewicza w kwaterze nr 32, śp. Kazimierza Nekandy-Trepki w kwaterze nr 19 oraz śp. Janiny Kolasy w kwaterze nr 87. Wpis do ewidencji może być dokonany na wniosek osoby fizycznej, fundacji, stowarzyszenia, kościoła lub związku wyznaniowego, innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Wnioski dotyczące wpisu do ewidencji grobów weteranów walk o niepodległość położonych poza granicami Polski składają Konsulowie RP. Wnioski można składać listownie bądź osobiście w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Centrali IPN w Warszawie lub w Oddziałowych Biurach Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Myślę, że to ważne dla osób opiekujących się grobem, jeśli chcą by był on wpisany do rejestru - mówi burmistrz.

s/
zobacz także
komentarze
Arek NT17.10.2020, 16:50
@
wszystko ale kupony będzie odcinał tancerz Joanny
do @ Koło17.10.2020, 14:49
Piszesz serio, czy prześmiewczo?A co ten Kowalski niby zrobił w tej sprawie?
Kolo16.10.2020, 13:24
Wielkie brawa i szacunek dla pana Roberta Kowalskiego.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl