05.01.2021, 09:22 | czytano: 7826

Szara strefa w Zakopanem kwitnie. "Kontroluje się uczciwych przedsiębiorców"

Fot. Marcin Szkodziński
Podczas gdy legalnie działające obiekty zostały zamknięte, te z szarej strefy nadal wynajmują pokoje. - Szara strefa kwitnie. Te nowe przepisy, to jest zielone światło dla szarej strefy i mówiąc kolokwialnie lewizny - mówi oburzony Łukasz Filipowicz z Ośrodka Fian w Zakopanem.
- Nie jest to dobre rozwiązanie, że legalne obiekty są zamykane, a szara strefa kwitnie - zaznacza Bartłomiej Bryjak z Willi Basieńka.
Legalnie działające obiekty hotelarskie zgodnie z obostrzeniami zostały zamknięte. Mimo iż prawo daje możliwość wynajmowania pokoi określonej grupie osób, to jest ich tak mało, że większość hoteli została zamknięta ze względu na brak gości.

- Są w rozporządzeniu pewne wyjątki, gdzie można wynająć. Służby mundurowe, medycy czy sportowcy, ale z nich nie ma szans się utrzymać. Są to śladowe ilości i nikt nie zapełni obiektów w Zakopanem - zaznacza Łukasz Filipowicz z Ośrodka Fian.

Większość obiektów noclegowych zamknęła się do 17 stycznia, zgodnie z obostrzeniami epidemiologicznymi. Mimo to w zamkniętych obiektach pojawiają się kontrole, co jeszcze bardziej irytuje hotelarzy.

- Kontroluje się uczciwych przedsiębiorców. Wiemy, że chodzą sanepid z policją, że są donosy od sąsiadów. Przykre jest to, że kontroluje się tych co uczciwie pracują – żali się Filipowicz.

Przedsiębiorcy uważają jednak, że kontrole nie odbywają się, w obiektach, które wynajmują pokoje nielegalnie. Przez to, że nie są zarejestrowane, nie trafia do nich żadna kontrola.

- Jeżeli jesteśmy równi wobec prawa to powinny być jakieś kontrole, zwłaszcza że znalezienie takich miejsc nie jest trudne, skoro ludzie wystarczy, że napiszą w sieci ogłoszenie i od razu znajdują nocleg - mówi Bartłomiej Bryjak z Willi Basieńka w Zakopanem. - Nie słyszałem, żeby choć jeden taki obiekt wynajmujący mimo zakazu dostał karę. Jest to niezrozumiałe - dodaje.

Takie działanie i luki w przepisach zdaniem hotelarzy spod Tatr, to wręcz zachęta do zawieszenia legalnej działalności i wejścia w szarą strefę.

- Szara strefa kwitnie. Te nowe przepisy, to jest zielone światło dla szarej strefy i mówiąc kolokwialnie lewizny – zaznacza Łukasz Filipowicz.

- Ludzie już teraz się buntują. Szara strefa rośnie w siłę i przybywa obiektów, które mimo zakazów wynajmują pokoje. Szczególnie są to apartamentowce – informuje Bryjak.
W przypadku apartamentowców wykrycie lokali wynajmowanych turystom jest dość problematyczne. Wszystko ze względu na to, iż w części apartamentów mieszkają stali mieszkańcy. Poza tym właścicielami zazwyczaj są osoby spoza Podhala, które także korzystają z noclegów we własnym lokum lub zapraszają na nocleg swoich znajomych. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel apartamentu nie tylko nie płaci wyższego podatku od nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale także nie płaci podatku dochodowego, czy opłaty miejscowej odprowadzanej do kasy Urzędu Miasta.

Szara strefa nie tylko wpływa negatywnie na budżet samorządowy, ale także zaniża ceny na rynku i odbiera klientów legalnie działającym obiektom.

- Nawet nasi goście, którym byliśmy zmuszeni odwołać rezerwację w innym obiekcie szarej strefy znaleźli ten nocleg. Nie jest to dobre rozwiązanie, że legalne obiekty są zamykane, a szara strefa kwitnie – żali się Bartłomiej Bryjak.

Właściciele obiektów noclegowych z niepewnością patrzą w przyszłość. Obawiają się bowiem co będzie po 17 stycznia.

- Nie wiadomo co komu do głowy w Warszawie przyjdzie. Przez ostatnich kilka dni już dwa razy zamykaliśmy i otwieraliśmy stoki. Hotele też najpierw mogły być otwarte później nie. Teraz znowu były otwarte i ponownie zamykamy. Patrząc na ten chaos ludzie już nie wiedzą co będzie i co myśleć - mówi Łukasz Filipowicz. - Turyści też tą całą sytuacją są przestraszeni i nie dokonują rezerwacji, bo nie wiedzą, czy będą mogli przyjechać, czy nie - dodaje.

Przedstawiciele branży hotelarskiej przewidują, że przez przestój świąteczno – sylwestrowy wiele firm, może zbankrutować, co pociągnie za sobą falę zwolnień. Dalsza blokada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko pogłębi tą dramatyczną sytuację.

- Cały ten rok było małe obłożenie, a wiosną byliśmy całkowicie zamknięci. Skupialiśmy się, żeby minimalizować straty. To już jest tak rozpędzona kula, że ciężko będzie to zatrzymać. Hotelarze są zadłużeni, żeby utrzymać zatrudnienie i dostosować się do wymagań klientów. Raty kredytu też są nieubłagane – zaznacza Filipowicz. - Płacimy ZUS, płacimy za ogrzewanie obiektów, bo jest środek zimy. Te straty cały czas się pogłębiają - dodaje.

Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zenek08.01.2021, 10:33
Może i moja chałupa nie wielka ale takiego najazdu turystów jak w tym sezonie to nie miałem od lat. Biorą w ciemno nie patrzac na ceny byle mieć gwarancje noclegu.Zakaz hoteli powinien być utrzymany jak najdłużej.
Dialog uproszczony08.01.2021, 06:58
Ktoś spod nicu "Ludzie wolni się buntują"
już napisał co należy robić. Ja tylko troszeczkę dołożę od siebie.

Przecież szara strefa zawsze była. Chociaż uruchomią hotele, ona nadal będzie.
To są dochody ludzi którzy i tak tego wynajmu nigdy nie przekształcą w działalność gospodarcza.
Ja ich nie usprawiedliwiam, ale to przecież nie tam jest dzisiejszy problem.

Należy walczyć z bezzasadnymi zakazami, z rujnowaniem gospodarki i życia Polaków którzy ręki o żadne pieniądze nie wyciągali.

Odwołujcie się od bezzasadnych decyzji. Kierujcie sprawy do sądu. To podstawowe prawo o b y w a t e l s k i e.

Sam mam za sobą taką wygraną sprawę sądową z niemądrymi urzędnikami (delikatnie mówiąc) w tym i z policją.
Są jeszcze w Polsce sędziowie, nie tylko ci z telewizji.

Nie "gryźmy" się jak te przysłowiowe szczury w worku niesionym przez żyda.
J2306.01.2021, 19:29
No i bardzo dobrze że wynajmują bo Pis to zdrada ludzi pracy i Polaków.
Kasia06.01.2021, 09:46
Ci którzy piszą o milionowych dotacjach z PFR to widac że nie mają pojęcia ile kosztuje utrzymanie pustego obiektu wraz z pracownikami. Przy dużym obiekcie hotelowym to sa koszty nawet kilku tysięcy dziennie. Wszyscy wiemy że te pseudo tarcze nie mają szans zagwarantować utrzymanie pracowników i obiektów przez dłuższy czas.
Ludzie wolni się buntują!!05.01.2021, 23:16
Ludzie czemu wy nie czytacie??? Poczytajcie wyrok opolski który.mowi ze nie można zakazać prowadzić działalności gospodarczej. Macie pieniążki czemu nie złożycie się na prawników i nie zaczniecie walczyć skoro duza czesc środowiska prawniczego mowi ze obostrzenia nie maja podstaw prawnych. Walczcie ludzie o swoja własność póki ja jeszcze macie a nie donoacie jeden na drugiego a ze ten handluje a ten nie ma maseczki .... Ten co donosi to nie będzie wolny od pędzącej inflacji i podatku cukrowego ... a WIEM CZESC czytających zas nie zrozumie co pisze
Smok05.01.2021, 22:17
Jezun ilu sie konfidentów odezwało, za chwilę rodzone matki posprzedajecie na komende.
Magnat05.01.2021, 18:53
To jest prawda , jak niemasz firmy to nikt nie może ci domu kontrolować .
Jak niemasz firmy nikt nie może cidac mandatu , to prawda
To prawda sam to przechodziłam i wiem to na sto procent .
Była kontrola u mnie w firmie wykazano u mnie nieprawidłowości i gadają Ze grozi mi od 500 do 15000 zł grzywna .
Ja ja im gadam żeby skontrolowali sąsiada sąsiada on jescze więcej zarabia niż ja .
Oni sprawdzili coś na komp. i gadają ...cytuje .... ,,on nie ma zarejestrowanej firmy działa na czarno sobie dorabia i jego nie możemy kontrolować ani nakładać na niego mandaty ,,
Teraz się zastanawiam czy tez nie zamknąć firmy i działać na lewo .
piańczyk05.01.2021, 15:29
wynajmie na szaro cały "dom" na sto ludzi , auta karze przeparkować na tył domu, żeby nie było widać od drogi i jeszcze postojowe od państwa weźmie , a jak kontrol jest na horyzoncie to korki w całej chałupie wyłącza i udaje , że awaria , to jest ameryk! żyć nie umierać
blablabla05.01.2021, 14:45
TO sie juz w głowie nie miesci, zobaczycie dopiero jutro co bedzie na 3 króli i pozniej, ferie sie dopiero zaczęły!!!! Cwaniacy tylko wygrywaja. Trace wiarę w ludzi. Nic nie da takie gadanie jak od góry jak ktoś tego nie powstrzyma albo puści normalnym tokiem. Grypa byla jest i bedzie. Ale problemu przedsiebiorców nie ma - bo główny problem to dzis szczepionki 24h na dobę.
piotrek05.01.2021, 14:15
Fian 185932 ... Basieńka 152445 ... i o co tyle krzyku, dostali jakieś ochłapy od państwa - toż to nie są duże pieniądze - ledwo na papier toaletowy i waciki starczają.
Stary moczykij05.01.2021, 12:57
W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić wyjście do morskiego oka!Tłumy ludzi bez maseczek restauracje otwarte przy parkingu ludzie w środku,jak by nie było wirusa,w połowie drogi grill otwarty,ludzi tlum !Wolna amerykanka!Chyba że dla dobra państwa WOLNO!!Widzę że są równi i równiejsi!
czytelnik05.01.2021, 12:08
Znajomy-znajomych, babcie ciotki wujki przyjezdzaja na parkingi i wszyscy wszystko widzą w necie ale wszyscy ślepi.Tak tak to w tych kamperach tyle turystów.. wiemy.Ktoś o nicku "Tylko trzeba chceć" napisał w zasadzie jedno zdanie ale wszystko w nim ujął. To, że ktoś wynajmuje w pensjonatach to sie nawet nie dziwię bo nie ma pewnie nawet już na prąd ale ta szara strefa apartamentowców to jest realny problem od lat a teraz to tylko wyszło na wierzch. Tylko kto po nich śmieci będzie zbierał? Miasto?
Smok05.01.2021, 12:03
Panie Filipiak, czy jak tam panu... Skoro rząd zachęca do szarej strefy i stwierdza pan sam, że warto było by tak zrobić, to czemu się pan użala na p24 a nie dba o to, żeby samemu coś zarobić? Pan stąd w ogóle i ten ośrodek?
Wkurzony góral05.01.2021, 12:01
Walczyc walczyc walczyc. Ale nie bawic sie w polityke tylko walczyc na ulicy Blokowac politykierów i urzedasów.
Bogdan05.01.2021, 11:51
Turyści nawet parkują pod cmentarzami tu na Podhalu haha. Jeżdżąc codziennie do pracy widziałem przez cały tydzień jedne i te same samochody.
Witkadzy05.01.2021, 11:47
Wszystko ze względu na to, iż w części apartamentów mieszkają stali mieszkańcy. Poza tym właścicielami zazwyczaj są osoby spoza Podhala, które także korzystają z noclegów we własnym lokum lub zapraszają na nocleg swoich znajomych. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel apartamentu nie tylko nie płaci wyższego podatku od nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale także nie płaci podatku dochodowego, czy opłaty miejscowej odprowadzanej do kasy Urzędu Miasta.

Szara strefa nie tylko wpływa negatywnie na budżet samorządowy, ale także zaniża ceny na rynku i odbiera klientów legalnie działającym obiektom.
Trzeba wydawać jeszcze więcej pozwoleń na budowę apartamentowców gdyż od wieków są symbolem architektury zakopiańskiej.
Sonsiad05.01.2021, 11:19
Kościelisko na święta i sylwestra zapchane ,chciałem coś na sylwestra wynająć to nie dość że ceny z kosmosu to jeszcze brak miejsc !!! Taki ten nasz lockdaun i ta nasza uczciwość , ale płaczą bo ni ma dutków , na weekend bo święto Trzech króli też brakuje miejsc
markotny05.01.2021, 10:46
Może w końcu uczciwi przedsiębiorcy wyegzekwują od samorządowców równe traktowanie wobec prawa...? Dlaczego jeszcze nie zorganizowali się w jakieś stowarzyszenie na rzecz walki z nieuczciwą konkurencją? Włodarze za nich walczyć nie będą. Oni czekają aż ktoś ogarnie to za nich. A jak uczciwi będą czekać na "sprawiedliwość" to mogą nie doczekać wiosny. Organizować się, skrzykiwać, szukać ogłoszeń do lewych wynajmów, zgłaszać, żądać interwencji, sprawdzać czy obiekt wpisany do ewidencji, czy ponosi opłaty za media, śmieci, zgłaszać na papierze i żądać potwiredzenia przyjęcia zgłoszenia, jak brak interwencji to skarga na urząd, instytucję. Niestety w tym dzikim kraju trzeba walczyć o swoje. Urzędy powołane celem egzekwowania prawa to tylko przechowalnie pierdzistołków i same nie podejmą żadnej interwencji. Biurokraci reagują tylko na papierowe świstki więc trzeba ich zalać takimi świstkami żeby im poszło w pięty i żeby wzięli się do roboty.
Kto ma lepsze rozeznanie w temacie niż uczciwi przedsiębiorcy, którzy wiedzą "co w trawie piszczy" i gdzie szukać wypaczeń systemowych. Wiele informacji jest dostępnych publicznie i jeśli wie się gdzie szukać można z nich zrobić dobry użytek.
Bez walki z szarą strefą uczciwi polegną jako pierwsi.
Trzeba tylko chcieć05.01.2021, 10:40
wszystko pieknie opisane , ale chcialem dodac ze apartamenty o ktorych mowa ogłaszają się w Internecie więc wyłapanie szarej strfy jest bardzo proste . Tylko trzeba chcieć !
na kredyt chyba05.01.2021, 10:35
Zawsze tak było , jest i będzie . Uczciwi płacą za tych "oszustów" . Wystarczy podjechać pod pensjonaty ile tam obcych samochodów , całe parkingi, Ale te pensjonaty prowadzą ci "uczciwi" przedsiębiorcy . Nie wymienię z nazwiska tych "uczciwych ' bo by mnie do sądu podali .Z tą uczciwością przedsiębiorców to bez przesady . Gdyby byli uczciwi do końca , to by się niczego w naszym układzie fiskalnym dorobili jedynie garbów , a tak to stoją pensjonaty luksusowe , fury , nie jedna pod pensjonatami , wczasy kilka razy w roku na Balearach , albo Teneryfie i tak to jest . "Ojca nie ma -dziecko jest." A uczciwy siedzi w domu i biedę klepie od pierwszego do pierwszego .
podhalanin05.01.2021, 10:23
Nie się Pan z FIANA przyzna ile dotacji wziął. Właśnie po to aby jego obiekty był zamknięty. Właściciele małych obiektów typu pokoje, domki itd. dostali figę z makiem i zostali zamknięci mocą rozporządzenia. Zwykle jednoosobowe działalności czyli bez dofinansowania z PFR Więc jak się pytam o jakiej sprawiedliwości Pan mówi ?
baciok@05.01.2021, 10:20
No niestety jak wladze Zakopanego( ale nie tylko - Gmin ościennych też) przymykały i nadal przymykają oczy na szarą strefę to niestety takie są tego skutki.
Osiol05.01.2021, 10:08
Co się tak oburza jakby miał swoje to też by tak robił ba nawet firmę mógłby zawiesić na kilka miesięcy i by nie tonol
po prostu człowiek05.01.2021, 10:04
BRAWO!!!! W końcu ktoś powiedział prawdę bo za długo tej ciszy. Tylko czy to coś da?
To jest po prostu kpina w biały dzień co się dzieje. Po co te wszystkie obostrzenia, po co ten cały cyrk jak są tłumy na Krupówkach, Gubałówce. Tu brak logiki, ręce opadają uczciwemu przedsiębiorcy. Skoro są obostrzenia to trzeba było wprowadzić blokadę jak na wiosnę na zakopiance a nie "wolna amerykanka". To nie ma wszystko składu i ładu.
Ludzie zostali czasami bez środków do życia a drudzy śmieją się w twarz jakim jesteś frajerem bo im wolno gdyż nie mają zarejestrowanej działalności, mają kupione "apartamenty". Są to w większości ludzie przyjezdni. Niestety poźniej idzie na cały świat jacy to pazerni ci "górale".
Nie pochwalam donosów, kapowania i jest to coś okropnego ! Nie może być jednak tak, że zwykli, uczciwi przedsiębiorcy są przez to wszystko pokrzywdzeni i to dwojako. Bo na dzień dzisiejszy nie ma ani tarczy (tarcza 6.0 nie zawiera tego kodu PKD) ani niczego, nawet ZUS trzeba płacić. I proszę nie pisać tutaj- przecież Podhale głosowało na PiS. Tu nie ma nic do tego, proszę zobaczyć jak sytuacja ma się dziś na Słowacji. Czy jeśli byłoby u władzy PO byłoby inaczej? Nie sądzę a wręcz jestem pewien, że byłoby o wiele gorzej.
Trzeba przyznać niestety, że w turystyce jest wolna amerykanka na dzień dzisiejszy i obrazują to najlepiej właśnie portale noclegowe jak mówi pan radny.Jeśli tak miały wyglądać te całe restrykcje - to TRZEBA BYŁO ICH NIE WPROWADZAĆ. Bo więcej z nich szkody niż pożytku dla małych, legalnych, uczciwych firm. I tak by było chyba najlepiej dla wszystkich. Bez kombinowania, sztucznych tłumów i czarnej strefy. Przykre to wszystko robi się coraz bardziej.
poronion05.01.2021, 09:46
Tak więc:
Fian z tarczy z 2020 roku otrzymał 185932zł
Bryjaki i Willa Basieńka 152445zł....i oni śmią zabierać głos w imieniu ludzi, którzy nie dostali nawet złamanego grosza.../.../oto Polska właśnie.
p05.01.2021, 09:42
oj panie łukaszu, czy to aby moralne tak denuncjować bliżnich co to wynajmują kwatery w szarej strefie. Zna pan powiedzenie kto bez winy niech pierwszy rzuci kamień ... nieładnie ,bardzo nie ładnie panie z ośrodka fian - nie zapomnimy, pamiętamy ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl