07.12.2020, 23:06 | czytano: 8775

Nowy Targ: radni zatwierdzili przyszłoroczne stawki za śmieci

arch. Podhale24
NOWY TARG. Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że ceny nie wzrosną. Druga - będzie mniej frakcji, a trzecia - niektóre odpady będą odbierane od mieszkańców częściej.
Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty, określenia wzoru deklaracji, sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowy Targ - zajęło radnym zaledwie kilkanaście minut. Nie dlatego, że sprawa błaha. Powodem było szczegółowe wcześniejsze opracowanie tematu w komisjach.
Zdecydowano, że w 2021 roku nowotarżanie zapłacą 23, 15 lub 50 zł za odbiór odpadów komunalnych. Cena zależna będzie - jak w tym roku - od ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Owo "50 zł" to podwyższona opłata - forma kary za niesegregowanie śmieci, co jest teraz już obowiązkiem. Tu nie ma zmian. Zmienią się za to stawki od właścicieli nieruchomości, na których nikt nie mieszka, ale powstają tam odpady komunalne.

Radny Paweł Liszka zapytał, czy były brane pod uwagę inne sposoby naliczania opłat - na przykład w powiązaniu ze zużyciem wody. Jak mówiła Elwira Nowobilska-Majewska - "przeprowadzona została taka analiza, ale większość wspólnot mieszkaniowych nie wyraziła chęci zmiany metody liczenia". - Po przeliczeniu stawki i ilości zużytej wody będziemy to przedstawiać burmistrzowi i on zadecyduje co będziemy robić - wyjaśniła kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami.

Radny był mocno zainteresowany tą analizą, dlatego na jego prośbę zostanie mu ona udostępniona.

Zmiana jaka czeka nowotarżan w przyszłym roku to połączenie "popiołu" z "odpadami zmieszanymi". Będą one odbierane nie rzadziej, niż dwa razy w tygodniu z budynków wielorodzinnych (bloków) i raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. Metal, plastik, opakowania wielomateriałowe - z domów jednorodzinnych raz na dwa tygodnie, a z bloków - raz na tydzień. Z kolei "papier" i "szkło" będą odbierane częściej, niż teraz - bo raz w miesiącu (jednocześnie) z domów jednorodzinnych i nie rzadziej, niż dwa razy na miesiąc z osiedli mieszkaniowych. Częstotliwość wywozu "bioodpadów" będzie regulowana sezonowo. To znaczy w sezonie zimowym (od listopada do marca) - co najmniej raz w miesiącu, a w sezonie letnim (od kwietnia do października) - nie rzadziej, niż dwa razy w tygodniu z budynków wielorodzinnych i nie rzadziej, niż raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych.
Harmonogram wywozu odpadów w 2021 r. zostanie podany do wiadomości w ciągu kilkunastu dni.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
El barbero de Sevilla11.12.2020, 09:25
Żyjemy w czasach opakowań. Byle pasta do zębów opakowana w plastikową tubkę, do niej tekturowe pudełeczko, które jest owinięte celofanem.
Już nie wspomnę o telefonach, czy innych gadżetach telefonicznych, a najgorsze to chyba zabawki dla dzieci - tam opakowanie ponad wszystko,
A na końcu - jak wygląda współczesna trumna?? To samo opakowanie ponad wszystko - tak na oko ze 30% większa niż 20 lat temu:)
Ludzkość po prostu zasypie się śmieciami..
WaszKlient10.12.2020, 19:33
Sporą ilość udało się zmagazynować.
Dziwne, że nie promują produktów, które udaje im się wyprodukować z ,, Naszej segregacji", za którą jeszcze takie krocie płacimy.
Ciekawe kiedy kolejny pożar - przeróbka naszej segregacji na ,, czyste powietrze" jedyny produkt znany, który produkują :-)
wojtek10.12.2020, 06:08
Propozycja naliczania opłat a połączeniu ze śmieciami to chory pomysł.
Przecież w wielu gospodarstwach nie ma liczników, poza tym śmieci nie powstają przy kąpieli, ani przy braniu prysznica. Takie POmysły to specjalność Trzaskowskiego.
turysta09.12.2020, 22:48
połączenie "popiołu" z "odpadami zmieszanymi", to pomysł ignoranta nie znającego praw fizyki i chemii.
Przecież te odpady, razem trzymane, skamienieją i nic z tego nie będzie
Marian09.12.2020, 08:05
Bioodpadów przy ciepłych ostatnio miesiącach zimowych nie trzeba będzie wywozić. Po miesiącu same wyjdą ...
;))08.12.2020, 22:40
Nie narzekajcie tylko myślcie, dbajcie o środowisko i oszczędzajcie.Na przykład jednym papierem po maśle można się parę razy podetrzeć przy okazji ,,nakremować,,. Na papierze toaletowym nie jest napisane że używać tylko z jednej strony.
wstążki & kolesiostwo08.12.2020, 17:55
Głosujcie dalej na Watychę jak się nie udusicie to utoniecie w śmieciach.
Andrzejx4808.12.2020, 14:32
czy temu panu wszystko wiedzącemu Liszce czepiającego się wszystkiemu sufit spadł na ten łeb /.../ czy może w końcu jak jego ugrupowanie PiS najlepiej wie co dla nas dobre panie Liszka przegrał pan wybory więc daj pan sobie spokój już z tym wszystkim ludzie pokazali panu iż nie ufają takim ludziom jak pan podobnie jak przekonał się o tym były już przewodniczący rady miasta
Robert08.12.2020, 14:23
Oczywiście pan Liszka znowu wyskoczył z tą samą propozycją. Proszę dać sobie spokój z wodą nie dość że 10 razy bakteria coli do roku i trza za to płacić to jeszcze trzeba ją sobie kupować. To mało????
worek na śmieci08.12.2020, 11:45
Bo radni nie myślą żeby zrobić dobrze mieszkańcom. Myślą jak tu sobie zrobić dobrze. To taka ukryta podwyżka. Opłaty "na tym samym poziomie" ale odbieramy raz w miesiącu, czyli 4 razy rzadziej niż poprzednio. Przy takim systemie odbierania śmieci, stawki powinny być obniżone!!! Kto na tym wałku kosi kasę? Jedyny podmiot, który mógł sprostać wymogom przetargu i jego kolega w urzędzie.
Wojtek mieszkaniec08.12.2020, 10:47
Tworzywa sztuczne raz w miesiącu to jakieś nie porozumienie przecież tego jest najwięcej w tych czasach. Miasto wzięło i wybrało tańsza firmę która będzie teraz magazynować śmieci u właścicieli. Paranoja również z innymi frakcjami oraz z ich odbieraniem. Plastiki, papier, metal i szkło powinni odbierać zadarmo. Radni powinni trochę więcej myśleć.
STAŚ08.12.2020, 10:19
Śmieci to, bardzo śmierdząca sprawa !
Dyr banku w swoim żywiole !
jak żyć08.12.2020, 09:39
W Szczawnicy jest metoda, że za śmieci płaci się według zużycia zeszłorocznego wody (nikt wcześniej nie wiedział). Ja kąpie sie raz w miesiącu, podejrzewam, że inni podobnie. W związku z oszczędnościami czekamy na podwyżkę za wodę i za śmieci.
Olo08.12.2020, 08:39
Kto nam zapłaci za magazynowanie śmieci. Przecież bio-odpady w lecie same wychodzą z worków a smród po 2 tygodniach niewyobrażalny. Co na to sanepid?
spostrzegawczy08.12.2020, 08:24
Panie Liszka niech pan przestanie w kółko wałkować temat opłat za śmieci w zależności od zużycia wody. Nie wszyscy są delikatnie mówiąc brudasami i naprawdę chcą się w miarę często myć i spłukiwać g......na, których tak wiele jest w NT.
Jasiek W.T.07.12.2020, 23:14
Komuś tam sufit na głowę spadł? Bioodpady raz w miesiącu, bo sezon? No ku... W domu u nas jest sześć osób. Za każdego domownika jest normalnie płacone. Worków dostajemy tyle samo co jedna osoba. I teraz co? Śmieci będą miesiąc siedzieć tak? Co oni w głowach mają?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl