23.11.2020, 12:23 | czytano: 7097

Marczułajtis-Walczak: "Rząd zostawia branżę turystyczną na lodzie". Wojtowicz: "Wyrok śmieci na turystykę. Ludzie straszą, że wyjdą na ulicę"

Fot. Piotr Korczak
Z Zakopanego do rządu i prezydenta RP popłynął dramatyczny apel o nie zamykanie branży turystycznej na sezon zimowy. - Nie jesteśmy gotowi, żeby ponieść koszt tak dużego zamknięcia. Musimy znaleźć porozumienie. Tylko wtedy jesteśmy w stanie przetrwać. Bez tego nie będzie już Zakopanego, nie będzie już turystyki. Ludzie są zdesperowani, straszą, że wyjdą na ulice. To już prawdziwe tragedie ludzkie - mówiła prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
- Rząd PiS miał kilka miesięcy, żeby przygotować się na druga falę, aby uniknąć paniki - mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowe w Zakopanem Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka Koalicji Obywatelskiej, rodem z Poronina. Jej zdaniem, można było rozciągnąć ferie na 2-3 miesiące, żeby rozłożyć ruch turystyczny. - Ale rząd wolał się zajmować wyborami prezydenckimi czy obsadzaniem stołków. To wina rządu. I dziś, w przededniu sezonu zimowego dowiadujemy się, między słowami, z ust wicepremiera Jarosława Gowina, że sezon zimowy zostaje zamknięty i zostawiają branżę turystyczną na lodzie.
- Nikt z branży turystycznej nie spodziewał się takich obostrzeń, jakie zaproponował rząd - mówiła. - Pracę może stracić wiele osób.

Zdaniem posłanki, potrzeba rozmów, bowiem da się przeprowadzić ferie, by były bezpieczne dla wszystkich. - Nie ograniczajmy ludziom możliwości przetrwania w tym trudnym czasie - apelowała.

Parlamentarzystka zaproponowała rozłożenie ferii na 10 tygodni, otwarcie wyciągów, hoteli i basenów termalnych w najwyższym reżimie sanitarnym. Dodała, że liczy na wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy, który jest miłośnikiem nart.

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz dodała, że sobotnia decyzja zaskoczyła całą branżę turystyczną. - Nawet w największych koszmarach sobie tego sobie nie wyobrażaliśmy. To wyrok śmierci na turystykę. Ta zima była jedyną szansę na to, żeby przetrwać biznesowo. Śmierć turystyki pociągnie za sobą reperkusje w kolejnych branżach - mówiła. - Jeżeli nie zmieni się ta decyzja możemy się spodziewać ogromnych strat i nie starczą środki pomocowe, które zostały uruchomione wiosną. Już niektóre firmy padły, inne są na skraju bankructwa.

- Apelujmy do pana premiera, żeby jeszcze raz rozważyć, czy nie można znaleźć jakiegoś rozwiązania. Nie jesteśmy gotowi, żeby ponieść koszt tak dużego zamknięcia. Musimy znaleźć porozumienie. Tylko wtedy jesteśmy w stanie przetrwać. Bez tego nie będzie już Zakopanego, nie będzie już turystyki. Ludzie są zdesperowani, straszą, że wyjdą na ulice. To już prawdziwe tragedie ludzkie - dodała.

Posłanka i prezes TIG podała przykłady państw alpejskich, które zamierzają otworzyć sezon narciarski. - Jesteśmy w stanie, nawet przy dużych obostrzeniach, przyjąć turystów i spełnić wymagania - podkreśliła.

O dużych stratach dla branży mówił też Artur Wysocki - członek zarządu Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, instruktor wykładowca SITN PZN, szef POL-SKI DEMO TEAM. - Można przyjąć kompromisowe rozwiązanie, które pomogą ludziom psychicznie odpocząć od tej sytuacji związanej z pandemią. Narty to możliwość regeneracji fizycznej i psychicznej - mówił.

r/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Piotr26.11.2020, 05:58
Ludzie ale taki jest plan, zniszczyć zaorać i przejąć zwłaszcza dług.
Polecam poczytać o ustaleniach forum ekonomicznego, agenda 2030, wielki reset.
Ktoś powie teorie spiskowe, tylko że to się dzieje na naszych oczach...
Ana25.11.2020, 10:52
Sezon narciarski otwart a hotele pensjonaty to gdzie. Jak nie otworzą branży turystycznej to wszyscy zbankrutują. Ludzie miejsce rozum i nie dajmy się żeby branże turystyczne zostały otwarte początkiem grudnia
Besala24.11.2020, 19:24
Pani Poseł Jagna Marczułajtis - Walczak nie czeka, aż prezes partii pozwoli jej mówić, nie boi się, że za taką lub inną wypowiedź prezes wykluczy ją z listy przed kolejnymi wyborami! Pani Poseł Jagna Marczułajtis - Walczak nie buduje swojej pozycji na uczestniczeniu w mszach świętych i otwieraniu lokalnych inwestycji. W tym specjalizują się posłowie i senatorowie partii rządzących. Co, poza autopromocją, zrobiła dla Podhala Anna Paluch, co zrobił poseł Edward Siarka, co zrobił senator Jan Hamerski? Ubogacają tylko swoimi majestatami lokalne uroczystości.
ol24.11.2020, 17:42
Jagna nagle zaczeła się martwić o koszty.Jagna ,martw się o koszty jakie nam funduje Bruksela,dzięki Twojej parti ,co kabluje Polskę do UE, a Ty się obwozisz z czosiem po Podhalu.
jaś24.11.2020, 13:38
to ta Pani co organizowała zimową olimpiadę ??????
@wektor23.11.2020, 20:15
A wektor to imię czy nazwisko?:):) Bo moim zdaniem to taki sam anonimowy nick, jak @wektor tylko gorszy, bo mało internetowy:):):)
A odpowiadać nie musisz, bo przy takim wzmożeniu propagandowym jakie cię ogarnęlo, to i tak napiszesz, że jest dobrze, będzie jeszcze dobrzej, a kto nie z pisem ten zdrajca, woda na młyn odwetowców i oplacani agenci itd, etc..
ozon23.11.2020, 19:56
Może już dość tego ściemniania i żebraczenia na turystykę. W niedziele w stronę Krakowa na zakopiance taki korek jak w wysokim sezonie w sierpniu albo z majówki. A tym ciągle mało. MAŁO I MAŁO!!!!
KEFIR NT23.11.2020, 18:45
No to niech wychodza na ulice i walcza z policja .Niech pokaza jacy sa mocni w pysku...milionerzy a placzki z bozej laski.
cudanadcudami23.11.2020, 16:57
117 &:to się zgadza ,że miała 5 minut tylko do dzisiaj nie wiadomo gdzie rozpłynęło się 20 baniek z kasy na organizację OLIMPIADY?
może akurat ,,Wektor"coś wie na ten temat?
góralski biznes23.11.2020, 16:57
Narty ok. ale otwarcie basenów i siłowni to nie wróży dobrze. Lokale gastronomiczne do określonej godziny a potem tylko na wynos. Właściciele term i fitnes nie zarobią na tej działajności ale stoki i restauracje do nich należą to wpływy do kieszeni pódą.Jak by to było to będzie wilk syty i owca cała.
Ja23.11.2020, 16:22
Ale macie problemow powalonych...
117km23.11.2020, 16:14
Pani Jagna miala juz swoje 5 min. i co z tego wyszlo nic.
Wektor23.11.2020, 15:58
Do anonim (Nożyce).

Za bardzo nie wiem komu mam odpisać, więc nie odniosę się do treści.
Krótko. UDERZ W STÓŁ A NOŻYCE SIĘ ODEZWĄ :D.
Qwerrt23.11.2020, 15:57
A gdzie nasza posłanka która chodzi jak cień za prezesem ?
Teraz nie widać naszych posłów z PISu aby zabierali głos w obronie turystyki. Opamiętajcie się póki jeszcze nie jest za późno . Przypomnijcie sobie kto na Was tu głosował !
112eds23.11.2020, 15:53
Ozdrowieńcu z 13:55. Jeszcze jakieś przykłady katolickiej obłudy? Tomasz z 12:37 naprawdę niedługo umrze. Może to być 2 minuty może 70 lat, ale ten czas jest zawsze zbyt krótki. Jemu przeszkadzają otwarte kościoły, nie sklepy i porównuje podstawową potrzebę człowieka jakim jest życie religijne do rekreacji i adrenaliny na stoku. Więc mu wytłumaczyłem, żeby tam szukał pociechy i zbawienia. Dlaczego kiedy komuś pokazuje się logiczne konsekwencje jego publicznych wypowiedzi tak się denerwuje?
baca23.11.2020, 15:38
może to dobrze pani Jagno że rząd zostawi górali na lodzie bo nie trzeba wtedy dużo śnieżyć...a swoją drogą to marzy mi sie taki rząd żeby nic nie robił .. bo co który utworzy nowe prawo to bardziej spier*** zawsze mówie że śp. min. Wilczek z rządu Rakowskiego stworzył regułu działalności gospodarczej na DWÓCH KARTKACH ..i w latach 90 działało super potem wszyscy następni klecili swoje wypociny i dzisiaj jest kilkaset stron bełkotu...
jałmużnik23.11.2020, 15:31
czy tym razem Miss Podhala uda się ukręcić porządne lody jak przed laty na nieistniejącej Olimpiadzie ,może tow.sowa wspomoże?
@ozdrowieniec23.11.2020, 15:29
tak na marginesie, bo chciałbym się czegoś nowego nauczyć - jak rozpoznajesz obłudę katolicką u człowieka, o którym nie wiesz, czy nie jest aby zajadłym ateistą?
@wektor23.11.2020, 15:19
Wyłącz TVPis, wyjdź z norki, rozejrzyj się po okolicy, to może ochłoniesz w swym propagandowym zapale.
Oskarżanie wszystkich, który nie są zwolennikami jedynie słusznej partii, o działania na zlecenie "obcych sił" znamy już z Dziennika Telewizyjnego, którego Wiadomości TVPis są nie tylko "godnym" kontynuatorem, ale w dziedzinie malowania trawy na zielono znacznie go przegoniły.
A autorem powiedzenia o ciemnym ludzie, który wszystko kupi jest nie żaden straszny niemieco-ametykański koncern TVN, tylko twój, rdzennie polski prezes TVPis, niejaki Jacek Kurski..
Wiktor23.11.2020, 14:15
A gdzie nasi parlamentarzyści - miss Krościenka i cwaniaczek ze Szczawnicy?
PAL23.11.2020, 14:15
Problem nie dotyczy tylko Podhala ale całej południowej Polski od Karpacza po Bieszczady Mamy już około pół miliona tzw odzrowieńców mam pytanie czy tylko Rabie[G]ejom przysługuje urlop na podratowanie zdrowia ?
:))23.11.2020, 14:14
Eee bida idzie bida nie bee dudkow nie bee mercedesow e bida bida bida co to beee cza bee jechać to ceprow robic .... Slaby sezon ino 3 mercedesy pod chupa panie slabyy , ee idzje bidaal bida bida
normal23.11.2020, 13:58
Pani Jagno - proszę bez obłudy. Jestem rodowitym mieszkańcem Podhala i niech mi Pani nie wciska że branża turystyczna w tym sezonie podupadła.
tak naprawdę ZWIĘKSZYŁA SIĘ TYLKO SZARA STREFA I KRĘTACTWO. Goście przyjmowani "na lewo" Lokale które robią wesela po kryjomu w rozbiciu na kilka poziomów itp.
SAMI SOBIE ZAPRACOWALIŚCIE NA TAKA WYSOKĄ ZACHOROWALNOŚĆ W MAŁOPOLSCE.
A wie Pani ile na Podhalu ukrywa się przypadków covid tylko po to żeby nie wystraszyć turystów ?
Ozdrowieniec23.11.2020, 13:55
Większość autorów tych komentarzy jest tak żałosna. Dajcie sobie dalej wciskać przez media i rząd tą cala pandemię. Psychika was wykończy a nie ten pseudo wirus.

112eds jesteś książkowym przykładem obłudy katolickiej.
nitosrokanitosowa23.11.2020, 13:44
mam pytanie do tej szanownej pani kiedy wreszcie odbędzie się ,,Olimpiada w Zakopanem i Małopolsce"bo pieniądze z kasy na przygotowanie ,organizowanie olimpiady zniknęły w jakiś cudowny sposób a o tej imprezie ani słychu ani dychu???
BIOŁCON23.11.2020, 13:22
BIEDOKI ZAKOPIANKA CO WEKEND ZAKORKOWANA W NOWYM TARGU turystów tłumy na szlakach od czerwca tak co tydzień a tu katastrofa.JAGNA OTWÓRZ OCZY ZAPRASZAM NA ZAKOPIANKĘ
Wektor23.11.2020, 13:13
Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak nad wyraz aktywna na Podhalu:).
Takie akcje na pewno przysporzą nowych wyborców. Brawo Pani Jagno:).
Proszę trzymać taki poziom dalej, to się na pewno opłaci:).
Centrala nakazała siać zamęt, Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak,
posłusznie wykonuje rozkazy.

No to jeszcze raz. Do skutku. Może pootwierają się jakieś szuflady w mózgach.
Zawsze warto próbować.

Borysław Budka, Władek Kamysz, towarzysz Włodzimierz i inne zjawiska polityczne, powodują
tak duże ciśnienie, że ich chęć rządzenia (przejęcia władzy), ma takie ciśnienie,
że przeciążenie 5G to pikuś. Przeciążenia polityczne powodują odrealnienie i
niedotlenienie mózgu. Brak obiektywnej oceny, zawiść polityczna, powodują utratę
świadomości i konstruktywnego myślenia. Cała sytuacja jest tak groteskowa, że
zdobycie władzy, w taki, czy inny sposób, nie ma znaczenia, ponieważ wszystko jest
lepsze od przeciwnej opcji politycznej. ALE..., CZY EWENTUALNA ZMIANA POLEPSZY SYTUACJE:).
Otóż niekoniecznie, moim zdaniem, na pewno nie, bo sytuacja pandemiczna, jest
nieprzewidywalna i potrzebna jest stała improwizacja, która jest albo dobra, albo zła.
I nikt nie jest w stanie, przewidzieć co się stanie jutro. Zamiast pomagać tej władzy w
zwalczaniu pandemii, to opozycja chce obalić rząd, a następnie poprosić opozycje o wspólne
działania w zwalczaniu pandemii. CZY TO NIE JEST HIPOKRYZJA DO KWADRATU???:).
Bo właśnie tak będzie.
Oczywiście to nie ma żadnego znaczenia, "bo i tak głupi naród to kupi".(Cytat z TVN-u)
Niekoniecznie musi to kupować. I jak do tej pory, nie kupuje:).

A może potrzebują męczennika i dlatego prowokują???
BRAWO DLA PANI JAGNY23.11.2020, 13:12
Brawo dla Pani Jagny jako jedyna walczy o to czy przetrwamy czy nie PANI JAGNO JESTEŚMY Z PANIĄ DZIĘKUJEMY że stara się nam Pani pomóc
piotrek23.11.2020, 13:09
do moderatora - co to są te wersaliki ? małe wersalki czy co ? bo pierwszy raz w życiu słyszę takie słowo.

Inne określenie majuskuły. Moderator.
112eds23.11.2020, 13:01
Tomaszu z 12:37, niedługo umrzesz. Wtedy idź na wyciąg, to ci na pewno pomoże
Osiol23.11.2020, 12:59
Jak dano pieniądze muzykantom to i hotelarzom po tyle samo ale zadajmy sohie pytanie co to za kapitalizm że robotnik ma się dokładać w dotacjach do kapitalisty w dotacjach i zapomogach przecież wystarczy zrobić prywatna służbę zdrowia i niech każdy kto chce jechać niech jedzie ale rachunek że 40tys za leczenie to że swoich lub kto chce jechać to oświadczenie że leczy się za swoje w szpitalu i droga wolna wystarczy np urzędzie miasta złożyć oświadczenie lub urzędzie skarbowym i droga wolna oczywiście on z całą rodziną to składa już słyszę tę brawa za prosry genialny pomysł........
donek23.11.2020, 12:50
TU chodzi o wyciąg w Witowie-niech sprowadzi LEMPART to się dowie dlaczego ludzie chorują
TG23.11.2020, 12:49
TURYSTYKA DZIAŁA NAD MORZEM TRZY MIESIĄCE I DAJA RADE. /.../

Proszę nie pisać wersalikami. Moderator.
Kuba23.11.2020, 12:49
Jak można tak narzekać turyści jeżdzą cały czas. Wystarczy popatrzeć przez okno na drogę w jedną i drugą stronę. Nie mówiąc o kwaterach. Sam mi znajomy powiedział, że nie narzeka na brak turystów nie są to wielkie tłumy ale da się żyć.
brawi simon23.11.2020, 12:47
oscypki jestescie bezwgledni dutki i zgon dutki i zgon dutki i zgon
Jaro23.11.2020, 12:41
tomaszu nie baw się w konfidenta jak cię oko boli to obróć wzrok w drugą stronę. A od Kościła wara lepiej się pomódl aby rząd zmądrzał bo nie będziesz miał co w miche dzieciom wrzucić
tomasz23.11.2020, 12:37
ciekawe że obecnie na Podhalu jest pełno turystów a oficjalnie jest zakaz/wiadomo delegacja albo rodzina/ nikt nikogo nie sprawdza więc po co tworzyć prawo jak się go nie realizuje ,nawiasem mówiąc dlaczego zamykać wyciągi a kościoły zostawić otwarte
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl