17.01.2021, 14:23 | czytano: 2990

Lekarz przestrzega: "Nie zawsze udaje się nam uratować osobę w hipotermii głębokiej"

zdj. GP GOPR/FB
Dr n. med. Tomasz Darocha apeluje: "W związku z zyskującymi na popularności praktykami wybierania się w góry bez odpowiedniego ubioru stanowczo odradzam ten sposób postępowania!'.
To nawiązanie do wczorajszych doniesień o lekkomyślnych turystach, którzy roznegliżowani poszli w góry. Ratownicy GP GOPR zostali wezwani na pomoc, bowiem w Masywie Babiej Góry znalazło się 5 osób, które pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych - postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubrań. Jak mówią GOPR-owcy to jakaś "nowa moda".
Dr Tomasz Darocha, który jest współtwórcą pozaustrojowego systemu leczenia pacjentów w hipotermii głębokiej - pisze: "Brak odpowiedniego przygotowania, doświadczenia, zabezpieczenia medycznego powoduje uruchomienie ogromnej liczby osób, które uczestniczą w łańcuchu przeżycia poszkodowanego. Nie zawsze udaje nam się uratować osobę w hipotermii głębokiej, pomimo zastosowania techniki krążenia pozaustrojowego!!".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ot co17.01.2021, 16:04
selekcja naturalna.. szkoda tylko osob ratujacych, ktore sa normalne, zaaongazowane i same ryzykuja swoje zycie i dalsze zycie swojej rodziny, jesli cos im sie przydazy przy takiej akcji.. wg mnie powinny byc karane "takie mody", czy beda wyciagniete konsekwencje wobec "golej i wesolej grupy zartownisiow morsow'?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl