28.11.2020, 15:00 | czytano: 7319

Rząd nieugięty ws. terminów ferii. Nie pomogła rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim

Arch. Podhale24.pl
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. To zła wiadomość dla branży turystycznej na Podhalu, która liczyła na rozłożenie ferii i wydłużenie sezonu turystycznego.
"Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19" - poinformował resort.
Od jakiegoś czasu samorządowcy, przedstawiciele branży turystycznej i część posłów zabiegali, żeby rozłożyć ferie, a nie kumulować ich w jednym terminie.

W imieniu Klubu Koalicji Obywatelskiej pochodząca z Poronina posłanka Jagna Marczułjtis-Walczak złożyła poprawki do ustawy covidowej zakładające m.in, że ferie zimowe zostałyby rozłożone w czasie od 4 stycznia do 14 marca oraz wszystkie niedziele w 2021 roku byłyby niedzielami handlowymi. Jak przekonuje, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, ferie powinny trwać dłużej. To bardzo ważne po to, by branża turystyczna przetrwała ten trudny czas, jakim będzie zima, bo została ona bardzo mocno poturbowana przez obostrzenia i lockdown zapowiedziany przez rząd.

Decyzja rządu była jednak inna. - Niestety wszystko wskazuje na to, że tej zimy PiS zostawi branże turystyczna na lodzie - skomentowała posłanka.

Jagna Marczułajtis-Walczak zrelacjonowała dziennikarzom swoją rozmowę z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat ferii. - Rozmowa z prezesem była bardzo spokojna. Prosiłam, by jeszcze raz zastanowić się nad propozycją rozciągnięcia ferii. Prezes mówił mi z kolei, że oni chcą, żeby wszyscy byli w swoich domach i żeby nie było żadnego ruchu turystycznego. A po dwóch tygodniach ferii dzieci by wróciły do szkół. Dodatkowo opinie ich doradców wskazują, że grozi nam trzecia fala pandemii, więc oni muszą tak postąpić i zamknąć hotele - relacjonowała Marczułajtis-Walczak. - Ja mówiłam, że ludzie na Podhalu boją się tego zamknięcia, bo żyją głównie z turystyki. Odbieram bardzo dramatyczne informacje od tych ludzi, którzy są naprawdę przerażeni utratą pracy. A to przecież dotyczy nie tylko Podhala, ale i Sądecczyzny, rejonu Sudetów i Podkarpacia - tłumaczyła.

oprac. r/ PAP, Interia.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Narodowiec01.12.2020, 09:44
Popierajcie dalej tego małego zawistnego człowieczka, a on ma was w d....
Nigdy więcej piss
K.30.11.2020, 09:48
Narciarze pojadą na narty w słowackie Tatry lub wybiorą alpejskie zbocza. I tam też zostawią pieniądze.
Polacy nie muszą zarabiać ani dużo, ani dobrze..
Od przyszłego roku szereg nowych podatków pod dziwnymi nazwami (składki, daniny, opłaty), dopiero się zacznie kwik.

Jak ktoś poniżej słusznie zauważył - zanim gruby schudnie..
Lub, jak powiedział urban - rząd się wyżywi..
El barbero de Sevilla29.11.2020, 23:30
@Stanisław
być może najbardziej płaczą najbogatsi, ale najbardziej poszkodowani będą najbiedniejsi.. Zgodnie z zasadą, że zanim gruby schudnie, to chudy umrze z głodu.
goral29.11.2020, 22:47
kapusi widze nie brakuje
nawet tych swoich!!!!
Bury29.11.2020, 14:36
Chcieliście PiS , to macie !
Sam jestem w trudnej sytuacji ale was nie żałuję.....
Stanisław29.11.2020, 12:20
Najwięcej płaczą najbogatsi bo nie przytulą kolejnej duzej bańki i trzeba będzie kolejny rok jeździć tym samym samochodem , faktycznie jest tragedia .
HANS29.11.2020, 11:17
Po co te wywody kto na kogo głosował, przecież to nasi rodacy sami robią sobie pandemie nie rząd. Widząc co jest po wakacjach do teraz dalej rodacy nie stosują się do obostrzeń, wynajmują na lewo pokoje, krzyczą że dzieci są poszkodowane bo potrzebują być na świeżym powietrzu i nie mają ferii, biznesmeny lamentują, że bankrutują a zapomnieli że są po sezonie ostatnim zarobkowym zimowym i letnim. W ten sposób dalej chcą wydłużenia pandemii łakomiąc się na te 3 miesiące zimy, a w konsekwencji tego doprowadzenia po pewnym czasie do nowych obostrzeń i rzeczywistego załamania gospodarki. Wtedy dopiero będzie lament tylko do kogo ? A ja pewnie nie będę miał pracy bo firma padnie.
Emi29.11.2020, 10:56
PODHALE NIE JEST BIEDNE A NADODATEK MILIONERZY Z ZAKOPANEGO
POMAGAC MALYM PRZEDSIEBIORCA A NIE GIGANTOM BO ONI NIEZBIEDNIEJA /.../
Proszę nie nadużywać pisowni wielkimi literami. Moderator.
stary górol29.11.2020, 10:28
...dla mnie zdumiewające jest to ,jakie spustoszenie sieje obecny sposób myślenia .....mają (np.własciciele pensjonatów,czy wyciągów)to dobrze ,że ich uderzy po kieszeni.....nie ważne ,że mieli pomysł ,że ciężka robota całą dobe,że myslenie i przewidywanie za wszystkich zatrudnionych.....myślenie jak u Kalego (Sienkiewicz....był taki)mieli więcej ode mnie więc fajnie bo im się nie powiedzie i stracą więcej....Boziu co się z nami porobiło......Krzyzu na Giewoncie....toż to wypisz wymaluj komunistyczne myślenie...mają to im zabrać do podziału dla nas....no może mas...tak to się chyba mówiło.....i jescze ciągłe i powszechne przekonanie.....,,no do tego to się chyba nie posuną....
piguła29.11.2020, 10:28
A na kogo to głosowało Podhale?
Biały29.11.2020, 09:53
Głosowaliście na PiS to macie. Karma wraca.
Antypis29.11.2020, 09:51
Jest jeszcze niejaka Bartuś,Janczyk,Duda,Wicher,podziękujcie im w następnych wyborach!!!!
Antypis29.11.2020, 09:45
I gdzie teraz wybrańcy pisowcy którzy otrzymali głosy na Podhalu?Hamerski Paluch. Siarka, Mostowy i kto tam jeszcze? Aha,nasz kochany prezydent,kawał lenia,i faceta bez własnego zdania.Podziękujcie ich miłośnicy w następnych wyborach.Ale jak mówi przysłowie góral jak i przed szkodą tak i po szkodzie glupi.O by nie
Jarosław29.11.2020, 08:02
"Oficjalne wyniki na Podhalu. Zdecydowane zwycięstwo PiS
Według pełnych wyników wyborów w powiatach tatrzańskim i nowotarskim zdecydowanie wygrał PiS. W powiecie nowotarskim partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała 66,69% głosów, w tatrzańskim 56,03%."

Co teraz narzekacie ? Jeszcze bardziej powinni przyjacielom PIS - u przekręcić śruby.
Bastion zwolenników Kaczyńskiego otrzymał właśnie podziękowanie za to. !!! BRAWO !!!.
Renio29.11.2020, 02:53
Mam nadzieję że dojdzie do tego zakaz przemiesczania się. Przyjeżdżający "turyści" mają w d... e wszelkie obostrzenia. Robią co chcą - a niestey - to my mieszkańcy zbieramy po nich całego "syfa".
zielony strajk kobiet28.11.2020, 22:58
Zakazać ferii będziemy mieć czyste powietrze. Hurrra!
112eds28.11.2020, 22:29
wodniku z 17:20. Spokojnie postaci rodzaju męskiego. Znany jest przypadek hotelu, który przyjął 600 gości w ciągu miesiąca, a potem okazało się, że to 10 razy ten sam autobus z 60 dziadkami z 3 wieku u nich się zatrzymał. Nie wycieraj sobie gęby wyciągiem w Lidzbarku Warmińskim, (bliżej Suwalszczyzny niczego nie znam), bo tam dzieci i dorośli) z Olsztyna, Ornety czy innej Świętej Lipki dojadą w dwie godziny i przed zmrokiem wrócą. Im restauracji i hoteli nie potrzeba. Tu chodzi o pazernych właścicieli, którzy kosztem mojego zdrowia chcą zbić kasę
Brawo28.11.2020, 22:22
Jak pidało WP: "Górale to męczą konie" - powiedział prezes Kaczyński w rozmowie z posłanką, która próbowała przekonać go o konieczności pomocy dla podhalańskiej branży turystycznej. Zapunktował w mateczniku.
PO=CCCP (CEP CEPA CEPEM POGONIA)28.11.2020, 21:21
Byłem w ZOMO, Byłem w ORMO, jestem za platformą.
Marek28.11.2020, 20:57
I bardzo dobrze.Najwiecej mają do powiedzenia biedni wlasciciele pensjonatow bo kasa na koncie nie będzie sie zgadzac.w ten sezon nie zarobicie ale w nastepny moze i tak.Nie wazne czy wirus czy inne choroby dutki muszą byćBrawo P.Kaczynski tak trzymać.
sami prorocy się znaleźli28.11.2020, 20:43
Skąd wiecie co by było, jakby kto inny wygrał wybory? Może narzekacie na drobny deszcz, a ominęła was gruba ulewa...
Besala28.11.2020, 20:22
Z przerażeniem czytam większość komentarzy! Sprawa ferii i form zorganizowania sezonu zimowego jest problemem dalekim od politycznych sympatii i antypatii! Jeżeli ktoś nie rozumie, że Podhale uzależnione jest od ruchu turystycznego, to rozumie niewiele. To nie tylko wyciągi, hotele, pensjonaty i restauracje, to także dziesiątki firm, które dzięki nim mogą funkcjonować! Pralnie, hurtownie wszelkiego rodzaju, firmy rachunkowe, remontowe, transportowe i wszelkie inne, które pośrednio czerpią dochody z turystyki stracą znaczną część dochodów, gdy sezon zimowy zostanie sparaliżowany! Dlatego należy podziwiać aktywność Pani Poseł Marczułajtis, gdyż kieruję Nią troska o cały region.
Śmiech na sali28.11.2020, 19:49
Spokojnie wyborcy PIS już niebawem będziecie mogli ugościć swoich polityków i będzie jak by nigdy nic ! Polska obłuda ! Pamiętajcie o chlebie i soli oraz o orkiestrze !
fan politycznej propagandy28.11.2020, 19:39
tak właśnie wprowadza się powoli i systematycznie NWO, nowy porządek świata.
Dla niektórych jeszcze teoria spiskowa, ale zobaczycie za jakiś czas, jak zacznie się powolne eliminowanie pieniądza z obiegu, zresztą już słyszymy, żeby wszędzie płacić kartą.
Powoli przyzwyczaja się nas na pewne ograniczenia Naszej wolności, choćby lockdowny, zamykanie dyskotek, knajp i innych miejsc.

Możecie się ze mnie teraz śmiać, ale za jakiś czas, nie znajdziecie pracy, bo nie będziecie zaszczepieni, nie będziecie mogli prowadzić auta...

Ja wam tego nie pokażę, ale czas na pewno :)
Już nie marzyciel28.11.2020, 19:29
Ja to sobie robię ferie kiedy mam czas i chęć, nie potrzeba mi do tego ? wytycznych? , tak samo ograniczeń przy stole i chodzenia w masce która nic nie daje , absolutnie nic , jedyna co to może być przyczyn a zachorowania , to opinia biegłych nie moja, wszystkie wytyczne, autorzy ustaw ,zwolennicy szczepień , nie stosuja się do swoich ?wynalazków? , sprawdzam to codziennie na przykładzie desydentów co znam ,dlatego Czy taka władza czy inna, mam to w d*** , co wymyślaja w taki Czy inny sposób ustanawiaja, na pewno nie jest to anarchia , jestem człowiekiem wolnym i wydawało się że w wolnym kraju, a tu masz oni uzurpuja sobie prawo do czegoś co na być dla Wszystkiego , tylko nie dla nich, no to ja powtarzam modne słowo wyp*** , na razie nicnieznaczace, ale ludzie się ?budza ?
Sylwia28.11.2020, 19:22
Jak mnie denerwują te komentarze typu głosowaliście na PiS to macie. Szczerze ja nie głosowałam na nikogo. I bardzo dobrze zrobili niech sobie posiedzą teraz na tyłkach ci co tacy biedni i jutra nie przeżyją mowa o pensjonatach itd. W zeszłym roku Boże Narodzenie a ja musiałam zapie.......ć za marne 14zl na godz koło zacnych gości którzy nie wiedzą że święta spędza się w gronie rodzinnym a nie w pensjonacie!!! I gdyby nie to że poprosiła mnie o to znajoma która miała przykre zdarzenie losowe to bym wogóle nie poszła. Nigdy więcej.!!!!
EKO RAMBO28.11.2020, 19:12
Nie lubie pis ale brawo za odwage ,gorale maja mase pieniedzy i zawsze bedzie im malo.Bialka Bukowina i tak dalej zawsze bedza mruczec jacy oni biedni.Proponuje odpowiednim sluzba naloty na hotele i pensjonaty w tych wioskach bo ceprow tam cale tlumy.
Osiol28.11.2020, 19:10
Nie martwcie się pieniędzmi myślcie jak przejdziecie szczepienie aby prowadzić pensjonaty Wy i pracownicy i Ukraińcy zatrudnieni wszyscy będziecie musieli się bez wyjątku zaszczepić martwcie się jak Wy zniesiecie szczepienie jak się nie zaszczepicie to nie otworzycie i ci w szarej strefie znowu wygrają zresztą oni już wygrali bo kredytów nie mają
sąsiad i ja28.11.2020, 19:03
@112eds - Czytaj dokładnie: 3 mln narciarzy...bo niemal tylu Polaków deklaruje, ze jeździ na nartach. No i tysiące, które ich obsługują (stacje narciarskie, serwisy, szkółki, hotele, pensjonaty....itd)
ARMIA28.11.2020, 18:47
Pepe po opisie to widac ze ty jestes lewakiem tylko sam o tym nawet nie wiesz.
Pio28.11.2020, 18:27
Jak się zmienia punkt widzenia od punktu siedzenia troszkę mniej dudków i ci najepsi już są źli no tak kasa kasa dobrze wam tak trzeba przełknąć pigułkę goryczy brawo PiS.
PIS-KOMUNISTYCZNA PARTIA28.11.2020, 18:25
Wchodziliscie pisowi gorale w 4 litery to teraz macie rewanz ha ha brawo wy!
baciok@28.11.2020, 17:37
Narodowy Program
Chaos +
Czytelnik28.11.2020, 17:35
Ile on dzieci wychował ze decyduje.
Kotek.28.11.2020, 17:24
W tamtym roku to całe Boże Narodzenie i Św.Szczepana pracowaliście przy Sylwku Marzeń nic nie znaczyło dla górali największe święta tylko kasa .
To teraz posiedzicie na tyłkach w domciu . Brawo dla Kaczyńskiego i Dudua.
wodnik28.11.2020, 17:20
112eds, tobie coś się z głową porobiło ? naprawdę myślisz, że tylko ludzie z powiatów "górskich" jeżdżą na nartach? 3,5mln to ilość szacowanych narciarzy w całej Polsce, tych co mieszkają w górach, tych dojeżdżających z Warszawy, Gdańska, Szczecina...Takie szacunki były znane od kilku lat, na podstawie tego ilu ludzi przyjeżdża w zimie w Sudety, Tatry, Beskidy, Bieszczady i ilu wyjeżdża za granicę na narty. Nie tylko w górach ludzie żyja z nart. Np na Suwalszczyźnie są wyciągi, w Poznaniu zbudowali lata temu sztuczną górę ze stokiem, podobno na pomorzu też są jakieś wyciągi, pod Bytomiem - z daleka od gór- też jest ośrodek narciarski, i takich małych ośrodków po całej Polsce jest sporo. A wyciągi to drobiazg- bo we wszystkich większych miastach są sklepy ze sprzętem narciarskim, odzieżą na narty, serwisy narciarskie (w zimie narciarskie, w lecie rowerowe), biura turystyczne sprzedające wyjazdy narciarskie. W sumie z tego okołonarciarskiego biznesu mnóstwo ludzi żyje, w całej Polsce. I wszyscy na tym stracą.
Obóz niepodleglościowy - aleś mnie rozśmieszył :))) nazywając tak tą zgraję nieudaczników z rządu. Niepodlegli od rozumu, za to pchający wszystkich w podległość Putinowi, i dumni z tego.
karaluch28.11.2020, 16:38
Brawo dwa tygodnie i po kłopocie a tak przez cały miesiąc się pałętają.
zdzichu28.11.2020, 16:35
Tak jakby rządziła platforma to by wam dała pałą po grzbiecie a nie ferie. Jak tylko wyciągi będą otwarte to cepry będą przyjeżdżać. Na przetrwanie zarobimy. A największy lament podnoszą ci co się im od dutków w głowie popier...... na co dzień latają helikopterami i rozbijają się się furami za milion np. ABC. Posprzedajecie te fury i też przeżyjecie. Poza tym wydaje mi się, że PIS chyba przeprowadził jakieś badania bo patrząc na moich znajomych wszyscy tak jak ja wynajmują pokoje, ale nikt nie głosował na PIS więc żadnego poparcia tu nie tracą.
Wektor28.11.2020, 16:28
No cóż, wszystko wskazuje na to, że choroba na władze UTRACONĄ jest nieuleczalna,
nawet pandemia nie wpływa na zdrowy rozsądek, a co dopiero brak PIENIĘDZY.
PIENIĘDZY NIE MA, I NIE BĘDZIE :).

Jeżeli ktoś ma przekonania liberalne i wie, CZYM JEST liberalizm, coś na ten temat
czytał, to po ostatnich wydarzeniach w Polsce, musi ostro zweryfikować swoje poparcie
dla PO. Chyba że osoba popierająca PO jest NIJAKA (pusta ideowo, złośliwa). Lewicowość,
która się wkradła w szeregi PO, to już nie poprawność polityczna tylko NORMA. I o tej
partii inaczej już nie powiem jak LEWICOWA PLATFORMA OBYWATELSKA (LPO). Mam nadzieje,
że powstanie na scenie politycznej w Polsce, partia liberalna z prawdziwego zdarzenia,
o której można będzie powiedzieć, że to partia LIBERALNA (Taczerowska, która walczyła
z KOMUNIZMEM razem z Reaganem), która nie ma nic wspólnego z lewactwem. Osoby,
o poglądach liberalnych, które znam od lat, nie mogą znieść tej doktryny lewackiej,
która przejmuje ster w partii. Jeśli ktoś miał wątpliwości, na czym polega POSTKOMUNIZM,
to już teraz powinien się ich pozbyć. Okazuje się bowiem, że gdy tylko interes
beneficjentów podziału wpływów po 1989 roku jest poważnie zagrożony, to nic poza jego
OBRONĄ nie ma znaczenia. Nie liczą się demokratyczne procedury, nie liczy praworządność,
nie liczy się prawda, PANDEMIA, ci ludzie niczym MAFIA będą deptać wszystko to, czym
jeszcze przed chwilą wycierali sobie usta (KONSTYTUCJA), by ratować WŁADZĘ i WPŁYWY.
By dalej ŻEROWAĆ na Polsce.
Na litość Boską, przecież KOMUNA zabija, zmodyfikowana też będzie zabijać, co się musi
wydarzyć, żeby to zrozumieć. Te ideologie tak mają, my Polacy przerabialiśmy ten
scenariusz, czyżby amnezja to choroba narodowa?, która jest zaraźliwa?, czy nieuleczalna?.
Saint-Bialka28.11.2020, 16:01
@sąsiad i ja.A Alpy leżą w Polsce.
Pepe28.11.2020, 15:59
Cały świat walczy z wirusem, ale jak widać lewakom nigdy nie dogodzi. A już ta śmieszna nibyPOslanka to niech się zabiera za coś, o czym ma POjęcie. Może organizacja Olympiady w Zakopcu? Zawsze jakiś grosz do przemielenia.
uwo28.11.2020, 15:49
Kochajmy PIS
ziutek28.11.2020, 15:40
prawidłowo, ferie 2 tygodnie i dzieci z powrotem do szkół, prawo Panie Kaczyński
112eds28.11.2020, 15:35
Do "sąsiad i ja" z 15:07 Powiaty tatrzański i nowotarski razem to ciut ponad 250 tys. ludzi. Skąd wziąłeś 3 miliony. Inne powiaty narciarskie całe nie liczą drugiej ćwierci miliona. Rozumiem, że liczby które podajesz należy rozumieć jako miłość do Zdrajców Obywatelskich i nienawiść do obozu niepodległościowego. Bo inaczej wypisywanych brewerii nie można sobie tłumaczyć. Aha i choć jestem mieszkańcem Podhala nie żyję z narciarstwa ani pośrednio, ani bezpośrednio. A ile setek tysięcy mieszkańców powiatów narciarskich tak ma? Jak ci się śniły 3 miliony zagraj w totka.
Rafal28.11.2020, 15:20
No i macie na Podhalu swoich władców, a było głosować na dudusia i spółkę.
A mówiłen nie na PIS28.11.2020, 15:18
Mówiłem nie głosujcie ludzie na PIS a wszyscy byli tak zakochani...teraz mamy...pokazali gdzie nas maja...
115KM28.11.2020, 15:10
Prezydent, jak widać też nie ma zamiaru pomóc, to trzeba mu ładnie "podziękować", gdy przyjedzie na narty
sąsiad i ja28.11.2020, 15:07
Nigdy więcej Kaczyńskiego u władzy. Myślę, że wielu mieszkańcom Podhala w końcu otworzą się oczy. Narciarzy i ludzi żyjących z narciarstwa jest może "tylko" ok. 3 mln, to można ich olać.
du28.11.2020, 14:59
no i dobrze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl