04.01.2021, 14:00 | czytano: 5217

"Apelujemy o dialog!". Górskie samorządy chcą od rządu planu otwarcia turystyki po 17 stycznia

- Apelujemy o umożliwienie otwarcia lokalnych gospodarek i branży turystycznej od 18 stycznia, żeby ratować miejsca pracy i całe sektory gospodarki - powiedział wójt Kościeliska Roman Krupa, podczas dzisiejszej konferencji prasowej Porozumienia Gmin Górskich, która odbyła się Karpaczu.
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego mówił, że przeprowadzone przez samorząd badania pokazały, że turyści nie zarażają się podczas wyjazdów. Są to nieliczne przypadki. Jak mówił, ludzie - mimo obostrzeń - i tak przyjeżdżają w góry, szukają furtek i innych możliwości, co widać po korkach. - Tego ruchu nie zatrzymamy, więc lepiej zrobić to sposób cywilizowany - dodał.
Głos zabrał również Andrzej Pietrzyk, wójt gminy Bukowina Tatrzańska, który mówił o stratach, jakie ponosi obecnie branża turystyczna. - W miejscowościach górskich istnieje tylko turystyka. Zamknięcie turystyki oznacza zamknięcie prawie wszystkiego. U nas nie ma przemysłu, handel jest na niskim poziomie, żyjemy właściwie tylko z turystyki. Te straty, które notujemy, są nie odrobienia, jeśli obecna sytuacja utrzyma się do końca zima.Pietrzyk tłumaczył, że branża turystyczna w górach traci 70-80% rocznych dochodów. - Zamknięcie turystyki w zimie, to trak jak zamknięcie plaż latem. Obyśmy nie musieli tworzyć za chwilę tworzyć narodowego programu ratowania gmin górskich - dodał.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że konieczne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego w celu zachowania bezpieczeństwa, ale branża turystyczna jest gotowa na ich wdrożenie, ma nawet własne propozycje takich rozwiązań.

- Bezpieczny sezon w turystyce jest możliwy - mówił Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. Jak dodał, samorządy oczekują od rządu przedstawienie w najbliższych dniach planu otwarcia turystyki zimowej po 17 stycznia. - Ludzie nie wiedzą co dalej - mówił. - Co mamy powiedzieć właścicielom stacji narciarskiej, czy mają mrozić, czy mają przygotowywać się do sezonu zimowego.

Krupa dodał, że branża oczekuje m.in. lepszych rozwiązań w tarczy antykryzysowej dla turystyki i rozszerzenia liczby branż, które mogą z niej korzystać. Samorządy chcą dla siebie również rekompensat z tytułu utraconych podatków i wpływów. - Ludzie z terenów górskich nie chcą korzystać z tarcz, chcą pracować. Apelujemy o umożliwienie otwarcia lokalnych gospodarek i branży turystycznej od 18 stycznia, żeby ratować miejsca pracy i całe sektory gospodarki - dodał.

Podczas konferencji przedstawiono propozycje rozwiązań sanitarnych, które mają zachować bezpieczeństwo podczas wypoczynku. - Skoro fryzjer, przy tak bliskim kontakcie z klientem, może go obsługiwać, to dlaczego my nie możemy obsługiwać gości - pytano.

Jak podkreślano, tarcza antykryzysowa dla turystyki, jest tak słaba i dziurawa, że nie uratuje branży. - Podam przykład Karpacza. Na 600 obiektów, w których mamy prowadzoną działalność hotelarską, tylko 30 ma wpisane odpowiednie PKD, które uprawnia do skorzystania z tarczy, a reszta, czyli 95% obiektów noclegowych, nie może z niej skorzystać, bo ma inne PKD – mówili przedstawiciele tej miejscowości.

Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju, mówił, że mimo próśb o spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, samorządy nie dostały żadnej odpowiedzi. - Z tego co wiemy, w ministerstwie trwają prace, są pewne rozwiązania, ale dalej nie ma żadnych decyzji. Niewiedza, co dalej, to najgorsza rzecz, jaka w tej chwili jest - mówił. - Apelujemy o jak najszybsze spotkania, żebyśmy mogli powiedzieć naszym przedsiębiorcom, co robić i jak przetrwać zimę.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Osiol07.01.2021, 11:09
Zrozumcie kapitalizm po 31latach bankrutuje wraca komunizm i znów się upanstwowia na prywatnym tak jak po wojnie
Teraz jest ten czas07.01.2021, 00:10
@ smrodek
Tak pokrótce:

No cóż, nie zawsze "chcieć znaczy móc". Trudno tu snuć podejrzenia o układy "mafijne". Wyczuwam tu ukryty żal do rządzących.

Określenie "nowa normalność" na opisanie stanu dzisiejszego zapożyczyłem od premiera, można to nazwać inaczej. Dosadniej.

Lata dziewięćdziesiąte dzisiaj oceniamy z perspektywy czasu. Wtedy byliśmy przekonywani, i wielu w to wierzyło, że tamta gospodarka musi upaść. Nie wszystko przejęto, wiele gałęzi przemysłu zwyczajnie zniszczono. Dziś to wiemy.
Wtedy uważaliśmy, że nie trzeba i nie da się tego obronić.

Cieszę się, że przynajmniej w kwestii inwigilacji się zgadzamy.
To jest właśnie jarzmo które chcą nam narzucić pod pozorem walki z różnymi rzekomymi zagrożeniami. To jest faktyczny wirus ludzkości.

Na problemy lokalne nic nie poradzę. Charaktery ludzkie to najtrudniejsza sprawa.

Na koniec przyznam, że najbardziej rozbawiło mnie przeświadczenie
Szanownego Pana iż rządy "idiokracji" właśnie mijają.
Poczekamy zobaczymy.
Zaś wiarę w Nowy Lepszy Ład zupełnie pozostawiam bez komentarza.

Pozdrawiam.
smrodek06.01.2021, 21:02
@Teraz jest ten czas
Rzeczesz "Władze samorządowe nigdy nie miały wpływu na szarą strefę, nie ustalały jej "podatków" bo ta i tak ich nie płaci.".
A mi się wydaje że gospodarz na swoim terenie ma całkiem szeroki wachlarz możliwości uprzykrzenia życia gangsterce. O ile nie jest przez nią opłacany lub wręcz delegowany do przypilnowania interesu. Jak widzę że na podwórku walają mi się śmieci to je posprzątam a nie organizuję konferencję prasową.

Nie mogę się również zgodzić z określeniem "nowa normalność", ponieważ historia jest stara jak jak ludzkość. Szubrawcy byli od zawsze. A tam gdzie Państwo jest słabe i nie egzekwuje prawa, władzę przejmują gangsterzy w różnej formie, postaci, maści, wyznaniu. Normalnością powinna byś zasada współżycia społecznego w ramach szeroko pojętego konsensusu - ustalonych norm prawnych. Nowością w tym wszystkim co nas teraz otacza jest skala skarłowacenia ludzkiego sumienia, (lub wiedza o tym dzięki coraz szybszej i łatwiejszej wymianie informacji). W każdym razie otaczająca nas "normalność" nie jest nowa a co najwyżej bardziej jaskrawa.

A jak wracamy do lat 90, "Mnie przypomina to lata dziewięćdziesiąte, totalny i sterowany upadek wszystkiego co państwowe.". A mi się wydaje że wtedy chodziło o uwłaszczenie się na "państwowej", wspólnej własności. Takie rozszarpywanie owieczki przez stado wilków w białych kołnierzykach. Nie ma lepszego interesu niż przywłaszczenie majątku państwowego, społecznego, spółdzielczego. Tak powstawały fortuny. I dalej powstają.

W jednym całkowicie się zgadzamy "Wycofanie gotówki podda ludzi niewyobrażalnej kontroli.". Fascynuje mnie barani pęd ludzi (szczególnie młodych) do wszystkich bezgotówkowych płatności. Karty, bliki, zbliżenia. Nie dostrzegają postronka, który w cukierkowych reklamach wciskają im na szyję instytucje finansowe przy aprobacie aparatu skarbowego. Widać nie przeżyli jeszcze prawdziwego kryzysu (młodzi), lub zdążyli o nim zapomnieć (starzy). Ludzi nie zdają sobie sprawy ze skali infiltracji swej prywatności. A może nikt już nie potrzebuje prywatności? Straszne.

W kwestii odpadów, naprawdę chciałbym mieć wpływ na "organizację wywozu" i na przykład zmusić sąsiada do opłacania i oddawania śmieci zamiast palenia nimi w piecu. Niestety żadne służby nie reagują na zgłoszenia bo... jest społeczne przyzwolenie na omijanie prawa, trucie innych, oszukiwanie i cwaniakowanie. Nikt nawet nie próbuje pozorować przestrzegania prawa. A słaba władza oddaje "władzę" cwaniakom.

Wspomniane przez Ciebie rządy "idiokracji" nie zbliżają się lecz powoli dobiegają końca. Rzeczywistość po prostu powie "sprawdzam" wszystkim tekturowym fundamentom współczesnego "ładu" społecznego. A wtedy ten domek z kart runie w zgliszcza. Dalej będzie już tylko chaos.
Dlatego nie ma się czego bać. Z chaosu wyłoni się nowy, miejmy nadzieję, lepszy porządek.

Tym optymistycznym akcentem, odbijam piłeczkę w ogródek Szanownego Dysputanta.
Wszystkim życzę Szczęśliwego Nowego Ładu!
Dialog uproszczony06.01.2021, 18:50
Akurat w powyższym temacie.

Bardzo zachęcam do obejrzenia na you tube:
"Komentarz tygodnia: Nie zadzieraj z fryzjerem"
Dla niecierpliwych, podpowiem, by ustawili sobie przeglądanie
na 32 min. 40 sek.
ocena z Orawy06.01.2021, 12:53
na kredyt chyba -- mamy już 500+ na kredyt
to czemu nie
Teraz jest ten czas06.01.2021, 09:13
@ samorodek
Szanowny Adwersarzu.
Pytasz: "A gdzie byli samorządowcy kiedy szara strefa hulała
i uszczuplała dochody samorządów?"
Pytasz również: "Gdzie są teraz ...?"Otóż właśnie są teraz tam gdzie być powinni. I z tego miejsca jest powyższa relacja.

Władze samorządowe nigdy nie miały wpływu na szarą strefę, nie ustalały jej "podatków" bo ta i tak ich nie płaci. Owszem stawką podatków można wpływać na jej wielkość. Tak wcześniej jak i teraz zajmują się tym służby skarbowe, przecież to wiesz. Ja też wiem, że to nieuczciwa konkurencja.
A jak jest teraz? Sam napisałeś. Uczciwi ponoszą koszty i są kontrolowani, a szara strefa pewnie dalej działa.
To jest "nowa normalność".
Tą sytuację zauważyli w końcu samorządowcy, którzy są wybrani dla reprezentacji nas przed, no właśnie, przed kim? To trudne pytanie.

Oni "obudzili" po kilkunastu miesiącach zwodzenia ich,
że "wirus jest w odwrocie".
Widać już wyraźnie, że plan jest inny, "wirus" tkwi gdzie indziej.
Mnie przypomina to lata dziewięćdziesiąte, totalny i sterowany upadek wszystkiego co państwowe. Państwowe było znienawidzone bo kojarzyło się z komuną. Teraz ta "komuna" wraca i zniszczy wszystko
co prywatne.
Totalny wykup.
Na szarą strefę też jest sposób, już sygnalizowany, niezwykle skuteczny.
Wycofanie gotówki podda ludzi niewyobrażalnej kontroli.
Niczego, nawet intymnego, nie kupisz bez wiedzy "skarbówki"

Nie wiem, czy będziesz wtedy zadowolony, że sąsiada wreszcie "udupili". Pomyśl, póki czas.

Lokalny wywóz śmieci nie jest problemem państwowym, i sam też masz wpływ na jego organizację.
Bardzo boję się momentu kiedy rząd ukończy za nas wszystkich
i "dla nas" wszystkich swoją robotę.

Rządy "idiokracji" się zbliżają.
Bójmy się.
góral05.01.2021, 13:27
Piszę ten komentarz do posłów i senatorów z naszego regionu zobaczcie jak wygląda leczenie ludzi chorych na COVID-19 jak są traktowani jak trędowaci nie ma kto zbadać takiego chorego wszyscy bezradnie rozkładają ręce jest lek amantadyna działa mogę to potwierdzić w przemyślu leczą ludzi nie boją się chorych a reszta szpitali to czego się boi i rządzący stawiacie szpitale tymczasowe za miliony a ja się pytam kto tam będzie leczył??? jak lekarze czy pielęgniarki boją się ludzi chorych DRAMAT!!! zamykanie stoków kolejny chory pomysł jak i te wszystkie inne apeluję przestancie straszyć ludzi i zacznijcie leczyć ludzi bo covid jest wyleczalny!!!!
na kredyt chyba05.01.2021, 10:44
I jak zwykle KOD-owcy , PSL-owcy i PO-owcy samorządowcy nie nażarci i szczuciciele przeciwko rządowi zaczynają jak zwykle nagonkę i wystawiają swoje brudne łapska po kasę . Idźcie do Guta -Mostowego i Gowina - oni mają i rozdają .
żal serce ściska05.01.2021, 10:40
Po 17 stycznia będzie wiosna i o turystyce trzeba będzie chwilowo zapomnieć , a po drugi e to po tych przymusowych wakacjach trza sie za robotę brać , by nadrobić i zarobić na nowe eskapady letnie i wakacje na Kajmanach i w Dominikanie . TO mamy cel przed sobą , a nie żyć na koszt państwa i od rządu na daniny czekać . Koniec lenistwa i wakacji i turystyki .
zbieg okoliczności05.01.2021, 09:58
A założony krótko przed "pandemią" Polski Holding Hotelowy ze 100% udziałem państwa przymierza się do skupywania hoteli...
smrodek05.01.2021, 09:43
Panie @Teraz jest ten czas
"Dobrze, że wójtowie i burmistrzowie (może z obawy o wpływy z podatków) zaczynają się budzić."
A gdzie byli samorządowcy kiedy szara strefa hulała i uszczuplała dochody samorządów? Gdzie są teraz kiedy uczciwi przedsiębiorcy zostali zmuszeni do zamknięcia swoich interesów i ponoszą pełne konsekwencje skarbowo-podatkowe a szara strefa dalej hula na całego i dalej nie przynosi żadnych wpływów podatkowych.
Kto jest gospodarzem na tych terenach? Kto powinien dbać o jak największe wpływy podatkowe? Albo wszyscy ponoszą koszty uczciwej działalności albo nikt i robimy "wolną amerykankę". To nie komuna żeby część społeczeństwa była okradana przez drugą część. Weźcie się do roboty a nie opowiadajcie farmazony. Ruch turystyczny może trochę mniejszy. Wpływy z podatków spadły tylko dlatego że nie pilnujecie by każdy się z nich rozliczał. Tak jest Wam na rękę bo łatwiej zwiększyć obciążenia uczciwym niż walczyć z nielegalnym wynajmem. A wynajmujący na lewo rozwalają całą gospodarkę śmieciową (generują tony śmieci bez żadnych opłat) - dlatego wszyscy jak jeden mąż podnosicie teraz stawki żeby łatać fikcję. Mało Was interesuje że tymi posunięciami przyczyniacie się do powiększania szarej strefy i podziemia śmieciowego. Rowy, potoki, krzaki, lasy, rzeki już powoli zapełniają się odpadami. A wy za chwilę zaczniecie organizować akcje "sprzątania świata" żeby pokazać jacy jesteście wspaniali.
Jęczycie i czekacie aż rząd zrobi za Was robotę.
Wstyd.
Teraz jest ten czas05.01.2021, 06:18
Naokoło błazenada, jacyś niby celebryci pchają się do szczepienia, nawet "gostek' co za więzienia dla rzekomych terorystów brał pudła dolarów od CIA.
To wszystko, by nas ogłupić. I byśmy przed nich lecieli do kolejki.

Producent zmienia treść ulotki do szczepionki, Anglicy wprowadzają własną szczepionkę. Co się dzieje?
Amantadyna, która pomaga łagodniej przejść chorobę covid, nadal w niełasce. Ludzie chorują nie zgłaszając się do lekarza. Taka jest rzeczywistość.
Rzeczywistość gospodarcza dopiero nastąpi. Za chwilę nie będzie po co otwierać wyciągów na Podhalu, bo ludziom w całej Polsce zacznie brakować pieniędzy i nikt tam nie pojedzie. Pomyśleliście o tym?

Dobrze, że wójtowie i burmistrzowie (może z obawy o wpływy z podatków) zaczynają się budzić. Trzeba zacząć dmuchać już nie zimne.
Zaczyna być CIEPŁO.

"Każdy kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za to wszystko, co jest tego konsekwencją. Toteż, jeżeli prawo i sprawiedliwość są w konflikcie, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa".

/Mahatma Gandhi/
Cuda cudeńka04.01.2021, 23:27
Mówił mi jeden gazda, że na Podhalu to koroniarza próbują uwędzić smogiem... A przodują ponić w tym w Waksmundzie - miasto trochę z tyłu zostaje - ale i Ostrowsko też ostro walczy jak i nazwa wskazuje ... Ciekawe co w Białce i w Bukowinie, bo tam żadnego czujnika jakości powietrza z gminy nie ma. Może już koronę urzędnicy uwędzili ... Kto wie ...
POLAK04.01.2021, 21:09
To co się działo na zakopiance w sobote od 10 d0 23 to paranoja .Niby kwarantanna narodowa nieczynne pensjony kwatery a tu korek tyle godzin auto za autem. PYTAM GDZIE ONI NOCOWALI?GDZIE OBOSTRZENIA? /.../

Proszę nie używać wulgaryzmów i pisać wielkimi literami. Moderator.
Prawdziwy Góral04.01.2021, 20:13
Nic Wam nie otworzą. Poczekają aż padniecie a potem przejmą. Opamiętajcie się. Pozwoliliscie im zamknąc Wasze życiowe biznesy a teraz czekacie ąz wam rzucą ochłapy pod nogi. Zal że nie ma jużludzi co potrafią o swoje walczyc.
temida04.01.2021, 19:12
Taa, ludzie z terenów górskich nie chcą korzystać z tarcz, bo działają w szarej strefie. W skali globalnej widać, jakie przychody z podatków przynosi turystyka.. Niech samorządy wezmą się do roboty i niech wszyscy działają uczciwie, wtedy będą miały samorządy przychody.
Osiol04.01.2021, 19:01
Nie słyszę wołania Tusk wracaj komuno wracaj i te Tusk na białym koniu he he
Nigdy więcej na PIS04.01.2021, 17:09
PiS już wie ze wszystko ucichło i można dokrecać śrubę. Oni mają gdzieś Wasze apele. Jeśli się sami nie otworzycie to będą przedłużać aż wszystkich nie zaszvzepią.
al04.01.2021, 16:34
Jak ktoś chciał omijać prawo i wpisał inny PKD to jego problem . Ile zostało skontrolowanych pensjonatów ?? A od fryzjerów prosze sie odp..... .
pracownik handlu04.01.2021, 16:28
...nie tylko narty i hotele i samorządy cierpią - także handel i usługi...Nie mozna wszędzie poprzez PKD sterować pomocą finansową (tarczą)...Np nie ma w niej PKD 47,11,Z - większość sklepów spożywczych w miejscowościach turystycznych ma to PKD, ale nie objęte pomocą,a z braku turystów spadek obrotów o 50% do 65%...Cóz z tego, że handel działa i nie jest zabroniony, kiedy ten uzaleznio0ny od turystki pada na kolana...Weźcież to rządzący pod rozwagę...
jajakobyły04.01.2021, 16:03
A kimże wy jesteście dla prawych i sprawiedliwych -kurzem i pyłem marnym.Was/ Nas/ mogą rozdziobać kruki i wrony a patrioci będą dumnie stać powiewając flagą narodową ewentualnie pląsać radośnie na imprezce w Toruniu.
góral04.01.2021, 15:35
Jakiego planu. Plan już był chyba w październiku czy listopadzie. Wg tego planu restauracje hotele stoki wszystko powinno działać i powinniśmy być w zielonej strefie.
Radio04.01.2021, 15:21
Teraz słyszałem w radiu że od 18 stycznia otwierają stoki narciarskie i hotele niestety restauracje i siłownie muszą jeszcze poczekać
dziadek04.01.2021, 15:20
Otwierać wszystko. W reżimie sanitarnym, ale otwierać. Antymaseczkoców itp właściciel obiektów po prostu niech nie wpuszcza, albo wyprasza, na swojej własności ma prawo. Ale OTWIERAĆ, bo musimy zacząć normalnie funkcjonować.
miejscowa04.01.2021, 15:00
a figa , żadnego otwierania ,do wiosny .Sprawiedliwość ,to sprawiedliwość .
smrodek04.01.2021, 15:00
Pogadali, popili, lulki wypalili, ... służba samorządowa spełniona. Teraz można czekać z założonymi rękami do wiosny.
Ile nielegalnych wynajmów skontrolowali? Czy nie dostrzegają że przez tą dziurę uciekają im pieniądze o które tak skamlą do rządu?
Kuba04.01.2021, 14:25
Drodzy Samorządowcy, a po 17 tym stycznia będzie znowu wzrost zachorowań na covida bo go na wiozą turyści którzy odwiedzają Podhale i zatoczymy koło.
ski alpine04.01.2021, 14:15
Pisowski rządzie, opamiętaj się. Otwórzcie przynajmniej narciarstwo (wyciągi). Chyba nie widziałeś wkurzonego górala i to takiego, który przeważnie głosował na ciebie...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl