04.11.2020, 13:00 | czytano: 1948

Ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego

Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła procedurę przetargową na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28.
W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Całość prac podzielona została na dwa etapy.
Na wykonanie etapu pierwszego przewidziane zostały 43 miesiące od daty podpisania umowy.

- Obwodnica Makowa Podhalańskiego jest drogą, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy tego miasta. Powstanie ona dzięki rządowemu Programowi budowy 100 obwodnic. Każdy region naszego kraju zasługuje na rozwój, a Polacy mieszkający w każdej części kraju zasługują na lepszą jakość życia, czystsze powietrze i wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Średni ruch drogowy na odcinku drogi krajowej nr 28 przebiegającej przez Maków Podhalański, zgodnie z pomiarami z roku 2015, wynosi 12 865 poj./dobę. Tak duże natężenie ruchu wynika m.in. z faktu, że droga ta stanowi najkrótszy łącznik dla ruchu turystycznego pomiędzy Górnym Śląskiem a Zakopanem oraz przejściami granicznymi w Chyżnem na DK7 i w Jurgowie na DK49.

Realizacja obwodnicy Makowa Podhalańskiego spowoduje wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar centrum miasta, poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości na DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne dla Makowa Podhalańskiego, w szczególności dla osób mieszkających w strefie oddziaływania tej drogi (ul. Wolności i ul. 3 Maja).
Realizację całej inwestycji zaplanowano na lata 2025-2029.

oprac. r/ GDDKiA
Może Cię zainteresować
komentarze
tomek05.11.2020, 10:21
za 10 lat może będzie
olo04.11.2020, 20:53
W końcu, zawsze tam korki są, mam nadzieję że obwodnica zacznie się zaraz z Suchą bo ostatnio widziałem na każdym płocie pomiędzy Suchą a Makowem transparenty o ofiarach na tej drodze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl