18.12.2020, 21:10 | czytano: 4347

Miernik jakości powietrza na nowotarskiej "dwójce"

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Szkoła Podstawowa nr 2 nawiązała współpracę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową - Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie realizacji projektu „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”. Jednym z efektów jest zamontowany na budynku szkoły - miernik jakości powietrza.
- Projekt ma na celu zwiększenie świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie znaczenia problematyki jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu, poprzez wykorzystanie urządzeń i technologii informatycznych w szkołach do mierzenia oraz prezentacji poziomu smogu (tj. oceny jakości powietrza). W ramach projektu planowana jest również możliwość prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych w obszarze zachodzących zmian klimatycznych - wyjaśniają pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Dodatkowo do strony internetowej szkoły dołączony zostanie widżet ESA, dzięki któremu każdy odwiedzający stronę pozna aktualny stan powietrza na podstawie wskazań z miernika. Po kliknięciu na logo ESA widżet rozwinie się i wyświetlony zostanie poziom pyłów PM2,5 oraz graficzna ocena jakości powietrza. Adres esa.nask.pl przenosi do strony głównej Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, gdzie znajdują się szczegółowe dane z pomiarów.


Szkoła zachęca do jej odwiedzania, bo znajdzie się tam wiele przydatnych informacji o projekcie, materiały edukacyjne i aktualności z zakresu walki o czyste powietrze.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kopciuszek20.12.2020, 19:12
Jeśli ktoś nie wierzy w zbawczą moc przeciwsmogową nowych czujników to polecam:
1) telefon "do przyjaciela" z ekopatrolu, straży gminnej, sołtysa
2) aplikację wojewody małopolskiego "ekointerwencja" wersja stacjonarna i na telefon
3) sądzić rządowców i samorządowców, jeśli w grupie będzie wam raźniej to pozew zbiorowy będzie jak znalazł, poszukajcie #pozywamsmog
"9-letnia Ella Kissi-Debrah z południowego Londynu, która zmarła w czasie ataku astmy, jest prawdopodobnie pierwszą osobą na świecie, w przypadku której za bezpośrednią przyczynę śmierci uznano zanieczyszczenie powietrza - informuje CNN." i to już jest konkretna okoliczność do pozwania władz o konkretne odszkodowanie.
4) maski przeciwpyłowe N95 i lepsze plus domowe oczyszczacze powietrza - dla zrezygnowanych

A na poważnie to nikt za Was nie wygra tej walki. Chcecie mieć czyste powietrze to walczcie o nie. Choćby dla zdrowia Waszych dzieci.
Jeśli sąsiedzi próbują Nas po cichu zagazować to nie możemy im na to biernie pozwalać. Niech wiedzą że też potrafimy uprzykrzyć im życie kontrolami.
Tj19.12.2020, 12:42
I w czym te czujniki pomogą? U nas zapewne do czasu kiedy w końcu ktoś władze Nowego Targu weźmie do sądu w związku z utratą zdrowia z powodu zaniedbań w ochronie powietrza i wygra wielomilionowe odszkodowanie nie wezmą się za to. Codziennie obserwuję dymiące kominy, ledwo-przejrzyste powietrze, samochody zaparkowane z włączonymi silnikami, śmierdzące dymem ubrania wierzchnie, kilogramy pyłu i sadzy na parapetach. Nikt tego nie kontroluje a jakość powietrza jest makabryczna. Jakiś specjalista prosto określił skutki wdychania takiego syfu: 10-20 lat - chrypka, kasłanie, 20-30 lat astma, ponad 40 lat rak płuc. To jest skandal że tak niewiele miasto robi żeby zapewnić coś tak fundamentalnego do życia człowieka jak czyste powietrze. Instalacja czujników to kolejne działania pozorowane które na jakość powietrza nie wpłyną. Tylko konkretne zakazy i drakońskie kary, żeby nie opłacało się palić w kopciuchu albo jeździć dieslem z wyciętym DPF. No ale do tego trzeba odpowiedzialnych władz a takich nie będzie bo ci co na nich głosują to właśnie posiadacze kopciuchów i kombików w dizelku...
STAŚ19.12.2020, 10:58
Też jestem absolwentem 2-ki. I co z tego ? Też mnie nic nie nauczono, akurat w tej szkole ?
Jaki związek ma szkoła, ze świadomością ludzi, że same czujniki nic nie poprawią ?!!
XxX19.12.2020, 10:29
@absolwent dwójki
Sądząc po wnioskach jakie wysnułeś, domyślam się, że edukację zakończyłeś właśnie na tej szkole. Lub nie zakończyłeś...
takitam.19.12.2020, 09:54
a ten "miernik" jakos oczyszcza powietrze? wylapuje zasmradzaczy? smiem watpic! DZIALANIA, KONKRETNE DZIALANIA sa potrzebne, nie propaganda.
na co to komu?19.12.2020, 09:37
zaden czujnik nie poprawi jakosci powietrza, poprawic ja moze telefon -> kontrola -> mandat -> staly nadzor nad zamandatowanymm paniskiem.
zenek19.12.2020, 03:45
za 5 lat bedzie w Nowym Targu i na Podhalu tysiac czujników i dalej katastrofalne powietrze
.18.12.2020, 23:58
@absolwent dwójki
Jednak Cię ta szkoła nie nauczyła myślenia! Latem samochodów przybywa za sprawą niedzielnych i weekendowych kierowców, a zanieczyszczenie jest niższe o jakieś 400%. A odnosząc się do wartości prezentowanych na zdjęciu, to 83 mikrogramy na metr sześcienny, to oznacza normę przekroczoną o ponad 340 %. Po co komu wyświetlacz pożerający prąd, skoro nie ma punktu odniesienia? (Oczywiście mówię o normach europejskich, nie naszych polskich ekstremalnie zawyżonych).
Besala18.12.2020, 21:48
Od samego mierzenia jeszcze niczego nie przybyło ani nie ubyło. Od lat wiemy, że oddychamy w Nowym Targu skandalicznie zatrutym powietrzem. To już nie czas na mierzenie, ale na działanie! Zawarte w smogu trucizny są szkodliwe przede wszystkim dla dzieci i proponuję zrobienie badań porównawczych moczu dzieci w Nowego Targu i z jakiegoś miejsca w Polsce, gdzie oddycha się powietrzem mniej skażonym. Sezon grzewczy jest najbardziej odpowiedni na tego typu badania. Może pan burmistrz, średnio zainteresowany tematem, sfinansuje takie badania?
absolwent dwójki18.12.2020, 21:47
Do piątki mamusie dzieciaczki autkami pociechy wożą(korki). Tam miernik założyć.Jak zacznie działać to szkołę zaraz zamkną.Do dwójki,jak dawniej,normalnie,za rączkę pociechy odprowadzają.
york18.12.2020, 21:30
Na szkole specjalnej też jest od wczoraj ;-)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl