02.11.2020, 09:38 | czytano: 2903

Mieszkańcy nie będą już mieli mętnej wody. Ruszył remont ujęcia

Arch. Podhale24.pl
Rozpoczął się długo oczekiwany remont ujęcia na Suchej Wodzie, które zaopatruje w wodę ok. tysiąca mieszkańców gminy Poronin. Pieniądze na modernizację udało się pozyskać poroniańskiemu urzędowi w ramach rządowej tarczy antykryzysowej.
Jak informowała podczas ostatniej sesji Rady Gminy Anita Żegleń, wójt Poronina, roboty, których wartość wyceniona została przez wykonawcę na ponad 420 tys. zł, już się rozpoczęły. Naprawy zniszczonego 3 lata temu w wyniku intensywnych opadów ujęcia, odbiorcy z Murzasichla, Małego Cichego i Poronina, domagali się od gminy ustawicznie.
Wójt zapewnia, że stan sanitarny wody był cały czas pod nadzorem służb sanitarnych, ale głównym problemem była szczególnie klarowność cieczy płynącej z kranów. Była ona często mętna, zwłaszcza po deszczach.

Ostatecznie gmina wybrała już wykonawcę. Na plac budowy ma on wejść jeszcze przed zimą. Roboty obejmą remont stopnia przelewowego, krat, komór. Wymieniona ma zostać instalacja, a także złoże filtracyjne. Aby zapobiec przerwom w dostawie wody wykonawca będzie musiał wykonać również tzw. czerpnię awaryjną. Powstać ma też monitoringu mętności wody w celu umożliwienia zdalnego powiadomienia podczas napływu brudnej wody do wodociągu. Całość ma zasilać układ fotowoltaiczny. Wokół ujęcia powstanie też nowe ogrodzenie. Odcinek poniżej przelewu zostanie zabezpieczony konstrukcją kamienno- siatkowego.

Zakończenie prac zaplanowano w przyszłym roku.

js/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl