12.01.2021, 09:37 | czytano: 9786

"Jeżeli ośrodki narciarskie w styczniu nie zostaną otwarte, to nie przeżyją". Długa Polana rozważa kroki prawne

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Są pierwsze komentarze po decyzji rządu o przedłużeniu zamknięcia wyciągów narciarskich. "Wszystkie ośrodki od małych po średnie i duże dosięga ten sam problem – jeżeli w styczniu nie zostaną otwarte, to nie przeżyją. Teraz nie walczymy o zwiększenie przychodów, a o przetrwanie do kolejnej zimy" - czytamy w oświadczeniu spółki Długa Polana w Nowym Targu.
Oto cała treść:
"ZAMKNIĘCIE STOKÓW NA PROGU ZIMY A KONDYCJA FINANSOWA BRANŻY NARCIARSKIEJ.

Nasza branża jest jedną z najbardziej dotkniętych wprowadzonymi przez rząd rozporządzeniami, ponieważ przestój stacji narciarskich został wprowadzony w czasie, kiedy dla wielu z nas jest to jedyny dochód na cały rok. Obrazowo mówiąc, to tak jakby zakazać sprzedaży choinek na dwa tygodnie przed wigilią, a po świętach odwiesić zakaz.

Stacje narciarskie większość swoich dochodów osiągają w okresie świąteczno-noworocznym i w ferie, po tym okresie obroty są niewielkie. Działalność stacji została wygaszona, zatem obroty są zerowe - nie mamy żadnego dochodu a pozostają nam jedynie olbrzymie straty, które związane są z kosztami poniesionymi na rozruch stacji przed sezonem i przygotowaniem ich do reżimu sanitarnego. Jeśli tego nie odpracujemy, to trudno dzisiaj przewidzieć jak zła będzie kondycja branży. Do tego dochodzi niepewność co nas czeka po 17 stycznia, szczególnie w kontekście rozpoczęcia naśnieżania, bo właśnie pojawiły się ku temu dogodne warunki pogodowe.

Należy pamiętać też o specyfice ośrodków w Polsce, gdzie ponad 70% z nich (stowarzyszonych w PSNiT) swoje dochody posiada głównie z zimy. Zamknięci zostaliśmy w najgorszym z możliwych momentów, właśnie wtedy, kiedy zarabiamy na cały rok. Dla nas koniec grudnia i pierwsze miesiące roku to główne źródło dochodu.

Dla małych ośrodków brak pracy teraz, to groźba utraty całego majątku. Już widać tego pokłosie w social media, gdzie ostatnio czytaliśmy o „efektach” zamknięcia jednego z ośrodków w Karpaczu – brak dochodu spowodował niemożność spłaty rat leasingowych i kredytów i realną groźbę licytacji. Natomiast większe ośrodki wcale nie są w lepszej kondycji, ponieważ musimy pamiętać, że nasza branża to bardzo kosztochłonny biznes, wymagający dużych, wielomilionowych inwestycji. Żadne przedsiębiorstwo, nawet najbardziej stabilne finansowo, nie poradzi sobie z kredytami inwestycyjnymi czy bardzo dużymi ratami leasingowymi, jeśli nie zarobią teraz – tej zimy!

Wszystkie ośrodki od małych po średnie i duże dosięga ten sam problem – jeżeli w styczniu nie zostaną otwarte, to nie przeżyją. Teraz nie walczymy o zwiększenie przychodów, a o przetrwanie do kolejnej zimy.
Istotnym jest wspomnieć, że o branży narciarskiej w Polsce nie możemy mówić jedynie w kontekście Podhala czy też samych gór. Tutaj jesteśmy ewenementem w skali Europy i mamy ośrodki również poza górami: Kaszuby, Mazury, Suwalszczyzna, Świętokrzyskie czy też Lubelszczyzna. Dlatego też wsparcie musi być bardzo spersonalizowane dla ośrodków narciarskich. Główna cecha naszej branży to aktywność - wolimy działać, pracować zamiast liczyć na jałmużnę. Otwórzcie nas tej zimy a Polakom dajcie cieszyć się z rekreacji na polskich stokach. Rozważamy również ewentualne kroki prawne, jeśli okaże się, że nasza branża nie zostanie otwarta TERAZ.

Nadal uważamy, że sezon – a tym samym być albo nie być branży na kolejny rok - jest jeszcze do uratowania, jeśli tylko zostaniemy otwarci 18 stycznia, na to liczymy.

Pojawia się coraz więcej głosów ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym, że pandemia dotknęła nas wszystkich i poziom stresu w społeczeństwie jest bardzo duży – zarówno wśród dzieci i dorosłych. Słyszymy również, nie pojedyncze a wręcz chóralne głosy lekarzy, że rekreacja na świeżym powietrzu jest bardzo wskazana zawsze, a już szczególnie teraz, w czasie pandemii.

U nas nie dosyć, że przy zachowaniu wypracowanego reżimu jest bezpiecznie, to jeszcze dajemy trochę wytchnienia, uśmiechu i wzmacniamy odporność Polaków".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do tutejsza i innych ...14.01.2021, 10:49
Jak by pani przez chwilę pomyślała to by dobrze było i dla pani i dla innych.
Tak do pani komentarza, że kasy mają jak lodu, że pensjonatów 5 maja i pasa zacisnąć muszą.
To teraz tak na poważnie, 5 pensjonatów, w każdym zatrudnianych jest 10 os. Od sprzątania po przez kuchnię do obsługi gości. Prosta matematyka 5*10=50, 50 os przez kilka miesięcy, właściciel pasowało by żeby im pensje dawał a jak nie to zwolni te 30 powiedzmy os. Oni nie zarobią to i pani nie zarobi. Z głodu może nie po umieramy jako że jest w ludziach jeszcze trochę człowieka ze chlebem się podzieli. Ale nie o tym mowa.
Te 5 pensjonatów, trzeba ogrzewać sprzątać codziennie aby pleśnią i syfem nie zarosło.
Naprawdę nie dziwi mnie wasza głupota w myśleniu, że to tak łatwo da się zamknąć i żadnych kosztów nie ponieść. Ahh ten Polski nasz naród głupi...
(...)
O nakladki na FB też się czepiają, ale jak by ktoś zwrócił uwagę że te błyskawice są "głupie" to od razu został by zlinczowany.

Niby tą wolność słowa mamy co i tak jest ograniczane, a nie może być względem prawa. Ale tych idiotów, nie przepraszam tych bardzo mądrych ludzi to powinno się czasem zabierać i usuwać głos. No ale na tego mądrego co wie lepiej (że jak zamknie 5 hoteli na kilka miesięcy to nie straci ani złotówki) nic nie zrobimy. Bo on jest mądry i myśleć nie zacznie.

Nie zachęcam do kłótni przez ten komentarz, tylko do myślenia i zastanowienia się nad tym co się myśli/mówi. Bo tego niektórym ludziom brakuje i jest ich coraz więcej.
A to że masz np 40/50 lat to nie znaczy że już się zmienić nie możesz, możesz tylko musisz chcieć.
tutejsza13.01.2021, 15:14
gorale najdrozsze ziemie maja, dutki od lat zdzieraja ze wszystkich i nagle na chwile (w porownaniu z latami oblawiania sie) stanal zarobek bo jest pandemia, cos wyjatkowego, na co umieraja ludzie i mozemy temu zapobiec na chwile zaciskajac pasa, no ale wielki lament i placz.. bieda to jest np w niektorych czesciach slaska, albo innych czesciach Polski. Owszem - pani kucharka, pani sprzataczka, czy pan konserwator ktorzy pracuja u tych "biedakow gorali z piecioma pensjonatami" moze i maja gorzej, ale to nie do rzadu awantura, tylko do laskawego pracodawcy co tarcze wzial, a pracownikow na bruk wyrzucil i placze teraz przed kamerami, ze zrobi goralskie veto (te nakladki na facebooka sa naprawde zlosne BTW). Pamietajcie - krowa ktora duzo ryczy, malo mleka daje..
,,,,13.01.2021, 09:20
Do 117!!!! Dobrze mówisz nie wszyscy tacy biedni, to jest ostatnie miejsce w Polsce gdzie akurat tu ludzie dobrze się mają. Jedni może żyją skromnie ale z głodu to umierać nie będą napewno.
Zuza13.01.2021, 08:12
Kroki prawne nic nie dadzą, bo dobra zmiana jest już właścicielem sądów. Zapadnie taki wyrok, że spółka Długa Polana idzie siedzieć.
Idzie zima z zachodu13.01.2021, 07:01
Coś mi się wydaje , że naśnieżanie to zbędne ponoszenie kosztów, zwłaszcza dziś. Śniegu ma być dość.
Lepiej " naostrzyć " ciupagi. Mogą się przydać.
Do 117km - ah ten nasz ....13.01.2021, 00:00
Proszę pana/panią czy tą inną nie do końca rozwinięta płcią. Te 117km twojej i innych ludzi głupoty jest przerażająca. Pisałem wcześniej pod innym artykułem komentarz "do wszystkich" kto czyta na bieżącą to może pamiętać. Opisywałem tam dokładnie że nawet osoba "117km" by to zrozumiała jak to wszystko wygląda, z tym sprzedawaniem aut bo to przecież każdy przedsiębiorca turystyczny w swoim garażu posiada po 4 porche i maybacha taaak! Każdy na 100% i pani Jadzia kucharka i pan Tomek złota rączka. Nie no oczywiście.
(...) No chyba że masz te 4 porche, to sprzedaj dwa i oddaj na potrzebujących bo po ci jak siedzisz ciągle w domu od 2 miesięcy (...)

Już tak schodząc z tego to panie "117km" i inni co tak myślą. Wyrzuć TV z okna i zobacz jak świat za oknem a nie tv, wygląda! Piszesz 2 miesiące bez pracy, ok nie ty jeden. To teraz tak pomyśl jak taka osoba z o połowę niższa pensja ma utrzymać 4os rodzinę przez 2/4/6/10 miesięcy? Kiedy padnie i na bruku wyląduje?
Zamiast patrzeć się na innych po patrz się na siebie i się zastanów, zastanów się na spokojnie jak np innej os z twojej bliskiej okolicy jest w tym czasie trudno bo na przykład wychowuje samotnie 2 dzieci. Może gdzieś ja kiedyś widziałeś w sklepie na zakupach czy coś (to jest taki przykład, jak by ktoś nie wiedział) i pewnie nigdy pan jej dzień dobry nie powiedział. Co ona w takiej sytuacji ma zrobić? Dzieci do szkoły nie mogły chodzić przez x dni, jak musiała iść do pracy to z kimś te dzieci musiała zostawić i potem tej os jeszcze zapłacić. Dzieci dostają depresji lub innej choroby cywilizacyjnej bo przez te x dni z domu wyjść nie mogły a jak mogły to nie miały z kim za pewne. Nie dość że pomagać jeszcze bardziej trzeba takim dzieciom i to najlepiej z prywatnym psychologiem dziecięcym bo z NFZ teraz to o psu d rozbić. Skąd na to pieniądze może ta samotna matka mieć, z 500+? 2 dzieci, matka sama pracująca? 2 psychologów i opiekunka do opłacenia jeszcze mieszkanie jedzenie prąd gaz i internet bo bez internetu to nawet uczyć się nie mogą...
Podałem tutaj taki przykład gdzie u nas w Polsce możliwych takich przypadków może być 1000+ jak nie więcej. I jest to ogólny przykład to szerszego rozeznania. Jeżeli nie jesteś z Podhala to się nie sprzeciwiaj rzeczom, które tutaj robimy. Tylko zajmij się swoją okolica i sprawdź czy ktoś właśnie z twojej bliskiej okolicy nie potrzebuje pomocy, bo może jak siedzisz w domu to mógłbyś czasem po pilnować tych "dzieci" albo odwiedzić starszą panią co sama na co dzień siedzi w domu. Poprawić coś w swojej okolicy i ty poczujesz się lepiej i ta druga osoba będzie czuła się lepiej. A o to właśnie teraz chodzi o wzajemne współczucie. Po myśl i się zastanów. Pomóż a nie siedź na 4 literach i non stop telewizje oglądaj. Bo ty też możesz niedługo tej pomocy potrzebować!

I do wszystkich, którzy już oczy otworzyli i tv za okno wyrzucili:
Nie poddawajcie się, zdrowia i siły! Powodzenia!
hary12.01.2021, 19:40
@brak orientacji??- to podziękuj rządowi że do takiej sytuacji dopuszcza . Pewien doktor leczył pacjentów covidowych amantadyną , a nasz najjaśniejszy rząd robi tyle żeby ludzie nie byli tym lekiem leczeni .
KEFIR NT12.01.2021, 18:30
Serio?!Ja to te wasze stoki to dopiero w lecie bym dopuscil do otwarcia.
wystraszona12.01.2021, 18:02
brawo brawo długa polano nie odpuszczajcie tematu i walczcie o swoje..trzymam kciuki
Agnieszka12.01.2021, 16:58
Otwórzcie się! Będę codziennie na nartach!
Władek12.01.2021, 16:29
W sklepach tłumy a na świeżym powietrzu zakaz.
Broda12.01.2021, 14:35
Zawsze mnie dziwiło że parę milionów ludzi boi się garstki patałachów sejmowych.
Góralka12.01.2021, 14:22
No to 18 wszyscy z PODHALA JEDZIEMY NA NARTY W RAMACH PROTESTU!!! Ruch to zdrowie!!!
Luca12.01.2021, 13:59
@com
Zachęcam do zapoznania się z nadal obowiązującą ustawą z 1960 roku. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, bo w niektórych przypadkach wyroki są osądzane na jej podstawie.
MijAdres12.01.2021, 13:58
Spokojnie. Górale. Nie otwierajcie. Przyjdą Żymianie i wykupią stoki za 10% w przecenie. Za rok zapłacicie sami za korzystanie z waszych stoków tyle co w Austrii.
Powrót do normalności12.01.2021, 13:46
Super, otwieramy się, robię dwa dni wolnego, idę na narty , do restauracji, super :) nie dajmy się zniewolnieniu :)
baca12.01.2021, 13:43
@ BIAŁCON idż sie lecz ty chory / chyba nie na covida tylko głowke/ trollu...
oooooo12.01.2021, 12:45
Dołączam do innych Narciarzy :) Przyjadę i Was wesprę ! Kilka m-cy w kontaktach z innymi /praca, sklepy, ulica, spotkania/ i jakoś mnie ten super wirus nie dopadł, tak naprawdę to tylko przykrywka przed zniszczeniem prywatnego kapitału - ergo będę u Was ! Pozdrawiam - narciarz z NT
pospolite ruszenie12.01.2021, 12:34
wszystkie stacje powinny ruszyć i nie tylko hotele i pensjonaty w całej Polsce to by może się opamiętali w tym rządzie. i ogólnopolski pozew do sądu .
antylockdown12.01.2021, 12:22
Szczepionka chroni ponoć przez ok. 6 miesięcy. Wirus mutuje, kto go więc dogoni? Będziemy w notorycznym korowodzie szczepionkowo-nfalowym-lockdownowym. Maseczki po szczepieniu trzeba nadal nosić, bo wg wirusologów wirus "nie zaraża wnętrza organizmu", ale pozostaje w górnych drogach oddechowych, stąd możesz nadal zarażać...Szczepionka niezbadana do końca, skutki uboczne nieznane, koncerny farmaceutyczne zwolnione z odpowiedzialności...Zamykana gospodarka, nawet sprzedawcom zniczy się dostało. Gowin wczoraj mówił o pomocy samorządom górskim w inwestycjach a nie o realnej pomocy przedsiębiorcom... a gdzie ministrowie z Podhala - Siarka i Gut-Mostowy? Sam wirus wyeliminował poczciwą grypę sezonową. Mają nas w garści do końca świata. Będą dostosowywać obostrzenia do potrzeby chwili. Jakby w marcu miały być wybory, to byśmy usłyszeli od rządzących, że wirus jest w odwrocie...
Marek12.01.2021, 12:15
Do com!! Zmieni się i to szybko. Mandat trzeba będzie płacić obowiązkowo rząd właśnie zatwierdza ustawę. Czyli będzie legalnie, resztą się też zajmą.
115Km12.01.2021, 12:14
Otwierajcie bo wszyscy ześwirujemy
Lenie12.01.2021, 12:08
Od kiedy za dwa miesiące pracy można żyć przez cały rok w dostatku
Okazuje się teraz ile się kroi turystów

Do roboty się wziąść! !!
com12.01.2021, 11:41
Otwierajcie. Zgodnie z Konstytucją a o ile mi wiadomo nic się nie zmieniło i jest to najważniejszym dokumentem w tym kraju wszystkie te ograniczenia są nielegalne bez wprowadzenia stanu wyjątkowego. I tyle w temacie ;) karę przyjmować i do sądu.. każdy sąd to anuluje.
BIOŁCON12.01.2021, 11:33
baca to bes płacił kary
Osiol12.01.2021, 11:33
Otwieranie nic nie da tylko pozwy najlepiej zbiorowe o wszystko jak otworzycie to dolepia wam twarz morderców staruszków więc do sądu a nie do pracy
spostrzegawczy12.01.2021, 11:21
Powiat nowotarski i tatrzański ! otwieramy sklepy, stoki , hotele,ale wszyscy! Gdyby kogoś dopadli i dali karę składamy się wszyscy na adwokatów. Co wy na to?
10212.01.2021, 11:16
Podajcie proszę wszyscy, ci, którzy otwierają, nazwy swoich działalności. Czy to restauracje, czy hotele, czy inne branże, itd.....
Żeby wiadomo było gdzie można iść i z czego korzystać.
Zapraszacie, ale nie wiadomo ani gdzie ani po co.
117km12.01.2021, 11:05
Nie przezyjecie?A gdzie te dutki co do tej pory zescie sie nachapali /.../ ja tez nie pracuje bo pandemia i musze przezyc.A pieniazki z tarczy sie wzielo co smakowaly wtedy Duda Morawiecki i spolka byli dobrzy co sprzedac te pensjonaty ze dwa auta i doroboty potrzebuja do lopaty na zakopianke ploty robic kostke klasc do lasu na gazdowke gnoj kidac roboty jest najlepij stanac przed kamera i becec.
Sprawiedliwy Goral12.01.2021, 11:01
Otwierajcie sie walczcie ludzie o wasze jutro.rzad nie mysli o Was i Waszych Firmach. wogule nie mysli o Ludziach ktorzy nie maja za co zyc. Politycy pokazali kolejny raz ze gdzies maja ludzi. bieda rosnie firmy upadaja a Politycy Sobie dali nagrody i premie. Trzeba sie obudzic juz jest pozno ale trzeba walczyc. dlaczego Dlaczego maja nadal 100 procent pensji i premie. a wy ludzie musicie sie martwic i myslec co bedzie za tydzien miesiac czy komornik nie zapuka czy ZOMO2020 nie przyjedzie zeby zrobic rzadowy samosad
Rych12.01.2021, 10:42
Narciarzu...
Ty się nie bój sanepidu i policji. Ty się bój życzliwego sąsiada/przechodnia/ znajomego, który po nich będzie "anonimowo" dzwonił. Dopiero wtedy te służby przyjadą, choć w większości przypadków wcale tego nie chcą. Ale dziś sygnalistów tak wielu...
narciarz212.01.2021, 10:40
jak otworzycie też przyjadę i będę jeździł na nartach pozdrawiam
brak orientacji??12.01.2021, 10:24
to idźcie pracować jako wolontariusze na oddział covidowy, zobaczycie jak to jest jak ludzie umierają pod RS.
baca12.01.2021, 09:50
Ja tam nie czekam na "pozwolenia". Od poniedziałku można wynajmować pokoje w moim pensjonacie.
narciarz12.01.2021, 09:43
Otwierajcie. Przyjade i Was wesprę. Nie boję sie sanepidu i smerfów
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl