17.10.2020, 18:35 | czytano: 2201

Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych

Dobiega końca program ogłoszony przez Instytut Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”, w którym udział wzięli Piotr Majerczyk z Chabówki (mistrz budowy instrumentów pasterskich) oraz członkowie kapeli zespołu regionalnego „Majeranki”.
Projekt trwał od czerwca do października i miał na celu:
- Nauczanie i upowszechnianie techniki budowy instrumentów ludowych tj. piszczałek bezotworowych oraz trombity, propagowanie wiedzy o ich roli w kulturze Podhala na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz – uczeń.

- Zainteresowanie młodego pokolenia tradycyjnymi technikami budowy, renowacji i konserwacji instrumentów ludowych oraz upowszechnienie fachu twórcy instrumentu – wspieranie młodych artystów.

- Przekazywanie przez artystów ludowych umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie obróbki surowców, budowy, renowacji i konserwacji instrumentów, a także rekonstrukcji, renowacji i budowy instrumentów ludowych, których tworzenia zaprzestano w XIX i XX wieku oraz wiedzy o ich funkcji w kulturze.

Warsztaty budowy piszczałek i trombit, odbywały się raz w tygodniu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce.

Materiały prasowe SMKL
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl