Jan Gluc, przewodniczący Rady Miasta w Zakopanem, zlecił wykonanie analizy prawnej, która pozwoli odpowiedzieć, czy organizatorki Strajku Kobiet w Zakopanem złamały prawo podczas swojego protestu kierując wobec części radnych obraźliwe słowa.
Jak mówi przewodniczący, w przyszłym tygodniu zdecyduje o podjęciu kroków prawnych, jeżeli analiza wykaże, że podczas zgromadzenia na ulicach miasta został nie tylko obrażany publicznie on sam, ale i inni radni.Według Jana Gluca, całe zgromadzenie było nielegalne, a jego organizatorzy domagając się respektowania demokratycznych praw, sami je łamali – obrażając innych, nawołując do gróźb i starając się wywrzeć presję na niezależnych radnych.
- Postanowiliśmy zlecić wykonanie analizy, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy mamy podstawy szukać ochrony dóbr osobistych na drodze sądowej - mówi Jan Gluc. - Te czynności mają zrobić prawnicy. Zapewniam - nie zatrudnieni w urzędzie. Każdy z radnych; osobno, który poczuł się obrażony przez organizatorki protestu lub wspólnie będziemy dochodzili swoich praw na drodze sądowej. Ostateczna decyzja prawdopodobnie zapadnie w przyszłym tygodniu. Według mnie wszelki poziom wulgarności i zachęcania do obrażania nas przekroczył granice.
Jak mówi Gluc, organizatorki protestu namawiały również też do bojkotu firm prowadzonych przez niektórych radnych.
Przewodniczący Gluc przypomina, że uchwała o zapobieganiu przemocy była głosowana przez zakopiańskich radnych 10 razy. Ani razu nie została przyjęta.
- Każdy z radnych głosował świadomie - mówi przewodniczący Gluc. – Zadawaliśmy już pytania o zgodność uchwały z konstytucją. Przewiduje ona powstanie w samorządach zespołów interdyscyplinarnych, które mają decydować chociażby o założeniu niebieskiej karty osobie bez jej wiedzy. Dodatkowo zespół mógłby zdecydować o odebraniu dzieciom rodzicom, bez wyroku sądu.
- Według mnie i radnych, którzy nie przyjęli spornej uchwały, samorząd zakopiański wiele zrobił nie tylko dla ochrony osób pokrzywdzonych przemocą, ale też chociażby dla ludzi uzależnionych – mówi Gluc. - Powstał Tatrzański Punkt Interwencji Kryzysowej, udzielono ok. 500 porad prawnych dla pokrzywdzonych. Zespoły interdyscyplinarne nie mogą jednak zastąpić sądów.
Józef Słowik