13.11.2020, 08:50 | czytano: 4005

Czy odnaleziono szczątki żołnierza "Ognia"? Potwierdzą to badania

Żołnierze Wyklęci/arch.
Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie znaleziono szczątki, które według dokumentów należą do Bolesława Skubela, jednego z żołnierzy Józefa Kurasia "Ognia". Czy tak jest - okaże się za kilka tygodni.
Informację o odnalezieniu szczątków przekazała radca prawny Anna Bufnal, której kancelaria reprezentuje rodziny obu żołnierzy. Jak mówi w rozmowie z PAP - "udało się dotrzeć do szczątków osoby dorosłej. Doszło do ich ekshumacji i zostały one wywiezione do laboratorium w celu wykonaniu badań DNA". O znalezisku został zawiadomiony krakowski oddział IPN, który ma przygotować dopiero komunikat w tej sprawie.
Informację o tym, iż w grobie mogą zostać odnalezione szczątki Skubela oraz - być może - czterech innych osób z tego samego zgrupowania partyzanckiego, uzyskane zostały z ksiąg cmentarnych. Na miejscu pojawił się także Zbigniew Kuraś, który wierzy, że w tym miejscu może spoczywać sam "Ogień".

Ekshumacji dokonano na prywatny wniosek wnuka Skubela. Jak mówi prawniczka - biorąc pod uwagę historię tego cmentarza i tej okolicy "jest tam o wiele więcej historii, które czekają na odkrycie, potwierdzenie i przeanalizowanie".

Identyfikacji genetycznej szczątków dokonają specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie działa Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

PAP, niezależna.ok, opr.s/
zobacz także
komentarze
Wektor13.11.2020, 21:01
PS.
Oczywiście, gdyby generał żył.
Wektor13.11.2020, 20:57
Do Swój

Kim byli KONFIDENCI i kilkanaście tysięcy górali na Podhalu,
którzy zadeklarowali przynależność do GORALENVOLKU,
to ludzie dobrze wiedzą ????????????

Co by było po wojnie (1945), gdyby gen. Władysław Sikorski rządził w Polsce???:).
Swój13.11.2020, 16:48
Kim był ogień to dobrze wiedzą ludzie w Ochotnicy ????????????
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN13.11.2020, 14:02
Komuś się zdjęcie pomyliło. Jest to grupa żołnierzy 5 brygady wileńskiej Armii Krajowe. W samym środku mjr Zygmunt Szendzielarz ps Łupaszka.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl