13.12.2020, 10:38 | czytano: 3153

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski (zdjęcia)

zdj. Podhale24
Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku, po raz pierwszy od 13 lat, uroczystość przekazania Światła odbyła się na Łysej Polanie.
Tym razem harcerki i harcerze nie spotkają się na wielkim zlocie w Zakopanem, na którym w poprzednich latach gromadziło się kilka tysięcy osób z całej Polski. Tegoroczna, 30. edycja BŚP odbyła się w skromnej oprawie - po kilku reprezentantów polskich i słowackich służb. O godzinie 11.00 na Głodówce odprawiona zostanie msza św., po której przedstawiciele chorągwi zabiorą Światło do swoich regionów, by w tym trudnym czasie dotarło do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

Hasło tegorocznej akcji - "Światło służby" zachęca do współdziałania i niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują. - Płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę- mówi hm. Martyna Kowacka, rzeczniczka prasowa ZHP.

Przypomina, że płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.


- Cieszymy się, że już po raz 30. harcerze i harcerki z ZHP uczestniczą w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju, które dla wielu osób stało się nieodłącznym elementem nadchodzących Świąt. Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia – w tym także harcerskiej codzienności. Tegoroczne przekazanie Światła odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Nie spotkamy się jak co roku na zlocie w Zakopanem, zaś wszelkie działania programowe przewidziane na ten czas wydarzą się online. Mimo to, a może szczególnie z tego powodu, mamy poczucie, że to symboliczne Światło jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – by nieść nadzieję, otwierać serca na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, być wyraźnym świadectwem harcerskiej służby - powiedziała Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

opr.s/ zdj. Podhale24
komentarze
ol13.12.2020, 17:04
@ kit...,swiatełko w sejmie,to dla niektórych jak woda święcona dla diabła.Widzimy już, jak co niektórzy traktują święta,nie wiedzą co tracą.
Kit13.12.2020, 15:15
Trzeba światełko zanieść do sejmu zobaczymy efekt
polonus13.12.2020, 12:13
Piękna tradycja!Będąc w Stanach ,co roku skauci przynosili do kościołów światełko i zanosiliśmy je do naszych domów,będąc sercem z naszą Ojczyzną.Jakie to smutne,jak się widzi,że w wolnej Polsce obraża się Boga i dewastuje kościoły.Może ci, co Go depczą ,w tym czasie adwentowym zastanowią się i wrócą na właściwą drogę.
STAŚ13.12.2020, 11:29
Dobra tradycja !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl